Přejít na obsah


Fotka

Jak vybrat foťák, když se v nich nevyznám?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
90 odpovědí na toto téma

#61 ClarissaMaryse

ClarissaMaryse

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationDomažlice a Plzeň

Publikováno 15 říjen 2015 - 19:46

Jinak když se vrátím k tomu odkazu na moje fotky (které jsou nic moc, když jsme u toho), tak tady jsou jedny z těch povedenějších, které jsem si chtěla dát stranou. Jedná se o letošní rok, foceno již zmíněným SAMSUNG GT-S7580 (velic často s černou obrazovkou). Na retuše a podobně nebyl čas, takže jsou bez jediný změny (leda převedení do PC a možná změna formátu pokud se dělala automaticky.

http://clarissamarys...zlicko_Cerchov/

 

JInak zrcadlovku fakt ne. Za prvé většinou jsem ráda že stačím vytánout mobil a pak bych nerada tahala tak drahý foták na kešky, které jsou často ... řekněme na zrovna ne nejideálnějších místech pro drahé a křehké věci...


  • 0

#62 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 20:25

Chápu. ;) 

V tom případě bych kouknul tady  https://www.mall.cz/...ItemId=15580950


  • 0

#63 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 6:21

Ono už pak záleží opravdu na drobnostech. Např. krytka objektivu. Nespadává? Dá se snadno sundat? Jednou rukou? A je přivázaná, neztratí se? Protože spadávající krytka znamená časem určitě poškozený objektiv.

Nebo: je na akumulátor, na dvě tužky, nebo na čtyři? Bude vhodné nosit baterie náhradní, tak kolik?

Jinak, to co vidím na odkazu nade mnou, vypadá opravdu jako foťáky, do toho bych šel. Ale kupodivu ty malé lesklé krabičky fotí taky dobře. Ono pak opravdu záleží i na tom, co umíš, jak vidíš a jak si umíš vybrat záběr. Sebelepší zrcadlovka ti nezaručí, že bebudeš mít stromy vyrůstající z hlavy, fotky našikmo, atd.

A na rozdíl od rad Jdi rovnou do zrcadlovky, bych radil opak. Jdi do kompaktu, ne toho nejstaršího, nebo nejlevnějšího. A když ti to půjde a budeš vidět, že tě kompakt omezuje, pak jdi teprve do něčeho většího. Jde to dopředu, za pár let bude dostupné to, co je dnes technologická novinka a starší kompakt když nebude moc starý, někomu věnuješ, nebo si ho necháš na akce, kam nechceš to dělo tahat.

Říkal mi jeden známý, že má plnou polici digitálů. Přece to nevyhodí, když to byl jeden z prvních digitálů a stál 40000.


  • 1

#64 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 7:15

Z toho, co vylezlo v tom vyhledávání od tomy.22, se dá vybrat. Ty nejlevnější nemají třeba ten hledáček. A když se vybere typ, pak se zase dá vyhledat, kde ho mají nejlevněji, třeba zrovna na něj bude někde nějaká akce.

Ale jak bylo zmiňováno, jsou i kategorie kapesních ultrazoomů, které mají výhodu ve své velikosti, kvůli níž ale zase mívají nějaká omezení (horší světelnost malých objektivů, nemají hledáček, ale jen pevný displej, slabý blesk, apod). Další jsou pak třeba odolné kapesní foťáky, se kterými se dá fotit třeba i pod vodou bez speciálních obalů, a které snesou i horší zacházení. Takže náruživí fotografové mají přístrojů více a berou si s sebou to, co je zrovna nejvhodnější.


  • 0

#65 ClarissaMaryse

ClarissaMaryse

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationDomažlice a Plzeň

Publikováno 16 říjen 2015 - 8:06

JJ jsou tam docela pěkné kousky, co už zde byli i zmíněny, nebo jsem na ně narazila na Alze. Uvažuji tak nějak mezi

 

Sony CyberShot DSC-HX300 za 7 500

Panasonic Lumix DMC-FZ72EP-K za 7 290

FujiFilm FinePix S9400W za 6 160

 

A pak ještě Panasonic Lumix FZ200, ale ten už je za  9 490


Tento příspěvek byl upraven od ClarissaMaryse: 16 říjen 2015 - 8:09

  • 0

#66 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 8:28

Porovnávám se svým Lumixem FZ7 a vidím, že za těch 7 let to hodně pokročilo, i když z venku to vypadá skoro stejně, i cena je stejná.


  • 0

#67 La Elefant

La Elefant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 8:34

Ja mam aktualne starsi Sony NEX5, z druhe ruky me vysel i se setovym objektivem (18-55) na tech 7000. A za tu cenu maximalni spokojenost. Ted jeste budu dokupovat 16mm pancake na cesty a casem asi nejaky tele. Ale pro bezne foceni bude nejaka ta setovka bohate stacit. Podle me ideal na cesty - mensi nez zrcadlovka, ale rozumnejsi fotky nez obyc kompakt nebo ultrazoom.


  • 1

#68 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 9:32

JJ jsou tam docela pěkné kousky, co už zde byli i zmíněny, nebo jsem na ně narazila na Alze. Uvažuji tak nějak mezi

 

Sony CyberShot DSC-HX300 za 7 500

Panasonic Lumix DMC-FZ72EP-K za 7 290

FujiFilm FinePix S9400W za 6 160

 

A pak ještě Panasonic Lumix FZ200, ale ten už je za  9 490

Výběr dobrý, teď už jen záleží na porovnání, které parametry jsou důležité. Nebudu raději nic doporučovat, protože já mám ten Panasonic, a pro mne byla jedním z důvodů třeba i kompatibilita s televizorem stejné značky pro přehrávání. Akorát se dívám, že oproti mému modelu je vylepšena ergonomika pro držení v jedné ruce, kde přeorganizovali tlačítka a přidali protiskluzovou plošku.

http://www.megapixel...pareForm-submit


  • 0

#69 ClarissaMaryse

ClarissaMaryse

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationDomažlice a Plzeň

Publikováno 16 říjen 2015 - 9:52

Můžu ještě otázku na to ISO a Světelnost objektivu? Když je tady přímo ukázané na jednotlivé modely, jaký je mezi tím rozdíl? Čím vyšší rozdíl hodnot, tím lepší?


  • 0

#70 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 10:05

Světelnost objektivu - čím menší číslo, tím líp, optimálně pokud je v celém rozsahu zoomu stejná (to má koukám ten Lumix FZ200)

ISO - tady to není tak jednoznačné, čím umí větší, tím líp se fotí za špatných světelných podmínek. Ale u všech foťáků platí že čím větší ISO, tím větší šum na fotce.

 

Pokud jde o mě, připlatil bych si za ten poslední Panasonic, právě kvůli světelnosti objektivu. Měl jsem jeho předchůdce FZ-20 a kdyby neměl fatální kolizi s asfaltem na parkovišti, neměl bych důvod měnit.


  • 0

#71 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 10:06

Můžu ještě otázku na to ISO a Světelnost objektivu? Když je tady přímo ukázané na jednotlivé modely, jaký je mezi tím rozdíl? Čím vyšší rozdíl hodnot, tím lepší?

Celkem srozumitelně to popsal ve svém příspěvku Blexa na 1. stránce. Takže čím menší číslo u světelnosti, tím lépe. U zoomů platí, že se zvětšující se ohniskovou vzdáleností se světelnost zhoršuje, výjimkou je právě ten dražší Panasonic, který má světelnost konstantní. Pro nastavení citlivosti (ISO) by mohlo platit, že čím větší rozmezí, tím lépe, ale pro ty extrémní hodnoty není moc využití, protože třeba při focení ve tmě, kde se nastavuje vyšší citlivost, je zase zvýšená zrnitost.

 

http://www.fotoradce...t-citlivost-iso

 

tak jsem pomalej


  • 0

#72 ClarissaMaryse

ClarissaMaryse

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationDomažlice a Plzeň

Publikováno 16 říjen 2015 - 10:19

Pokud jde o mě, připlatil bych si za ten poslední Panasonic, právě kvůli světelnosti objektivu. Měl jsem jeho předchůdce FZ-20 a kdyby neměl fatální kolizi s asfaltem na parkovišti, neměl bych důvod měnit.

 

Nevím. Na heurece docela právě kritizují, že ty fotky za zhoršených podmínek ZAS tak dobré nejsou. A celkem pravidelne.


  • 0

#73 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 10:34

Nevím. Na heurece docela právě kritizují, že ty fotky za zhoršených podmínek ZAS tak dobré nejsou. A celkem pravidelne.

Tak ony nebudou ze zadneho tebou zmíněného (vybraného) nic extra .... Prostě výber fotoaparátu bude vždy velký kompromis. Zádný neumí vše perftektně a rozhodně ne za přijatelnou cenu.

 

Jakmile zvýšíš ISO, přijde šum a také software foťáku začne fotky "žehlit". Tím se s fotky často stanou omalovánky. No a pokud použiješ větší ZOOM, sníží se světelnost objektivu a při clonách nad 5,6 se za zhoršených podmínek snižuje přesnost zaostření, nebo dokonce automatické ostření nefunguje.

 

Jinak na netu najdeš spousty fotek od uživatelů foťáku, kde můžeš posoudit, jak fotí.


Tento příspěvek byl upraven od Petman02: 16 říjen 2015 - 10:48

  • 0

#74 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 10:54

Já mám ISO 100-800, v režimu Divadlo až 1600. Použitelných je 100 a 200. Od 400 narůstá šum a zhoršuje se kontrast. Ale kupodivu ten režim Divadlo je použitelný. Šum tam je, ale ten k nočním fotkám i patří, a umožní to udělat fotku i v situaci, kdy bych musel použít blesk, a to vypadá úplně jinak. Navíc žádný blesk nedoblejskne daleko. A interní blesk na foťáku vždycky přesvítí popředí. A externí blesk, pokud vůbec jde na foťák nasadit, stojí asi tolik, jako celý kompakt.


  • 0

#75 Smogeo

Smogeo

    Pozorr, troll!

  • Members
  • PipPipPip
  • 500 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 11:10

Jen pro zajímavost: Do zhoršených světelných podmínek je dobrý Sony Alfa 7s

Defakto přístroj pro noční vidění :)


  • 1
> Body nesmrdí <
Nepřijímám notifikace.Nebudu lítat jak Groundspeak pískne.

#76 ilca12

ilca12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 11:16

Mám momentálně Panasonic Lumix TZ30, předtím TZ1, manžel TZ10, jiný digitál jsme neměli, takže nemohu porovnávat, ale jsme s nimi spokojeni. Neznám ty slova, co jsem tu četla- světelnost, ISO, čipy, bla, bla, ale pro někoho, kdo tomu moc nerozumí, dobrý. Fotí vcelku dobře, samozřejmě na zrcadlovku to nemá. A vejde se do kapsy.


  • 0

#77 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 11:17

Nevím. Na heurece docela právě kritizují, že ty fotky za zhoršených podmínek ZAS tak dobré nejsou. A celkem pravidelne.

Tady už se potkává víc kritérií. Dobrá světelnost objektivu na dlouhé straně zoomu ti pomůže spíš v tom, že při focení se zoomem můžeš použít kratší čas a tím zmenšit riziko rozmazání fotky. Obecně na focení v šeru má daleko větší vliv kvalita a rozměry snímače, jeho úroveň šumu (ta je zas závislá na teplotě), schopnosti autofocusu a taky úpravy které dělá firmware foťáku. Všechno souvisí se vším :)

Přiznávám že recenze jsem nečetl (na heureku se tady nedostanu), rada byla pouze podle předchozí osobní zkušenosti s podobným typem.


  • 0

#78 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 11:26

Napadá mě: uspořádej event na téma "Kačeři, přineste svoje foťáky, porovnáme co který umí" a před vánoci budeš vědět co si přát najít pod stromečkem :) .


  • 0

#79 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 13:03

Noční snímky zrno mají. Když se fotilo na filmy, měly ho taky. Jediný rozdíl byl, že se musel použít citlivý film a pak ho dofotit, kdežto teď si nastavíš citlivost pro každou fotku zvlášť. A fotografové výtvarníci se zrna nebáli.

 

Kolik lidí, tolik názorů. Mě jen vytáčí, když má někdo 10Mpx foťák a má ho nastavený na 2Mpx, že mu to stačí. Nakonec ale, proč ne. Jsou to jeho fotky. Že už nikdy neudělá slušný výřez, mu nevadí, dělat ho nebude.


  • 0

#80 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2015 - 13:28

Kolik lidí, tolik názorů. Mě jen vytáčí, když má někdo 10Mpx foťák a má ho nastavený na 2Mpx, že mu to stačí. Nakonec ale, proč ne. Jsou to jeho fotky. Že už nikdy neudělá slušný výřez, mu nevadí, dělat ho nebude.

Přesně tak to dělám :D , ale vytočit nikoho nechci. Ale když 99,9% nafocených snímků zůstane navždy jen v podobě uložených dat na médiu, ze kterého se stejně brzy vypaří, tak mi to rozlišení full HD na ukazování v TV nebo na monitoru stačí. A když to chci publikovat na webu, tak se to někde degraduje ještě víc.

 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama