Přejít na obsah


Fotka

Geocaching v TANAP-e


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2016 - 8:54

Mám na watchlistu keš ve slovenských Roháčích, která je pravidelně na zimu disable. Letošní vypnutí ale provedl slovenský revírník s odkazem na nová providla zakládání keší v Tatranském národním parku. Myslím, že stojí za přečtení: Geocaching v TANAP-e


  • 4

#2 Viktor36005

Viktor36005

    Viktor36005

  • Members
  • PipPipPip
  • 129 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2016 - 12:20

....a bude hůř.

 

Zatím  tolerují těch 10m od cesty, ale myslím, že se blíží doba, kdy "přitvrdí" . Taky se může stát, že za tzv. "schválení" umístění keše (které si už teď vymínili) se bude vybírat "manipulační" poplatek podobně jako za odběr vody z řeky, ze studny, nebo daň za otevřené i zavřené okno (pohádka Tajemství staré bambitky).  :-(    :-(

 

...a je jen otázka času kdy se toho chytí ostatní a to, co hrozí - (viz vlákno : "Návrh zákona umožňující dlouhotrvající zákaz vstupu do lesa" ) bude tímto opatřením elegantně vyřešeno ve prospěch majitelů lesů, myslivců a tzv. ochránců přírody. 

 

...proto honem ven, odlovit co půjde, než bude 80% lesních a přírodních keší zrušeno.


  • -1

#3 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2016 - 12:49

Nestraš.


  • 2

#4 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2016 - 20:48

Já chápu, že těch 10 metrů je jasně řečeno. Nedíval jsem se, čeho přesně se to týká, ale zdá se mi, že území, kde se smí chodit jen po značených cestách. Tak to bych tak zle neviděl. Myslím, že v těchto případech jsou schopni netolerovat ani krok mimo.

Ale je to různé. Viděl jsem na Šumavě v 1. zóně (služebně, s doprovodem strážce) jak tam chodili po cestách (asi) Němci a nechali je být.

Když člověk udělá pár kroků mimo, nestane se nic. Ale keš je pozvánka.


  • 0

#5 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2016 - 21:02

Mne nejvíc překvapilo prohlášení, že je nasyceno a další keše už budou publikovány jen výměnou kus za kus. Vidím v tom něco jako předzvěst apokalyptického konce téhle hry... :ph34r:


  • 1

#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2016 - 22:30

To mě nepřekvapuje. Pohybujeme se v rezervaci! Tam platí jiná pravidla. Někde to opravdu nepovolí, nebo jen přímo na značené cestě. A kontrolovat to mohou snadno. Stačí se zaregistrovat a ví o všech keších na území. A že chtějí to pokaždé probrat s reviewrem - někteří to dělají i tak. A opravdu, keš v rezervaci je asi opravdu lepší předem probrat se správou. Šumaváci třeba založili i své vlastní (za moc asi nestály a myslím, že už nejsou aktivní).

Jsou i jiné speciální případy. Keše ve vojenských újezdech, třeba. Tam neprošly ani keše u cest, pokud nebyly přímo turisticky značené.

Opravdu, na vandr tam jít můžu, když se budu chovat tak, aby mě nikdo neviděl a nezanechal tam stopy jiné než od bot. Ale zvát lidi tam nemůžu.


  • 0

#7 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2016 - 23:29

Přemnožil se velice invazivní druh - ochránce přírody. Je třeba povolit odstřel, jinak nezbude prostor pro lidi  :unsure:  :ph34r:  <_< .


  • 0

#8 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2016 - 23:58

Tak se koukněte, jak to mají v USA*. Tam si keš v parku nezaložíte ani na cestě. Možná proto tam je tolik trailů, že na obrovských plochách pomalu ani earthcache nejde dát.

Otázka je, zda se mezinárodní (a i český) gc pomalu neblíží tomu americkému. Podobně to sleduju třeba v Asii. Je to dobře?

 

* Já mám v USA zatím nakešováno málo, ale čerpám z informaci kamaráda, který jezdí pravidelně na delší dobu do Georgie.


  • 1

#9 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 273 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2016 - 0:40

 Šumaváci třeba založili i své vlastní (za moc asi nestály a myslím, že už nejsou aktivní).

 

Stály a jsou; alespoň jedna z oněch dvou parkem založených, i když by jí prospěla údržba.  :) 
Aktivní už bohužel není GC profil Správy NP Šumava. Za jeho konec (pro někoho možná paradoxně) může bývalý ředitel NP a CHKO Šumava Jan Stránský; tedy člověk, který se intenzivní nenávistí ke koncepci národního parku nijak netajil, a který proslul výrokem, že příroda je nepřítel, se kterým je zapotřebí intenzivně bojovat. 


  • 0

#10 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2016 - 7:09

To jsou tedy paradoxy, jak se takový člověk může stát šéfem NP. Vzhledem k tomu, že to mám přes celou republiku, tak jsem to nesledoval...


  • 0

#11 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2016 - 8:19

Ten pán se jmenuje Stráský a až do roku 2014 dělal předsedu Klubu českých turistů (KČT), takže k přírodě zas tak daleko nemá. Turisti jsou svým způsobem s kačery na jedné lodi.

 

To, že zastává ohledně ochrany přírody jiné názory, než je momentálně většinově prezentováno nic nevypovídá o tom, která strana je blíž objektivní pravdě.


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 02 listopad 2016 - 8:19

  • 0

#12 Lukas&Verca

Lukas&Verca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 151 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2016 - 8:34

A opravdu, keš v rezervaci je asi opravdu lepší předem probrat se správou. Šumaváci třeba založili i své vlastní (za moc asi nestály a myslím, že už nejsou aktivní).

Zrovna tahle je super https://www.geocachi...-raji-sumavskem ;)

 

 

Opravdu, na vandr tam jít můžu, když se budu chovat tak, aby mě nikdo neviděl a nezanechal tam stopy jiné než od bot. Ale zvát lidi tam nemůžu.

 

Myslis jako neudelat z mista meho pobytu alespon docasne verejnou skladku, div nepodpalit se svymi adolescentnimi kamarady les a jeste se tim chlubit v jednom nejmenovanem bulvarne"outdoorovem" platku? :D


  • 0

#13 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2016 - 8:43

Pan Stráský byl předsedou KČT, ale turistika ho politicky zajímala jen ta velkonákladová. Nevím, jestli on sám chodil po Šumavě pěšky, ani co pro to dělal, ale mediálně byla vidět hlavně podpora lyžařských areálů, atd. Možná to bylo také tím, že v tom se točí mnohem větší peníze, než v podpoře pěšáků a běžkařů, tak je to taky mnohem více vidět.


  • 1

#14 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2016 - 8:54

Pan Stráský byl předsedou KČT, ale... Nevím, jestli on sám chodil po Šumavě pěšky ...

 

Já si tedy pamatuji na neštěstí, které se stalo nikoliv na Šumavě, ale myslím v Tatrách, kdy na nějakém turistickém pochodu, který právě organizoval pan Stráský, tehdy tuším ve funkci ministra dopravy, nešťastnou náhodou zemřel člověk. Bohužel se mi na internetu nepodařilo dohledat detaily, takže snad nedopadnu jako jistý prezident s jistým článkem od jistého novináře. Takže se zdá, že p. Stráský turistiku aspoň v nějaké formě soukromě provozoval.


  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#15 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2016 - 9:23

Tohle jsem vygůglil :

 

http://www.sportovni...tasedmdesatiny/

 

Ví se, že  pětasemdesátiletý bývalý politik už  politiku sleduje z povzdálí. Žije v Libínském sedle na Prachaticku a hlavním koníčkem pro něj je stále turistika. V posledních dvou letech ho sice omezovaly zdravotní problémy, ale nyní už se výletům může opět věnovat naplno.

V posledním  rozhovoru pro media přiznal, že už nechodí jako dříve „Není to i vzhledem k věku jako dřív, ale stále za rok těch 600 kilometrů nachodím. V minulosti jsme asi pětkrát vyrazili z Libínského sedla pěšky do Prahy. Ta trasa měří přibližně 175 kilometrů, šli jsme ji bez přestávky a zvládli jsme to i za 36 hodin. Na takové věci si už teď netroufnu, ale turistika mě pořád baví,“ řekl Stráský.

 

A taky :

 

http://m.rozhlas.cz/plus/dnesniplus/_zprava/ministri-v-zapomneni-vasnivy-turista-exministr-a-posledni-federalni-premier-tim-vsim-je-jan-strasky--1638336

 

Veřejně činný je ve svých 76 letech stále. Působí v různých poradních sborech včetně rady Národního parku Šumava. Přes rok byl jeho ředitelem a nesmlouvavým zastáncem boje proti kůrovci. „Zmizelo 20 tisíc hektarů lesa. Zmizelo proto, že je napadl kůrovec – kůrovec, který byl vždycky a vždycky napadal stromy, ale s kůrovcem se bojovalo. Tady se ta filozofie obrátila, že na Šumavě vyzkoušíme, že si příroda pomůže sama. A tomu já nevěřím.“

 

20 tisíc hektarů - dovedete si to představit? A jste někdo ze zastánců nezasahování ochotni přispět na náhradu vzniklé škody?


  • 0

#16 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2016 - 9:30

cituji: Tieto podmienky máme od správy TANAP-u na skúšku. Je len na nás, či a ako budú fungovať. Ak sa ako komunita budeme správať zodpovedne, vidíme budúcnosť geocachingu v prírode pozitívne. Pokiaľ nie, riešenie je veľmi jednoduché a mnohí z Vás ho na Facebooku už správne pomenovali. (až je to divné...)

 

 

http://oz.geo.guru/t...ede-na-pravidla


  • 0

#17 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2016 - 10:09

Otázka je, zda se mezinárodní (a i český) gc pomalu neblíží tomu americkému. Podobně to sleduju třeba v Asii. Je to dobře?


Bohužel mám stejný pocit. Plochy se rychle zaplňují zelenými hady a pořádných krabic vzniká jako šafránu. Za chvíli bude nutné uplatňovat to slovenské parkové pravidlo (nová keš jen výmenou za archivaci staré) i v běžných případech. Vizionářem geocachingu nového typu je pro mne severočeský carostrelec, který už dlouhá léta postupuje tak, že každý rok vždy většinu svých keší archivuje a následně "vysadí nové". Prostě už dávno pochopil, že i keš má svůj životní cyklus, nemohou stále jen přibývat... :)


  • 0

#18 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2016 - 10:31

..... Vizionářem geocachingu nového typu je pro mne severočeský carostrelec, který už dlouhá léta postupuje tak, že každý rok vždy většinu svých keší archivuje a následně "vysadí nové"....

No to by byla ještě větší tragedie.... :-((   Šílené mysterky, které má odloveno max 10-20 kačerů a ještě při skupinových odlovech (3-5 lidí) než jdou do archivu a nahradí je ještě šílenější. V nevhodných krabičkách s většinou promočeným cárem papíru jako logbookem totiž nemůžou vydržet první zimu.... Některé v provedení o kterém kdyby věděl reviewer tak to dle mne nechválí....  Těží jen z lokace míst které ( místa ) jsou pěkné samy o sobě a z grafické a řemeslné úpravy.
To mám radši ty výtvory, které tam v terenu jako řezbář + malíř umělec umisťuje i bez geocachingu. Ty jsou úžasné a ty stojí za shlédnutí. Je škoda že u nich nemá svou výraznější "vizitku". Aby turisti viděli, že je to všechno výtvor tohoto človíčka...


  • 1

#19 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 077 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2016 - 12:09

 

 

20 tisíc hektarů - dovedete si to představit? A jste někdo ze zastánců nezasahování ochotni přispět na náhradu vzniklé škody?

 

Jaká vzniklá škoda? Škoda je tak akorát to vykácení těch lesů. Vzpomínám si, jak v roce 2008 a 2009 v národním parku Skalisté hory v Coloradu bylo až 80% borovic zabito místním kůrovcem (pine beetle). Ty plochy mrtvých lesů byly obrovské (stačí si porovnat Skalisté hory a Šumavu). A myslíte, že tam jezdila těžká technika a těžila to dřevo? Ne, nechali to tak a světe div se, když jsem tam byl naposledy v roce 2012, tak mezi těmi mrtvými stromy bylo plno mladých borovic. Přirozená obnova lesa. Příroda si vždycky pomohla sama. Problém je, když se člověk snaží být chytřejší a myslí si, že to dokáže líp než ona. U nás mě ta "starost" ani nepřekvapuje. Vše se hned přepočítává na prachy a ty se musejí vytřískat i z přírodní katastrofy.


  • 3

#20 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2016 - 12:30

Bohužel mám stejný pocit. Plochy se rychle zaplňují zelenými hady a pořádných krabic vzniká jako šafránu. Za chvíli bude nutné uplatňovat to slovenské parkové pravidlo (nová keš jen výmenou za archivaci staré) i v běžných případech. Vizionářem geocachingu nového typu je pro mne severočeský carostrelec, který už dlouhá léta postupuje tak, že každý rok vždy většinu svých keší archivuje a následně "vysadí nové". Prostě už dávno pochopil, že i keš má svůj životní cyklus, nemohou stále jen přibývat... :)

Aha, tak díky za tip, které kešky neluštit, až pojedu k vám na sever. Už jsem se tam několikráte chystal a vždy jsem se díval i na Čarostřelcovy kešky... Už jsem s nimi pár hodin ztratil, při luštění, když jsme tam měli namířeno a nakonec jsem tam nejeli :-(


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama