Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

šifry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#1 prchalici23

prchalici23

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2016 - 19:10

Ahojte,

 

jsem víceméně začátečník. Sama na sebe lezu po keškách cca rok, bohužel jsem na to neměla moc času. Nyní marodím a ty, které jsou v mém okolí, na těch teď aktivně pracuji :-) Mám tu sadu šesti kešek, u kterých je potřeba vyluštit zašifrované souřadnice. U každé je jiná šifra, a bohužel, šifry neovládám. 

 

K věci-najde se někdo, kdo by mi s tím pomohl? byl ochoten mi třeba dané šifry vysvětlit? :-) Ráda si to rozšifruji sama, ale opravdu těžce tápu :-D

 

Doufám, že se někdo ozve a pomůže :-)


  • 0

#2 majkaz

majkaz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2016 - 19:16

Napiš čísla keší, podívám se na to. Zatím neslibuju nic jiného, než zkouknutí, zda na to mám :)


  • 0

#3 prchalici23

prchalici23

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2016 - 19:22

ok, můžu zde nebo nějak soukromě? Nerada bych kazila hledání jiným kačerům, kteří zavítají do Č.Krumlova :-) 


  • 0

#4 majkaz

majkaz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2016 - 19:28

Dej čísla keší sem, já odpovím na mail, pokud budeme debatovat řešení. Ten Krumlov se mi docela hodí, nemám to sice "doma", ale "za rohem" tedy ano, takže si je možná odlovím taky.


  • 0

#5 prchalici23

prchalici23

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2016 - 19:30

okej, jdu je najít a hodím to sem. 

Děkuju :-) 


  • 0

#6 prchalici23

prchalici23

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2016 - 19:38

GC1AH1A

GC1ATJZ

GC1BDK5

GC1HKP1

GC1NH6J

GC22D0Q


  • 0

#7 majkaz

majkaz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2016 - 20:17

Tak první keška padla, posílám návod zprávou.


  • 0

#8 r6ak

r6ak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2016 - 6:25

Ahojte,

 

jsem víceméně začátečník. Sama na sebe lezu po keškách cca rok, bohužel jsem na to neměla moc času. Nyní marodím a ty, které jsou v mém okolí, na těch teď aktivně pracuji :-) Mám tu sadu šesti kešek, u kterých je potřeba vyluštit zašifrované souřadnice. U každé je jiná šifra, a bohužel, šifry neovládám. 

 

K věci-najde se někdo, kdo by mi s tím pomohl? byl ochoten mi třeba dané šifry vysvětlit? :-) Ráda si to rozšifruji sama, ale opravdu těžce tápu :-D

 

Doufám, že se někdo ozve a pomůže :-)

 

ahoj,

každá šifra je individuální, neexistuje "školení". Je důležité, jak se člověk vcítí do myšlení autora. Doporučuju začít jednoduššími šiframi, k těm složitějším prostě dozraješ po čase. Co ti nejde dnes, můžeš třeba po půl roce růstu lousknout za pár minut. Neseď dlouho na těžkých šifrách, to nemotivuje a stejně je málokdy vyřešíš napoprvé. Vracej se k nim.

 

Sebral jsem pár odkazů, najdeš je na mých stránkách

http://r6ak.cz/gc/sifrovani/


Tento příspěvek byl upraven od r6ak: 28 červenec 2016 - 6:25

  • 1

Festina lente ...

 

http://r6ak.cz/gc


#9 prchalici23

prchalici23

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2016 - 8:40

Tak s první mi majka pomohla a já se chytla za hlavu že mě to nenapadlo... :-D díky tomu jsem schopná vyřešit ještě jednu.. ale u ostatních plavu stále :-) takže myslím, že mi to trošku k něčemu bylo :-) 

na stránky jdu kouknout, děkuji. 

A už se těším na zítra, kdy si uděláme s dětma výšlap kolem zámecké zahrady a vybereme 4-6 hezky za sebou, podle stupně únavy dětí :-)


  • 0

#10 majkaz

majkaz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2016 - 11:39

212

Ještě obecně k šifrám, psala jsem to na mail, ale i pro ostatní:

 

 

Doporučuji stáhnout a vytisknout pomůcky z jedné z následujících stránek (nebo z obou)

http://www.napalmne.cz/pomucky/

http://chlyftym.cz/web/pomucky

 

Pro dekódování šifer jsou občas rychlejší a užitečnější než internet, dá se totiž pohledem najednou zjistit, o co by se mohlo jednat.

 

A pro dlouhé večery stáhnout manuál z  http://www.tmou.cz/archiv/manual_tmou


  • 3

#11 majkaz

majkaz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 29 červenec 2016 - 22:06

Tak až na jednu je vyřešeno a i zde snad dojdeme k cíli. Prchalka sama luští co to dá, já jsem jen po mailu naváděla a vysvětlovala. I když občas to nakopnutí muselo hrozně bolet :)
 
Tak teď zkušenosti, protože tahle série (Cipher cache #...) v Českém Krumlově je ukázkovou školou luštění šifer. Bylo by škoda si tuhle zkušenost nechat jen pro nás dvě s prchalkou.
 
Úvodem: začátečníci stáhnou pomůcky z předchozího příspěvku, ideálně i pročtou ten manuál, případně na internetu zkusí pár návodů jak na to. Jde to i bez toho, jen si to děláte těžší.
Pokud neumíte anglicky, obtížnost se zvyšuje o bod. Najděte někoho, kdo umí... Pro jednu z nich - najděte někoho, kdo umí dost dobře, na ostatní stačí bohatě základní školní angličtina. U té jedné to jinak vede k dalšímu luštění.
Začátečníci (a vlastně všichni) by si měli na šifry pořídit sešit. Netušíte, kolikrát jsem se po letech vracela k šifře, a něco takového mi chybělo. Nespoléhejte na počítač, jeden velký blok je stále ještě nejlepší. Do PC jen naskenovat zálohu :)
 
A teď postup:
  • přečíst obtížnost
  • vybrat tu nejjednodušší šifru na začátek (i když občas bych se o obtížnost hádala...)
  • přečíst listing a zároveň myslet na obtížnost. Jednoduchá šifra nebude potřebovat génia a superpočítač, stačíme my a papír a tužka
  • zamyslet se, jestli nám owner nějak nenapovídá. U mě to ale zpravidla nebývá to, co mě napadne jako první - na věc obvykle jdu moc složitě
  • znovu si přečíst listing
  • nevím-li kudy kam, přečtu si návod (hint)
  • nerozumím-li hintu, napoví strýček Google nebo teta Wiki
  • zkusím se zachovat doslova podle hintu, i když to považuji za nesmysl

Pokud výše uvedené nevede k výsledku, ještě jednou to po sobě zkontroluji. Není nic otravnějšího, než se měsíce věnovat řešení již v podstatě vyřešené šifry, jen protože jsem se hned ve druhém písmenu spletla o jedno místo.

 

Co dál, pokud nemám vyhráno?

  • znovu si přečtu listing. Hledám "skryté" nápovědy. Tedy sice to, co je na očích, ale já to zatím nevidím - tedy obrázky, které tam tak nějak nepatří, případně v obrázcích to, co je tam divné. Taky jména, která mi nic neříkají a listing nevysvětluje. U obrázků a předmětů na nich zkusím asociace, a znovu oslovím strýčka Googla a tetu Wiki. U jmen hledám, zda nemají něco společného s šiframi a šifrováním.
  • pokud mi to výše uvedené napoví druh šifry, který neznám, začínám studovat její princip
  • hledám i online dekodéry těchhle šifer. Jde to většinou i bez nich, jen to nějaký čas trvá.

Pokud to zatím nepomohlo:

  • spočítám počet písmen šifry
  • spočítám počet různých znaků šifry
  • opět hledám, jestli to nenapoví. Dva různé znaky - možnosti: binární kód, morseovka, šifra Bacon. Pozor! Může být schováno (malá/velká písmena, zdůrazněná písmena apod.) 25 znaků šifry může patřit do mřížky 5x5, jiná mřížka může být i 3x7, například. Pokud mám pravidelnou mřížku, zkouším číst po řádcích, po sloupcích, sem a tam, ze středu spirálou, z vnějšku spirálou. Neupínám se na jednu metodu, jen zkrátka naťuknu a jdu dál, pokud nevede k cíli.

Pro použití online dekodérů, případně jiných programů:

  • pokud najdu dekodérů několik, vyzkouším všechny. Špatný výsledek nemusí znamenat, že se jedná o jinou šifru, ale jen špatný/nevhodný dekodér.
  • pokud je šifra v pěticích znaků s mezerami, vložím kód jak takto, tak i pro jistotu bez mezer. Resp. vložení textu bez mezer a bez zalomení řádků zkouším jako první.

Osobně, pokud se doberu výsledku a zvlášť u jednoduchých šifer, zkusím si postup kódování a dekódování ručně na papíře. Pomůže mi to příště u něčeho jiného. A tohle je třeba zapsat nebo vlepit do toho zmiňovaného sešitu šifer.

 

Hodně štěstí v luštění.

 

Pokud to k ničemu nevede, stejně si zapíšu do sešitu k téhle šifře všechno, o co jsem se zatím pokusila - stačí heslem.

 

Pokud nic z toho nevede k cíli, znovu přečtu listing a znovu se nad ním i šifrou zamyslím, než to vše na čas odložím. Za chvíli nebo po vyluštění další šifry mě může správný postup napadnout. U téhle série mi luštění šlo na přeskáčku, a padla i složitější šifra před tou jednodušší.

 

Co dál, pokud se nevede vůbec?

Moje oblíbená cesta je šifru zkrátka na čas odložit. Pár šifer mám odloženo bokem s tím, že je zkrátka nikdy nedám. Občas na ně sice kouknu, ale zase hned zavřu. Jedna dvojice byla takhle odložená skoro 2 roky. Nakonec jsem se jedno odpoledne nudila, a obě části šifry padly snad během hodiny. U té první to bylo bleskem, navíc postupem, který jsem zkoušela hned na začátku. Jen se mi to nepodařilo správně.

Další možnost je, požádat ownera nebo jiného kačera o nakopnutí. Osobně jsem to ještě nepoužila, ale možná i na to dojde. Ne kvůli bodu s nálezem, ale zkrátka proto, že mi ta šifra nedá spát. 

Pokud jsou k dispozici stage s nápovědami, je třeba nebýt lenoch a dojít si tam. Procházka může pomoct i k provětrání zatuchlých pilin v mozkovně :)


  • 5

#12 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 31 červenec 2016 - 11:40

Ahoj pomůže někdo ? Nevím si rady GC210B9 a GC6NNGD . Předem děkuji AceBeny

 

 

 

Jen upozorním na pravidlo číslo 8 tohoto fóra.

 

Je zakázáno zveřejňovat finální souřadnice keší a spoilovat postupy řešení bez souhlasu vlastníka keše


  • 0

#13 NikyAceBeny

NikyAceBeny

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 31 červenec 2016 - 12:01

Jak zjistit z písmen souřadnice je tam i písmeno CH ?
  • 0

#14 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2016 - 9:32

Jak zjistit z písmen souřadnice je tam i písmeno CH ?

 

Ono se staci zeptat ownera, treba. Ne kazdej te posle do haje. Takze se klidne zeptej.

Pokud nevis jak dostat z pismen souradnice, zkus si treba precist hint.  ;)


Tento příspěvek byl upraven od panzerstepan: 01 srpen 2016 - 9:34

  • 3

#15 r6ak

r6ak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2016 - 9:37

Ono se staci zeptat ownera, treba. Ne kazdej te posle do haje. Takze se klidne zeptej.

Pokud nevis jak dostat z pismen souradnice, zkus si treba precist hint.  ;)

konečně to tu někdo řekl, majkaz měla výtečný elaborát, ale tohle mi tam chybělo:

 

ouner je tu pro to, aby dokázal poradit tak, abys ještě měl(a) radost z luštění (jinak necitlivou nápovědu rozmázneš v logu :D ), a sám má zájem na tom, aby jeho listing / šifra byly srozumitelné, tím taky bude mít víc nálezů.


  • 2

Festina lente ...

 

http://r6ak.cz/gc


#16 prchalici23

prchalici23

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2016 - 18:39

Majko, tisíceré díky.

Ano, občas to nakopnutí bylo silné, uznávám :-D zrovna si je všechny dávám dohromady aby jsme je mohli oblézt a přiznám se že se dvěma mám ještě pořád problém, ale neměla jsem moc klid na to, abych nad ně sedla-děti se neustále perou atd.. :-) Takže hurá, jdu na to a snad se zadaří :-)

Pomohla jsi mi velice a myslím, že u dalších šifer už budu něco platná sama :-D


  • 0

#17 Milaturista

Milaturista

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2016 - 22:46

Ahoj,

jsem začátečník a již půl roku hledám jak na šifru pro GC6AAAT. Zkoušel jsem najít řešení přes rovnice / nerovnice a vylučovací metodou, ale vzdal jsem. Dovedete někdo poradit jak na souřadnice X3, X4, X5, X6, X7.

Díky.

Míla


  • 0

#18 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2016 - 23:22

Tak to je výborný. Na fóru se zeptáš, ale že by ses obtěžoval napsat ownerovi, to ne. :-(


  • 2

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#19 ubuster

ubuster

    ubuster

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2016 - 20:00

Ahoj,

jsem začátečník a již půl roku hledám jak na šifru pro GC6AAAT. Zkoušel jsem najít řešení přes rovnice / nerovnice a vylučovací metodou, ale vzdal jsem. Dovedete někdo poradit jak na souřadnice X3, X4, X5, X6, X7.

Díky.

Míla

Jirka má pravdu. Psal tom výše i panzerstepan.


  • 0

HW: Motorola One Action _ Garmin eTrex Legend HCx

SW: c:geo _ WhereYouGo _ GDAK _ GCC _ Go(x)°


#20 zirafka183

zirafka183

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 příspěvků(y)

Publikováno 18 srpen 2016 - 13:00

Ahoj,

jsem začátečník a již půl roku hledám jak na šifru pro GC6AAAT. Zkoušel jsem najít řešení přes rovnice / nerovnice a vylučovací metodou, ale vzdal jsem. Dovedete někdo poradit jak na souřadnice X3, X4, X5, X6, X7.

Díky.

Míla

Jsi-li začátečník, poradím, jak to dělám já.

 

Dle mého názoru by měl být tento postup:

 

1. kontaktuji autora, slušně ho požádám o radu a pomoc s tou onou šifrou - lidově řečeno - nechám se od něj "nakopnout"

2. pár dní počkám, jestli se mi ozve a pomůže mi

3. pokud se mi neozve, není to jeho povinnost, požádám někoho, kdo má odloveno (poznám z logů) o totéž, co autora

4. pokud se mi podaří vyluštit, v logu se o tom zmíním a poděkuji tomu, kdo mi poradil

a nebo za 

5. se na to prostě vyprdnu a nechám to být, popř, když mě "prudí" otazník na mapě, dám do ignore listu

 

Netvrdím, že je tento postup správný, ale mě to tak správné připadá a dělám to tak,

L.

 

Ještě doplním bod 0. požádám někoho z mých geokamarádů o radu a pomoc - "o nakopnutí"-, ale v případě nováčka tento bod vypouštím, jelikož ještě nikoho nezná, tudíž není koho žádat 


Tento příspěvek byl upraven od zirafka183: 18 srpen 2016 - 13:30

  • 4




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka