Přejít na obsah


Fotka

Specifika geocachingu v různých zemích


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#1 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 6:26

Ono pojetí GC v cze x svět je docela odlišné ;)


Tohle by časem chtělo vlastní vlákno. Taky mám takovou zkušenost.


Taky by mě tohle téma zajímalo, pročež řečené vlákno zakládám


  • -1

#2 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 7:49

To by bylo hezké téma na diplomku :-D
 

Ze kterých škol se stále dávají ty dotazníky, nechtělo by to jim předat tohle zadání ?


  • 2

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#3 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 833 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 7:54

kolombo: A kde chceš sehnat reprezentativní počet znalců nebo alespoň respondentů z různých zemí ? My tady sice máme s různými zeměmi spoustu zkušeností, ale nemůže to být ani zdaleka reprezentativní průzkum


Tento příspěvek byl upraven od Arne1: 13 říjen 2015 - 7:55

  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#4 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 8:04

1. Já je rozhodně hledat nebudu :-)

2. Já to vlákno nezaložil, Jacka se Smrkem se toho budou muset ujmout, když si to vymysleli :-)

 

Mimochodem, bude to stát od státu jiné, jak bych tak odhadl. Od podnikatelského záměru, jak jsem to viděl v Polsku, po mikroškový ráj a tradičky typu "indicie pro finálku najdete ...." v Německu ...


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#5 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 8:22

Tak já začnu docela nekonfliktně.

Samozřejmě, skoro nikde, kde jsem byl, se tak "neulítává" na propracování popisu cache, o různých jazykových mutacích si může návštěvník v Evropě nechat jen zdát.

Také jej čeká vyšší poměr tradičních cachí k ostatním typům, ovšem na druhou stranu mnohem víc cachí velikosti mikro.

 

A ještě soukromý, pocitový postřeh: Když jsem byl poslední dobou ve Spojeném království, které vždycky bylo s Německem a Švédskem jednou z bašt evropského geocachingu (minimálně kvantitativně), měl jsem pocit, jako by tu geocaching byl již za zenitem. Tak trochu jako, ehm, Gondor před příchodem krále. Cache udržované před dlouhou dobou, cestičky pomalu zarůstající (to je zrovna dobře), dlouhé disably apod.


  • 4

#6 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 9:24

Toto téma by mne zajímalo, protože já osobně jsem zatím žádné výrazné "špecifiká" u nás nepozoroval. Možná je to dané tím, že zatím převážně lovím v zemích Rakouska-Uherska, které mají dlouhou společnou historii, a . Takže mi připadá, že je to v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, Rakousích, Dolních i Horních Uhrách podobné, možná v Haliči, Bukovině, Bosně či Chorvatsku, kde jsem ještě nebyl, je to trochu odlišné. Obliba sérií a powertrailů, či mikrovek ve městech je všude stejná. Stačí se podívat na mapy na gc.com. Kdybych viděl jen ikonky keší, nepoznal bych, jestli se dívám na město u nás, v Rakousku nebo na Slovensku. Možná jsou listingy u nás kvalitnější, jinde stačí třeba jen pár vět bez obrázků a složité grafické úpravy. Ale to asi není podstatné, možná je to i kontraproduktivní. Snad jen množství samoúčelných mysterek je u nás možná vyšší. Třeba si dá někdo práci a vytahá z project-gc pro porovnání statistiky poměrů typů keší či jejich velikostí v jednotlivých zemích, aby bylo nad čím diskutovat. Tedy fakta namísto dojmů. Co se týká jazykových mutací, je pochopitelné, že když je domácí jazyk méně významný, tak je listing i v nějakém světovém jazyce, většinou angličtině, důležitější. Takže listingy v němčině, italštině či francouzštině bývají méně doplněny třeba o tu angličtinu, i když např. v Rakousku to bývá vcelku časté. 

Cizích kačerů jsem sice moc nepotkal, ale řekl bych, že chlastají stejně jak my.


  • 0

#7 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 9:26

No tak ja muzu treba rict neco o Nemecku kde mam nasbirano hodne. Teda ne hodne na pocet, nejezdim tam na traily, ale hodne kesi ruznejch typu, spoustu mysterek, nejakou tu multinu, letterboxy, T5 atd, celkem nekolik set kusu. Listingy jsou sice asi fakt trochu mene propracovane nez u nas, ale furt jsou pekny a je v nich spousta prace. Jazykove mutace prakticky nejsou, jen vyjimecne (ale to u nas v podstate take). Co je naprosto jine a je treba se na to psychicky pripravit je ze cokoliv muze bejt v podstate mysterka, i kdyz to ma ikonku tradicky nebo multiny. A dokonce i challenge mivaj v Nemecku mysterkoidni lusteni finalky. Nekdy snadne, nekdy i hodne vyzivne. Ale pripravte se ze na tradicce s vyssim D muzete taky hodinu bojovat s otevrenim pixly. A multine muzete mit mysterkoidni stage kterou resite v terenu 2 hodiny. V podstate kdyz to trochu prezenu, tak tradicka je vsechno co je na uvodkach, at je tam cokoliv. Multina ma stage, muzou bejt docela prekvapive. Letterbox je vsechno co ma razitko. Neni na tom takhle nic spatneho, neni to lepsi nebo horsi nez u nas, jen je to jine a neznaleho to muze docela prekvapit.

 

Co je horsi, ze v Nemecku se moc nehraje na kolize. Kese jsou v kolizi dost bezne, a to ne o kousek, ale i dost natvrdo. Videl jsem i extrem, kdy dve mysterky visely na jednom strome. Nebo dve kese asi 10m od sebe, v podstate na dvou sousednich stromech, ze by se i daly poplest (logbooky neoznacene).

 

Taky se pripravte ze se nijak nezalamujou s umistenim. Kese jsou casto na neuveritelne exponovanejch mistech. T5 ve meste treba v parku kde kolem chodej baby se psem na prochazku a pozorujou jak se leze na strom. Nebo na krizovatce se semaforem, kde je normalne provoz, chodej lidi, jezdej auta, a 20-30m vedle se leze po lane na strom. Nebo T5 na ulici naproti autobusove zastavce. Proste nezastavej se pred nicim, kese jsou na mistech kde by je u nas zadnej soudnej kacer nedal a kdyby se o to pokusil, kazdej reviewer by to zatrhnul, na druhou stranu ani mudlove nevypadaj ze by je to nejak pohorsovalo. Revs tam publikujou sice asi prakticky cokoliv, zato ale o to rychlejc to archivujou kdyz je s kesi nejakej pruser. Archivuje se tam dost nekompromisne.

 

Rakousko funguje podobne jak Nemecko, akorat snad s tema kolizema to tam neni tak hrozny.

 

Co me zklamalo nejvic byl Boston. Samy naprosto mizerny tradicky, na blbejch mistech, tezko lovitelny kvuli zamudlenosti. Mysterek minimum, multin jeste mene. Proste des a bida. Paradoxne snad jedina zajimava kes na kterou jsem tam za tejden narazil bylo (pro me jinak naprosto neoblibene) wigo.


  • 4

#8 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 9:34

Co se tyka tech mysterek, tak zrovna v Nemecku je dle meho subjektivniho nazoru stejne nadherne zamysterkovano jako u nas  :)  Ty velky mesta jdou plny dabelskejch mysterek stejne jak to mame my. Ja v podstate do Nemecka jezdim kvuli tem mysterkam. V zasade mi taky prijde ze i kdyz jsem napsal spoustu rozdilu, presto mi to v Nemecku prijde v principu hodne podobny tomu jak to funguje u nas.


  • 6

#9 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 9:40


Taky se pripravte ze se nijak nezalamujou s umistenim. Kese jsou casto na neuveritelne exponovanejch mistech. T5 ve meste treba v parku kde kolem chodej baby se psem na prochazku a pozorujou jak se leze na strom. Nebo na krizovatce se semaforem, kde je normalne provoz, chodej lidi, jezdej auta, a 20-30m vedle se leze po lane na strom. Nebo T5 na ulici naproti autobusove zastavce. Proste nezastavej se pred nicim, kese jsou na mistech kde by je u nas zadnej soudnej kacer nedal a kdyby se o to pokusil, kazdej reviewer by to zatrhnul, na druhou stranu ani mudlove nevypadaj ze by je to nejak pohorsovalo.

Toto spíše podává svědectví o toleranci obyčejných lidí (mudlů). Zatímco Němec či Rakušák akorát slušně pozdraví, Čech hned řve "Co tam děláte, zavolám na vás policii!"


  • 5

#10 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 10:10

Pár čísel:

                  ČR  % Rakousko% Maďarsko %

Vše bez eventů 45 589    43 183    6 757

Tradiční       26 271 57 29 340 68 5 856 87          

Tradiční mikro  7 785    12 941    3 663

Mystery        11 084 24  7 834 18   572  9


Tento příspěvek byl upraven od MikiHamza: 13 říjen 2015 - 10:20

  • 0

#11 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 10:55

Ještě před Mikiho příspěvkem jsem si říkal, že taková statistika by byla zajímavá. Podíval jsem se, co poskytuje project-GC za data a trochu to zpracoval.

Vybral jsem jen některé státy - USA, Kanadu, naše bezprostřední sousedy, a pár států Evropy ze všech směrů, aby zastupovaly pokud možno celou Evropu.

Pokud budete mít návrh napište, můžu stát přidat.

 

!tabulka.gif

První dva sloupečky snad nepotřebují popis, jen je zajímavé, jak velké procento se o své kešky nestará třeba v USA a Velké Británii, kde je vše asi na rychlou spotřebu, takže se keše neudržují a jsou hodně archivovány.

Poměr založených v r. 2014 je poměr založených v tomto roce ku dnes aktivním keším (zajímavé, že ročně se založí cca 1/5 dnes aktivních keší).

Trend zakládaných je poměr založených od začátku letošního roku do dneška ke stejnému období loňského roku dle údajů project-gc. Podle těchto dat klesá počet zakládaných keší - kromě některých států, jako je Polsko (zde se dá vysvětlit specifickým vývojem opencachingu atd., překvapilo mne ale Norsko a Francie)

Změna počtu aktivních kačerů uvádí nárůst / pokles počtu aktivních kačerů za období za období roku do 13.10. za roky 2015 a 2014 jak udává project-gc. Zajímavé je, že celkově narůstá počet aktivních kačerů, ale ubývá počet založených kešek. Tj. klesá podíl autorů keší.

Poměr jednotlivých typů keší je jasný, jen je zde vidět, jak velký podíl je u nás mysterek - nejvyšší ze všech zemí, které jsem vybral pro statistiku. Máme také suverénně nejvíce multin i ostatních typů keší. U těchto ostatních typů keší musí být zastoupeny eventy, CITO, wherigo a earthkeše, protože webkam keší a virtuálek máme poskrovnu.

 

PS.: Teď mě napadlo ještě pár srovnání, zkusím ještě zítra dodělat další statistiku :-)

 

PS.2: Do Prčic, vložilo mi to do editoru krásně jako tabulku a po odeslání to rozhodilo do prostého textu, tak vkládám jako obrázek :-(


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 13 říjen 2015 - 10:59

  • 5

#12 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 11:00

Je to poněkud nepřehledné...


  • 0

#13 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 11:02

Hned po odeslání jsem to také zjistil, než jsi odeslal příspěvek, už to bylo opraveno :-)

Jen bohužel se musí rozkliknout obrázek, nevím, jak vložit tabulku, abych nemusel psát pracně v HTML


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 13 říjen 2015 - 11:03

  • 1

#14 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 11:12

 .............V podstate kdyz to trochu prezenu, tak tradicka je vsechno co je na uvodkach, at je tam cokoliv.............

Zažil jsem tam tradičku, kde na výchozích souřadnicích byla SD karta, na které bylo video s natočenou cestou k finálce. Takže tam už mě nepřekvapí fakt nic :)


  • 0

#15 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 11:17

Moc jsem toho v zahraničí nenašel, ale překvapil mě v Chorvatsku listing jen v češtině, u nás by byl asi dokonce považován za komerční. O kus dál listing jen v němčině. Asi je to moc netrápí.


  • 0

#16 quellen

quellen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 586 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 11:18

Zažil jsem tam tradičku, kde na výchozích souřadnicích byla SD karta, na které bylo video s natočenou cestou k finálce. Takže tam už mě nepřekvapí fakt nic :)

A ta SD karta tam byla přivázaná řetězem? ;) Netroufám si tipnout, jak dlouho by taková záležitost vydržela u nás.


  • 1

Google Pixel 3 / Android 12 / c:geo


#17 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 11:26

Zažil jsem tam tradičku, kde na výchozích souřadnicích byla SD karta, na které bylo video s natočenou cestou k finálce. Takže tam už mě nepřekvapí fakt nic :)

Jo, nic neni nemozne :) Ja zazil v Nemecku i tradicku ktera mela na uvodkach sice mikro s logbookem kde se dalo zalogovat, ale taky tam bylo napsany neco ve smyslu (uplne presne jsem to nepochopil) ze kdo zaloguje tady je smrdutej skunk, ostatni at jdou dal a byly tam nejaky souradnice. Samozrejme jsem nechtel bejt v Nemecku za smrdutyho skunka, tak jsem teda sel dal. Nakonec to melo jeste asi 3 vyzivny stage a pak teprv mi doslo proc ta zdanliva 1.5/1.5 na lavicce v parku je ve skutecnosti snad 4.5/4 nebo co to bylo. Tyhle obtiznosti platily jen pro toho kdo to dosel do konce. Ale evidentne i log na ty lavicce byl platnej.

 

Pak jsem taky na uvodkach jiny tradicky misto kese nasel jen souradnice, snad i s hintem. Vedly nekam ke hrbitovu, tam uz jsem ale taky nic nenasel. Dodnes nevim jestli ta tradicka byla nakonec na uvodkach a jen jsem ji nevidel a to co jsem nasel byla treba do kruhu zacyklena serie hintu, nebo jestli kes byla nekde uplne jinde.


  • 0

#18 niximor

niximor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 583 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 11:28

Ja bych mohl doplnit nejake postrehy z Islandu, BeNeLuxu a Spanelska. Vezmu to hezky poporade

Island

Sice se rika nejlepsi na konec, ale protoze ho mam v nejcerstvejsi pameti, tak s nim zacnu. Vetsina kesi, co jsme tam nasli, byla pekna, vetsi nez mikro, udrzovane, bylo kam psat, logbooky nebyly mokre, a byly na zajimavych mistech. Trochu to upada na jihu ostrova v okoli Reykjaviku, kde je nejvetsi podil turistu, takze se tu zacinaji zakladat obycejne dikyzabodovky, ale porad prevazuji kese na zajimavych mistech. Za me mnohem lepsi jak u nas, protoze tam nejsou temer zadne mysterky, vsechno pohodove tradicky. Navic fakt vetsina kesi jsou alespon smallky, listingy jsou z 99% v anglictine, maji hinty a jsou dobre zamerene. Za me zatim nejlepsi, co jsem v Evrope potkal. Disablovane kese jsme tam temer nepotkali. Celkove asi 1 DNF za celou dovolenou. Celkove cca 100 kesi.

BeNeLux

Tady je uz dost poznat, ze se jedna o hodne kacerske zeme. Kesi je tam fura, mega tradicek o nicem, nejake ty traily... Ve mestech je to slabsi, kolize tam rozhodne resi nebo tolik nezakladaji, protoze kdyz chce clovek prozkoumat centrum mesta, tak casto nema co lovit. Jedna tradicka na nejakem zajimavem miste a vsude okolo budto koncily multiny a mysterky, nebo tam nic nebylo. Kese povetsinou mikro, smallek jsme tam nasli minimum. Mysterky jsme nelovili, multiny sem tam nejake, asi zadny extrem. Tusim ze za celou dovolenou jsme meli asi tri DNF. Takze aktivni kes = nejspis tam bude. Celkove cca 100 kesi.

 

Spanelsko

 

Protoze jsme tam nebyli autem, ale pouzivali jsme jen verejnou dopravu, tak tady muzu slouzit jen pohledem na mesta. Ve mestech 99.9% kesi mikro, vetsina tradicky, par mysterek a multin se naslo, ale zadne zaludnosti. Pokud nejake lusteni, tak jednoduche, multiny vesmes jednostagovky. Casto se nam stalo, ze jsme kes nenasli, protoze budto byla ztracena a nebo extremne spatne zamerena s mizernym hintem. Takze udrzbu asi moc neresili. Celkem opet cca 100 kesi nalezeno, DNF hodne, nepocital jsem.


  • 1
Správce gcm.cz | cwg.gcm.cz

#19 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 11:30

Moc jsem toho v zahraničí nenašel, ale překvapil mě v Chorvatsku listing jen v češtině, u nás by byl asi dokonce považován za komerční. O kus dál listing jen v němčině. Asi je to moc netrápí.

V Chorvatsku založil spoustu keší Carloschico, není to od něj ?


  • 0

#20 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 11:35

Myslím, že českým specifikem je hlavně pestrost typů keší a i jejich zpracování. V okolních zemích je to podobné, ale jak už tady bylo zmiňováno, v Německu nebo Rakousku projdou věci, které by tady neprošly. Viděl jsem T5 na konstrukci schodiště do obchoďáku nebo kachnu vysoko na stromě hned vedle parkoviště a zahrádek (a pod ním bylo hnojiště). Zajímavá taky byla keška, která byla umístěna v rozestavěném několikapatrovém domě. Ten byl oplocený a v listingu bylo napsáno, aby kačer hledal růžový drát, po jehož sundání se dá plotem hnout. Nebo T5 hned vedle dálnice.

 

Pravděpodobně tam nemusí shánět nějaká povolení majitelů. Pak je tam ale dost keší, na které majitel přijde a během chvilky jsou v archivu.

 

A když se podívám do mapy, tak nám přeci jen ještě nedorazila ta pravá móda powertrailů. V USA a i jinde (Soul, Tokio) jsou mraky městských powertrailů, pěkně obtažená jedna ulice vedle druhé. Jinde je to zase tak, že se tak nějak dodržuje odstup 161 metrů a nad městem pak visí šachovnice zelených ikonek. Jiné typy keší tam moc nebývají, rozbily by tak ty streettraily a i tu šachovnici. A taky je tam málo keší mimo civilizaci, kam by se muselo jít pěško, byť by to bylo jen pár kilometrů.

 

Docela poučné je otevřít si logy některých propracovaných tradiček v Praze a podívat se na logy cizinců. I u ptačí budky na Petříně se rozplývají, že něco takového nikdy neviděli.


  • 4




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama