Přejít na obsah


Fotka

Trvanlivá UV barva ( olej z trafa )?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 geo.luki

geo.luki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 33 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2015 - 13:31

Chtěl bych se optat co je pravdy na tom že olej z trafostanice ,,reaguje" na UV světlo? Pokud ano, měl by někdo možnost mi ho poskytnout?

A pokud tomu tak není, tak se chci zeptat na alternativu.

 

Děkuji za každou radu.


  • 0

#2 ptychozoon

ptychozoon

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 108 příspěvků(y)

Publikováno 22 září 2015 - 18:23

Nemam sice zcela presne a cerstve informace, ty me pochazeji jeste z dob budovani realneho socializmu, ale pracoval jsem v podniku vyrabejicim tranformatory a skutecne se tam tesnost svarenych spoju testovala UV, takze na tom neco asi bude... Nemyslim si, ze by se na tehle levne a spolehlive metode mohlo neco prevratneho zmenit. Ale olej do trafa, nevim, nevim kde sehnat...
  • 0

#3 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 6:03

Asi bude světélkovat, ale nebude svítit do dálky. Ale luminofory, světélkující v UV, jsou všude, i v běžném kancelářském papíru. Jednou nám někdo předváděl spektrum výbojky a na zviditelnění UV čar používal právě obyčejný papír. Dobře v UV světélkuje také bílá košile. Asi i fasádní barvy budou nějaký luminofor obsahovat. Světélkují totiž i běžné malířské pigmenty. Tyto informace ale asi k založení noční keše moc nepomůžou. Zkus nějaký olej sehnat a uvidíš. Transformátorový olej je běžný minerální, jen s atestem na nevodivost. Takže i motorový olej bych zkusil. Napadá mě ještě na bílou zeď něco napsat zinkovou bělobou, mohla by světélkovat trochu jinak. Ale všechno to bude asi vidět špatně a jen při silném osvětlení UV.


  • 0

#4 ptychozoon

ptychozoon

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 108 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 6:17

Nenapsal si, k cemu chces ten olej pouzit. Ale na nejake popsani neceho by ti mel stacit i obycejny permanentni UV fix, staci se porozhlednout po netu. Ja pouzivam tento: Edding 8280.
Jak ale pise mpik, UV ti bude odrazet spousta veci, urcite si byl nekdy na disco... a videl si to tam.
  • 0

#5 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 6:55

UV fix v sadě s UV svítilničkou (1x LED) jsem koupil přes ulici v obyčejném papírnictví asi za padesátku.


  • 0

#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 7:23

Trošku mimo: Zkus si posvítit červeným laserem na zelený papír a pak zeleným laserem na červený papír. Ta tečka bude v obou případech červená. Luminiscence jde jen směrem k delším vlnovým délkám, je to dáno energií fotonů. Nevěřil bych tomu, kdybych to neviděl.

A ten UV fix jsem taky měl. Psal neviditelně, takže mi ho někdo vyhodil, že nepíše. S tou baterčičkou to vidět je, ale jen hodně zblízka, nic moc nesvítí. A o dlouhodobé trvanlivosti toho nápisu bych pochyboval.


  • 0

#7 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 9:58

Opravdu je klíčovou otázkou, k čemu přesně to chceš použít. Pokud jenom jako skrytí údajů, tak zmiňovaná fixa z papírnictví stačí. Je lepší to však napsat na papír, který na to místo připevníš, než psát přímo na ten objekt. Trvanlivost zvýšíš zalaminováním anebo alespoň přelepením izolepou. Ale i tak je potřeba počítat s tím, že to čas od času budeš muset vyměnit.

 

Pokud to však chceš použít jako značení noční UV keše, tak to určitě budeš potřebovat něco lepšího. Svého času si tu jeden šikula vyráběl vlastní UV barvu tím, že nějak ředil razítkovací UV barvu (to se dá taky koupit v obchodech). Ale jak přesně to dělal, to nevím, ani už si nepamatuju, kdo to byl. Ale rozhodně tu jeho barvu použila Hraběnka pro svoji (dnes už archivovanou) noční keš. Nicméně i tady se nedá počítat s dlouhodobou trvanlivostí a bude nutné značení pravidelně obnovat.


  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#8 homole

homole

    Já jsem to říkal.

  • Members
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)
  • LocationLokomotion

Publikováno 23 září 2015 - 11:40

Kdysi jsme byli s jednou tajnou zlínskou společností v Muzeu ropy v Kyjově. Ropa v UV byla nádherná. Jen nevím, co na to ochránci přírody, až s tím pokreslíš strom :-)


  • 0

#9 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 11:51

Nevím, co v té ropě (oleji, naftě, benzínu, vazelíně) světélkuje. Ale určitě to bude vysýchat, takže to nebude na dlouho.


  • 0

#10 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 12:09

Obrať se na kačera rehy12, má napsané UV souřadnice na vnitřní zdi v řopíku a po cca půl roce byly dokonale čitelné.


  • 0

#11 Atip

Atip

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 212 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 12:12

Trvanlivost neřeš, pokud budeš chtít, můžeš si přijít nabrat olej z vyřazeného trafa, odhaduju, že ho tam bude tak 1 m3, to než vypíšeš chvilku potrvá  ;) . Ekologicky to velká hitparáda nebude  :( .


  • 0

#12 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 12:31

Tohle by asi bylo ono:

www.hazmioil.cz/pdf/detekcni_kapaliny_hydraulika.pdf

Ředí se to jak homeopatika, jen najít někoho, kdo to používá, jestli mu pár mililitrů nezbylo.

Ale je to drahý jak prase, s tím bude každý šetřit.

Nebo třeba toto: http://www.barvisek....bila-blacklight


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 23 září 2015 - 12:56

  • 0

#13 vitablondak

vitablondak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 15:47

O těch olejích nevím.

Ale ty UV fixy a UV barvy budou mít problém s životností na světle. Ve tmě vydrží dlouho... Zalaminování, nebo přelepení izolepou pomůže jen jako mechanická ochrana. I pod tím to na světle vyšisuje. A na sluníčku (tam, kam svítí slunce) to mizí hodně rychle.

Já to u svých nočních keší vyřešil tak, že UV text je ve tmě:-)  Tak vydrží i pár let...

Stage UV fixem pověšená v lese za pár měsíců "dokonale zmizela".

Ale už jsem se na noční keši setkal s tlustými značkami. Ty asi nebyly dělány fixem. Takže nějaká barva existuje...  Ale bylo to ve tmě, v podzemí...

Jak už zde někdo zmiňoval, ten maník, co dělal trasy pro "Hraběnky", si barvy nějak míchal. Ale ta životnost na světle byla také mizerná.


  • 0

#14 geo.luki

geo.luki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 33 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 17:12

Moc děkuji za reakce. Mám v hlavě nápad na nočku, tak chci barvu co možná nejodolnější. O tom oleji jsem se bavil s Fukarem a není to zrovna dobrá volba pro můj účel. 
A k těm fixám - osobně mám zkušenost že to nevydrží dlouho ani přelepené izolepou a to to mám ještě v takové instalační krabici s krytím IP54.
Nakonec koupím kvalitní UV barvu v plechovce a krycí lak bez UV filtru :)


  • 0

#15 vitablondak

vitablondak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 17:33

geo.luki:  A co si představuješ pod pojmem "kvalitní UV barva" ? Jak dlouho vydrží fungovat na běžném světle?  Třeba i přelakovaná. 


  • 0

#16 Smogeo

Smogeo

    Pozorr, troll!

  • Members
  • PipPipPip
  • 499 příspěvků(y)

Publikováno 23 září 2015 - 22:15

Jestli rád experimentuješ, zkus prací prášek obsahující zjasňovače, nebo luminofor vyškrabanej ze zářivky.


  • 0
> Body nesmrdí <
Nepřijímám notifikace.Nebudu lítat jak Groundspeak pískne.

#17 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2015 - 6:07

Do zářivky jsem zkusil UV lampičkou svítit. Světéklovalo to fialově, ale nevím, jestli to nebyl jen rozptyl světla z té UV ledky, která trochu svítí i viditelně. Zkusil jsem svítit i do zinkové běloby (4 Kčs/kg, opravdu Kčs), která by snad taky měla trochu světélkovat, ale nic jsem neviděl. Asi to chce kratší vlnovou délku.

Ale minerálním pigmentům bych věřil víc, ty se nevypaří, jen jestli opravdu nějaké světélkují.


  • 0

#18 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2015 - 8:13

UV "barva" je bezbarvá kapalina, která po uschnutí na materiálu není vidět. Její kvalita je přímo úměrná ceně. Fix za 10 korun je opravdu hračka, Edding 8280 50 - 100korun je podstatně lepší. Tento fix jsme použili s ownerem při opravě keše Démoni noci a od té doby jenom jedna oprava. Životnost v terénu cca 2 roky, značky nejsou na přímém světle. No a potom Hi end lak 10 ml stálo 1500 USD !!!!! Životnost 1000 dnů na přímém světle a odolnost proti etanolu a metanolu. Jeden náš zákazník to používal na značení procesorů, které jsme u nás programovali, jako ochranu proti padělkům. Někde mezi tím bude i razítková UV barva, její cena je do 1000Kč a ta funguje taky docela dobře. Na skříň v dílně jsem udělal značku cca před 4 roky a je stále vidět. Je samozřejmě podstatné víc UV aktivních materiálů, ale ty nemají přímou souvislost s geocachingem. Možná by pár postřehů mohl napsat Jílovák, taky dost používá UV.


  • 0

#19 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2015 - 8:58

S tím lakem jsi se musel překlepnout, asi to mělo být 150 USD, ne?


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#20 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 24 září 2015 - 9:08

Žádnej překlep, jeden a půl litru v dolarech. Ten lak měl cca 20 stránek certifikátů a krom jiného v něm byly takové ty nano_značky, které identifikovaly majitele. Na druhou stranu, byla to výroba pro armádu.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama