Přejít na obsah


Fotka

Budka pro keš i pro ptáčky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2016 - 21:15

Včera jsem navštívila kešku https://coord.info/GC4THQ4 a ta měla nezaslepený vletový otvor a v přední části prostor pro hnízdo a v zadní, po odklopení víka, pro krabičku. Setkali jste se s tím už? A co si o tom myslíte? Nejsem ornitolog, ale moc se mi to nezdálo.


  • 0

#2 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2016 - 22:35

Uz jsem se s tim setkal v ruzných variantach asi 3x. No byt tim najemnikem, tak asi budu z navstev kaceru docela nervozni.


  • 5

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#3 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 599 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2016 - 9:45

Velmi nešťastné, pro hnízdící ptáky likvidační...
  • 2

#4 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2016 - 11:57

Ne, to opravdu není dobrý nápad, ptáci se zahnízdí, a až budou sedět na vajíčkách nebo krmit mladé, tak hnízdo opustí, protože tam furt někdo poleze a bude je rušit. Kdybych narazila na takovou keš, asi bych upozornila ownera, a kdyby si stál na svým, vážně bych uvažovala o NA logu. Je celkem dobrým zvykem, že když se v blízkosti nějaké keše ve skále nebo na stromě později objeví ptačí hnízdo, tak se keš opatrně přemístí nebo disabluje až do vyvedení mláďat. A to se týká i keší třeba metr dva od hnízda. Přímo zvát ptáky k zahnízdění na keši mi přijde, s prominutím, jako naprosto idiotské.


  • 10

#5 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2016 - 13:42

Párkrát jsem takovou keš navštívil a musím říct, že mě to přišlo docela hezké. Pokud by toto hnízdícím ptákům skutečně vadilo - jistě by se odstěhovali. Navíc mají 100% větší soukromí než např. zvířata v ZOO.


  • -6

#6 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 599 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2016 - 15:21

Hezké to je pro Tebe. Máš pravdu, samička se odstěhuje a vajíčka nebo mláďata tam zůstanou a zemřou -stačí aby tam 1x vlezl člověk, tak příroda funguje. Tady není vůbec co řešit. Tohle je na NA log, jednoznačně..

Tento příspěvek byl upraven od von Bronin: 11 prosinec 2016 - 15:23

  • 3

#7 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2016 - 16:18

Jsou ptáci, kteří zahnízdí i poštovní schránce, nebo na kouli elektrického světla. Takovým asi lidi nevadí. Ale do budky bych jim nikdy nelezl. Minimálně disable do vylétnutí, ale spíš odnést krabičku a okamžitý archiv, pokud to owner sám neá jinam.


  • 0

#8 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2016 - 17:08

Je pravda co se tady píše, ale spíš by mě zajímalo, proč mezi v současnosti 393 FI logy není ani jeden disable nebo NA log od lidí, co mají tuto keš odlovenou. Je možné, že třeba je něco jinak.
  • 0

#9 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2016 - 17:40

Hezké to je pro Tebe. Máš pravdu, samička se odstěhuje a vajíčka nebo mláďata tam zůstanou a zemřou -stačí aby tam 1x vlezl člověk, tak příroda funguje. Tady není vůbec co řešit. Tohle je na NA log, jednoznačně..


Také nesouhlasím s takto provedeným úkrytem pro keš. Ale není pravdou, že by se samička po návštěvě hnizda člověkem, již navrátila. Vrátí se jakmile je v okolí pro ní dostatečný klid. Stejně tak se nepřestane o mláďata starat pokud na ně šáhne člověk. Také se vrátí.
  • 0

#10 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2016 - 18:37

tomy.22: Nic není jinak. Napsala jsem autorovi dotaz, jestli má budka záměrně dvojí využití. Odpověděl, že ano. Když jsem měla podobné připomínky, jako výše diskutující, odepsal, že je myslivec a vrabec, který se zde pokoušel zahnízdit, není hájenou zvěří :wacko:. Jen nějak nechápu, proč nepověsí normální ptačí budku na jiný strom :wacko: :wacko:


  • 5

#11 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2016 - 18:48

Ale jo. Já nezpochybňuju to co jsi napsala, zaráží mě proč nikdo z těch co mají tuhle keš odlovenou, tam nehodí NA log jak již jsem psal. Mimochodem, tahle keš vznikla jako náhrada za jinou "povedenou taškařici".
  • 0

#12 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 12 prosinec 2016 - 2:23

Hezké to je pro Tebe. Máš pravdu, samička se odstěhuje a vajíčka nebo mláďata tam zůstanou a zemřou -stačí aby tam 1x vlezl člověk, tak příroda funguje. Tady není vůbec co řešit. Tohle je na NA log, jednoznačně..

 

Tak jsem se pro jistotu ptal ornitologa, jelikož nejsem v dané problematice expert a tak: Ornitologové sami chodí budky kontrolovat, otevírají je, dokumentují a dokonce ani nevadí, když se mláďat dotknou (např. při měření, co věřím, že kačeři nedělají). To už by muselo být něco, aby samička zdrhla a jelikož tam vejce nakladla, vyseděla... tak je nepravděpodobné, že by tam mláďata nechala. 

Nepodporuji hromadné zakládání ptačích budek pro dvojí účel, ale zase nebuďme papežtější než papež. Tvůj přístup s N/A logy mě připomněl diskuzi o tom, jak hřebíky strašně škodí stromům.

 

Pokud chcete hledat něco, čím geocaching škodí přírodě, tak jsou to na prvním místě černé igelitové pytlíky a na druhém místě výroba CWG. Docela by mě zajímalo, kolik lesů padlo jenom kvůli CWG.  :)


  • 1

#13 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 12 prosinec 2016 - 2:25

tomy.22: Nic není jinak. Napsala jsem autorovi dotaz, jestli má budka záměrně dvojí využití. Odpověděl, že ano. Když jsem měla podobné připomínky, jako výše diskutující, odepsal, že je myslivec a vrabec, který se zde pokoušel zahnízdit, není hájenou zvěří :wacko:. Jen nějak nechápu, proč nepověsí normální ptačí budku na jiný strom :wacko: :wacko:

 

Protože je kačer a zakládá keše a né ornitolog  :) .


  • -1

#14 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 12 prosinec 2016 - 3:13

Tak jsem se pro jistotu ptal ornitologa, jelikož nejsem v dané problematice expert a tak: Ornitologové sami chodí budky kontrolovat, otevírají je, dokumentují a dokonce ani nevadí, když se mláďat dotknou (např. při měření, co věřím, že kačeři nedělají). To už by muselo být něco, aby samička zdrhla a jelikož tam vejce nakladla, vyseděla... tak je nepravděpodobné, že by tam mláďata nechala. 

Nepodporuji hromadné zakládání ptačích budek pro dvojí účel, ale zase nebuďme papežtější než papež. Tvůj přístup s N/A logy mě připomněl diskuzi o tom, jak hřebíky strašně škodí stromům.

 

Pokud chcete hledat něco, čím geocaching škodí přírodě, tak jsou to na prvním místě černé igelitové pytlíky a na druhém místě výroba CWG. Docela by mě zajímalo, kolik lesů padlo jenom kvůli CWG.  :)

Ten konec s CWG se mi líbí, to budu rád používat. :)


  • 2
:)

#15 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 12 prosinec 2016 - 6:44

Pokud vím, tak CWG se dělají ze suků, které jinak pily nechávají spalovat.


  • 0

#16 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 12 prosinec 2016 - 7:10

Naopak, pomocí CWG se opravují prkna se suky, která by se jinak nedala použít. Ale CWG skutečná kolečka se dělají z větví, které by jiné využtí neměly. S výjimkou koleček z Baumaxu, která jsou z prken, s léty napodýl.

A s ptáky?

Ono se mnoho ptačích mláďat dospělosti nedožije kvůli kočkám, dravcům, vránám, ale i kvůli dešti nebo mrazu. Spoustu ptáků srazí auto. Ale není dobré je zbytečně při hnízdění plašit. Třeba byla i jedna ostrovní keš každoročně disablovaná než na ostrově vyhnízdí ptáci. Ale zase jinde jsem doplaval na ostrov a vylezl přímo u kachny na hnízdě, ani se nepohnula. Ptáci jsou různí. Vlaštovky běžně hnízdily ve chlévech a lítaly tam třeba jediným malým okénkem. Dnes dá velkou práci přesvědčit je, aby hnízdily pod kůlnou a ne na nové fasádě, těm asi přítomnost člověka opravdu nevadí. Poštolky běžně hnízdí na balkonech paneláků (můžu poslat i odkaz na webkameru). Rehek taky vyhnízdí kdekoli, i nad dveřmi, které se často otvírají. Ale ne všichni ptáci jsou takoví. A ornitologové - ptáky kontrolují občas. Ne několikrát denně.


  • 5

#17 LudekV

LudekV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 166 příspěvků(y)

Publikováno 12 prosinec 2016 - 7:54

Předpokládám, že keš tam byla dřív než ptáci, takže se dá předpokládat, že se tam zabydlí jedině takový pták, kterému občasná návštěva nevadí. Pokud by mu vadila, odstěhuje se dřív, než dostaví hnízdo. Pokud hnízdo dostaví a vysedí vejce bez vyrušení, nejspíš tam zas není takový provoz, takže případná návštěva ho tolik neohrozí.

Je samozřejmě lepší to nedělat, ale když už taková keš existuje, nedělal bych z toho kovbojku.


  • 3

a : Drake - vše potřebné pro (offline) geocaching na Android * Stránka projektu na GitHubu - požadavky a reklamace

Hlavní kešovací zažízení: Samsung Galaxy A41


#18 Libor.29

Libor.29

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 289 příspěvků(y)

Publikováno 12 prosinec 2016 - 9:15

 
Pokud chcete hledat něco, čím geocaching škodí přírodě, tak jsou to na prvním místě černé igelitové pytlíky a na druhém místě výroba CWG. Docela by mě zajímalo, kolik lesů padlo jenom kvůli CWG.  :)



A co jich teprve padne na ty logbooky :o)
Jinak nezapomenme na plastove krabicky, to je prece take odpad ...
  • 6

#19 dachmh

dachmh

    dachmh

  • Members
  • PipPipPip
  • 673 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2016 - 8:15

Po přečtení článku mě napadlo toto téma  ;) - https://www.novinky....ana-ozdoba.html


  • 1

66a3754e-2868-4080-a113-2f44626f10e7.png


#20 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2016 - 8:20

Co se týká budek, tak bylo i snad "pravidlo", že veškeré otvory musí být zaslepeny z důvodu možnosti zahnízdění.

Lepší řešení, na které jsem narazil bylo krmítko.......


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama