Přejít na obsah


Fotka

Úpadek geocachingu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
283 odpovědí na toto téma

#101 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 13:44

Chrobáku truhlíku:

Na otázku č. 1 je několik odpovědí, resp. je několik variant, jak se to dozvědět:

- zřídíš si tam účet,

- dozvíš se to od někoho, kdo tam má zřízený účet,

- tvoji keš odloví HANSMATT (to je spolehlivý lakmusový papírek, že tvoje keš je na finálkářském serveru) nebo nějaký jiný profláknutý finálkář (tihle lidé mají totiž jednu spolehlivou vlastnost - zásadně nic neluští, neprochází a nehrajou, to totiž stojí čas a místo toho jsou schopni najít x jiných krabiček, ke kterým mají hotové souřadnice).

 

Na otázku č. 2 taky není složitá odpověď:

- tvoji keš odlovil HANSMATT nebo nějaký jiný profláknutý finálkář nebo někdo, kdo napsal, že to lovil s nimi (zdůvodnění viz výše),

- nepíšou sice zvláštním fontem, ale píšou tak, že to poznáš, sami se prozradí (nepoznáš to samozřejmě vždycky, to není stoprocentní metoda, ale u určitých logů to víš na sto procent, u některých s velkou jistotou, u některých máš podezření, no a u některých to nepoznáš vůbec, ale to nevadí, nepotřebuješ mít stoprocentně přesná data - například když ti odloví wherigo, které je na celý den a projedeš při něm kolem sta kilometrů autem po určitých místech, a ty pak z jejich profilu zjistíš, že ve stejný den ulovili padesát dalších keší třeba na úplně jiném místě, tak je všechno jasné).

 

A nevím, čeho jsi svými otázkami chtěl docílit.


  • 2
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#102 vvitty

vvitty

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 13:56

Jsou kese na ktere je potreba jiste mnozstvi casu a finalkar za den tech kesi da tolik ze by to zabralo 48 nebo lepe 72 hodin. A pri tom ulovi kese ktere jsou zcela mimo cestu a naopak se vyhne tradickam na ktere by narazil cestou mezi zastavkami ....


  • 2

#103 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 14:08

Vzhledem k tomu, že většina finálkařů se honí za body a čistou mapou, tak jim tou archivací akorát pomůžete. Archivovat si svoje keše může každý, ale považovat to za boj proti finálkářům je bláhové. Je to stejné jako boj s větrnými mlýny. Archivaci naopak chápu v případě, že je keška opakovaně ničená. Ovšem asi nikdo nemužeme tvrdit, že primárně vše ničí finálkáři. Osobně neřeším, jestli moje kešky navštěvují finálkáři nebo ne. A i kdyby udělaly radost jen zlomku poctivých kačerů, tak jejich založení mělo smysl.


  • 12

#104 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 14:14

Finálkářům by to možná bylo opět jedno, ale už by to nemuselo být jedno těm ostatním. A mohli by začít vytvářet na ty finálkáře nějaký tlak*, protože by i další pěkné keše byly v ohrožení.

 

Jak si takový tlak přestavuješ? Mě totiž nic, co by mohlo vést k nějakému výsledku, nenapadá.


  • 2

#105 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 18 červenec 2017 - 14:21

A nevím, čeho jsi svými otázkami chtěl docílit.

 

Nuž, celá táto debata mi pripadá - na Slovensku tomu hovoríme: Mlátenie prázdnej slamy. To naozaj toľko rečí len pre jedného HANSMATT a jeho kamarátov? Koľko takých je? 5%? 10%? 15% Je ich zanedbateľná menšina a tak ako v iných medziľudských činnostiach je to aj v GC rovnaké.

 

Veď GC robím hlavne pre svoju radosť. A snažím sa myslieť si, že aj ostatný to robia hlavne pre svoju radosť.

Napríklad: Ak sa keška stratí, asi je to moja chyba, že som ju zle umiestnil. Alebo: Ak si loguje nález niekto kto to neriešil - veď aj tomu som vlastne urobil radosť. A tak podobne...

 

Už som tu pred časom napísal, že každá archivácia kešky len uvoľní miesto pre novú - možno ešte lepšiu - kešku.

 

Ozaj stojí za zamyslenie to, že niekomu niečo spôsobuje zlosť. Myslím si, že by to v takom prípade asi ani radšej nemal robiť...

 

Ak tým finálkárom: To si si naozaj istý po prečítaní ktoréhokoľvek logu, že to nelúštil? Možno, že to lúštil na viac krát. Možno sa len nevie správne vyjadriť. A možno je ešte veľa rôznych príčin.

 

Jednoducho ak budeme pristupovať k čítaniu logov z pozície - zase ďalší finálkár - tak si otravujeme len a len svoj svet. K tým "druhým" sa to ani len nedostane.


  • 1

#106 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 14:52

To naozaj toľko rečí len pre jedného HANSMATT a jeho kamarátov? Koľko takých je? 5%? 10%? 15% Je ich zanedbateľná menšina ...


15% nepoctivců už nepovažuju za zanedbatelnou menšinu. Navíc to není jenom jeden člověk a pár jeho kamarádů. Kdyby tomu tak bylo, tak by to nikdo neřešil.

 

Příklad: Mám wherigo, z celkového počtu 332 logů je zhruba 39% nepoctivých, to dělá cca 129 logů (= kačerů). Z posledních 50 logů je to dokonce 56%, tj. 28 lidí jenom za poslední období cca rok a půl. Ale přesunul jsem finálku a od té doby je to zatím jen 10%, takže tomu dám ještě šanci. A tak podobně bych mohl pokračovat. Takže si to vezmi, že zhruba 130 lidí nemělo skrupule si dojít přímo pro finálku. Přijde ti to zanedbatelné? Mně ne.

 

Ak tým finálkárom: To si si naozaj istý po prečítaní ktoréhokoľvek logu, že to nelúštil? Možno, že to lúštil na viac krát. Možno sa len nevie správne vyjadriť. A možno je ešte veľa rôznych príčin.

 

No tak pokud čteš logy tak povrchně jako můj příspěvek, tak to asi opravdu nepoznáš. Psal jsem, že to samozřejmě není stoprocentní a rozhodně to nedokážu poznat u každého logu. Ale to přece nevadí, abych si udělal obrázek. Pouze u soudu platí, že v případě pochybností se má rozhodovat ve prospěch žalovaného (a stejně se to nedodržuje), a u toho nejsme.

 

Veď GC robím hlavne pre svoju radosť. A snažím sa myslieť si, že aj ostatný to robia hlavne pre svoju radosť.

Napríklad: Ak sa keška stratí, asi je to moja chyba, že som ju zle umiestnil. Alebo: Ak si loguje nález niekto kto to neriešil - veď aj tomu som vlastne urobil radosť. A tak podobne...

 

Podstatná je ta věta, kterou jsem zvýraznil. To jsem taky několikrát napsal, netřeba mi to připomínat. A že to ostatní (tj. i finálkáři) dělají pro svoji radost, o tom taky není žádných pochyb. Ale nejsem žádný altruista. Opravdu nevidím důvod, proč bych se měl snažit dělat radost někomu, kdo na mě zvysoka kálí.

 

Jednoducho ak budeme pristupovať k čítaniu logov z pozície - zase ďalší finálkár - tak si otravujeme len a len svoj svet. K tým "druhým" sa to ani len nedostane.

 

Ne, takto k logům nepřistupuji. Prostě to u některých poznám (a u některých ne), ale to už bych se opakoval.

 

Ozaj stojí za zamyslenie to, že niekomu niečo spôsobuje zlosť. Myslím si, že by to v takom prípade asi ani radšej nemal robiť...

 

Nejspíš nepochopení. Záměr byl samozřejmě v tom, aby ta keš dělala radost mně i druhým. Časem se však ta jedna část (dělání radosti mně) u té konkrétní keše jaksi vytratila (nikoliv obecně). V takovém případě si osobuji právo takovou keš archivovat. Nic víc v tom není. Někteří ale mají pocit, že je tím potrestám. To je věc, se kterou nesouhlasím. Všechno ostatní je mlácení prázdné slámy, jak píšeš.


  • 5
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#107 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 18 červenec 2017 - 15:00

Pre: mh.mail

 

Bez urážky: Ty si zrejme zacyklený len a len do svojho videnia sveta. Nie, nečítam ani toto fórum ani logy povrchne a preto vidím, že debata sa nikam neposúva. Stále a stále sa vracia na to isté miesto nezávisle od toho kto a s čím sa do diskusie zapojí.


  • 0

#108 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 15:20

A co by si chtěl kam posouvat? Jednoduše, jsou owneři, kterým vadí, že se jejich cache profláknou přes jimi akceptovatelné meze, a proto je archivují (nedivím se jim).
Pokud je to v rámci praidel, ať si každý owneří, jak uzná za vhodné, ne?
  • 2

#109 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 15:59

Je pak otázka, jestli owner, který nedokáže přenést přes srdce, že mu na keš chodí finálkáři, by měl vůbec nějaké keše kromě tradiček a eventů zakládat. Dřív nebo později se totiž dostane většina keší (včetně earthek) na finálkové servery. Pro koho by pak ty keše totiž zakládaly? Pro prvních pár nálezců a pak do archívu? Osobně si myslím, že čím více hrozí archiv nějaké mysterky (nebo jiné netradiční keše), tak tím víc se na ní vrhnou finálkáři. Poctivý kačer se na takovou kešku vykašle, protože se nebude dělat s šifrou, když odlov stejně nejspíš nestihne. I mě dříve dokázalo naštvat, když mi owner kvůli malichernosti, archivoval nějakou náročnou mysterku, kterou jsem dlouze luštil. Od těch dob už neluštím do šuplíku a tak se mi i výrazně změnil poměr mysterek k tradičkám ve prospěch tradiček. Nedivil bych se, kdyby to byl i jeden z důvodů pro finálkáře.


  • -1

#110 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 16:53

Je pak otázka, jestli owner, který nedokáže přenést přes srdce, že mu na keš chodí finálkáři, by měl vůbec nějaké keše kromě tradiček a eventů zakládat. ... I mě dříve dokázalo naštvat, když mi owner kvůli malichernosti, archivoval nějakou náročnou mysterku, kterou jsem dlouze luštil. Od těch dob už neluštím do šuplíku a tak se mi i výrazně změnil poměr mysterek k tradičkám ve prospěch tradiček. Nedivil bych se, kdyby to byl i jeden z důvodů pro finálkáře.


No vidíš to, a to je to, co mě mrzí a vadí. Jsi normální člověk s jinak rozumnými názory, ale taky se navážíš do lidí, kterým finálkáři vadí, zatímco je de facto obhajuješ ("Nedivil bych se, kdyby to byl i jeden z důvodů pro finálkáře"). Mám za to, že by to mělo být naopak. Že není, je pro mě smutné zjištění.

Já třeba do šuplíku luštím a aktuálně je 36 z dříve vyluštěných keší v archivu. Nijak mě to netrápí. Luštím totiž, když mě ta šifra něčím zaujme, a proto, abych vyluštil a ne odlovil. Je jasné, že to máme každý jinak.

Jo a archivací se nevyhrožuje, ta se prostě provede.
  • 5
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#111 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 18 červenec 2017 - 16:57

Ako vybabrať s finálkármi?

 

A čo tak takto: Jediné čo treba, je, aby sa "bojovníci proti finálkárom" spojili. Nech aspoň 200 "bojovníkov proti finálkárom" každý deň počas celého roka založí aspoň jednu kešku (nie tradičku, ale multinu, wherigo alebo mysterku). T.j. počas 365 dní vznikne 73 000 keší. A budú to robiť dovtedy, kým všetkých finálkárov netrafí šľak (mrtvice, infakrt a pod.). Veď si len predstavte aký to musí byť stres pre finálkára, že mu na mapu pribúdajú stále a stále nové mysterky a on to jednoducho nestíha... Tak veľký stres sa jednoducho nedá vydržať. A keby ich bolo 300...

 

Nie archivovať. Naopak! Zakladať stále nové a nové kešky!

 

:D :D :D


  • 2

#112 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 16:58

Vážení přátelé, můj příspěvek, který tohle způsobil ale nebyl primárně o finálkářích. Šlo o to, že během měsíce řeším třetí přidanou krabičku k originální kešce ... Tady jsem se rozhodnul, že k tomu zaujmu nekompromisní postostoj.  Prostě není log v řádně označeném originálním logbooku, není bod.

Pro chrobáčika a i případné ostatní, co to neví - na finálky se nemusíš přihlásit abys viděl kešky, ale bez souřadnic.

Finálkáři se bohužel nedají zlikvidovat, ale i jim se dá život znepříjemnit. Moje poslední wiga už nedají od stolu pouze s emulátorem.

Na závěr ale stále platí, že se svými kešemi si budu dělat to, co sám uznám za vhodné a nebudu se na to nikoho ptát a taky si budu zakládat libovolné typy keší opět bez toho, že bych žádal povolení.


  • 11

#113 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 17:09

Vážení přátelé, můj příspěvek, který tohle způsobil ale nebyl primárně o finálkářích. Šlo o to, že během měsíce řeším třetí přidanou krabičku k originální kešce ... Tady jsem se rozhodnul, že k tomu zaujmu nekompromisní postostoj.  Prostě není log v řádně označeném originálním logbooku, není bod.

Pro chrobáčika a i případné ostatní, co to neví - na finálky se nemusíš přihlásit abys viděl kešky, ale bez souřadnic.

Finálkáři se bohužel nedají zlikvidovat, ale i jim se dá život znepříjemnit. Moje poslední wiga už nedají od stolu pouze s emulátorem.

Na závěr ale stále platí, že se svými kešemi si budu dělat to, co sám uznám za vhodné a nebudu se na to nikoho ptát a taky si budu zakládat libovolné typy keší opět bez toho, že bych žádal povolení.

Jen technicka poznamka - kdo da wigo od stolu v emulatoru neni finalkar, ale hacker, pripadne BFkar. Tim nerikam ze je to spatne nebo spravne, ale je to neco jineho nez jen vzit finalku z databaze a jit se zalogovat. Opravdovej hardcore finalkar se s nejakym emulatorem nebude zabejvat. Jednak to neumi, a hlavne proc by to delal, kdyz staci si pockat az ty souradnice budou v obehu. Kdyby to mel louskat od stolu, tak to uz by mohl rovnou zacit resit i ty mysterky :)

 

Jinak samozrejme jo, wiga bez externich udaju z terenu ktery jdou snadno lousknout od stolu jsou nesmysl, to mas pravdu.


  • 2

#114 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 292 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 17:26

Je pak otázka, jestli owner, který nedokáže přenést přes srdce, že mu na keš chodí finálkáři, by měl vůbec nějaké keše kromě tradiček a eventů zakládat.

Na eventech tě zase může štvát, když vidíš že všechny přítomné puťáky má zdiscoverované člověk, který na eventu nebyl.
U tradičky tě zase může štvát, že čteš dva FTF logy, v logbooku jsou jejich nicky psané pouze jedním z nich - a ty víš, že tam byl jen jeden z nich. 

A taky, když vidíš jak si tvoji sérii někdo nechal na vyplnění kalendáře a při večerní fyzické kontrole logbooku tam najdeš jeho log se zítřejším datumem.

To je jen co mě z poslední doby napadlo. Jinak zakládáme i multiny s fyzickou stagí (obsahující přímo napsané finální souřadnice) a momentálně máme rozdělaný letterbox (samozřejmě na úvodních souřadnicích). Pokud chce někdo utrácet svůj kredit za souřadnice které by získal o sto metrů vedle ve stagi, je to jeho věc.


  • 8

#115 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 19:11

No vidíš to, a to je to, co mě mrzí a vadí. Jsi normální člověk s jinak rozumnými názory, ale taky se navážíš do lidí, kterým finálkáři vadí, zatímco je de facto obhajuješ ("Nedivil bych se, kdyby to byl i jeden z důvodů pro finálkáře").

Ale to tak přece není. Ten názor vychází z poznání, že takový boj se nedá vyhrát a člověka to jen vyčerpává, irituje a bere mu to čas, který se dá využít jinak.

 

Je to podobně marné jako přesvědčovat chronického zloděje, že je jeho činnost nemorální a měl by s ní přestat. Přesvědčí ho možná tak drakonický trest. A na finálkáře takové páky nejsou, GS o ně nemá zájem.


  • 5

#116 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 20:01

Ale to tak přece není. Ten názor vychází z poznání, že takový boj se nedá vyhrát a člověka to jen vyčerpává...


Ale houbelec.

Je pak otázka, jestli owner, který nedokáže přenést přes srdce, že mu na keš chodí finálkáři, by měl vůbec nějaké keše kromě tradiček a eventů zakládat.


Jasný vzkaz těm, kterým to počínání vadí: Pokud se s tím nejste schopni smířit, tak nic složitějšího nezakládejte.

Osobně si myslím, že čím více hrozí archiv nějaké mysterky (nebo jiné netradiční keše), tak tím víc se na ní vrhnou finálkáři. Poctivý kačer se na takovou kešku vykašle, protože se nebude dělat s šifrou, když odlov stejně nejspíš nestihne... Nedivil bych se, kdyby to byl i jeden z důvodů pro finálkáře.


Pokus o další z řady ospravedlnění počínání finálkářů. Nutno uznat, že tenhle argument jsem ještě neslyšel. Finálkaři prasí keše, protože by nestihli vyluštit šifru a odlovit, než by byla archivována. "Originelní", jak by řekl král Rosebud V. Takže za to zase může owner.

Pro mě tato debata ztratila smysl. A víte vy, co?

Dřív nebo později se totiž dostane většina keší (včetně earthek) na finálkové servery. Pro koho by pak ty keše totiž zakládaly? Pro prvních pár nálezců a pak do archívu?


Sdílení finálních souřadnic je porušením ToU odsouhlasených při registraci účtu (potvrzeno samotným GS). Naproti tomu vytvoření časově omezené keše ničemu neodporuje, pokud ta doba bude delší než 3 měsíce (konzultováno s RW).
  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#117 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 18 červenec 2017 - 21:40

Jen technicka poznamka - kdo da wigo od stolu v emulatoru neni finalkar, ale hacker, pripadne BFkar.

 

Keď už sa debata točí o finálkároch, nebolo by na mieste definovať kto/čo je finálkár?

 

To len aby sa jednoznačne jasne určil "termunus technikus". A možno sa potom tá definícia zapíše aj do wiki a aspoň na niečo bude táto debata aj dobrá. (Teda okrem výlevov negatívnych emócií niektorých ownerov.)


  • 0

#118 Kvíčala

Kvíčala

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 93 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 22:08

Já to beru takto: Když založím nějakou multi, mystery... keš, tak to dělám pro zábavu kešerům. Pokud si dojde někdo rovnou pro finálku, je to jeho věc (on přijde o tu zábavu a hezkou procházku)(že si zaloguje bod je mi jedno).
  • 5

#119 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 18 červenec 2017 - 22:29

Keď už sa debata točí o finálkároch, nebolo by na mieste definovať kto/čo je finálkár?

Ten kdo si splaší finální souřdnice mysterky/multiny/LB/wiga a jde si pro keš.

 

Finálkaři mi obecně vadí.

Na mých keších někde méně, někde více, někde extrémně hodně a nikde vůbec - v podstatě se to stupňuje obtížností a časem nad luštěním/procházením nad keší stráveným. Mám prostě nějakou představu, jak by se keš měla lovit a když moji představu, jak nad tím kačer tráví tu hodinu, dvě, více, tak mě prostě skutečnost, že si někdo dojde jen pro krabičku vadí. Prostě to tak je. 

S archivacemi proti finálkařům nic nezmůžeme. To můžeme teoretizovat, ale houfně se kvůli nim archivovat nebude. Já chápu, že owner nechce provozovat keš, která ho nebaví, ale stejně mě všechny archivace způsobené finálkařema dost vadí. Dost hodně. Ale jo, owmer na to má právo...

No a toť vše, jinak se tady mele furt totéž dokola - já bych se názorově viděl někde mezi Romanem_Jaromer a mh.mailem. Od každého trochu, proto de facto nikoho nepalcuju, jak jiinak často dělávám - s máločím zde souhlasím na 100%.

Ale točí se to tu furt dokola a nás 20 lidí z fora svět (bohužel nebo bohudík?) nespasí.


  • 0

#120 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2017 - 7:20

Bohužel jsme se tu rozdělili zhruba na 2 tábory. Jeden říká, že je lepší archivovat, když A) chodí finálkáři, B) se párkrát stane, že keš někdo zničí. Druhý tábor říká, že je to škoda. U případu A) protože to nemá cenu, finálkáře to nezastaví a max. to poškodí ty poctivé, u B) že je to leda škoda (ale právo každého autora). A teď tu debatujeme a snažíme se přesvědčit o svých argumentech. Obávám se, že ani jeden z nás toho druhého příliš nepřesvědčí a zůstaneme si stát za svými názory. I když to neznamená, že je to špatně... Každý jsme jiný a každý má trochu jiné vnímání. Takže tady to asi nevyřešíme nikdy.


  • 5




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama