Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Pomoc s mystery cache


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
121 odpovědí na toto téma

#41 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 11 leden 2017 - 20:02

 

Každopádně pokud tady vzniká nějaká Rukověť luštitele, přidávám se do fronty.

 

 

Rukověť by mohla vzniknout pro "standardní" HNCM mysterky:

1) Zkus Ctrl+A, jestli tam není nějaký ukrytý text.

2) Podívej se na obrázky, jestli nemají v EXIFu souřadnice.

3) U řady písmen zkus všechny možné posuny v abecedě od +1 až po +25.

Atd.

V podstatě po každé vyřešení šifře si můžete postup jejího řešení přidat jako další bod.

Ano, i tato šifra se dá bohužel vyřešit pomocí rukověti, kterou se přeskočí ne-HNCM úvod a jde se rovnou k poslednímu kroku, což většina tady zřejmě udělala.

 

Analytické řešení je o hledání různých zákonitostí, podivností, apod. Když budou všechny věty stejně dlouhé, asi to nebude náhoda. Když bude v každé větě křestní jméno, nebude to náhoda. Pokud jsou všechna velká písmena ze začátku abecedy, nebude to náhoda. Je to taková detektivní práce. Na druhou stranu, čisté HNCM takto nevyřešíte, tam musíte postup opravdu uhodnout.

 

Proto žádná rukověť nebude, jenom popíšu řešení této jedné mysterky, a proto ho nemohu zveřejnit tady veřejně.


  • 1

#42 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 11 leden 2017 - 20:17

Už jsem konečně přišel i na to jak se to asi má luštit.

No jo no :)


  • 1

Geoget + Locus Pro na Asus Zenfone Max Pro M1, občas Etrex 30 + GPI generator, Wine, Debian testing


#43 PeSis

PeSis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 421 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 8:11

To je sice hezký jaký jsou tu rady, ale nic na tom nemění že do toho čučím s přestávkama asi tak x hodin a stejně mi ti nějak nedochází  :angry:


  • 0

Xiaomi Redmi Note 10 Pro => Locus 4 gold, WhereYouGo, Mapy.cz ; Samsung J5 (iGo navi) ;
GeoGet (+Stator)

 

 

Moje statistika na Geocaching.com

 

 

 


#44 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 8:16

To je sice hezký jaký jsou tu rady, ale nic na tom nemění že do toho čučím s přestávkama asi tak x hodin a stejně mi ti nějak nedochází  :angry:

Ale ten uzasny pocit, kdyz se reseni objevi cloveku pred ocima! K nezaplaceni  ;)


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#45 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 8:39

Po nakopnutí jsem to taky dal, šifra je to fakt jednoduchá a příjemná, ALE... jak psal někdo výše je potřeba zjistit KDE a JAK začít luštit. To je to oč tu běží. Jinak na to člověk kouká jak tele na nový vrata.


Tento příspěvek byl upraven od Loo36: 12 leden 2017 - 8:40

  • 1

#46 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 9:17

A to je právě o těch zkušenostech. Univerzální návod není. Musíš se podívat všude a když TO najdeš (občas je problém to TO poznat), pak zkusit vše a možná ještě něco navíc, aby jsi to vyluštil.


Tento příspěvek byl upraven od Petman02: 12 leden 2017 - 9:24

  • 1

#47 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 9:52

U téhle jedné kešky je problém, že tam má zrovna v listingu něco, co hodně svádí z cesty... Osobně jsem se zaměřil na to, co bylo vpředu a neviděl to okolo. Tam jsem taky ještě musel chvíli koukat.

 

Závidím těm, které napadají šifry typu HNCM takhle rychle, že tuto dokáží vyluštit během 5-ti minut... U spousty kešek zjišťuji, že snad polovina logů je, že "po chvíli vyluštěno", "za pár minutek na mě vykouklo řešení" atp. a já na to koukám hodinu, dvě, zkouším spousty postupů, ale ten správný nevidím... Ano, třeba je pěkný, ale dalších možných jsou tisícovky... Závidím těm, kteří se dokáží vžít do kůže autora a vidět ten "správný" postup...

I přestože mám přes 2000 vyluštěných mysterek, stejně stále mi dávají zabrat :-(

Ale možná je to i tím, že si ty šifry často nepamatuji...


  • 4

#48 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 10:37

Po nakopnutí jsem to taky dal, šifra je to fakt jednoduchá a příjemná, ALE... jak psal někdo výše je potřeba zjistit KDE a JAK začít luštit. To je to oč tu běží. Jinak na to člověk kouká jak tele na nový vrata.

Nekdy staci, ze na me vykouknou dve tri pismena/cislice a uz clovek vi, ze je na spravny ceste. Tady nastesti nebylo moc moznosti, ktere se daly vyzkouset. Aspon moje zkusenost je takova, ze u 2-3 hvezdickovych kesi tech postupu (zaludnosti) zas tolik neni. Ale pravda taky je, ze existuje dost mysterek, na ktere stale ziram jako to tele na vrata :-)


  • 2

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#49 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 11:46

...

A to už nemluvím o tom, že lidé jen se základní znalostí práce s webovým prohlížečem si tady stejně neškrtnou.
...

 

 

Jak to myslíš? Taxoft psal, že je to neajťácké. Já webový prohlížeč taky používám k prohlížení webových stránek... No ale ještě hodinku tomu zkusím dát.


  • 0

#50 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 12:17

Dal jsem tomu půl hodiny a už nevím, co bych ještě vyzkoušel. Pro mě nevyluštitelná keška s deseti hvězdičkami obtížnosti.


  • 0

#51 quellen

quellen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 586 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 12:18

No já nevím, ajťák člověk asi zrovna být nemusí, ale je prohlížení a prohlížení. Jde o to, kam se díváš.  ;)

Asi jsem ti moc neporadil, ale Vláček tu sliboval nějaký návod na tuhle mysterku, tak nebudu předbíhat.


  • 0

Google Pixel 3 / Android 12 / c:geo


#52 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 12:21

Po tolika spoilerech jsem na to zkusil mrknout, a ano, podle mne je to čistě "ajťácká" záležitost, takže jsem měl řešení za několik pikosekund - no trochu přeháním, ale když TO člověk najde, což pro někoho není triviální, je to pak tak za 1,5 hvězdičky a je to skutečně "neajťácké". Ale zajímalo by mne, jak najít TO bez "ajťáckých" znalostí.

PS: Sorry, už jsem na to přišel, jak se k TOMU dostane i běžný "neajťák", i když i to může být pro někoho komplikované, takže pokud člověka napadne něco zkusit, tak je řešení opravdu na pár sekund.


Tento příspěvek byl upraven od MikiHamza: 12 leden 2017 - 12:26

  • 0

#53 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 12 leden 2017 - 12:26

Jak to myslíš? Taxoft psal, že je to neajťácké. Já webový prohlížeč taky používám k prohlížení webových stránek... No ale ještě hodinku tomu zkusím dát.

Vtip je v tom, aký webový prehliadač používaš aby si tú správnu informáciu zobrazil. V niektorom musíš mať (základné) IT znalosti a v niektorom (Mozilla Firefox) to ide na dva kliky aj bez IT znalostí.


  • 0

#54 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 12:30

Pro ty, kteří stále tápou, tak slušná nápověda je hned na první stránce tématu ;-)


Tento příspěvek byl upraven od Petman02: 12 leden 2017 - 12:32

  • 1

#55 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 12:45

... a v niektorom (Mozilla Firefox) to ide na dva kliky aj bez IT znalostí.

Já si myslím, že i ty dva kliky vyžadují nějaké minimální IT znalosti, mnoho běžných uživatelů (s tím mám zkušenosti) o tom nemusí vědět.


  • 2

#56 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 12:48

Já si myslím, že i ty dva kliky vyžadují nějaké minimální IT znalosti, mnoho běžných uživatelů (s tím mám zkušenosti) o tom nemusí vědět.

Jak málo stačí k tomu býti ajťákem :D ...


  • 2

#57 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 12:57

Jak málo stačí k tomu býti ajťákem :D ...

Jj, to by ses možná divil, jak je složité vysvětlit některým "uživatelům" výpočetní techniky rozdíl mezi tlačítky na myši, o kolečku nemluvě, takže když pak ještě předvedu pár dvojhmatů s použitím Alt, Ctrl, Shift, apod., tak jsem v jejich očích učiněný kouzelník, jehož triky nikdy nepochopí :P

PS: omlouvám se za OT, i když jsem možná někomu přispěl spoilerem


  • 4

#58 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 12 leden 2017 - 13:12

Dvaja ľudia (osoba A a osoba B pozerajú na ten istý listing tej istej mysterky. Listing je zobrazený na monitore/displeji, ktorý má šírku aspoň 1280 obrazových bodov. Ani jeden z nich nemá IT znalosti (okrem klikania do myši). A každý vidí niečo iné:

 

Osoba A: Celý listing aj logy pod ním sú orámečkované zľava, sprava aj zdola nejakým obrázkovým motívom.

 

Osoba B: Celý listing aj logy pod ním sú akoby položené na nejaký obrázok, ktorý zľava, sprava aj zdola vykúka spopod ten listing aj s logmi.

 

Osoba A nič viac nevidí.

Osoba B si povie: Nedal by sa ten obrázok pod tým listingom aj logmi nejako zobraziť celý? Ktovie čo na ňom je nakreslené?

 

Nie je to o IT znalosti. Je to o vnímaní sveta okolo seba.

 

Doplnené neskôr: Aby tá fikcia bola presnejšia, doplnil som informáciu o rozlíšení obrazovky/displeja. Inak by existovala ešte aj osoba C, ktorá nevidí nič :) . Vďaka MikiHamza.


Tento příspěvek byl upraven od chrobak.truhlik: 12 leden 2017 - 13:57

  • 2

#59 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2017 - 13:18

Dvaja ľudia (osoba A a osoba B pozerajú na ten istý listing tej istej mysterky. Ani jeden z nich nemá IT znalosti (okrem klikania do myši). A každý vidí niečo iné:

 

Osoba A: Celý listing aj logy pod ním sú orámečkované zľava, sprava aj zdola nejakým obrázkovým motívom.

 

Osoba B: Celý listing aj logy pod ním sú akoby položené na nejaký obrázok, ktorý zľava, sprava aj zdola vykúka spopod ten listing aj s logmi.


Nie je to o IT znalosti. Je to o vnímaní sveta okolo seba.

Pak je tu ještě osoba C, která nevidí nic z toho, co osoba A a B. A to je ten problém.

Přiložené miniatury

  • krtek.jpg

Tento příspěvek byl upraven od MikiHamza: 12 leden 2017 - 13:24

  • 1

#60 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 12 leden 2017 - 13:37

Pak je tu ještě osoba C, která nevidí nic z toho, co osoba A a B. A to je ten problém.

No áno. Je to problém v použitom hardwéri. Na toto som síce myslel keď som to písal ale predpokladal som, že Osoba A aj B pozerajú na PC monitor. To sa ospravedlňujem.

 

Ten obrázok je viditeľný až od istého rozlíšenia obrazovky na ktorej to pozeráš. Na šírke 980 obrazových bodov to ešte nie je vidieť. Na šírke 1280 obrazových bodov už áno.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama