Přejít na obsah


Fotka

Jaká je vaše oblíbená knížka?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
92 odpovědí na toto téma

#61 sadmanwholikesblues

sadmanwholikesblues

    Copak jmelí, ale jmelí!

  • Members
  • PipPipPip
  • 423 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2015 - 21:52

Jen dvě takové poznámky:

  • Právě se prokousávám knihou Krvavé země od Timothy Snydera a je to sice drsárna, ale jinak skvělá kniha.
  • Když je tu tolik nadšených čtenářů, dovolil bych so malou propagaci na sociální síť Goodreads - používám ji, je to o knihách a čtení, ale bohužel tam moc českých čtenářů není. Rád si s vámi propojím účet (mám tam stejný nick jako tady).

  • 1

#62 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 01 květen 2015 - 22:49

Tohle vlákno mě baví už od jeho vzniku, Kulíšku skvělý nápad.

Našla jsem tu řadu autorů a knížek, které jsem kdysi přečetla a líbily se mi. Přidala bych Betty McDonald a její Vejce a já. Pokračování se myslím jmenuje Co život dal a vzal, ale je to stejné jako u Šmídovy série Proč bychom ...., pokračování už není takové.

Další z autorů, kteří mi tu chybí je Gerald Durrell a především jeho O mé rodině a jiné zvířeně. Knížek jsem od něj četla sice celou řadu, ale tahle o dětství na Korfu se mi asi líbila nejvíc a vřele ji doporučuji. Jen Korfu jsem stále nenavštívila - možná bych byla zklamaná, jak dnes vypadá proti idyle z čtyřicátých let. Ale mám v plánu se tam stejně někdy mrknout a ostrov si podle knížky porovnat - Korfu mě prostě díky Durrellovi láká. Pozdější knížky už mi nepřijdou takové. Někteří jste možná viděli i dokumenty z jeho cest v TV.

A nejen pro nastávající rodiče bych doporučila Prevítem snadno a rychle + další od stejného autora, kterým jsem si nebyla jistá, ale je jím opravdu Simon Brett. Kdybych si ji přečetla včas, kdo ví, jestli bych dnes měla dceru.

Humoristických knížek se mi vybavuje víc, mám ráda anglický humor. Proto jsem byla trochu zklamaná, že knížka o geocachingu není od někoho z téhle oblasti a recesistická, ale detektivka. Sice je mám ráda, jednu dobu u mě převažovaly, Pět není špatná knížka, přestože v určitém momentě už má čtenář jasno jako asi u většiny detektivek, ale kdybych měla napsat knížku o GC, bude to spíš z hlediska popisu našich různých "specifik" a rozhodně humorně laděné.

Tak a abych nebyla jen u legrácek, tak se mi líbí různé knížky krásné literatury založené na historických faktech, zejména z oblasti starověkého Egypta.

Mám to asi jako většina z vás, v určitém období života mě bavily různé žánry a autoři,  přečetla jsem dost z toho, co se ve vlákně vyskytuje, obvykle tak 4-5 knížek za měsíc, ale od té doby, co jsem poznala gc a řadu lidí kolem něj, je to se čtením horší. Dřív se mi nestávalo, abych do knihovny vracela nepřečtené knížky.....z jasného knihomola se stal tvor společenský a pravidelný návštěvník eventů i kačeřích akcí bez bodu. :)


  • 3

#63 zdeziz

zdeziz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 514 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 0:34

Podpořím Vejce i Prevíta  :)


  • 0

#64 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 7:35

Jako nejoblíbenější typ literatury jsem uvedl sci-fi. Ale v mládí jsem toho přečetl tuny, byl jsem schopen číst několik knížek týdně, pokud byly menšího rozsahu. Takže kromě zmíněného jsem četl hodně detektivky (Doyle, Christie, Simenon, McBain, Sjöwallová+Wahlöö, Gardner), spekulativní literaturu (Däniken, Souček, i jejich oponenti), z dalších namátkou Hailey-Letiště (to asi byl první film, který mne donutil přečíst si po jeho shlédnutí knížku, dalším byla třeba Hlava XXII od Hellera), Ryan-Jak jsem vyhrál válku, či cestopisy Hanzelky a Zikmunda (v době, kdy byly zakázané, ale v naší malé vesnické knihovně je nějakým omylem stále půjčovali).

 

Další z autorů, kteří mi tu chybí je Gerald Durrell a především jeho O mé rodině a jiné zvířeně. Knížek jsem od něj četla sice celou řadu, ale tahle o dětství na Korfu se mi asi líbila nejvíc a vřele ji doporučuji. Jen Korfu jsem stále nenavštívila - možná bych byla zklamaná, jak dnes vypadá proti idyle z čtyřicátých let. Ale mám v plánu se tam stejně někdy mrknout a ostrov si podle knížky porovnat - Korfu mě prostě díky Durrellovi láká. Pozdější knížky už mi nepřijdou takové. Někteří jste možná viděli i dokumenty z jeho cest v TV.

A jako milovník přírody mám rád i knížky od Durrella, ale abych pravdu řekl, nejvíce mne zaujaly ty, kde cestoval a lovil zvířata pro svou ZOO nebo ještě předtím, tj. se svojí první ženou Jacquie. Vzpomínky na život na Korfu jsou sice zábavné, ale já měl rád vedle humoru i akci. Takže asi knížky z Kamerunu či Mauritia mne později inspirovaly podnikat něco podobného. A do (geo)radostného koutku by asi patřilo, že se mi podařilo zrealizovat jeden sen inspirovaný jeho knížkou Aye-aye a já, a toho ksukola ocasatého jsem měl možnost v jeho domovině v přírodě pozorovat.


  • 1

#65 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 8:04

Mé nejoblíbenější jsou:
Tolkien - Hobit
Gaiman - NikdyKde
Mieville - Nádraží Perdido
Kerouac - Dharmovi tuláci
Coelho - Poutník

A pak nějaké specialitky kolem věcí o které se zajímám jako třeba knihy (většině lidí moc neřeknou):

Kebra Nagast - the Law od the Kings
Book of Memory - Rastafari testimony

Tento příspěvek byl upraven od mr3ska: 02 květen 2015 - 8:11

  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#66 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 9:40

A pak nějaké specialitky kolem věcí o které se zajímám jako třeba knihy (většině lidí moc neřeknou):

Kebra Nagast - the Law od the Kings
Book of Memory - Rastafari testimony

Ale ale ale :D :D :D, Znamenám si! :D


  • 0

#67 Daku

Daku

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 483 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 18:27

Když to tady tak pročítam, tak se mi ještě vybavil James Herriot, v jednom období jsem ho hodně četla.


  • 2

#68 homole

homole

    Já jsem to říkal.

  • Members
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)
  • LocationLokomotion

Publikováno 02 květen 2015 - 19:30

Vzpomínám si, že jako školák v sedmé třídě, jsem se jednou pustil do Švejka. Máme vydání, kde první a druhý díl jsou jedna kniha a třetí čtvrtý druhá. No začal jsem číst večer okolo osmé. Nějak mě to vtáhlo a tak jsem četl a četl. Potom po chvilce někde zacvrlikali ptáci a ticho. A zase kos. Divné. V jedenáct v noci? Mrknu na hodinky a...čtyři padesát ráno. Dobré bylo, že z druhého dílu mi zbylo sotva pár stránek, které jsem teda už dorazil a v půl šesté ráno odložil knihu jako dočtenou.

A tohle se mi běžně stává i dnes. Je-li děj živý, jsem ztracen. Možná také díky mé velmi živé fantazii.

 

Tohle byl případ i Stoletého staříka a Analfabetky od Jonase Jonassona. Tyhle knihy jsem velmi nerad odkládal. A pak jsem měl možnost vidět film a to byla škoda času. Rozhodně nevyzněl tak jako psaná verze.


Tento příspěvek byl upraven od homole: 02 květen 2015 - 19:32

  • 0

#69 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 19:45

Za mladých let jsem četl hodně, co si vybavím tak:

  • Foglar
  • May (raději jsem měl knížky z východu)
  • Arthur Ransome
  • Robert Kraft (cyklus Nobody)
  • E.R. Burroughs (Tarzan i John Carter)

V posledních letech čtu nějak míň (spousta práce a taky se moc nehrnu do nových věcí), ale mezi mé oblíbené teď patří

  • již zmiňovaná Dobrodružství Milese Vorkosigana (spousta věcí je tam vtipných)
  • knížky od Johna Moorea (sice se to tváří jako pohádky/fantasy, ale je to jak z běžného života ;) )
  • Tom Clancy a série Jack Ryan (ty dva nové filmy vůbec neměly vzniknout)
  • David Weber a série o Honor Harringtonové

Rád se vracím i ke knížkám MASH (ty po návratu z války mi přijdou mnohem vtipnější) a občas strávím trochu času i s komixy ;)

Přečetl jsem i většinu již někým zmiňované série Nekroskop, ale přijde mi, že hlavní postavy jsou prostě nepoučitelné a některé věci jsou tam poněkud nechutné...

Obecně ale čtu docela rád, příjemně si při tom odpočinu...
 


  • 0

#70 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 20:54

Ale ale ale :D :D :D, Znamenám si! :D

 

Tak to jsem zvedav jak se poperes s tou druhou zminenou (tedy pokud je sezenes). Ona je totiz z vetsi casti psana v jamajskem nareci jmenem "patwa". Ta prvni je v normal anglictine. A mimochodem existuje vic knih Kebra Nagast a kazda se zameruje na neco trochu jineho. Resp vlastne ctyri:

 

Kebra Nagast - Rastafarian wisdom and faith
Kebra Nagast - The Law of the Kings
Kebra Nagast - The Glory of the Kings
Kebra Nagast - Queen of Sheba and her only son Meneylek

Tento příspěvek byl upraven od mr3ska: 02 květen 2015 - 20:54

  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#71 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 21:05

Když tady byla řeč o Tolkienovi - od toho jsem přečetl asi všechno, co vyšlo v češtině, trochu i v angličtině. Bohužel z 12 dílů Historie Středozemě vyšel česky jen první díl. V angličtině nevím - v knihovnách to není a kupovat si knihy cca po 800Kč za kus, když si nejsem jist, že to dokážu přelouskat, se mi nechce. Jsou to nepublikované verze, dopisy, atd, které vydal jeho syn. Ale je tam třeba vysvětlena i gramatika jeho jazyků, netroufám si říct, že bych se je naučil, ale některé fráze ze sindarštiny bych znal. Ve filmu bych mohl Aragornovi i napovídat. Když Elrond řekl Onen i estel edain, věděl jsem že odpoví úchebin estel anim.


  • 1

#72 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 21:36

Jak se to může jmenovat englisky? Můžu se podívat, jestli to není na IRC.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#73 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 21:42

Tak to tam je. Hromady. 885 odkazů, myslím že jsem mezi nimi viděl 11 knih o historii Středozemě. Chceš to? Chceš se podívat na ten seznam?


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#74 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2015 - 22:55

Tak to jsem zvedav jak se poperes s tou druhou zminenou...

Nemyslela jsem tím, že si znamenám dotyčné tituly, alebrž že si znamenám tvůj zájem o tuto oblasst :D. Prostě, už to kádrovák má ve složce, chápeš? :D :D :D


  • 0

#75 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2015 - 4:58

Nemyslela jsem tím, že si znamenám dotyčné tituly, alebrž že si znamenám tvůj zájem o tuto oblasst :D. Prostě, už to kádrovák má ve složce, chápeš? :D :D :D

 

Jo takhle. No můj zájem o to je poměrně velkej. Koneckonců o těch věcech už 11 let i píšu :)


  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#76 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2015 - 6:43

Jo takhle. No můj zájem o to je poměrně velkej. Koneckonců o těch věcech už 11 let i píšu :)

jJojo, všimla jsem si. Docela by mi zajímalo, jak jsi to v tom jamajským nářečí četl ty :D!


  • 0

#77 A. da Mek

A. da Mek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 133 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2015 - 20:53

U mě je na prvním místě Velinský: Kontinent neomezených možností.

http://www.kkkk.cz/0...a_kontinent.htm

 

Dále pak Jerome K. Jerome, Zdeněk Jirotka (také Muž se psem), Dick Francis, Gulik (Soudce Ti), Pratchett...

Z dětských Steklač (Boříkovy lapálie), Arthur Ransome...

V poslední době třeba James Clavell (Asijská sága)...

 

A celá povídka online:

http://www.kulturni-...ease-snodgrasse

 

(A samozřejmě nezapomeňte na Čapkovu Válku s mloky, dnes ještě aktuálnější než v době svého vzniku.)


  • 0

#78 novin-ky

novin-ky

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2015 - 22:03

Parádní vlákno, spousta inspirace, už se těším do knihovny.

 

Teď zatím pro pobavení nejradši sáhnu po Jiřím Kulhánkovi a s napětím sleduju cenu kompletu Nočního klubu na Aukru. Když se potřebuju psychicky oklepat, vždycky pomůže Král krysa Jamese Clavella. Líbil se mi Harry Potter, víc ale asi v němčině (nejsou tam hrůzy typu fanfrpál, Bradavice atp., ty ponechali v originále, i když klobouk dolů před fantazií překladatele). Moc se těším i na další díly Písně ledu a ohně G.R.R.Martina, tady taky nechápu, kam na to ten chlap chodí ... :) Taky se mi líbí severské knížky, nejvíc asi Lars Kepler.

 

Jo, a od včera čteme Honzíkovu cestu. Pořád krásná, ale "plátěnky", "družstevní vajíčko" ... to je vysvětlování :-D


  • 0

#79 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2015 - 6:04

Tak to tam je. Hromady. 885 odkazů, myslím že jsem mezi nimi viděl 11 knih o historii Středozemě. Chceš to? Chceš se podívat na ten seznam?

Nějak nevím, co je to IRC. A teď se doma skoro ani nedostanu k PC (dcera před maturitou) a nic přenosného nemám. Ale rád se přiučím a získám zdroj informací, o kterém jsem nevěděl.


  • 0

#80 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2015 - 9:14

Každý knihomol (nikoli bibliofil) by si měl pořídit čtečku. Bude číst víc (ověřeno komunitou), pohodlněji, dostane se k více věcem. Čtenáři-chodci navíc ušetří šlachy a svaly v zápěstí :) Čtečku slušnou dneska pořídíš kolem 2000. Obrovská výhoda je neustále přítomný slovník - zaješ kurzorem na slovo a dostaneš překlad/výklad.

Z počítače se nečte, to je blbina. Dá se číst z mobilu, když si do Androida doinstaluješ nějakej čtecí soft (cool-reader...?). Já to používám v horách, když někde zkejsnu, jako nouzovku a jde to dobře. Ale nezkoušel jsem to s nějakým slovníkem, ale asi to půjde.

 

Knížky se dají z netu získat různě. Ty "komunitní" z fór, a anglický nejsnáze z IRC, což je kanál komunikační, po kterém lze i sdílet... a vůbec všechno. Je to hodně stará platforma, šedá zóna se pohybuje hlavně po ní.

Získat z něj knížky není úplně triviální, ale ani nijak extrémně složité, když to trochu umíš s počítačem (a formátama). Jsou na to návody, asi bych nějakou tu linku taky našel. Ale já nabízel, že ti to stáhnu... ten seznam je textovej, můžeš si z něj vybrat.

Dej mail, pošlu seznam. Jestli chceš sám, pak:

 

http://www.calvinshu...ooks-from-mirc/


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama