Přejít na obsah


Fotka

Hromadný odlov mystery keší


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
75 odpovědí na toto téma

#61 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 11:58

Jaká morálka?

Tobě přijde morálně v pořádku, když někdo (kačer A) vyleze pomocí lana 10 metrů na strom, kačer B čeká dole pod stromem, ale kačer A ho zapíše do logbooku a tak kačer B vesele loguje na netu? Mě ne. Pokud dá owner T5 dv metry vysoko, tak je to jeho problém, když se k ní oba hráči dostali, OK, nemusíš na sebe navlíkat sedák a ostatní věci.

Totéž platí o T5kách na ostrovech, pod vodou atd. 

 

"T5" neznamená automaticky "keš na vysokém stromě mimo dosah"

To taky nikde netvrdím (nebo o tom nevím).


  • 0

#62 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 13:35

Proč je nerespektování obtížnosti v pořádku, ale nerespektování terénu je špatně?

Nerozumím tvé otázce.


  • 0

#63 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 14:08

Pánové, tohle je o ničem, točíte se pořád v kole a jeden extrém střídá druhý.

 

Ono to je totiž tak, že pokud chcete, aby všichni byli Mirkové Dušínové, pak samozřejmě musí platit vždy a pro všechny: pouze ten, kdo odlovil keš přesně tak, jak ji owner připravil (tj. u mysterek — sám si vyluštil, u multin, letterboxů a wherig — sám si to celé prošel od začátku do konce, v terénu — sám si vyzvedl ze skrýše) a zapsal se vlastnoručně do logbooku, si ji může zalogovat. Jakýkoliv jiný způsob odlovení musíte bez výjimek odmítnout jako minimálně nesportovní. Protože takhle je ten geocaching postavený. Musíte zavrhnout všechna společná luštění, BF nálezy a vůbec nálezy jiným způsobem, než owner požaduje, všechny odlovy typu „jednou vylezeš ty, podruhé vylezu já“ apod. Pokud do toho budete chtít vnést nějaké výjimky, tak už se tam promítne vaše preference, např. není pro mě problém vylézt na strom nebo skálu, tak na tom budu bazírovat, ale nebaví mě tolik luštit těžké mysterky, takže pomoc kamarádů v takovém případě budu považovat za akceptovatelnou. Když to budu mít naopak, budu to vidět i naopak, co se týká výjimek.

 

Je zřejmé, že tohle se v praxi nedá dodržet. Nedá se to ani ohlídat. A navíc je to úplná blbost. Ačkoliv při striktním výkladu pravidel by to tak být mělo. Jenže je to hra, respektive zábava. Tudíž se z toho extrémního dušínovského přístupu musí slevit. A toho využívají k argumentům ti, kteří tady tu hru prasí. Buď se snaží argumentovat tím, že nikde není napsáno, že k finálním souřadnicím nemůžeš přijít jinak, než jejich vyluštěním z listingu (a není to pravda — na můj dotaz mi z Groundspeaku jasně odpověděli, že sdílení souřadnic je proti pravidlům), nebo se snaží poukazovat na to, že ani ti, kdo je kritizují, nedodržují pravidla do extrému („a jaký je rozdíl mezi tím, když ty děláš tohle a když já prasím?“).

 

Řekl bych, že klíčovým slovem je míra. Není míněn žádný Mirek, ale míra toho, jak moc se ten dotyčný svým chováním odklání od ideálního extrému. Ta hranice, do které je to ještě všechno v rámci zábavy a hry v pořádku a od které to už je prasení. Tu hranici nelze exaktně definovat, ale to neznamená, že ji nelze vnímat. Jsem přesvědčen, že většina kačerů instinktivně cítí, co je ještě akceptovatelné a co ne. Proto geocachingová akce několika přátel, kdy si navzájem pomáhají a užívají si to, je něco jiného, než nálet „finálkářských kobylek“, které se přeženou krajinou se souřadnicemi získanými bůhvíjak a berou to kobercovým způsobem hlava nehlava. Není nutné hledat nějakou definici, proč to první je v pořádku a to druhé už nikoliv. Prostě to tak je, každý z nás to vnitřně neomylně cítí. A cítí to i finálkáři, proto se to snaží zamlžit, najít zástupné problémy, nějak se z toho vylhat. V poslední době máme v reálném životě možnost sledovat podobné vykrucovaní hned několika pánů na vysokých židlích. Slušným člověkem (a v našem případě kačerem) buď jseš, nebo nejseš. To se nedá nijak okecat, prostě tu auru slušnosti buď vyzařuješ, nebo ne.

 

Přestaňme se tedy snažit obhajovat, hledat nějakou definici té hranice (protože to nejde a vznikají pak nesmyslné výjimky), protože ty, kteří se za tou hranicí pohybují, lze celkem jednoduše a jasně identifikovat (byť iracionálně, ale přesto přesně). Je jasné, že zpoza té hranice budou čas od času znít pokusy o její narušení, to je normální. Není nutné být Mirkem Dušínem, stačí nebýt Andrejem Babišem.


  • 21
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#64 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 23 květen 2017 - 14:29

Tobě přijde morálně v pořádku, když někdo (kačer A) vyleze pomocí lana 10 metrů na strom, kačer B čeká dole pod stromem, ale kačer A ho zapíše do logbooku a tak kačer B vesele loguje na netu? Mě ne.

 

Toto môže napísať len mladý, slobodný/single alebo bezdetný kačer.

 

Už vidím ako manžel s manželkou (oba napr. cez 55 rokov) prídu k T5 stromu a tam manžel jednoducho zahlási, že ona - keďže tam nevyliezla - si to nemôže zalogovať aj keď aktívne pripravila celú turistiku a na lúštení sa podieľala tiež.

 

Alebo otecko s rodinkou, kde aj deti majú svoj nick zahlási, že je nemorálne, aby si to tie detská logovali keďže on ich tam kvôli T5 nepustí. To ti poviem, silný výchovný moment!

 

Ale to už sme mimo tému ktorá je: "Hromadný odlov mystery keší". Ak sa hromada kačerov zíde pri fináli mysterky, je jedno či to lúštili alebo nie. Všetci tú geocache našli a sú zapísaný a tak majú "morálne" právo si zapísať aj log.


  • 5

#65 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 15:21

Mají právo zapsat si log, přesně podle pravidel. Morálku, svědomí, poctivost a podobně bych radši nezmiňoval.
  • 0

#66 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 15:39


Ale to už sme mimo tému ktorá je: "Hromadný odlov mystery keší". Ak sa hromada kačerov zíde pri fináli mysterky, je jedno či to lúštili alebo nie. Všetci tú geocache našli a sú zapísaný a tak majú "morálne" právo si zapísať aj log.

No, tak v tom se neshodnem. U me zalezi jak se k ty finalce dostali. Pokud tam prijde jeden kacer co si ji sam vylustilm, nebo treba i poctive brutnul, nebo o ni jen omylem zakopnul, je to OK. Pokud tam prijdou dva co na ni spolu delali, je to furt OK. Pokud tam prijde 10 lidi co ziskali souradnice z finalkovy databaze, tak sice technicky narok na log dle pravidel maji, moralni ne a jsou u me podvodnici. Zrovna tak s tim lezenim. Kdyz nekdo prijde sam na T5 a cely si to postavi a odleze, tak dobry. Kdyz tam prijdou dva, spolu to postavej, jeden vyleze a zaloguje, druhej zrovna tuhle neleze, ale na pristi si to prohodej, tak s tim taky nemam problem. Kdyz k ty kesi prijde 10 lidi, z toho jeden leze, ostatni ani nemaj vercajk a v zivote nevylezli ani na stafle a vlastne zadnej podil na tom nemaj nez ze donesou svacinu, tak to je spatne. Ale dovedu si predstavit treba dvojici, kde jeden vylustil D5, ale nevyleze to, druhej zas neumi lustit, ale vyleze kam ten prvni ukaze. Dohromady jsou team kterej tu 5/5 odlovi (stejne v podstate takova kes je z principu temworkova zalezitost, i kdyz na to treba nema atribut a najde se par solistu co ji daj s plnou paradou). Ale tohle je taky v pohode. Pruser je az kdyz se v tom nekteri jen vezou. Coz se treba v momente pouziti finalkovejch suradnice vezou vsichni zucastneni. A u tech odlovu v 10 lidech taky, to uz vetsina z nich ani nevedi co lovej. V podstate u me ferovej odlov konci tak triclennou, maximalne ctyrclennou posadkou jednoho auta. Teda tim myslim ctyri plnohodnotny kacery, mublobabicky a deti do toho nepocitaje. Ale jakmile nekdo jede na kese dvema autama, uz me tezko presvedci ze slo o ferovej odlov. Tam uz je vicemene jasny co se tam asi tak deje, proc jich jede tolik, proc maj dve auta atd. Tohle uz s geocachingem nema nic spolecnyho.

 

Jinak receno chapu to v podstate asi uplne stejne jako mh.mail. Trochu se da diskutovat o tom kde presne ten Mira je, kazdej ma Miru trochu jinyho a ta hranice kde konci ferovej odlov muze bejt trochu rozplizla, ale jsou veci ktery jsou jasne na jedny, pripadne na druhy strane.


  • 3

#67 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 15:40

Toto môže napísať len mladý, slobodný/single alebo bezdetný kačer.

 

Už vidím ako manžel s manželkou (oba napr. cez 55 rokov) prídu k T5 stromu a tam manžel jednoducho zahlási, že ona - keďže tam nevyliezla - si to nemôže zalogovať aj keď aktívne pripravila celú turistiku a na lúštení sa podieľala tiež.

 

Alebo otecko s rodinkou, kde aj deti majú svoj nick zahlási, že je nemorálne, aby si to tie detská logovali keďže on ich tam kvôli T5 nepustí. To ti poviem, silný výchovný moment!

 

Ale to už sme mimo tému ktorá je: "Hromadný odlov mystery keší". Ak sa hromada kačerov zíde pri fináli mysterky, je jedno či to lúštili alebo nie. Všetci tú geocache našli a sú zapísaný a tak majú "morálne" právo si zapísať aj log.

 

Tak ja jsem v uvedenem veku, nejsem ani svobodny ani bezdetny a oba pripady nezalogovani jsou u nas bezne. Dokonce je ani nenapadne se chtit zalogovat, kdyz na ten strom nebo do treba do studny jsem lezl sam. Budto tam pujdou se mnou nebo jsou bez logu. A nic jim k tomu nerikam, je to jejich nazor stejne jako muj ("Tati, me se tam nechce, ja si to logovat nebudu.")


Tento příspěvek byl upraven od gord: 23 květen 2017 - 15:45

  • 3

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#68 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 15:40

Paradoxně mě i manželce je 60+ a na běžné stromy do 4+ lezeme střídavě jeden pro keš a druhý jí odnese. Klasické stromovky nelovíme, protože nás to nebaví. To si jdeme raději zalézt po skalách. Co se týká logování takových keší, loguje si jí jenom ten, kdo u ní opravdu byl. Ani jeden z nás si nehraje na nějaké body, nějaká období s nálezy a tak různě. A říkat manželce ať mě zaloguje, to bych přeci vyjebával sám se sebou.


  • 0

#69 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 15:41

Jinak bych upozornil ze nekteri kaceri jsou evidentne ve vyhode. Treba MiroslavRouta lovi s Mirou vzdy. A kazdy kdo jde na odlov s nim, tak take :)


  • 4

#70 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 15:47

Tak ja jsem v uvedenem veku, nejsem ani svobodny ani bezdetny a oba pripady nezalogovani jsou u nas bezne. Dokonce je ani nenapadne se chtit zalogovat, kdyz na ten strom nebo do treba do studny jsem lezl sam. Budto tam pujdou se mnou nebo jsou bez logu. A nic jim k tomu nerikam, je to jejich nazor stejne jako muj.

A jak byste resili situaci kdy geozena vylusti a ty vlezes do studny? Budete az tak tvrdi ze to nezaloguje jako FI nikdo, protoze ty jsi nevylustil a ona zase nevylezla? Pokud jo, tak to by mi prislo fakt uz zbytecny i na Mirka Dusina.


  • 7

#71 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 15:56

A jak byste resili situaci kdy geozena vylusti a ty vlezes do studny? Budete az tak tvrdi ze to nezaloguje jako FI nikdo, protoze ty jsi nevylustil a ona zase nevylezla? Pokud jo, tak to by mi prislo fakt uz zbytecny i na Mirka Dusina.

 

Priznavam, kdo lustil, si jako podminku logu nedavame :-) Vetsinu lustim ja a zena lusti jen to, k cemu ja mam odpor (googlici mysterky s filmy, psi hrbitovy a podobne. S nasima holkama je to jinak. Pokud nemaji vylusteno, nelovi. Ale opet, kdyz si reknou a ja vim, dam jim nejakou napovedu. Ale nevylucuju, ze si nekdy neco zalogovaly s tim, ze to dolusti pozdeji.

 

Takze Mirek Dusin urcite nejsem. Jen jsem reagoval na ten podle me nesmyslny priklad.

 

Ostatne i tvuj priklad se dvema autama mi je trochu proti srsti. Pausalizovat proste nejde. V blahe pameti jsme jezdivali na drsnovikendy dvema auty: treba Zubrik a Drsnokaceri. Myslim, ze mi uveris, kdyz budu tvrdit, ze jsme u vsech kesi byli vsichni a jen u tech, ktere jsme vylustili.


Tento příspěvek byl upraven od gord: 23 květen 2017 - 15:58

  • 1

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#72 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 16:03

Ono je take dulezite, co to je za kesku. Jestlize je keska jednoznacne udelana kvuli terenu, je nesmysli si ji logovat, kdyz ten teren nezdolavam. Ale toleruju i stridani na podobnych keskach, vlastne jsem takove stridani jednou i absolvoval ...

 

Jestli je keska udalna jako tezka lustici a ja k lusteni prispel jen varenim kavy, nemam co si logovat.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#73 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 23 květen 2017 - 16:12

Neviem či v Čechách má rovnaký význam ako na Slovensku slovné spojenie: "Pápežskejší než pápež.", ale mne väčšina príspevkov tu, ale aj v Geodepresívním koutku, tak pripadajú. :)


  • 4

#74 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 16:41

Priznavam, kdo lustil, si jako podminku logu nedavame :-) Vetsinu lustim ja a zena lusti jen to, k cemu ja mam odpor (googlici mysterky s filmy, psi hrbitovy a podobne. S nasima holkama je to jinak. Pokud nemaji vylusteno, nelovi. Ale opet, kdyz si reknou a ja vim, dam jim nejakou napovedu. Ale nevylucuju, ze si nekdy neco zalogovaly s tim, ze to dolusti pozdeji.

 

Takze Mirek Dusin urcite nejsem. Jen jsem reagoval na ten podle me nesmyslny priklad.

 

Ostatne i tvuj priklad se dvema autama mi je trochu proti srsti. Pausalizovat proste nejde. V blahe pameti jsme jezdivali na drsnovikendy dvema auty: treba Zubrik a Drsnokaceri. Myslim, ze mi uveris, kdyz budu tvrdit, ze jsme u vsech kesi byli vsichni a jen u tech, ktere jsme vylustili.

No jo, ale s tim lustenim je to stejne jako s lezenim. Aspon ja to tak vidim. Nerozlisuju ze bych jedno z toho smel osidit, zatimco druhy nesmel. Oboji je soucasti kese.

 

Samozrejme ze nic se neda pausalizovat, ani ty dve auta. Zalezi kdo v nich jede a co pri ty akci stihnou. Ale je to dobrej indikator ze se neco podezrelyho deje. Obvykle pak zjistis ze za den ulovili to, na co jsou potreba 2 dny i kdyz by obchazel jen finalky, a 4 dny kdyby to lovil zcela regulerne. Treba do ameriky na traily se nejezdi dvouma autama a v 8 lidech proto, ze by se snad v min lidech bali medvedu. A na vseljaky ty Matrixy a podobny serie taky.


  • 1

#75 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 18:30

Chrobáku, nemyslím, že by tady někdo chtěl zapsaným mazat nälezy. Ten, kdo z druhého vyškemrá souřadnice a třetího ukecá, aby vylezl ke keši a zapsal ho do logbooku, si podle pravidel může zapsat nález. A jiní ho klidně můžou považovat za podvodníka, protože takhle se kriket nehraje.
  • 1

#76 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2017 - 23:02

Toto môže napísať len mladý, slobodný/single alebo bezdetný kačer.

To sedí, ve všech třech bodech :-) (20 let, single, bezdětný)

 

Už vidím ako manžel s manželkou (oba napr. cez 55 rokov) prídu k T5 stromu a tam manžel jednoducho zahlási, že ona - keďže tam nevyliezla - si to nemôže zalogovať aj keď aktívne pripravila celú turistiku a na lúštení sa podieľala tiež.

 

Alebo otecko s rodinkou, kde aj deti majú svoj nick zahlási, že je nemorálne, aby si to tie detská logovali keďže on ich tam kvôli T5 nepustí. To ti poviem, silný výchovný moment!

Dobře, v tom s tebou souhlasím, máš recht.

 

Ale to už sme mimo tému ktorá je: "Hromadný odlov mystery keší". Ak sa hromada kačerov zíde pri fináli mysterky, je jedno či to lúštili alebo nie. Všetci tú geocache našli a sú zapísaný a tak majú "morálne" právo si zapísať aj log.

A v tomhle pro změnu nesouhlasím, když pominu babičky, dětičky apod., tak mi teda nepřijde morání, když tam nakluše skupina osmi kačerů, kdy to luštil jeden a ostatní se vezou a sotva o tý keši něco ví (mimo toho, že se jim báječně hodí do matrixu a byla těžká - což se u D5 keší dá celkem očekávat). 

 

 

Když to řeknu ještě jinak: v podstatě mě vystihl Modrak, to co napsal, pod to se klidně podepíšu.

 

BTW Modráku, víš jak rádi se mnou mudlové pijou? To je teprva nářez!


Tento příspěvek byl upraven od MiroslavRouta: 23 květen 2017 - 23:02

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama