Přejít na obsah


Fotka

Stanovani v Tyrolsku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 SikoCZ

SikoCZ

    SikoCZ

  • Members
  • PipPipPip
  • 244 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2016 - 11:11

Ahoj,

je tady nekdo kdo ma prakticke informace o stanovani v Tyrolsku (okres Kufstein) mimo campy?

Dekuji

 


  • 0

Garmin Oregon 600+450 + iPhone 5S  32GB + GSAK 8.7.0.0


#2 majkaz

majkaz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2016 - 11:46

V podstatě v celém Rakousku je zákaz stanování mimo kempy, s výjimkou dvou případů - povolení vlastníka pozemku a bivakování ve vysokohorských (Hochalpine) oblastech, kde je povoleno víceméně nouzové přespání - tedy způsobem večer  (lépe pozdě večer) lehnout a ráno vypadnout. Obecně platí pro oblasti nad hranicí lesa.

U nepovoleného kempování hrozí pokuty a případně i zabavení stanu.

Tirolsko je i v rámci Rakouska extrémně restriktivní, řídí se zákonem z roku 2001, který výslovně zakazuje stanování mimo kempy. Je pár zemí, které to takto extrémně neřeší. To bivakování je i zde povoleno.

 

Tolik teorie. A teď praxe, i když již mírně zastaralá.

Krátkodobé přespání i v případě problémů obvykle končí maximálně vyhazovem z místa. Dobrá znalost němčiny bývá v tomhle případě výhodou, stejně tak jako odkývání problému a zkrátka odsun. Zásadní rozdíl dělá druh stanu - velké stany nebývají moc tolerovány.

Pokud je to nutné, lze obecně nejjednodušeji přespat nejblíž 5 km od nejbližší obce - pozdě večer zalomit a brzo ráno vypadnout. A nebo se pokaždé slušně zeptat majitele, pokud je poblíž statek. Většinou bývají vstřícní, obvykle i ukážou na nějaký kout louky, kde jim stan nevadí.

 

Edit: 

Ještě k těm restrikcím. Samozřejmě je zakázáno stanování v chráněných oblastech, ale také je výslovně zakázáno stanování v lese, s výjimkou souhlasu majitele. Jsou schopní to dost tvrdě vyžadovat. 

A ještě pokuty - za divoké stanování hrozí v Tirolsku pokuta 200 EUR (pokud se nic nezměnilo).


Tento příspěvek byl upraven od majkaz: 17 srpen 2016 - 11:56

  • 0

#3 SikoCZ

SikoCZ

    SikoCZ

  • Members
  • PipPipPip
  • 244 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2016 - 12:00

V podstatě v celém Rakousku je zákaz stanování mimo kempy, s výjimkou dvou případů - povolení vlastníka pozemku a bivakování ve vysokohorských (Hochalpine) oblastech, kde je povoleno víceméně nouzové přespání - tedy způsobem večer  (lépe pozdě večer) lehnout a ráno vypadnout. Obecně platí pro oblasti nad hranicí lesa.

U nepovoleného kempování hrozí pokuty a případně i zabavení stanu.

Tirolsko je i v rámci Rakouska extrémně restriktivní, řídí se zákonem z roku 2001, který výslovně zakazuje stanování mimo kempy. Je pár zemí, které to takto extrémně neřeší. To bivakování je i zde povoleno.

 

Tolik teorie. A teď praxe, i když již mírně zastaralá.

Krátkodobé přespání i v případě problémů obvykle končí maximálně vyhazovem z místa. Dobrá znalost němčiny bývá v tomhle případě výhodou, stejně tak jako odkývání problému a zkrátka odsun. Zásadní rozdíl dělá druh stanu - velké stany nebývají moc tolerovány.

Pokud je to nutné, lze obecně nejjednodušeji přespat nejblíž 5 km od nejbližší obce - pozdě večer zalomit a brzo ráno vypadnout. A nebo se pokaždé slušně zeptat majitele, pokud je poblíž statek. Většinou bývají vstřícní, obvykle i ukážou na nějaký kout louky, kde jim stan nevadí.

 

Edit: 

Ještě k těm restrikcím. Samozřejmě je zakázáno stanování v chráněných oblastech, ale také je výslovně zakázáno stanování v lese, s výjimkou souhlasu majitele. Jsou schopní to dost tvrdě vyžadovat. 

A ještě pokuty - za divoké stanování hrozí v Tirolsku pokuta 200 EUR (pokud se nic nezměnilo).

Nejak podobne to mam taky nastudovano.

Pro doplneni, budu sam, stan pro jednu osobu.Proto se mi nehce platit 140 euro za tyden v campu.


  • 0

Garmin Oregon 600+450 + iPhone 5S  32GB + GSAK 8.7.0.0


#4 majkaz

majkaz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2016 - 12:22

Z mého pohledu, pokud se rozhodneš pro divoké přespávání: Buďto se vždycky k večeru zeptej někde na statku - maximálně tě odkážou do kempu, ale většinou odkývnou přespání, nebo vybírej místo mimo obce a zkrátka jdi cestou trampské nenápadnosti. Snaž se nezválet louky, které se budou zanedlouho sekat (odhadneš), protože to majitele většinou naštve. Spíš vybírej meze apod. Totéž v lese - samý kraj lesa bývá v pohodě. Nenechávej za sebou nepořádek a pozor na rozdělávání ohně - pokud chceš použít třeba na uvaření kafe, chce to minimálně takové ty trampské vařiče z plechovky. Na ohniště jsou hodně hákliví, ale pokud vidí snahu o ohleduplnost, problém mizí.

Osobně jsem většinou přespávala pod širákem, pokud nehrozil déšť, a šla cestou ukládat se po setmění a vyrážet brzo. Přestože jsem sova, v přírodě nemám problém se probouzet se svítáním. Stan jsem rozdělávala jen pokud hrozil déšť / pršelo.

Bacha na to, že rakouský sedlák je schopný za svítání stát nad tebou :)


  • 1

#5 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 783 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2016 - 14:07

Myslím, že když tě nikdo nenajde, nebude tě nikdo vyhánět. Tak se snaž chovat tak, aby tě nikdo nenašel.

Tohle jsme praktikovali u nás a problém jsme nikdy neměli. Jen jednou, v 80. letech, v pohraničí, kdy si nás hlídky PS hlídaly už od cesty ve vlaku a co jsme řekli jedněm, věděli hned i druzí.


  • 0

#6 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2016 - 16:18

Neuvažoval jsi místo stavění stanu alespoň někdy přespat v hamace? Skladná, lehká, nenápadná - nedávno jsem tu mou konečně vyzkoušela po jednom eventu a už ji z auta nevyndám. Z dalších pěti lidí, kteří u toho byli, už si ji čtyři hned objednali. Obyčejná přijde v Decathlonu na necelé tři stovky - lepší si můžeš pořídit podle toho, jestli ti bude vyhovovat a jak často ji budeš používat. Pro mě je tahle jako nouzovka dostatečná, uváděná nosnost 110 kg odpovídá - jeden z přítomných vážil něco kolem 108 kg.


  • 0

#7 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 783 příspěvků(y)

Publikováno 17 srpen 2016 - 21:20

Síť mám a spal jsem v ní dvakrát. Když bylo mokro, že se na zemi nedalo a nic pod stříškou jsem nenašel. Moc se v tom nevyspím. Když se nenapne opravdu hodně, prohne se, že jsem zádama na zemi. Když se napne hodně, nedá se do ní dostat. Taková ta s dřevy na koncích by byla lepší, ale už je dost neskladná.

Ale je další nouzovka. Jít v noci a spát ve dne. To už není nocování.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama