Přejít na obsah


Fotka

Specifika geocachingu v různých zemích


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#81 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 6:44

.... Co ale mají severní sousedé násobně lepší, tak je jejich geocaching.pl - zde bysme se mohli zase učit my.

 

Ty brďo, díval jsem se na to a fakt nádhera.

Zatím jsem prozkoumal jen kousek, ale toto vyhledávání je excelentní- http://www.geocaching.pl/seek.php, ta spodní mapa taky.

A mapa přímo z hlavního odkazu je taky příjemná.


  • 0

#82 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 6:52

 

 

Zatím jediný problém s logováním jsem měl v Litvě, kde mi log v češtině owner opakovaně mazal. Přestal až na upozornění reviewera, že nesmí mazat logy v cizím jazyce. 

Tohle (nic ve zlém) by se dalo taky zahrnout mezi národní specifika. Netýká se to tedy keší, ale spíš kačerů.

Většina čechů se podle mých zkušeností v cizině snaží logovat anglicky nebo lokálním jazykem (případně dvojjazyčně). Naopak němci a rakušáci v drtivé většině logují i v cizině  pouze německy.


  • 1

#83 vlastin

vlastin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 90 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 21:43

 

 

Taky se pripravte ze se nijak nezalamujou s umistenim. Kese jsou casto na neuveritelne exponovanejch mistech. T5 ve meste treba v parku kde kolem chodej baby se psem na prochazku a pozorujou jak se leze na strom. Nebo na krizovatce se semaforem, kde je normalne provoz, chodej lidi, jezdej auta, a 20-30m vedle se leze po lane na strom. Nebo T5 na ulici naproti autobusove zastavce. Proste nezastavej se pred nicim, kese jsou na mistech kde by je u nas zadnej soudnej kacer nedal a kdyby se o to pokusil, kazdej reviewer by to zatrhnul, na druhou stranu ani mudlove nevypadaj ze by je to nejak pohorsovalo. Revs tam publikujou sice asi prakticky cokoliv, zato ale o to rychlejc to archivujou kdyz je s kesi nejakej pruser. Archivuje se tam dost nekompromisne.

 

 

 

Mno, jestli to není účel, že se tam publikuje cokoliv a taky se to rychleji archivuje. Jen u nás se keška drží několik let. 

Když totiž založíš kešku na nějakém horším místě, tak máš třeba př. 200 pochvalných logů ročně. Až to okolní kačeři za dva roky odloví, tak se potom počet logů smrskne na 20 pochvalných logů ročně pouze od náhodně kolemjdoucích kačerů. 

Potom je výhodnější kešku archivovat a na stejném místě, nebo v okolí založit novou. Všichni jsou potom spokojeni. Okolní kačeři za nové logování a owneři za větší množství pochvalných logů.

Tož tak.


  • 0

#84 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 0:41

Mno, jestli to není účel, že se tam publikuje cokoliv a taky se to rychleji archivuje. Jen u nás se keška drží několik let. 

Když totiž založíš kešku na nějakém horším místě, tak máš třeba př. 200 pochvalných logů ročně. Až to okolní kačeři za dva roky odloví, tak se potom počet logů smrskne na 20 pochvalných logů ročně pouze od náhodně kolemjdoucích kačerů. 

Potom je výhodnější kešku archivovat a na stejném místě, nebo v okolí založit novou. Všichni jsou potom spokojeni. Okolní kačeři za nové logování a owneři za větší množství pochvalných logů.

Tož tak.

Ne, ucel v tom smyslu jak pises to asi neni. Ja to myslel hlavne na ty revs, ze se s tim nemazou. Ti fakt neresej kolk ma kes foundu a pochvalnejch logu. Archivujou kvuli problemum, ale mnohem rychlejc nez u nas, kde reviewer da obvykle ownerovi vetsi sanci kes nejak opravit. V nemecku ty vynuceny archivace jdou raz na raz. No a i archivace z pohledu ownera, aspon ty co jsem myslel, fungujou jinak. Nemluvim o kesich s 200 nalezy rocne. Kvuli takove do Nemecka nepojedu, takze co se deje na tech netusim. Ja myslel kese ktery jsou spis tezsi a maj treba jen par desitek nalezu a pritom jsou treba blizko velky aglomerace, takze potencial na dalsi odlovy tam rozhodne je. Presto se archivujou. Navic jde vetsinou o mysterky a tu stejne neudelas vedle znovu se stejnym zadanim, jako treba tradicku. Takze to co zminujes bych za archivaci nehledal. Spis je pravda to co tu uz nekdo zminoval, ze na tech kesich tolik nelpej jako my. No a vsichni spokojeni nejsou. Ja treba ne, kdyz mi ta pracne vylustena mysterka zmizi nez tam mam cestu. Kese nelovej jen ti mistni kaceri.


  • 0

#85 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 9:00

A co tu nikdo nenapsal, ale zajimalo by me to: jsou nejake rozdily mezi ceskym a slovenskym GC?

 

Pár keší na Slovensku mám a žádný rozdíl jsem nezaznamenal. Snad jen to, že jsem nenarazil na nějakou vyloženě parádně udělanou krabičku. I když jeden jsem vlastně zaznamenal. Výhledy z jejich hor bývají monumentálnější a na jihovýchodním Slovensku se u stánku se zmrzlinou zeptají na příchuť nejprve maďarsky. :-)


  • 3

#86 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 9:01

Ty brďo, díval jsem se na to a fakt nádhera.

Zatím jsem prozkoumal jen kousek, ale toto vyhledávání je excelentní- http://www.geocaching.pl/seek.php, ta spodní mapa taky.

A mapa přímo z hlavního odkazu je taky příjemná.

 

Ta mapa je parádní a je na ní krásně vidět, jak je víc kešek na jihu než dál k severu.


  • 0

#87 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 9:09

A co tu nikdo nenapsal, ale zajimalo by me to: jsou nejake rozdily mezi ceskym a slovenskym GC?

Bohužel, někteří owneři nás nemají rádi. A dělají dost velké rozdíly mezi náma a mezi třeba rakušákama. To je zkušenost z poslední doby.
  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#88 Taddeo

Taddeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 192 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 9:38

Bohužel, někteří owneři nás nemají rádi. A dělají dost velké rozdíly mezi náma a mezi třeba rakušákama. To je zkušenost z poslední doby.

 

A to jako proč? Napadá mě snad jen nedávná aféra s NA logy v oblasti Tater, Polska a Jeseníků (což byla ovšem "válka" na obou stranách)... Jinak nevím, proč by nás na základě odlovu a následného logu měli nějak dehonestovat.

 

EDIT: A hlavně se jednalo jen o pár pitomců, z čehož nemůžeme dělat závěry, že je to tak u každého.


Tento příspěvek byl upraven od Taddeo: 16 říjen 2015 - 9:44

  • 0

Taddeo.png


#89 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 10:55

Ty brďo, díval jsem se na to a fakt nádhera.

Zatím jsem prozkoumal jen kousek, ale toto vyhledávání je excelentní- http://www.geocaching.pl/seek.php, ta spodní mapa taky.

A mapa přímo z hlavního odkazu je taky příjemná.

Když jsem se na tu mapu díval, nejdříve jsem si myslel, že je to mapa opencachingu, když mapu na geocaching.cz nám kdysi GS zatrhl... Ale ono ne, ony jsou to kešky z GC.com. Dokonce bez jakéhokoliv znepřesnění a při porovnání se satelitní mapou na geocaching.com jsem zjistil, že na geocaching.com se kešky při rozlišení pod 30 m už keše ani nezobrazují, kdežto zde na této mapě ano! Dokonce i bez přihlášení. Trochu mě to překvapilo.

Ale alespoň je to server, který je jen pro kačery a ne pro veřejnost.

 

Podobnou mapu jim můžeme jen závidět. Rychlá, bez problémů s odkazy, filtrování... Nestálo by za to zkusit obnovit podobnou mapu zde? Když v Polsku to jde taky?


  • 0

#90 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 12:41

Jediný rozdíl mezi ČR A SR, který jsem zaznamenala, je, že Vršo je podstatně benevolentnější a pokyny Zeměplku vykládá volněji :D . Ale možná je to jen můj dojem, nevím.


  • -1

#91 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 12:50

Jen jsem kouknul na ty Poláky a vidím, že v názvech keší používají diakritiku. Možná by bylo vhodné, aby nám ji GS taky uznal, když už je většina zařízení unikódových a nemuseli bychom luštit, jestli je to sirka nebo šířka, Třešť nebo Trest, Krtiny nebo Křtiny, Hásek nebo Hašek, apod.

Ale pokud by to způsobilo chyby na starších navigacích, tak ať to radši zůstane bez ní.


  • 0

#92 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 13:32

Nejen Poláci používají dikaritiku v názvech. Mám takový pocit, že jsme naopak snad už poslední píšící latinkou, kdo ji nemůže používat, i když v současné době se už schvalují eventy s diakritikou v názvu.

Ale je fakt, že si můžeš zkusit přejmenovat nějakou svou keš - já jsem na začátek názvu aktivní keše přidal "Čistě pokus" - a zjistíš, že najít ji vyhledáváním podle názvu je stále nemožné.

Zkrátka nesjednotili dosud kódové stránky ani v databázích, ani ve scriptech.


  • 0

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#93 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 13:32

To není jen u Poláků, ale i v Německu (ä, ö a další), Rakousku,, Švédsku, Norsku (přeškrtnuté o, a s kroužkem a další diakritické znaky), prostě všude. Podívej se i u cizojazyčných názvů i v ČR. Vím i o kešce, která je v ČR a je napsána arabsky!

Klidně jsou používány cizí znaky. Jen ne České háčky a čárky. I když i u nás jsou kešky s diakritikou. A nikdo si nestěžuje!

 

A krom toho argument, že by to působilo chyby ve starších navigacích - pokud působí chyby česká diakritika, stejně tak musí vadit i ta cizí diakritika... Proč tedy ta může být? 

Vadí to pro vyhledávání, protože co vím je problém s tím, že GS neumí vyhledávat, když napíšeš "Stráž" nebo "Straz" nebo "Stráz" atp., přitom dnes může být keš s názvem Stráž se všemi třemi názvy takovými názvy  vzhledem k historii. Geoget vám třeba u Vimperku při hledání "Straz" vyplivne 4 výsledky do 20 km, GC.com při hledání jen 3, protože jedna keš má ve jménu "Stráž"... Pokud si to totiž autor změní po schválení, RW už to nedohledá... 

Přitom není určitě tak problematické to naprogramovat, když třeba v GeoGetu to funguje a ten programuje jediný člověk a v GS jsou jich na to určitě desítky.

 

Na jednu stranu chápu argument kvůli tomu vyhledávání, ale pokud je takový argument, měl by být zaveden plošně celosvětově. A nejen u nás. Nevadí mi to, že to prosazují naši RW, ale vadí mi to, že to není koncepční řešení. Buď bez diakritiky všude, nebo ať je diakritika povolená všude.


  • 0

#94 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 13:34

Nejen Poláci používají dikaritiku v názvech. Mám takový pocit, že jsme naopak snda už poslední píšící latinkou, kdo ji nemůže používat, i když v současné době se už schvalují eventy s diakritikou v názvu.

Ale je fakt, že si můžeš zkusit přejmenovat nějakou svou keš - já jsem na začátek názvu aktivní keše přidal "Čistě pokus" - a zjistíš, že najít ji vyhledáváním podle názvu je stále nemožné.

Zkrátka nesjednotili dosud kódové stránky ani v databázích, ani ve scriptech.

 

Jak kde, při hledání "Stráž" (https://www.geocachi...s=20km&kw=stráž) jim to normálně keš s diakritikou najde.

 

(ale nenajde to už ty další 3 keše, které se jmenuji "Strazny, Pod Strazi a Na vychod od Zhuri se strazcem NP", které obsahují slůvko "Straz")


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 16 říjen 2015 - 13:36

  • 0

#95 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 13:42

Tak to bude asi tím, že to hledá jen celá slova a ne část slov.

 

Jinak ta stránka je úžasná. Přes půl obrazovky je pruh a výsledky hledání začínají až někde ve 2/3 stránky.


Tento příspěvek byl upraven od Norbert_G: 16 říjen 2015 - 13:42

  • 0

#96 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 13:55

Tak to bude asi tím, že to hledá jen celá slova a ne část slov.

 

Jinak ta stránka je úžasná. Přes půl obrazovky je pruh a výsledky hledání začínají až někde ve 2/3 stránky.

 

To ne, hledání "straz" https://www.geocachi...s=20km&kw=straz

vyhledá výše zmíněné 3 kešky, které obsahují neobsahují slovo stráž jako celé...

 

Staré vyhledávání bylo jiné a asi se i chovalo jinak, jen už nemám teď po ruce odkaz na to vyhledávání. Většinou hledám keše přes GG, protože hledat podle názvu se tady prostě nedá, díky omezení vzdálenosti od bodu.


  • 0

#97 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 14:12

Stary vyhledavani stale funguje na geocaching.com/seek; nove je pro BM kacera prakticky nepouzitelne. Ty polsky stranky vypadaj vyborne, jeste to zkouknu vecer pres pocitac, ale tvari se na prvni pohled mnohem lip, nez gc.com
  • 0

#98 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 15:03

Polsko je zajímavý a rozvíjející se trh pro geocaching. Tak jim asi dávají horem dolem, včetně možnosti zobrazovat mapu keší, filtry lepší než na gc.com. My už jsme asi rozvinutí a zaháčkovaní dost. A tím jsme zase obloučkem u sousedního vlákna, proč PM, když se GS snaží PM jen získat, ale ne udržet.


  • 0

#99 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 15:07

Kulhale, když jsi navštívil několik eventů v USA, ptal ses jich, jak se oni dívají na geocaching v Americe, případně v Evropě?

 

Jak by se mohli divat jinak na geocaching nez jako na zabavu? :-)  Kvalita kesi v USA je ruzna stejne jako u nas. Najdou se tak kese o nicem, stejne jako plno zajimavych kesi. Na Evropu se divaji stejne jako na Asii, Afriku apod., tzn. jako na vzdaleny kontinent, kde by si nekdy radi zakesovali, ale rade z nich se to nepovede at uz je duvod jakykoli. :-)

Jen tak mimochodem, v USA kesuje mnohonasobne vice lidi v duchodovem veku nez treba u nas. Je pak jasne, ze ti davaji radeji prednost mestkym kesim pred vymakanymi multinami v horach (at uz jejich lovenim ci zakladanim).


  • 0

#100 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 15:32

K tomu geoacaching.pl, tam je pokud se dobře pamatuju povinné propojení účtu s gc.com, takře to může hrát roli v přístupu Zeměmluvu k nim.


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama