Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Pomoc s mystery cache


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
121 odpovědí na toto téma

#81 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2017 - 15:04

Podíval jsem se a raději zavřel, ty základní fígle co mě napadly nefungují a takhle bych leda ztrácel čas s další pro mě zbytečnou mysterkou...

 

Chtěl bych se naučit luštit mysterky, ale nechci ztrácet čas učením. :) :)


  • 1

#82 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2017 - 15:39

Co se týče ukázkových postupů, mohu ještě doporučit (i když nejde o hledání souřadnic) http://sifrovacky.cz...priklady-sifer/


  • 0

#83 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2017 - 20:17

Tak jsem si to tady všechno přečetl, ale stejně nevím, jak souřadnice hledat. Zkoušel jsem mačkat různé kombinace kláves, jak tady někdo psal o kouzelníkovi, a jediné, čeho jsem dosáhnul, bylo, že se mi otočil obraz na monitoru a půl hodiny jsem hledal, jak ho otočit zpět.


  • 5

#84 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2017 - 20:53

Chtěl bych se naučit luštit mysterky, ale nechci ztrácet čas učením. :) :)

 

No, nevím, hodit člověka do vody a lušti není zrovna učení :-)

Učím se raději na keškách, které když vyluštím, tak mi k něčemu jsou ;-).


  • 2

#85 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 215 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2017 - 22:04

Co se týče ukázkových postupů, mohu ještě doporučit (i když nejde o hledání souřadnic) http://sifrovacky.cz...priklady-sifer/

 

Kouknul jsem na to a tento typ dvojitých šifer je pro mne naprosto šílený.

 

Čistě teoreticky bych nějakou náhodou mohl přijít na první krok, ale protože vždy vyjde "nesmysl", který se musí ještě jedno dekódovat, kterýmžto pádem nemám po prvním kroku vůbec žádnou jistotu, že jdu správným směrem, tak bych neměl nikdy ani nejmenší pocit, že jsem správně, abych mohl pokračovat.

 

Dvojité šifry jsou pro mne určení k přeskočení neb toho času, co bych s nimi strávil (bez šance na kladný výsledek) by byl ztracený čas u monitoru.

 

Ale díky za odkaz.


  • 0

#86 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2017 - 22:36

Tak jsem si to tady všechno přečetl, ale stejně nevím, jak souřadnice hledat. Zkoušel jsem mačkat různé kombinace kláves, jak tady někdo psal o kouzelníkovi, a jediné, čeho jsem dosáhnul, bylo, že se mi otočil obraz na monitoru a půl hodiny jsem hledal, jak ho otočit zpět.

Základem většiny kouzel je odvést divákovu pozornost falešným směrem, což se mi asi výjimečně v tomto jediném případě povedlo, protože všichni ostatní už ví, jak tuto mysterku vyřešit na dvě kliknutí za pár sekund.

PS: PM zasláno


  • 0

#87 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2017 - 19:19

Základem většiny kouzel je odvést divákovu pozornost falešným směrem, což se mi asi výjimečně v tomto jediném případě povedlo, protože všichni ostatní už ví, jak tuto mysterku vyřešit na dvě kliknutí za pár sekund.

PS: PM zasláno

 

Ano, u kouzel je to zadouci a pochopitelne. Ale u hernich sifer je to nezadouci, nestastne a jak si pamatuji, tak podle starych pokynu, na ktere tu kdysi nekdo daval odkaz, i nevhodne az zakazane. U hernich sifer ma fungovat AHA efekt. Kdo si zkusi vylustit sifry z sifrovacek, vetsinou tam AHA efekt objevi. Bohuzel dnes kazdy dela do kesek sifry, na kterych si dokazuje, jaky je borec a jak dokaze neco nerozlustitelne zasifrovat, ale s herni sifrou to ma spolecneho malo. A geocaching hra stale jeste je.

 

Dokonce znam sifry, a rozhodne neni jedna a nejsou od jedineho autora, kde vysledkem je neco nezsrozumitelneho, vlastne srozumitelne to je, kdyz se z toho nahodne odstani pismenka, ktera tam autor dal (podle jeho vlastniho vyjadreni) proto, aby to nebylo tak jednoduche a na prvni pohled zrejme, ze je to spravny vysledek.


  • 4

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#88 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2017 - 19:33


Čistě teoreticky bych nějakou náhodou mohl přijít na první krok, ale protože vždy vyjde "nesmysl", který se musí ještě jedno dekódovat, kterýmžto pádem nemám po prvním kroku vůbec žádnou jistotu, že jdu správným směrem, tak bych neměl nikdy ani nejmenší pocit, že jsem správně, abych mohl pokračovat.

 

U kterého kroku máš pocit, že nejdeš správným směrem? Mně přijde, že se v obou příkladech všechny kroky krásně potvrzují. Jestli máš na mysli tabulku se slovy, kdy na kříženích vyjde nesmyslný text, tak tam mi správnost postupu potvrzuje to, že ta křížení jsou přesně uprostřed písmen. To nemůže vyjít jen tak náhodou.

Ano, náhoda je někdy občas jenom náhoda a některé logické cesty jsou slepé, ale dobra šifra by neměla luštitele nechat tápat na dobré cestě. Pokud tápe, tak je to zpravidla tím, že něco přehlédl nebo si nedal do souvislostí.


  • 0

#89 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2017 - 19:42

Dokonce znam sifry, a rozhodne neni jedna a nejsou od jedineho autora, kde vysledkem je neco nezsrozumitelneho, vlastne srozumitelne to je, kdyz se z toho nahodne odstani pismenka, ktera tam autor dal (podle jeho vlastniho vyjadreni) proto, aby to nebylo tak jednoduche a na prvni pohled zrejme, ze je to spravny vysledek.

 

Ano, strkání balastu do jinak někdy pěkných šifer je docela častý nešvar. To zřejmě pramení z představy, že když je princip šifry jednoduchý, tak je také jednoduché ho objevit. A z těžké (ale pěkné) šifry udělají šifru neřešitelnou (a nepěknou).


  • 0

#90 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2017 - 19:55

Ano, strkání balastu do jinak někdy pěkných šifer je docela častý nešvar. To zřejmě pramení z představy, že když je princip šifry jednoduchý, tak je také jednoduché ho objevit. A z těžké (ale pěkné) šifry udělají šifru neřešitelnou (a nepěknou).

 

Ted me napadla i keska s obtiznosti 4.5, kde v sifre byla hruba chyba, ktera v podstate znemoznovala reseni. Kesku odlovilo asi 500 lidi, kdyz jsem na chybu autora upozornil, rekl, ze jsem prvni. Sifru jsem vyresil uplnou nahodou a pochybuju, ze tech 500 melo stejnou asociaci jako ja. A protoze kesku hodla v brzku archivovat, ani to nebude opravovat :-)

 

A ja uz toho breceni necham. Stejne tim nic nenapravim.


Tento příspěvek byl upraven od gord: 14 leden 2017 - 19:56

  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#91 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2017 - 21:24

Chtěl bych se naučit luštit mysterky, ale nechci ztrácet čas učením. :) :)

 

Tenhle problém jsem si už dávno vyřešil: mysterky neluštím (s výjimkou keší v Německu typu "20 metrů od bivaku v azimutu 234°"), ale rád je vymýšlím.

A taky na stromy od T3 výš už nelezu.

Zblbnout z luštění nebo se přerazit - v tom už není takový rozdíl (vlastně je - blbost nebolí...)
 


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 14 leden 2017 - 21:35

  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#92 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2017 - 22:15

Já mám na to docela efektivní metodu. Kouknu do listingu --- nejde to, kouknu po druhé --- nejde to, kouknu potřetí a píšu ignore. Nemám s tím žádný problém. V blízkém i vzdálenějším okolí jsou tisíce dalších krabiček, které ještě nemám odlovené. :-) Geocaching mám jako doplněk k dalším aktivitám, skály, příroda, motorka, voda .... a určitě se nehroutím z toho, že něco nevyluštím. Trochu mám problém s mysterkama, které jsou z vědního oboru příslušného ownera. I když, alespoň vím co hledat. Pravdou zůstává, že pokud owner zabrousí do detailů své vědy je většina obyčejných lidí v prde......li. Nejhorší však jsou mysterky typu, zjisti si, co tím chtěl owner říci.


  • 4

#93 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 215 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2017 - 13:27

U kterého kroku máš pocit, že nejdeš správným směrem? Mně přijde, že se v obou příkladech všechny kroky krásně potvrzují. Jestli máš na mysli tabulku se slovy, kdy na kříženích vyjde nesmyslný text, tak tam mi správnost postupu potvrzuje to, že ta křížení jsou přesně uprostřed písmen. To nemůže vyjít jen tak náhodou.

Ano, náhoda je někdy občas jenom náhoda a některé logické cesty jsou slepé, ale dobra šifra by neměla luštitele nechat tápat na dobré cestě. Pokud tápe, tak je to zpravidla tím, že něco přehlédl nebo si nedal do souvislostí.

 

Já nejsem žádný dešifrátor, takže přijít na to, že se spojují slova se stejným přívlastkem je drsné a pak že průniky jsou u slov s přívlastkem opačným je masakr, natož, když ti vyjde smysluplné VSLOLOE, čímž máš potvrzeno kulový :-) A pak že se ty slova mají nahradit opět opačnými, to už je tedy masakr na n-tou. pro mne D5 navždy.

 

Křížovka a sudoku ještě OK, i když dosat pak ten posun/záměnu je taky oříšek.


  • 0

#94 Majus

Majus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 213 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2017 - 17:18

 

Krásná analytická šifra to bezesporu je, ale jak se k ní analyticky, bez předchozí zkušenosti s tímto typem umístění, propracovat, by mě taky docela zajímalo.
A to už nemluvím o tom, že lidé jen se základní znalostí práce s webovým prohlížečem si tady stejně neškrtnou.
Každopádně pokud tady vzniká nějaká Rukověť luštitele, přidávám se do fronty.

 

Koho zajima rukovet lustitele, necht si precte toto: 

http://www.tmou.cz/archiv/manual_tmou

 

Neni to sice vydane ke geocachingu a jsou to rady k papirovym sifram ne internetovym, ale i tak je to poucne a muze to u nekterych mysterek pomoci.


  • 0
"Do průšvihu nás nikdy nedostane to, co nevíme. Dostane nás tam to, co víme příliš jistě, ale ono to tak prostě není." (Y. Berry)

#95 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2017 - 17:24

Já to mám trochu jinak. Vzdálené mysterky mě nechávají v klidu (tato byla výjimkou) a blízké se snažím vyluštit nebo brutnout. Třeba jsem málem brutnul mysterku na téma počítačové hry (které nehraju), ale když jsem neúspěšně nenápadně prohledal dětské hřiště mezi paneláky, radši jsem ji vyluštil. A byla na podobně nepravděpodobném místě. Ale třeba jsem brutnul jednu na téma molekulární genetiky a jak jsem pak zjistil, nebyl jsem daleko od doluštění, jen jsem to nedotáhnul.

IT mysterky, chemické, biologické, sestavené od odborníků v daném oboru, mohou být těžké, ale nemusí. Často je řešení někde v listingu, nebo třeba na wiki.


  • 0

#96 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2017 - 18:41

Několik kačerů mi postup poslalo do zprávy. Vůbec jsem netušil, že něco takového existuje. Každý den se člověk učí. :-)


  • 0

#97 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2017 - 19:43

Několik kačerů mi postup poslali do zprávy. Vůbec jsem netušil, že něco takového existuje. Každý den se člověk učí. :-)

Vypadá to, že na Androidu má člověk smůlu. Vyzkoušel jsem v telefonu Chrome, Dolphin i Firefox a bohužel bez šance něco vidět...


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 15 leden 2017 - 20:07

  • 0

#98 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2017 - 20:09

Já nejsem žádný dešifrátor, takže přijít na to, že se spojují slova se stejným přívlastkem je drsné a pak že průniky jsou u slov s přívlastkem opačným je masakr, natož, když ti vyjde smysluplné VSLOLOE, čímž máš potvrzeno kulový :-) A pak že se ty slova mají nahradit opět opačnými, to už je tedy masakr na n-tou. pro mne D5 navždy.

 

Jsou to šifry z akcí pro zkušené pětičlenné týmy, takže D5 je opravdu odpovídající.

No, snažil jsem se ukázat krásu logicky řešitelných šifer, asi se to moc nepovedlo.


  • 0

#99 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2017 - 20:16

Vypadá to, že na Androidu má člověk smůlu. Vyzkoušel jsem v telefonu Chrome, Dolphin i Firefox a bohužel bez šance něco vidět...

Na androidu v chrome nějak takto:

view-source:https://www.geocaching.com/geocache/GC4P3BV_krtek-der-kleine-maulwurf#

Tento příspěvek byl upraven od Kohout team: 15 leden 2017 - 20:16

  • 0

Geoget + Locus Pro na Asus Zenfone Max Pro M1, občas Etrex 30 + GPI generator, Wine, Debian testing


#100 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 215 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2017 - 20:18

Jsou to šifry z akcí pro zkušené pětičlenné týmy, takže D5 je opravdu odpovídající.
No, snažil jsem se ukázat krásu logicky řešitelných šifer, asi se to moc nepovedlo.



Povedlo, neber to zle, jsou lidi, co to dají a D5 je odpovídající. Za odkaz děkuji.

Naznačoval jsem, že mou hlavu by ty asociace nenapadly. To je celé.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama