Přejít na obsah


Fotka

Jaká je vaše oblíbená knížka?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
92 odpovědí na toto téma

#41 Sedmitecka

Sedmitecka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 934 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2015 - 16:03

V tom případě leda číst v originále...


Jj, je fakt, ze po pár zkušenostech jsem právě u originálů skončila. A to se pak člověk diví ještě víc, v jakém to českém překladu pak knížka vyjde:D
  • 1

#42 homole

homole

    Já jsem to říkal.

  • Members
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)
  • LocationLokomotion

Publikováno 28 duben 2015 - 16:54

Celá série Nekroskop od Briana Lumleye. Jedinečné. Pak cestopisy Hanzelky, Zikmunda a Fimfárum od Jana Wericha.

Co mě uchvátilo naposled: Inferno Dana Browna-Takovou zápletku a strhující děj jsem nezaznamenal ještě nikde.


Tento příspěvek byl upraven od homole: 09 květen 2015 - 10:43

  • 0

#43 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 707 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2015 - 18:37

 

J. Le Goff - Umirani a smrt ve stredoveku, Valka a mir ve stredoveku

 

Teda, Le Goffa jsem v tomto vlákně opravdu nečekala. :)  Dobrá je i Tělo ve středověké kultuře. 


  • 1

#44 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2015 - 18:40

Můj čtenářský vkus je asi dost průměrný – většinu zmiňovaných knih jsem četl, snad s výjimkou skandinávských detektivek. Něco z toho už vyčichlo (May),  něco sice nevyčichlo, ale číst to už nedokážu (Foglar, Verne, Seton), jiné se mi sice hezky četlo, ale není důvod se k tomu vracet (Dan Brown, Michael Crighton, Bernard Cornwell). Potěšila mě zmínka o Karpatských hrách, na ty jsem už zapomněl - musím si je najít a znovu přečíst.
 
Pokud bych si měl vybavit pár titulů, které ve mně nechaly v posledních letech hlubší vryp, tak to jsou Thomas L. Friedman: The World is Flat a From Beirut to Jerusalem, Václav Cílek: Krajiny vnitřní a vnější, Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně a Mariusz Szczygiel: Gottland a Láska nebeská.

  • 0

#45 Daku

Daku

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 483 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2015 - 21:08

Jj, je fakt, ze po pár zkušenostech jsem právě u originálů skončila. A to se pak člověk diví ještě víc, v jakém to českém překladu pak knížka vyjde:D

Máš můj obdiv, že dáš knížku v originále, zkoušela jsem to taky, ale moje angličtina na to nestačí :-(


  • 0

#46 ewwwe

ewwwe

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 89 příspěvků(y)

Publikováno 29 duben 2015 - 6:10

Teda, Le Goffa jsem v tomto vlákně opravdu nečekala. :)  Dobrá je i Tělo ve středověké kultuře. 

 

To jsem jeste necetla - ale diky za tip :)

Jsou to knihy z kdysi povinne cetby - ale diky tomu - jak jsou vtipne a poutave napsane - tak se staly oblibenymi...


  • 0

#47 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 29 duben 2015 - 7:05

Pět jsem přečetl a byl jsem celkem zklamaný. Nebýt toho znaku geocachingu na obálce, nikdy bych si ji nevšiml.


  • 0

#48 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 29 duben 2015 - 7:24

Kdysi jsem četl skoro pořád, v poslední době naopak jen velmi málo. Spíš si občas nějaký text převedu strojově do MP3 a pustím do sluchátek.
Neúplný seznam toho, co mě v posledních několika letech nejvíce zaujalo:
Kulhánek Jiří - Noční klub
Andrzej Sapkowski - Sága o zaklínači
Jack Kerouac - Dharmoví tuláci
Karel Michal - Bubáci pro všední den
Egon Bondy - Šaman
Jan Pelc - A bude hůř
John Steinbeck - Pláň Tortilla
Jack Schaefer - Jezdec z neznáma
Cormac McCarthy - Cesta
Dmitry Glukhovsky - Metro
Terry Pratchett - Zeměplocha (vše)
Robert A. Heinlein - Měsíc je drsná milenka
Štěpán Kopřiva - Asfalt
Michelle Paverová - Letopisy z hlubin věků
Robert Holdstock - Les mytág

 

Docela podivná směs, koukám ;)


  • 1

Geoget + Locus Pro na Asus Zenfone Max Pro M1, občas Etrex 30 + GPI generator, Wine, Debian testing


#49 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 29 duben 2015 - 8:50

Docela podivná směs, koukám :D

 

Hemingway, Steinbeck, Solženicin, Saroyan, Shakespeare, Hrubín......... a dost, nebo skončím u výčtu kompletní krásné literatury 20.století včetně přilehlých žánrů. Co spíš nemusím: módní společenský snob (včetně Chestertona), frankofonní literaturu včetně Kundery, latinskou literaturu včetně Marqueze, ruskou literaturu (s vyjímkou Čechova, Bábela, Solženicina, ... no tak jo, ruskou občas můžu). A ze "spotřební" literatůry fakt bych neplakal, kdyby vyhubili současnou (!) tzv. fantasy a blood romance (což, koneckonců, píšou skoro jen podivné ženštiny), spotřební detektífky a červenou knihovnu. Naopak pokleslý western si na vejlet do kapsy dám ochotně :)

 

Blbý je, že ty věci ze Světové knihovny si přečteš jen občas; většinou mám hlavu tak vycucanou, že čtu thrillery či jiné oddechovky a pokud možno v řadách, abych si nemusel zvykat na nový hrdiny a prostředí. Pak ti jedno vydrží čtvrt roku. Naposled to byl Reacher, Sharpe a teď zase jednou, byť v orikinále, neb česky toho krom Sackettů moc není, LAmour.

 

PS: pokud bych měl vypíchnout fakt tu nej, musel bych volit jednu z kratších novel, Osud člověka, Jeden den Ivana Děnisoviče, Stařec a moře či Chýše z listí. Ale asi by to vyhrála Lidská komedie.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 29 duben 2015 - 8:55

  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#50 Oddnyx

Oddnyx

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 27 příspěvků(y)

Publikováno 29 duben 2015 - 10:30

Tak narozdíl od většiny, která se neumí nebo nechce rozhodnout, já mám naprosto jasno - nejlepší kniha pro mě je Tom Dorrance - Pravá jednota mezi člověkěm a koněm

 

Občas u ní pláču, občas jsem napjatá, ale vždy mě přepadne lehká beznaděj, že nikdy nedosáhnu ani ze setiny toho, co Tom popisuje :-(

 

Jinak přečtu kde co, nejradši k oddechu, např.čekání na bus a cestování, mám historické detektivky a romány, trihlery (či jak se to píše) a fantasy - tady hodně vede Červenák.


  • 0

#51 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 29 duben 2015 - 19:15

U mně by asi bylo jednodušší napsat, co nečtu - Nesbovy detektivky, jsou na mně prostě trochu moc ožralé .....no a pak ideologické škváry typu Leninovy spisy :D. Miluji Pratchetta, Lois McMaster Bujold, od Eca jen Jméno růže, ostatní jsem nedala....atd. Ale tahle diskuse mi otevírá netušené možnosti. :D

 

Aha a Kulhánek. Kadlečková ,Červeňák, Kotleta :D a ano, Jenny Nowak, v poslední době mně zaujala i Kristina Heidingerová. Hezky jsou napsané detektivky od Johna J. Lamba - takové oddychové čtivo. Vondruška, někdy Bauer, Větvička, Jan Šmíd.....


Tento příspěvek byl upraven od Sylvia999: 29 duben 2015 - 19:21

  • 2
Sylvia999

#52 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 29 duben 2015 - 20:24

Knížky? Jednu bych nedal, protože hezkých je moc. Tak jsem je začal sepisovat, schválně, na co si alespoň vzpomenu. Tedy spíš autory, od kterých jsem četl víc knih, nebo sice jednu, ale ta stála za to.

 

SciFi:

A.C.Clarke
bratři Strugačtí - snad jen Piknik u cesty (jo a odlovit jsme ho stihli, i nezapomenutelný event)
Douglas Adams - Stopařův průvodce po Galaxii
František Běhounek
Isak Asimov
J.M. Troska  (když jsem četl podruhé, nějak to už nebylo ono)
Jules Verne
Karel May  (až na náboženské traktáty)
Ludvík Souček  (trilogie Cesta slepých ptáků, Tušení..., různé povídky a další)
Paul Anderson Strážci času
sbírky Sci-Fi (zvláště takové, které názorně vysvětlovaly zajímavá matematicko fyzikální témata, jako čtyřrozměrný prostor a pod.)
Stanislav Lem
Tintinova dobrodružství [EN]

 

Detektivky:

A.C.Doyle
Agatha Christie [EN]
Dick Francis
Dorothy Sayersová
E.Petersová (historické detektivky, detektiv bratr Cadfael)
Erle Stanley Gardner [EN]
Georges Simenon [EN]
Gert Prokop (detektivky, umístěné do USA, ale myšlen byl evidentně bolševický "východ")
Robert Van Gulik (historické detektivky, soudce Ti)
Vlastimil Vondruška (historické detektivky, Oldřich z Chlumu)

 

Obecně zajímavé

Alexander Dumas
Arthur John Castle Hailey
Arthur Ransome
Eduard Štorch
Gerald Durrell
Jakub Arbes
James Herriot
Jan Neruda
Jerome Klapka Jerome
Karel Čapek
Miroslav Švandrlík
Terry Pratchett (příklad, že překlad může být lepší, než originál - četl jsem obojí)
Zdeněk Jirotka - Saturnin (to je příklad, kdy vynikající knihu předčil film, zasloužil by všechny Oskary)

 

Moderna:

Dan Brown ... no, první knihus nadšením, druhou s obtížemi a třetí jsem sotva dočetl. Když víte, co bude na další stránce, přestává být čtení zajímavé.
Jonas Jonasson - Stoletý stařík (první => pěkná) Analfabetka (druhá => ach jo) Jako D.B.

... a řada dalších.  Raději toho nechám, jinak se to sem nevejde.
 


  • 3

#53 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 29 duben 2015 - 22:26

ProKes Tom: Něco  toho je i pro mne moooc zajímavé - Troska, Souček, Ransome, Asimov, Gulik, Strugačtí, (ale spíše Obydlený ostrov), Clarke (Rama)  


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#54 Jerry 68

Jerry 68

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 447 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2015 - 8:08

Zjišťuji, že jsem takový konglomerát všech kačerů :P . V dětství jednoznačně vedl Ransome, později Lem, Strugačtí, Asimov, Souček. V mládí Remarque, Bukowski, Kerouac, Bondy (už zmiňovaný Šaman, ale mě okouzlil hlavně Mníšek), Süskind - Parfém, skvělá věc. V současnosti čtu hlavně Deana Koontze, Miloše Urbana, Jiřího Kratochvíla, Jana Wericha Terryho Pratcheta  a cestopisy.  A protože mám ráda historii a jsem patriot, tak vše co se týká jihovýchdní Moravy...Expedice Chřiby a další knížky od pana Jilíka třeba Olšava ví svoje, Žítkovské bohyně, Procházky starým Zlínem a mnoho dalších.A taky vydržím hodiny hledět do turistických map. Se divím, že ještě, kromě čtení něco stíhám :rolleyes: .


  • 1
Čas strávený v Chřibech se nepočítá:-).

#55 erebi

erebi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 374 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2015 - 8:59

Krtecek ve meste
Tolkien - Pan prstenu
King - saga Temna vez
C.S. Lewis - Velky rozvod nebe a pekla
Saudek - Muriel a andele

Az na Lewise vsechno precteno vicekrat :)
  • 0

Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.


#56 urbanb

urbanb

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2015 - 11:07

Knížek jsem přečetl strašně moc, kdybych měl vybrat jednu, asi by to nebylo možné, takže spíše takový výběr namátkou:

 

Ludvik Souček - Cesta slepých ptáků,

skoro všechno od Ed McBaina, Raymonda Chandlera,

Donald E Westlake - Jak nevyloupit banku,

Jerome Klapka Jerome - Tři muži ve člunu,

Ken Kessey - Vyhodme ho z kola ven,

vše od Ray Bradburyho,

Joseph Heller - Hlava 22,

vše od Arhura Haileye,

atd, atd, kvalitni scifi, detektivky, literaturu faktu a některé romány


  • 1

#57 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2015 - 11:59

Donald E Westlake - Jak nevyloupit banku

 

Tohle jsem sice nečetl, ale mám doma, i když teď nějakou dobu nemohu najít, Jak nevodit policii za nos. Nádherné čtení.

 

Nejoblíbenější knížky bývají většinou ty nejohmatanější, protože je člověk pořád bere do ruky, i když ne vždy to musí přesně odpovídat.

 

Spíš než nejoblíbenější uvedu knihy, které na mě udělaly nějaký dojem (z různých důvodů):

 

E. M. Remarque - Tři kamarádi

M. Bulgakov - Mistr a Markétka

P. Kohout - Katyně

S. King - To, Svědectví, Nezbytné věci

C. Barker - Velká a tajná show

S. S. Van Dine - Vyvraždění rodiny Greenů, Královské vraždění

V. Březina - Lexikon českého filmu 1918 - 1996

G. Orwell - Farma zvířat, 1984

J. R. R. Tolkien - Hobit, Pán prstenů, Silmarillion

Z. Jirotka - Saturnin

J. Tůma - Katastrofy děsící svět

R. Cílek - Oprátka za osm mrtvých

P. Ryan - Jak jsem vyhrál válku

 

a určitě by se ještě spousta dalších našla.


Tento příspěvek byl upraven od mh.mail: 30 duben 2015 - 12:00

  • 1
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#58 mirdis1

mirdis1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 118 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2015 - 12:13

V poslední době jedu na Vondruškovi, začínal jsem na detektivkách a skončil na Epopejích.

 

Nejvíc nejoblíbenější knihou je pro mne jednoznačně Jiroutkův Saturnin, to je prostě něco neskutečně krásného...


  • 0
Jdu na sever.... a už jdu na jih

#59 zdeziz

zdeziz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 514 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2015 - 19:59

Ze začátku padl několikrát Pan Kaplan, nečetl jste někdo originál? To musí být úplně jiná knížka, to se přece nedá normálně přeložit. 
Už tu je snad všechno, co bych taky vybral. Neviděl jsem tu třeba Most přes řeku Kwai, z mládí Londona, H.Sienkiewicze, k Jirotkovi bych přidal P. G. Wodehouseho, ke sci-fi Nadaci atd. 
Teď jsem z knihovny odrostlého potomka z nouze vytáhl Malazskou knihu padlých. Divná věc, po 3000 stranách a 100 postavách jsem zjistil, že vlastně pořád nevím, kdo je s kým, komu fandím a proč to pořád čtu. 

  • 2

#60 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2015 - 21:19

V mládí: Foglarovky, Dva divoši

Pak jsem v dospívání objevil Kinga a byl jsem ztracen- teď mám rozečtenou 59 knihu.

Od něho tedy To, Svědectví, Temná věž, Dračí oči, atd.

A pak už tady bylo hodně knížek zmíněno:

Malevil, Mládí v hajzlu, cokoli od A. C. Clarka, celý Tolkien.

A musím říct že se mi moc líbil celý Harry Potter.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama