Přejít na obsah


Fotka

Řím, Vatikán - rady, tipy, postřehy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 16:19

 Zdravim

Opět je tu léto a s ním dovolené a cestování do zemí vzdálených či ještě vzdálenějších. V blízké době se chystám do Říma. Ano, je to bláznovství v této době a v tomto počasí, avšak nedá se nic dělat. A proto se obracím na vás, zcestovalé kačerky a kačeři, aby jste mi a samozřejmě nejen mě, přispěli tu radou, tu postřehem či tipem k tomuto městu které nepostavili za den.

 Děkuji.

Myškin


  • 0

#2 HarryhoCache

HarryhoCache

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 50 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 16:44

Krásné město, hromada mudlů, často proto neodlovitelné, ale i ztracené. Ale nenech se tím otrávit a užívěj historie, která dýchá na každém kroku.

Větší šance je u odlehlejších kešek.


  • 0

#3 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 17:41

Překvapivě jsme měli nejvíc nálezů ve Vatikánu, tam co jsme hledali, to jsme našli. Jinak po Římě bylo dost kešek ztracených a hodně, i vyhlášených, ve fujtajbl prosředí....Ale jak napsáno nahoře, krásné město s historií....Ale letos v Krakově se nám líbilo víc :-)


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#4 LittleBeaver

LittleBeaver

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 96 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 18:12

Asi bych do těchto míst vůbec nejezdil:

 

http://www.parlament...-i-k-nam-385118


  • 0
Hlodat keše, to je moje ...

#5 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 18:34

Asi bych do těchto míst vůbec nejezdil:

 

http://www.parlament...-i-k-nam-385118

Pravdou je, ze rok pred Rimem jsme byli v Parizi a tam jsme se obcas docela bali....Rim mi prisel v poho. Kolegam tam byl v Rimeasi pred mesicem a nazor mel dost pdobny!Skoro nic z toho, co pise autor v clanku jsme nezazili. Mozna jsme jen meli stesti,....


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#6 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 18:53

Pravdou je, ze rok pred Rimem jsme byli v Parizi a tam jsme se obcas docela bali....Rim mi prisel v poho. Kolegam tam byl v Rimeasi pred mesicem a nazor mel dost pdobny!Skoro nic z toho, co pise autor v clanku jsme nezazili. Mozna jsme jen meli stesti,....

 

 

Asi bych do těchto míst vůbec nejezdil:

 

http://www.parlament...-i-k-nam-385118

 

Výborně, tak toto téma jsme probrali a řečeno s Monty Pythony:  and now for something completely different!  ;) 


  • 0

#7 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 20:36

Nazdar, z Říma jsem se vrátil v neděli, kromě vedra a megatun mudlů je to pohoda. Teď.pracuji na blogu, během pár dní to zveřejním, ale pokud bys chtěl něco vědět, ozvi se.

PS: Mám vyluštěny všechny mysterky ve Vatikánu+něco navíc. Neodlovil jsem toho z časových důvodů moc, ale pár tipů mohu dát.


  • 0

#8 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 20:54

Hlavně počítej s tim, že když se pokusíš vlízt do nějakýho kostela v kraťasech a/nebo tílku bez rukávů, tak tě poženou sviňským krokem :D. To až pudeš do Vatikánu luštit ty mysterky. Holky sukni minimálně po kolena. Platí i pro děti cca od 10 let, ještě si živě pamatuju, jak mi ve 12 vyrazili z kostela kvůlivá kraťasům. Pro dámy doporučuju na prohlídku sakrálních památek s sebou velkej tenkej bavlněnej šál - dá se hodit přes tílko přes ramena a nebo ovázat kolem pasu přes kraťasy neb minisukni.


  • 0

#9 Frenkonix

Frenkonix

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 114 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 21:06

Před měsícem jsem měl možnost dvě noci kešovat v Římě a Vatikánu. Zabil jsem tím čas přestupy mezi letadly. I noční Řím je pěkný a skoro bez turistu, na kešovaní ideální čas. Jediná negativní zkušenost byla když jsem chodil s foťákem přes rameno, pořád mě někdo zastavoval a nabízel různé věci/služby. Jak jsem ho schoval měl jsem klid.
Doporučil bych vytisknout si italskou mudlokartu, preventivně, může se hodit. Policii je vidět hodně, stojí na některých místech nonstop. V případě potíži po vysvětlení nechají lovit. Datový tarif nebo nahrané fotohinty se velmi hodí, usnadňuje to hledání.

Ve Vatikánu je 7 keší, archivované nejdou myslím odlovit žadné. Při správném termínu navštěvy můžeš trefit navíc event :) Mysterky nejsou těžké na luštění. Mám je vylustěné všechny, můžu ti je ověřit, připadně nakopnout. Odlovoných mám jen 5, 2 se nepodařilo. Navíc jsou celkem rozhozené po městě. Dají se obejít do půlkruhu po ciferníku, přirovnal bych to od 5 do 11 hodiny. Vzdušně je to 9 kilásku, skutečně odhadem tak o půlku navíc. Zaleží jak moc budeš vybočovat z ideální trasy. Přes den jsou to rušná místa, v noci pohoda. Šel jsem to:

GC3WB2W - ET SUPER HANC PETRAM - tady mi postavili podium s plotem a hlídačem, dva pokusy a nic.
GC2J0F7 - Eyes Up - v noci pohoda, přes den záleží.
GC487RN - AGT 40: VATICAN OBELISK - Večer se náměstí zavírá a je problém se dostat k obelisku. Neměl jsem koule na to přeskočit zábradlí a testovat místní ochranný systém. Blbě se pak odpovídá na otázky.
GC5NTQQ - The Popes in History - Kousek od keše stojí nonstop policie. Dva pokusy a opět nic. Sám v noci jsem nebyl schopný vysvětlit proč ošahávam telefon. Byl jsem tam jediný bod a dělal jsem jim rozptylení při nočni šichtě. Přes den by to neměl být problém.
GC30H3P - RAILWAY TO VATICAN - zahrada se má oficiálně na noc zavírat, ale ve 3 ráno byla otevřena. Asi bude populární, trefil jsem se tam zrovna s nějakou dvojicí a dělal jim kazišuka. Počkali v autě, nechali mě odlovit a pak se vrhli do parku na svoje radovánky.
GCY25A - SPQR - IL VATICANO - pohoda tradička.
GC5BVQ7 - Un americano a Roma - bacha na trní. V noci pohoda, přes den záleží.

Co se týka Říma, kešoval jsem jen v centru v okolí hlavního nadraží a po trase vatikánských keší. Našel jsem 3/4 keší kolem kterých jsem prošel. Klasické městské, žádna nějak extra nevybočovala.


  • 2

#10 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 21:37

Nazdar, z Říma jsem se vrátil v neděli, kromě vedra a megatun mudlů je to pohoda. Teď.pracuji na blogu, během pár dní to zveřejním, ale pokud bys chtěl něco vědět, ozvi se.

PS: Mám vyluštěny všechny mysterky ve Vatikánu+něco navíc. Neodlovil jsem toho z časových důvodů moc, ale pár tipů mohu dát.

 

Rád si o tom přečtu :) Když budu potřebovat něco vědět, určitě ti napíšu ;)

 

Před měsícem jsem měl možnost dvě noci kešovat v Římě a Vatikánu. Zabil jsem tím čas přestupy mezi letadly. I noční Řím je pěkný a skoro bez turistu, na kešovaní ideální čas. Jediná negativní zkušenost byla když jsem chodil s foťákem přes rameno, pořád mě někdo zastavoval a nabízel různé věci/služby. Jak jsem ho schoval měl jsem klid.
Doporučil bych vytisknout si italskou mudlokartu, preventivně, může se hodit. Policii je vidět hodně, stojí na některých místech nonstop. V případě potíži po vysvětlení nechají lovit. Datový tarif nebo nahrané fotohinty se velmi hodí, usnadňuje to hledání.

Ve Vatikánu je 7 keší, archivované nejdou myslím odlovit žadné. Při správném termínu navštěvy můžeš trefit navíc event :) Mysterky nejsou těžké na luštění. Mám je vylustěné všechny, můžu ti je ověřit, připadně nakopnout. Odlovoných mám jen 5, 2 se nepodařilo. Navíc jsou celkem rozhozené po městě. Dají se obejít do půlkruhu po ciferníku, přirovnal bych to od 5 do 11 hodiny. Vzdušně je to 9 kilásku, skutečně odhadem tak o půlku navíc. Zaleží jak moc budeš vybočovat z ideální trasy. Přes den jsou to rušná místa, v noci pohoda. Šel jsem to:

GC3WB2W - ET SUPER HANC PETRAM - tady mi postavili podium s plotem a hlídačem, dva pokusy a nic.
GC2J0F7 - Eyes Up - v noci pohoda, přes den záleží.
GC487RN - AGT 40: VATICAN OBELISK - Večer se náměstí zavírá a je problém se dostat k obelisku. Neměl jsem koule na to přeskočit zábradlí a testovat místní ochranný systém. Blbě se pak odpovídá na otázky.
GC5NTQQ - The Popes in History - Kousek od keše stojí nonstop policie. Dva pokusy a opět nic. Sám v noci jsem nebyl schopný vysvětlit proč ošahávam telefon. Byl jsem tam jediný bod a dělal jsem jim rozptylení při nočni šichtě. Přes den by to neměl být problém.
GC30H3P - RAILWAY TO VATICAN - zahrada se má oficiálně na noc zavírat, ale ve 3 ráno byla otevřena. Asi bude populární, trefil jsem se tam zrovna s nějakou dvojicí a dělal jim kazišuka. Počkali v autě, nechali mě odlovit a pak se vrhli do parku na svoje radovánky.
GCY25A - SPQR - IL VATICANO - pohoda tradička.
GC5BVQ7 - Un americano a Roma - bacha na trní. V noci pohoda, přes den záleží.

Co se týka Říma, kešoval jsem jen v centru v okolí hlavního nadraží a po trase vatikánských keší. Našel jsem 3/4 keší kolem kterých jsem prošel. Klasické městské, žádna nějak extra nevybočovala.

 Děkuji za tipy. Už jsem se pustil do luštění. Kdybych nevěděl jak dál, tak se určitě ozvu ;)  Ideální by bylo, kdybych se mohl věnovat jen GC, ale nebudu tam sám a tak to dopadne asi tak, že budu hledat to co mi přijde do cesty :)

A kde bych mohl najít tu italskou mudlo kartu?


Tento příspěvek byl upraven od Myškin: 22 červenec 2015 - 21:40

  • 0

#11 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 21:38

Zrovna ve svatém Petrovi jsme byli svědkem toho, když ochranka nepustila dovnitř paní v sukni po kolena. Délka byla rozhodně eticky v pořádku, ale ta sukně byla výrazně červená.

 

Jinak je lepší chodit do velkých muzeí a všude, kde se tvoří fronty odpoledne nebo večer. Otevřeno mají docela dlouho. Všichni se tam snaží nacpat hned ráno a večer tam skoro nikdo není.

Případně si koupit lístky online dopředu. Tohle ale platí u všech velkých měst.


  • 0

#12 Frenkonix

Frenkonix

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 114 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 22:00

A kde bych mohl najít tu italskou mudlo kartu?

Na starší verzi webu to měli udělané jinak než jsem našel teďka. https://www.geocaching.com/play/hide Bod 2, vyber jazyk a velikost.


Tento příspěvek byl upraven od Frenkonix: 22 červenec 2015 - 22:01

  • 0

#13 Korismata

Korismata

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 22:29

Osobně jsem byl v Římě před dvěma lety a bylo to moc prima. :-) V takovém městě bych po keškách jako hlavních nešel, my jsme si obešli všechny památky a brali jen kešky po cestě - bylo to hezké zpestření. Začali jsme u Kolosea, potom prošli Starověkou část vedle, následně se přesunuli do Vatikánu nakonec ještě ke světoznámé fontáně v centru a na Španělské schody. Kouzlo to mělo jak přes den, tak v podvečer. Pokud budete mít více času, tak noční Řím musí být opravdu romantický. Co se týče dopravy, doporučuji zaparkovat hned na kraji města u dálnice a koupit si celodenní lístek na metro. Ušetří se tím mnoho nervů a i cenově to není zlé. :-)


  • 0

#14 Ballantines84

Ballantines84

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 27 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2015 - 23:07

Prý nejlepší zmrzlina v římě: 41.9063853N, 12.4564397E
Lepší jsem opravdu neměl.

Rozhodně nejlepší káva v římě a možná v itálii vůbec: http://www.santeustachioilcaffe.it
Výborná, ale pozor musíte si vybrat jestli si ji dáte na stojáka u pultu(levnější) a nebo u stolečku před kavárnou. Pokud si ji dáte u pultu a náhodou se nedete chtít třeba jen vyfotit u stolečku tak vás nekompromisně vyženou.
  • 0

#15 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2015 - 6:40

Asi bych do těchto míst vůbec nejezdil:

 

http://www.parlament...-i-k-nam-385118

Tak to jsem asi byl v jiném Římě. Jinak šíření falešné poplašné zprávy je taky trestný čin, viz nedávný případ, kdy jakási slepice napsala na ksichtoknize, že imigranti u hranic podřezali nějaký dobytek.


  • 0

#16 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2015 - 7:34

Tak to jsem asi byl v jiném Římě. Jinak šíření falešné poplašné zprávy je taky trestný čin, viz nedávný případ, kdy jakási slepice napsala na ksichtoknize, že imigranti u hranic podřezali nějaký dobytek.

My meli pred odjezdem docela strach z mista, kde byl hotel, nebot podle streetview to vypadalo nevabne. Nakonec to bylo ale na pohodu. Pravda je, ze me tocili hlavne prodejci selfie-drzaku, ale to je asi vsude!


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#17 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2015 - 7:53

Tak přidán pár informací, z nichž některé už tu byly zmíněny.

 

Bezpečnost

Určitě jsem se v centru Říma cítil bezpečněji než v centru Brna - to na úvod.

Kromě policistů jsou nyní v Říme, zřejmě v rámci bezpečnostní akce "Bezpečné ulice", vojenské patroly, tvořené většinou gazíkem s dvojicí vojáků v maskáčích se samopaly. Toto asi bude to opatření kvůli migrantům, které jsem během dvou dnů neviděl. Vstup do některých památek hlídají bezpečnostní služby, které provádějí osobní kontroly. V bazilice sv. Petra ve Vatikánu jsou rentgeny na zavazadla a bezpečnostní rámy, jako v O2 aréně, s tím že se nesmějí mít u sebe zbraně (včetně kapesních nožů), nápoje v plechovkách a velké deštníky. Jinde (např. Koloseum, Palatino+Forum Romanum) má ochranka jen ruční detektory, kterými projíždí vnitřek zavazadel, která si chtějí prohlédnout. Někde (kostely, Pantheon) není kontrola žádná.

Semtam jsou žebráci, ale jsou to klasiční pasivní, a je jich méně než v Brně. A pokud se někde válí vágusové, jsou to zahraniční turisté. Je pravda, že většina pouličních prodavačů jsou černoši, ale prodávají ve valné většině klacky na držení mobilů pro focení selfíček, to je letos in. Jsou ale pasivní a neobtěžují, nedá se to srovnat s prodejci v Řecku, nemluvě o Turecku či arabských státech.

Všude se mluví o pouličních zlodějích a doporučeních, jako nosit batůžek na břichu a peníze v taštičce pod oblečením. No, 98% turistů se tím neřídí. V Brně už čórkaře poznám, v Římě jsem se po nich také díval, ale asi měli dovolenou.

Jediné, co možná Čecha, který nikde nebyl, zarazí, je že jako běloch árijského či slovanského typu zde bude v menšině.

A jak je všude zvykem, nejhlučnější jsou Holanďané a Rusové.

 

Vstupy

Jak už psala Jacka, při vstupu do kostela musí být zahalená ramena a kolena, bosé nohy nevadí. Takže kde je kontrola, je to jasné, kde kontrola není, je to o osobní zodpovědnosti. Někde je menší tolerance, takže kraťasy končící kousek nad koleny projdou, ale nedá se na to spolehnout.

Kostely jsou zdarma.

U památek, které jsou poučné pro mládež (Koloseum, Forum Romanum, mimo Řím třeba Pompeje), tak tam má mládež do 18 volný vstup, ale musí mít průkaz - pro nás stačí pas. Vstupné do Kolosea a na Forum Romanum je společné, u Kolosea bývají velké fronty, takže je lepší je koupit u nedalekého vchodu do Palatina. Ve Vatikánu se platí za výstup na kopuli (5 EUR po svých, 7 EUR část cesty výtahem). Dlouhé fronty se stojí u Vatikánských muzejí. Pokud člověk dopředu ví, co chce navštívit, je možná lepší si buď koupit vstupenky dopředu nebo pro zuřivé muzejníky objednat Roma Pass, což je karta na bezplatnou městskou dopravu se slevou na vstupné. Ale je potřeba si to napřed propočítat, aby se to vyplatilo. http://www.romapass....aspx?l=en&tid=2

Někde bývají i slevy na vstupné před koncem otevírací doby, ale zase pak člověk nestihne vše prohlédnout. Proto jsou taky třeba odpoledne kratší fronty.

Prohlídky památek je možno dělat buď individuálně nebo s průvodci. Ti nabízí své služby s tím, že pak mají přednostní vstup. Při individuální prohlídce je možno si půjčit "mluvící krabičku", akorát nevím, jestli jsou i v češtině. Jinak informační tabule jsou všude kromě italštiny jen v angličtině. Někde, např v kostelích, jsou hodně podrobné, takže je tam popsáno vše, jinde, třeba na Palatinu a Foru Romanu je jich poskrovnu jen u nejdůležitějších objektů.

 

Doprava

Centrum Říma s památkami není až zas tak velké, aby se tam nedalo chodit pěšky. Záleží tedy na tom, co chce člověk navštívit. Základní jízdenka na MHD za 1,5 EUR platí 75 minut, za to se přejede celé město. Celodenní se vyplatí, pokud by se chtělo cestovat po okrajových částech Říma. http://www.rome.info...tation/tickets/

Cestování metrem či příměstským vlakem je v pohodě. Autobusem jsem nejel, ale jízdní řády jsou prý jen informativní, takže na ně není spoleh.

 

Služby

Od dob starého Říma platilo, že když se platily daně, tak za ně obyvatelstvo mělo mít nárok na základní služby, mezi něž patřila pitná voda a veřejné WC. Něco z toho se udrželo až do dneška. Takže všude po městě je spousta fontánek (některé skutečně z dob antiky, akorát už snad vyměnili ty olověné trubky za jiné), kde se dá nabrat pitná voda. Takže stačí mít s sebou 0,5 l PET. V tom vedru člověk všechno vypotí, ale kdyby byly potřeba toalety, tak těch je všude taky dost, ale někde už jsou placené. Zdarma jsou zatím ve Vatikánu a v některých památkách. Jinak by člověk musel jít někam do restaurace.

 

Strava

Pokud člověk netahá jídlo s sebou, je všude spousta restaurací. Akorát ceny jsou různé. Nejlepší a nejlevnější to prý je kolem náměstí Navona a Pantheonu, zatímco kolem pěší zóny Via del Corso a Via del Babuino, kde jsou luxusní obchody, je to dražší. Většina restaurací nabízí zvýhodněná menu pro turisty v ceně 10 - 16 EUR, která obvykle zahrnují předkrm, hlavní jídlo a nápoj. Ale zase je potřeba si spočítat, co vyjde výhodněji. A jak to bylo zmíněno s tím kafem, tak na stojáka je všechno levnější než u stolku s obsluhou, kde se navíc někde účtuje i automaticky couvert cca 2 EUR za osobu navíc, mimo právě ta turistická menu. Vyjímečně jsou v centru i malé supermarkety, ale ceny jsou zde vyšší než třeba na okraji Říma.

 

Orientace

Používal jsem OpenStreet mapy v Oregonu. Porovnával jsem je s TOPO Italia a připadaly mi podrobnější, hlavně se to týkalo cestiček v terénu. Jako POI tam jsou i zdroje vody, což je velice výhodné.

V samotném městě jsou všude ukazatele na nejvýznamnější místa.


Tento příspěvek byl upraven od MikiHamza: 23 červenec 2015 - 7:58

  • 5

#18 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 490 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2015 - 16:44

Tak přidán pár informací, z nichž některé už tu byly zmíněny.

 

Bezpečnost

Určitě jsem se v centru Říma cítil bezpečněji než v centru Brna - to na úvod.

Kromě policistů jsou nyní v Říme, zřejmě v rámci bezpečnostní akce "Bezpečné ulice", vojenské patroly, tvořené většinou gazíkem s dvojicí vojáků v maskáčích se samopaly. Toto asi bude to opatření kvůli migrantům, které jsem během dvou dnů neviděl. Vstup do některých památek hlídají bezpečnostní služby, které provádějí osobní kontroly. V bazilice sv. Petra ve Vatikánu jsou rentgeny na zavazadla a bezpečnostní rámy, jako v O2 aréně, s tím že se nesmějí mít u sebe zbraně (včetně kapesních nožů), nápoje v plechovkách a velké deštníky. Jinde (např. Koloseum, Palatino+Forum Romanum) má ochranka jen ruční detektory, kterými projíždí vnitřek zavazadel, která si chtějí prohlédnout. Někde (kostely, Pantheon) není kontrola žádná.

Semtam jsou žebráci, ale jsou to klasiční pasivní, a je jich méně než v Brně. A pokud se někde válí vágusové, jsou to zahraniční turisté. Je pravda, že většina pouličních prodavačů jsou černoši, ale prodávají ve valné většině klacky na držení mobilů pro focení selfíček, to je letos in. Jsou ale pasivní a neobtěžují, nedá se to srovnat s prodejci v Řecku, nemluvě o Turecku či arabských státech.

Všude se mluví o pouličních zlodějích a doporučeních, jako nosit batůžek na břichu a peníze v taštičce pod oblečením. No, 98% turistů se tím neřídí. V Brně už čórkaře poznám, v Římě jsem se po nich také díval, ale asi měli dovolenou.

Jediné, co možná Čecha, který nikde nebyl, zarazí, je že jako běloch árijského či slovanského typu zde bude v menšině.

A jak je všude zvykem, nejhlučnější jsou Holanďané a Rusové.

 

Vstupy

Jak už psala Jacka, při vstupu do kostela musí být zahalená ramena a kolena, bosé nohy nevadí. Takže kde je kontrola, je to jasné, kde kontrola není, je to o osobní zodpovědnosti. Někde je menší tolerance, takže kraťasy končící kousek nad koleny projdou, ale nedá se na to spolehnout.

Kostely jsou zdarma.

U památek, které jsou poučné pro mládež (Koloseum, Forum Romanum, mimo Řím třeba Pompeje), tak tam má mládež do 18 volný vstup, ale musí mít průkaz - pro nás stačí pas. Vstupné do Kolosea a na Forum Romanum je společné, u Kolosea bývají velké fronty, takže je lepší je koupit u nedalekého vchodu do Palatina. Ve Vatikánu se platí za výstup na kopuli (5 EUR po svých, 7 EUR část cesty výtahem). Dlouhé fronty se stojí u Vatikánských muzejí. Pokud člověk dopředu ví, co chce navštívit, je možná lepší si buď koupit vstupenky dopředu nebo pro zuřivé muzejníky objednat Roma Pass, což je karta na bezplatnou městskou dopravu se slevou na vstupné. Ale je potřeba si to napřed propočítat, aby se to vyplatilo. http://www.romapass....aspx?l=en&tid=2

Někde bývají i slevy na vstupné před koncem otevírací doby, ale zase pak člověk nestihne vše prohlédnout. Proto jsou taky třeba odpoledne kratší fronty.

Prohlídky památek je možno dělat buď individuálně nebo s průvodci. Ti nabízí své služby s tím, že pak mají přednostní vstup. Při individuální prohlídce je možno si půjčit "mluvící krabičku", akorát nevím, jestli jsou i v češtině. Jinak informační tabule jsou všude kromě italštiny jen v angličtině. Někde, např v kostelích, jsou hodně podrobné, takže je tam popsáno vše, jinde, třeba na Palatinu a Foru Romanu je jich poskrovnu jen u nejdůležitějších objektů.

 

Doprava

Centrum Říma s památkami není až zas tak velké, aby se tam nedalo chodit pěšky. Záleží tedy na tom, co chce člověk navštívit. Základní jízdenka na MHD za 1,5 EUR platí 75 minut, za to se přejede celé město. Celodenní se vyplatí, pokud by se chtělo cestovat po okrajových částech Říma. http://www.rome.info...tation/tickets/

Cestování metrem či příměstským vlakem je v pohodě. Autobusem jsem nejel, ale jízdní řády jsou prý jen informativní, takže na ně není spoleh.

 

Služby

Od dob starého Říma platilo, že když se platily daně, tak za ně obyvatelstvo mělo mít nárok na základní služby, mezi něž patřila pitná voda a veřejné WC. Něco z toho se udrželo až do dneška. Takže všude po městě je spousta fontánek (některé skutečně z dob antiky, akorát už snad vyměnili ty olověné trubky za jiné), kde se dá nabrat pitná voda. Takže stačí mít s sebou 0,5 l PET. V tom vedru člověk všechno vypotí, ale kdyby byly potřeba toalety, tak těch je všude taky dost, ale někde už jsou placené. Zdarma jsou zatím ve Vatikánu a v některých památkách. Jinak by člověk musel jít někam do restaurace.

 

Strava

Pokud člověk netahá jídlo s sebou, je všude spousta restaurací. Akorát ceny jsou různé. Nejlepší a nejlevnější to prý je kolem náměstí Navona a Pantheonu, zatímco kolem pěší zóny Via del Corso a Via del Babuino, kde jsou luxusní obchody, je to dražší. Většina restaurací nabízí zvýhodněná menu pro turisty v ceně 10 - 16 EUR, která obvykle zahrnují předkrm, hlavní jídlo a nápoj. Ale zase je potřeba si spočítat, co vyjde výhodněji. A jak to bylo zmíněno s tím kafem, tak na stojáka je všechno levnější než u stolku s obsluhou, kde se navíc někde účtuje i automaticky couvert cca 2 EUR za osobu navíc, mimo právě ta turistická menu. Vyjímečně jsou v centru i malé supermarkety, ale ceny jsou zde vyšší než třeba na okraji Říma.

 

Orientace

Používal jsem OpenStreet mapy v Oregonu. Porovnával jsem je s TOPO Italia a připadaly mi podrobnější, hlavně se to týkalo cestiček v terénu. Jako POI tam jsou i zdroje vody, což je velice výhodné.

V samotném městě jsou všude ukazatele na nejvýznamnější místa.

 Děkuji za vyčerpávající informace. Takto nějak jsem si představuji ideální odpověď :)

 

 Má zde někdo zkušenosti s hora uvedenou Roma Pass? A byl někdo z vás ubytovaný v Lido di Ostia?


  • 0

#19 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2015 - 18:49

 Děkuji za vyčerpávající informace. Takto nějak jsem si představuji ideální odpověď :)

 

 Má zde někdo zkušenosti s hora uvedenou Roma Pass? A byl někdo z vás ubytovaný v Lido di Ostia?

Roma Pass jsme si koupili tridenni a moc jsme zrovna neusporili. Hlavni vyhodou bylo napriklad v Coloseu legalni predbehnuti fronty! Jinak se da koupit ve vetsine stanku s tiskem ve stanicich metra. My kupovali na Tiburtine, nebo jak se jmenovala :-)


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#20 raddino

raddino

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 242 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2015 - 22:39

Byl jsem minulý rok o prázdninách a tak doplním pár postřehů. Nemá smysl si kupovat celo/více denní jízdné. Koupili jsme si vždy za 1,5€ ráno do centra, a večer zpět. Všude po centru jsme chodili pěšky a v pohodě. Doporučuju koupit rovnou více lístků, občas byl problém najít otevřenou trafiku. Přítelkyně nekešuje a tak se na chození všude pěšky docela šklebila, ale bylo to úplně v pohodě. Fronty u kolosea a ve vatikánu v pohodě, čekali jsme max 15 minut. rozhodně se vyvarovat průvodcům, co nabízení "skip-the-line". Jinak u kolosea u prodejců se dalo nejlépe smlouvat a koupil jsem si tam dvoje "original" Rayben brýle asi za 2 eura :)

přeji hezkou dovolenou


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama