Přejít na obsah


Fotka

Nevkusná/nevhodná umístění keší


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
101 odpovědí na toto téma

#61 Jerry 68

Jerry 68

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 447 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2015 - 13:00

Já si zas naopak myslím, že alespoň jeden z bodů, by krabička měla splňovat. Pokud by většina kešek vypadala tak, že  přijdu na louku, zvednu jediný kámen v okruhu sta metrů, zapíšu se a jdu domů, tak to by mě asi nebavilo :( .


  • 0
Čas strávený v Chřibech se nepočítá:-).

#62 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2015 - 13:18

Já si zas naopak myslím, že alespoň jeden z bodů, by krabička měla splňovat. Pokud by většina kešek vypadala tak, že  přijdu na louku, zvednu jediný kámen v okruhu sta metrů, zapíšu se a jdu domů, tak to by mě asi nebavilo  :( .

 

Tak to by tě ta tomaskozem zmiňovaná keška mohla bavit:

 

Mikroška schovaná uprostřed lesa, kde by klidně mohla být i large. K tomu nápověda "pod kamenem", která není nic platná, protože je to v kamenném poli.

 

Ale on ji uváděl jako příklad té špatné.

 

A teď vážně:

Mám pocit, že většina lidí, kteří tady prosazují nebo obhajují podobné návrhy (kvóty na zakládání, že by keš měla obsahovat nějaké kulturní nebo jiné obohacení), zaměňuje pojmy s dojmy. Protože se jim něco nelíbí, chtěli by to zakázat, protože se jim něco naopak líbí moc, chtěli by to nařídit. Nechápu, proč nejsou schopni přijmout jednoduchý princip - co se mi líbí, na to půjdu, co se mi nelíbí, na to nepůjdu.

 

A teď zase mírně nevážně: Protože mám rád wheriga, nejsem fyzicky zdatný, tak bych taky klidně mohl začít hlásat:

1. Wherigo je super zábava a je jich málo. Každý owner tedy musí na každé tři založené keše jiného typu založit jedno wherigo.

2. Stromo a horolezcké keše do geocachingu nepatří. Kdo chce provozovat horolezectví, ať si to dělá v horolezeckém klubu, kdo chce lézt po stromech, ať si tak činí, ale netahá to do geocachingu. Stejně se tím akorát ničí příroda a ještě se u toho můžou lidi zranit. Ale rozhodně bych takové keše úplně zakázal.

 

Zní to blbě, co? Ani se nedivím.


  • 14
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#63 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 733 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2015 - 13:33

mh.mail to napsal přesně. Owner zakládá podle toho, co se líbí jemu, co mu je vlastní. Buď se potká s vkusem kačerů nebo nepotká, to se odrazí v počtu odlovů. Ale něco nařizovat, případně zakazovat, to podle mne do GC nepatří, buďme demokrati.


  • 2

#64 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2015 - 15:06

Já si zas naopak myslím, že alespoň jeden z bodů, by krabička měla splňovat. Pokud by většina kešek vypadala tak, že  přijdu na louku, zvednu jediný kámen v okruhu sta metrů, zapíšu se a jdu domů, tak to by mě asi nebavilo :( .

 

Tak to ses trefil naprosto přesně. Zrovna včera jsem jel 30 km, přišel na louku a zvednul jedinej kámen v okruhu sta metrů, zapsal se a šel domů. A přesto, že jsem byl až druhej, tak mne to dost bavilo... :)


  • 2

#65 Jerry 68

Jerry 68

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 447 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2015 - 18:07

Tak to ses trefil naprosto přesně. Zrovna včera jsem jel 30 km, přišel na louku a zvednul jedinej kámen v okruhu sta metrů, zapsal se a šel domů. A přesto, že jsem byl až druhej, tak mne to dost bavilo... :)

I cesta může být cíl... :) .Mimochodem i když to podle nicku nevypadá, jsem ženská :) . Pokud to byla multina tak plně chápu.Nechci nikomu nic zakazovat nebo přikazovat, ale předpokládám, že když někdo založí keš, tak chce, aby se líbila. Může zaujmout místem, provedením, maskováním nebo šifrou. Keš pohozená v lese, kde jen potrénuji GPS mě prostě nebaví. Samozřejmě chápu a oceňuji, když je krabička někde bokem, kde je klid na hledání a logování. Vůbec mi nevadí prodírat se houštím, pro mě jsou z hlediska uložení asi nejhorší krabičky pod okny na sídlišti. Ale možná někdo, kdo se třeba ze zdravotních důvodů, do lesa nedostane, tohle ocení. I ta mikroška v lese může být napaditá a potěšit.
 


  • 0
Čas strávený v Chřibech se nepočítá:-).

#66 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2015 - 19:38

Já si zas naopak myslím, že alespoň jeden z bodů, by krabička měla splňovat. Pokud by většina kešek vypadala tak, že  přijdu na louku, zvednu jediný kámen v okruhu sta metrů, zapíšu se a jdu domů, tak to by mě asi nebavilo :( .

Mno za toto jsem byl jednou hodne vdecny. Prisel jsem na louku, snehu po kolena a na nule jsem o neco zakopl a natahl se tam jak siroky tak dlouhy a co si myslite ze tam bylo. No asi "jedinny" kamen v okoli a pod nim cache a ja o nej zakopl. Hned se mi zvedla nalada, nebyt tam ten kamen, tak se odbrodim s DNF.


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#67 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2015 - 20:28

Mimochodem i když to podle nicku nevypadá, jsem ženská :)


Óooo pardon...  ;) 
 

Pokud to byla multina tak plně chápu.Nechci nikomu nic zakazovat nebo přikazovat, ale předpokládám, že když někdo založí keš, tak chce, aby se líbila. Může zaujmout místem, provedením, maskováním nebo šifrou. Keš pohozená v lese, kde jen potrénuji GPS mě prostě nebaví. Samozřejmě chápu a oceňuji, když je krabička někde bokem, kde je klid na hledání a logování. Vůbec mi nevadí prodírat se houštím, pro mě jsou z hlediska uložení asi nejhorší krabičky pod okny na sídlišti. Ale možná někdo, kdo se třeba ze zdravotních důvodů, do lesa nedostane, tohle ocení. I ta mikroška v lese může být napaditá a potěšit.


Byla to mysterka. Malovaná čarokeška (bacha, trochu tím spoiluju). U nich je vždy luštění cíl. A pak taky téma, pozadí kešky. O čem nebo o kom nám autor svým nenapodobitelným způsobem vypráví. To je často umně skryto. Kdo ale luští a vyluští, dojde poznání a mysl jeho je naplněna. Nešťastníci, co jen dojdou k finálce mají zážitků sotva setinu...


  • 0

#68 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2015 - 20:45

Jo, taková byla jedna z mých prvních. Jasný kámen, ale přimrzlý tak, že jsem si o něj málem zničil botu a musel jsem přijít později, když mrazy polevily. A pro tu úplně první, která byla jen pohozená a zasypaná listím, jsem musel až na jaře, protože i vybaven špachtlí jsem ji nenašel, a to jsem přeházel sněhu dost. To jsem si říkal, jak je ten geocaching obtížný.


  • 0

#69 Jerry 68

Jerry 68

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 447 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2015 - 21:19

Óooo pardon...  ;) 
 

Byla to mysterka. Malovaná čarokeška (bacha, trochu tím spoiluju). U nich je vždy luštění cíl. A pak taky téma, pozadí kešky. O čem nebo o kom nám autor svým nenapodobitelným způsobem vypráví. To je často umně skryto. Kdo ale luští a vyluští, dojde poznání a mysl jeho je naplněna. Nešťastníci, co jen dojdou k finálce mají zážitků sotva setinu...


O tom právě mluvím. Pokud má keška příběh a zajímavé luštění,což tato má, můžete být finále slabší, neříkám že je, nevím to, ale vůbec by mi to nevadilo. Ovšem pokud je uprostřed lesa na nezajímavem místně tradička s nulovým listingem , nenadchne.
  • 1
Čas strávený v Chřibech se nepočítá:-).

#70 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2015 - 9:13

...

 - co se mi líbí, na to půjdu, co se mi nelíbí, na to nepůjdu.

...

 

Většinou však zjistím až po nálezu, že keška stála za prd. O víkendu jsem našel kešku, větší petka narvaná k prasknutí papírky za posledních několik let. I bakterie by se tam udusila, jak tam bylo těsno. Ale v lozích se to hemžilo větami typu díky za kešku, díky za pozvání na krásné místo atd.


  • 2

#71 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2015 - 10:13

Smrku, ano, i o tom ale píšu ve svém příspěvku. Prostě nikdy nebudeš mít dopředu stoprocentní jistotu, že se ti ta keš bude líbit. To je přece riziko podnikání. Na druhou stranu ti ale nehrozí žádná jiná újma než ta, že se ti ta keš líbit nebude, případně že jsi šel někam zbytečně (což by byl třeba můj případ, kdyby keš byla umístěna příliš vysoko, kam by 180cm člověk na špičkách dosáhnul, ale já už ne). A pokud na takovou keš narazíš, tak to můžeš napsat do logu a taky si můžeš příště dát pozor u stejného ownera a rozmyslet si dopředu, jestli na jeho keš půjdeš nebo ne.

 

Ale myslím, že si v zásadě rozumíme, jenom se chytáme nepodstatného. Já pouze (na rozdíl od některých jiných, netvrdím, že Smrk mezi ně patří edit: ale jo, asi patří, koukám, že ten příspěvek od tomaskoz palcoval nahoru) říkám, že jsem proti jakémukoliv omezování nebo nařizování v zakládání keší, co se týká jejich „kvality“. Píšu schválně do uvozovek, protože na kvalitu keše můžeme mít (a ukazuje se, že máme) rozdílné názory. To je taky možná jeden z důvodů, proč v lozích, o kterých Smrk píše, se to hemžilo větami „díky za pozvání na krásné místo“. Třeba to místo bylo opravdu krásné. A někomu to stačí a nacpané papírky a plíseň v keši už neřeší.

 

Nechme každému právo založit nekvalitní keš. Proč ne? Owner umístil keš mezi odpadky? Jeho boj. Tak snad, když se k té keši blížím, tak to vidím. A když se mi to bude eklovat, tak v tom tu keš hledat nebudu. Ale přijde mi uhozený půl hodiny se přehrabovat v odpadcích a pak kritizovat v logu za umístění.

 

Takže abych to shrnul: Nevidím důvod omezovat zakládání keší nad rámec pravidel, která už platí. Že někdy narazíme na hnusnou keš nebo keš o ničem? To se stane. Příště zase narazíme na pěknou, která nás pobaví. A tak je to se vším. I s tím filmem - někdy jdu do kina na film, který je pak pro mě zklamáním, jindy se super pobavím. Proč by to u keší mělo být jiné? A proto jsou v listingu logy, abychom mohli ostatním říct svůj názor na tu keš - co se nám líbilo a co naopak nelíbilo. Využívejme tuto možnost a nevymýšlejme blbosti.


Tento příspěvek byl upraven od mh.mail: 10 listopad 2015 - 10:16

  • 10
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#72 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2015 - 10:48

Jo, já bych klidně pro nějaké omezení byl. Ale už se to tu probíralo mnohokrát, všichni zůstali na svých pozicích a jediné, na čem jsme se shodli, bylo, že je v zájmu Groundspeaku, aby bylo keší co nejvíc. Jediné, co pro to každý z nás může udělat, je, napsat do logu, co si o keši myslíme, a to většina lidí nedělá.


  • 2

#73 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2015 - 13:35

Jediné, co pro to každý z nás může udělat, je, napsat do logu, co si o keši myslíme, a to většina lidí nedělá.

Omyl, ještě taky můžem sami zakládat pěkné a vtipné keše o něčem, následně se o ně pořádně starat a při zakládání se soustředit na kvalitu a nikoli na kvantitu.


  • 12

#74 tomaskoz

tomaskoz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2015 - 15:58

To jsem přesně tušil, že svým lehce kontroverzním příspěvkem s kvótami zase zvednu vášně... :-)

Byla tu citována geowiki, ze které si vypůjčím jeden moc príma citát:

 

„Když se chystáš založit geocache, přemýšlej o důvodech, pro které přivádíš lidi na ono místo. Pokud je jediným důvodem samotná geocache, pak raději najdi lepší místo.“

 

To je přesně to, co jsem měl na mysli. Bohužel, geowiki je geowiki. Je moc fajn, obsahuje spoustu užitečných informací, ale ať je tam cokoliv, pokud to není přímo na geocaching.com, je to totálně bezzubé. Můžeme si vymyslet klidně něco jako etický kodex ownera pro zakládání keší, ale nemá to vůbec žádný význam a už vůbec nelze očekávat, že ho budou brát v potaz revieweři.

 

Ano, geocaching je o hledání. Někdo může namítat, že cokoliv dalšího je už jen bonus navíc. Ano, souhlasím, GC je hlavně o hledání, ale právě tyhle "bonusy navíc" z něj dělají to, čím je: atraktivní poutavou zábavu. Představte si, že by vám nějaký kačer vyprávěl toto:

"Včera jsme byli na geovýletě a bylo to naprosto fantastické. Našli jsme tři skvělé kešky. Jedna byla filmka zahrabaná v hlíně u popelnic u nás ve městě, druhá byla petka v zábradlí u silnice v polích a třetí byla zase filmka, ale tentokrát vtipně přicvaknutá magnetem zezadu na dopravní značce. No, co ti mám povídat, takový krásný zážitek jsme už dlouho neměli. Zvlášť naši mrňousové byli nadšení a příští víkend chtějí jet znova na podobný zajímavý výlet".

Asi tak. :-) Geocaching se stal takovým fenoménem a masovou rodinnou zábavou právě jen díky těm keškám, které mají aspoň jeden z těch "bonusů", do kterých nelze žádného ownera nutit, ale bez kterých by to prostě nebylo ono. To je ta úroveň GC, o které jsem mluvil ve svém příspěvku.

 

Jsem přesvědčen o tom, že owner by měl mít něco jako "klientský přístup". Naprosto zásadně se neztotožňuji (ale to je tak všechno, co s tím můžu dělat) s přístupem ve stylu "owner si zakládá podle toho, co se líbí jemu, a buď se trefí do vkusu ostatních nebo ne". Každý owner by si měl uvědomit, že kešky nezakládá pro sebe, ale pro ostatní.


  • -1

#75 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2015 - 16:25

Můžeme si vymyslet klidně něco jako etický kodex ownera pro zakládání keší, ale nemá to vůbec žádný význam a už vůbec nelze očekávat, že ho budou brát v potaz revieweři.

 

Ano, to nelze ocekavat. Nastesti, protoze revs maji rozum. Reviewer je uredni osoba a jako takova se musi ridit pravidly, a ne nejakym kodexem. Pokud by to nedelali, bylo by to asi jako kdyby rozhodci ve fotbale piskal podel nejakyho kodexu fanousku aby se jim hra libila a ne podle pravidel.

 

No a z pozice ownera jsi take ponekud mimo. Kdyz se vsichni usnesou ze chtej treba powertraily, nevidim sebemensi duvod abych teda i ja sel populisticky zakladat powertrail. Kesky zakladam pro sebe a pro ostatni. Ale pro ostatni kteri maji stejny vkus jako ja. Na ty co chteji neco s cim se neztotoznuji zvysoka kaslu a fakt jim to zakladat nebudu. A nevidim na tom nic spatneho. Na druhou stranu neocekavam ze na moje kese bude chodit kazdy.


  • 5

#76 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2015 - 16:27

 

Jsem přesvědčen o tom, že owner by měl mít něco jako "klientský přístup". Naprosto zásadně se neztotožňuji (ale to je tak všechno, co s tím můžu dělat) s přístupem ve stylu "owner si zakládá podle toho, co se líbí jemu, a buď se trefí do vkusu ostatních nebo ne". Každý owner by si měl uvědomit, že kešky nezakládá pro sebe, ale pro ostatní.

 

Owner zakládá za své, ve svém volném čase, pro svou radost. Proč by měl zakládat keše, které vyhovují vkusu jiných, ale jemu samotnému ne?

 

A na které kačery by měl brát asi tak ohled? Na ty, co začínají a chtěji snadné krabičky? Na ty, kteří jsou rádi v lese a pro jednu krabičku ujdou klidně padesát kilometrů? Na ty, kteří rádi luští a filmovka na značce je neurazí, protože je to jen "nadstavba" nad úspěšně vyřešenou úlohou? Na ty, kteří mají rádi industriál a lezou v brownfieldech ledaskam? Na ty, kteří mají rádi těžké výzvy, kam bez sněžnic a psího spřežení nedorazíš? Na ty, kteří rádi stráví půlden v kostele počítáním hvězdiček na nástropní malbě? Na ty, kteří (dosaď si už sám...)

 

Ergo neexistuje kačer, kterému by se líbily všechny druhy keší. Pokud by existoval, není nutno brát ohled na jeho vkus. ;-)


  • 11

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#77 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 599 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2015 - 16:41

Proč by měl zakládat keše, které vyhovují vkusu jiných....

V tom vidím smysl toho co dělám, aby se lidem keš líbila a něco jim dala, tedy aby vyhovovala vkusu ostatních. Opačně to fakt nejde :D
  • 2

#78 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2015 - 16:49

Máš založených spousta EC. Na tomto fóru se už nemalá množina lidí vyjádřila, že EC považují za přívažek, který ke hře geocaching vlastně nepatří. Jejich vkusu tedy zjevně nevyhovují, ač jsou pěkně a precizně připravené...


  • 0

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#79 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 599 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2015 - 16:51

Potom je zakládám pro tu nemalou část spektra, která na ně chodí :)Ale asi to myslíš trochu jinak...

Tento příspěvek byl upraven od von Bronin: 11 listopad 2015 - 17:04

  • 3

#80 tomaskoz

tomaskoz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 47 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2015 - 17:07

Owner zakládá za své, ve svém volném čase, pro svou radost. Proč by měl zakládat keše, které vyhovují vkusu jiných, ale jemu samotnému ne?

 

A na které kačery by měl brát asi tak ohled? Na ty, co začínají a chtěji snadné krabičky? Na ty, kteří jsou rádi v lese a pro jednu krabičku ujdou klidně padesát kilometrů? Na ty, kteří rádi luští a filmovka na značce je neurazí, protože je to jen "nadstavba" nad úspěšně vyřešenou úlohou? Na ty, kteří mají rádi industriál a lezou v brownfieldech ledaskam? Na ty, kteří mají rádi těžké výzvy, kam bez sněžnic a psího spřežení nedorazíš? Na ty, kteří rádi stráví půlden v kostele počítáním hvězdiček na nástropní malbě? Na ty, kteří (dosaď si už sám...)

 

Ergo neexistuje kačer, kterému by se líbily všechny druhy keší. Pokud by existoval, není nutno brát ohled na jeho vkus. ;-)

 

Rozhodně jsem to nemyslel tak, že by se měl owner snažit někomu - nebo dokonce všem - vyhovět. Myslel jsem klientský přístup ve smyslu úrovně, zajímavosti a jakési obecné hodnoty keší. Je snad někdo, jehož vkusem je hledat filmku v odpadcích u popelnic jen proto, že místní owner tak vzpomíná na autovrak, který tam stál před 20 lety? Nebo sní snad někdo o tom, že bude zvedat všechny poch*ané kameny mezi kopřivami někde u skládky, aby pod jedním našel pytlík na odpadky s umolousaným bločkem  jen proto, že místní owner nedaleko kdysi přišel o panictví? Obloukem se tím vracím k prapůvodnímu tématu tohoto vlákna. Kulturně nevhodné kešky jsou akceptovatelné, ale radosti moc neudělají. Prostě, jestli si nějaký přihlouplý egoista udělá sám pro svou radost mikrokeš v kopřivách u kostela, aby tím oslavil, jak tam před lety zvracel při cestě z hospody, prostě to není ono, ať si říká kdo chce co chce.

To už mi víc voní série keší u jednoho krajského města, kterými se jeden místní nestandardně sexuálně orientovaný owner rozhodl prezentovat sám sebe a oslavit, jak je milý a krásný... U těchto keší je aspoň už z listingu zřejmé, o čem jsou, takže se můžu předem rozhodnout, že je při vší úctě vynechám. U mnohých vysloveně mizerných keší to z listingu bohužel zřejmé není.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka