Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Měření délky trasy navigací

garmin

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
62 odpovědí na toto téma

#21 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 09 říjen 2016 - 21:22

Hlasovala bych pro variantu, co doporučuje HaLuMa a Gord - setkala jsem se s ní u Týna nad Vltavou u letterboxu od Burga86 a bylo to v pohodě.
Šlo nás víc, s různou technikou a bez problémů. ( Jedna z keší, které nemám zalogované, ale zážitky zůstávají jako by to bylo včera. )
  • 0

#22 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 09 říjen 2016 - 23:00

Asi bych volil to co psal MPIK. Na jednech souradnicich neco jako "bezte 2345m - azimut 70°", na dalsich souradnicich/stagi pak zas treba "bezte 850m - azimut 33°" nebo proste neco takoveho. S tim by si lidi jak s navigaci tak s mobilem meli poradit a bude to i pro Tebe jednodussi nez nejak merit vzdalenost opravdu po ceste apod.


  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#23 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 09 říjen 2016 - 23:23

GPS by za optimálních podmínek měla naměřit míň než tachometr na kole. Ten to měří kontinuálně s pohybem, GPS to počítá mezi jednotlivými body a pokud je trasa klikatější a interval měření nižší, tak je trasa z GPS hodně zubatá. A samozřejmě to může díky špatnému signálu různě ulítávat a pak bude trasa podle GPS spíš delší :)

 

Nevím čeho přesně chceš dosáhnout (způsob zadání / počet zastávek), ale asi by se ti mohlo líbit něco jako "ujeď po cyklostezce A 2.36 km (vzdušnou čarou 1.61 km), tam něco najdeš / odboč vlevo a pokračuj 1.41 km (vzdušnou čarou 0.95 km), ..."

Azimut bych nedával, s ním není problém cílový bod vypočítat a pak třeba jet jinou trasou, než jsi zamýšlela ty.

A jestli se to zadá jako ujeď tolik a tolik, nebo až urazíš tolik a tolik... (u toho druhého se holt musí použít hlava a uvědomit si, že je to vlastně to samé), ta trocha přemýšlení na straně hledačů by uškodit nemusela ;)


Tento příspěvek byl upraven od rsc_cz: 09 říjen 2016 - 23:24

  • 1

#24 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 4:51

GPS by za optimálních podmínek měla naměřit míň než tachometr na kole. Ten to měří kontinuálně s pohybem, GPS to počítá mezi jednotlivými body a pokud je trasa klikatější a interval měření nižší, tak je trasa z GPS hodně zubatá.

Přesně to se stalo - navigace o půl kilometru méně než tachometr (na 10 km, takže 5%).


  • -1

#25 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 7:29

Ja bych to silne nedoporucoval, protoze:

- rozdily mezi ruznymi GPSkami budou fakt velke, vetsi nez tech 5%. Klidne ti to nekdy prakticky predvedu.

- ne kazdy si bude chtit zresetovat pocitadlo uslych kilometru jen kvuli kesi. Co kdyz si meri cely vylet? Ne kazdy ma GPS, ktera se s tim zvladne vyporadat.

- a kdyz si ho nevynuluji, tak pokud tam maji natoceno vic, prestava to ukazovat jednotlive metry, a jde to po stovkach... a pokud jeste vic, tak po celych kilometrech. Nezmeris nic!

 

Fakt to stoji za tyhle problemy? Slo by to leda, kdyby to bylo stylem "po trech kilometrech bude nalevo pocmarany sloup", jinak to podle mne nema vubec cenu.


  • 7

#26 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 7:35

To s tím dobíháním na bod je pravda. Zaměřoval jsem nějaké objekty, abychom je mohli zkreslit na mapě a když jsem došel a hned po zastavení pustil průměrování bodu, trvalo to dlouho a skákalo to. Bývalo lepší to zrušit a spustit znovu. Když jsem tam minutu stál a pustil to pak, už to necouralo. To samé při dohledávání keší v lese, když jdu rychle a zastavím se na "nulových" souřadnicích, kousek to jakoby předběhne a vrací se to, tzv. to Vodí za nos. Někdy by se hodilo mít možnost to průměrování vypnout, ale jde jen o zvyk. Ono by to pak místo přebíhání skákalo kolem dokola a to by taky nebylo dobře.


  • 0

#27 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 7:39

Každopádně z toho vychází, že na měření délky trasy bude mnohem lepší tachometr na kole, jen je potřeba ho předem opravdu přesně zkalibrovat.


  • -1

#28 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 7:57

Tím Jacko myslíš to, že ty budeš měřit délku trasy tachometrem, nebo, že by v případě publikování téhle keše měl dotyčný, co bude keš hledat, používat tachometr určený pro kolo?


  • 1

#29 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 8:05

mpik: ja myslim, ze je to tak, jak tu psal Roman_Jaromer - GPS (alespon ty Garmini) maji zabudovanou nejkou predikci pohybu a s ni pocitaji. Takze kdyz se zastavis nebo treba ztratis signal, projevi se to az v okamziku, kdy ta predikce prestane fungovat. Ono je to videt treba i na automobilovych navigacich kdyz se vjede do tunelu. Tam to ovsem neni na zavadu.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#30 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 8:27

Tím Jacko myslíš to, že ty budeš měřit délku trasy tachometrem, nebo, že by v případě publikování téhle keše měl dotyčný, co bude keš hledat, používat tachometr určený pro kolo?

Nápad je ve stádiu zrodu, ale i tohle je možnost. Na to máme atribut Special tool required.


  • -1

#31 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 8:36

Já to chápu, já jen, že jsi brojila proti keším kde se řeší věci v excelu, z důvodu, že ne každý ho má a teď je tu možnost, že u tvé keše se bude používat tachometr na kolo. :D


  • 7

#32 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 9:49

No ještě je možnost obejít nutnost cylopočítadla použitím pásma. Nebo provázku s uzly, laserového dálkoměru (měřit po kouskách), nebo tak jak jsem to dělával, počítáním kroků. Vzhledem k tomu, že pomocí zauzlovaného provazu a olovnice se dala vyměřit i rybniční hráz, asi by to v tomto případě šlo také.


  • 0

#33 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 10:44

Na kole jsou kroky naprd. Tam se musej počítat otáčky kola. Abychom nediskriminovali ty, co nemaj počítadlo, udělaj si všichni značku na pneumatiku a budou za jízdy počítat. Nebo ti zdatnější, co uměj' vyšší matematiku (trojčlenku), můžou počítat šlápnutí a přes poměr zubů vpředu a vzadu se dobrat k otočkám kola. Vědci pak nahradí prostý obvod kola korigovanou hodnotou podle zatížení pneumatiky hmotností kola, jezdce a nákladu. ;)


  • 8

#34 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 10:53

On to není vtip. Dřív se opravdu v kartografii často měřilo obyčejnou chůzí podle krokoměru, jen se podle nějakých tabulek počítalo se zkracováním kroku podle svahu. Ale jak je vidět z filmu o angličanovi, co vyšel na kopec a slezl z hory (natočeného podle skutečné historie), ne vždycky a v každém terénu to fungovalo a někdy se muselo přistoupit k barometrům a když už to jinak nešlo, tak k theodolitu.

A mimochodem, krokoměr dávali kdysi v rámci nějaké akce v Globusu zadarmo, nebo za dvacku. Ještě ho mám schovanej. Ale počítat do tisíce nebo do dvou jde snad i bez něj.


  • 1

#35 jiri1117

jiri1117

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 10:57

Ahoj, moje zkušenost je taková, že pokud stáhnu data z navigace do počítače, vždy mi to ukáže méně kilometrů. Při posledním měření navigace ukazovala 21km a v počítači 20km, což by odpovídal těm 500 metrů na 10km. :)


  • 0

#36 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 11:07

Ale i ta trasa když se na ni podíváš má na víc různé ústřely. Hlavně když zajdeš někam do stavby, nebo když déle stojíš, takže se ti ta chyba ještě znásobí...


  • 0

#37 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 12:09

Já to chápu, já jen, že jsi brojila proti keším kde se řeší věci v excelu, z důvodu, že ne každý ho má a teď je tu možnost, že u tvé keše se bude používat tachometr na kolo. :D

Jenže excel je program, takže jeho nutnost pro řešení nějaký keše pravidla zakazujou. Zatímco tachometr je nástroj pro odlov, což je běžný - např. kolik je keší, který vyžadujou mobil s internetem, čtečku QRkódu a jiný vychytávky. Každá keš přece něni úplně pro každýho. Už jsem viděla i letterbox, u kterýho je nutný jezdit autem po dálnici.

Keš by byla míněna jako cyklistická, zájemci o odlov z řad necyklistů se mohou poučit z her našich pradědečků :D


  • -1

#38 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 12:25

Princip je stejný. Podmiňuješ odlov keše něčím, co každý nemá a sama proti tomu u jiných bojuješ. Navíc už bylo vysvětleno, že ne každý se "trefí" v případě že keš založíš, do tebou oznámených vzdáleností a bude to jen k zlosti.  Osobně je mi to jedno, keše o které nemám zájem, nelovím. :D


  • 4

#39 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 13:58

Nohy má snad každý a počítat do tisíce snad taky každý umí. Nevidím v tom problém. Někdo to změří nohama, někdo cyklopočítadlem, někdo si zapne noťas/tablet/telefon a nakliká si trasu na Seznammapách, někdo si zjistí jen stage a dojde si to dopočítat domů (lovil jsem bez navigace multinu na cyklostezce napětkrát a mysterku s QR kódy taky tak). Prostě tohle bych bral jako letterbox, klasická další zastávka za xxx metrů. Jen by tam měl být ke každé stagi nějaký hint, i každé cyklopořítadlo bude měřit jinak přesně, ostatní metody také. A hint lepší než Kámen nebo Pařez (v kamenolomu nebo na pasece).

A mimochodem, ta metoda s počítáním otáček pedálů a započítání obvodu kola a převodů, ta funguje. Jen se nesmí celou dobu přehazovat, počet potřebných šlápnutí si musíš vypočítat předem a nesmíš jet na volnoběh.


  • 0

#40 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 10 říjen 2016 - 16:03

No vida. Tím jsme mimoděk volně plynoucí diskuzí dospěli k finální podobě té Jacčiny keše:

  • První stage bude předcházet kalibrační úsek. Každý lovec-cyklista zařadí pevný univerzální převod a spočítá počet šlápnutí (pochopitelně bez volnoběhu) na projetí kalibrační vzdálenosti. Lovci-chodci spočítají kroky. Hodnotu uloží jako A.
  • Další stage pak mohou být dle libosti jednoduše navigovány pomocí pokynu: "Do další stage ujdi/ujeď po klikatící se cestě vzdálenost 3xA. Zde najdeš ???, Hint: ???".

Hotovo, posekáno... Nikdo nebude diskriminován za nevlastnění kola, cyklokompjůtru, džípíesky nebo Excelu, ani nebude trpět díky jinak zvolené metodě jakéhosi průměrování. Či snad dokonce za příliš krátké nebo naopak dlouhé nohy. Nebo za málo nahuštěnou pneu. ;)

 

Myslím, že to bude dobrá keška. Komu se bude líbit, pište pochvaly sem do vlákna. Pokud se bude někdo vztekat, třeba že zapomněl, kolik napočítal a musí se vrátit jako u většiny wigo keší, nechť to řádně Jacce za blbej nápad osolí do logu. B)


  • 6





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama