Přejít na obsah


Fotka

Dalešická přehrada nezamrzá?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2017 - 9:12

Tak mě napadlo si odlovit zříceninu Kozlov pohodlněji z druhé strany po ledu, když nám už dva týdny mrzne. Ale zarazilo mě, že žádné logy z poslední doby tam nejsou. Pak jsem našel info, že Dalešická přehrada nezamrzá.

 

Je v oblasti nějaká vulkanická činnost, která řeku Jihlavu a přehradu zahřívá nebo jen pisatel článku zapomněl, že můžou existovat zimy, kdy mrzne? :)


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#2 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2017 - 9:21

No dokážu si představit i nevulkanickou činnost :-))). Pokud se voda z přehrady používá pro odběr a vypouštění chladící vody z JE Dukovany, dokážu si představit, že je voda teplejší......


  • 1

#3 milan.k

milan.k

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2017 - 9:38

No dokážu si představit i nevulkanickou činnost :-))). Pokud se voda z přehrady používá pro odběr a vypouštění chladící vody z JE Dukovany, dokážu si představit, že je voda teplejší......

Nejde ani tak o teplou vodu.

Dalešická přehrada zároveň slouží spolu s pod ní ležící Mohelenskou nádrží jako přečerpávací elektrárna, takže během jednoho dnes se může hladina pohnout i v řádu metrů.


  • 2

#4 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2017 - 10:04

Nejde ani tak o teplou vodu.

Dalešická přehrada zároveň slouží spolu s pod ní ležící Mohelenskou nádrží jako přečerpávací elektrárna, takže během jednoho dnes se může hladina pohnout i v řádu metrů.

Díky tuhle skutečnost jsem netušil....


  • 0

#5 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2017 - 10:33

Díky za objasnění. Teď už vidím u Vodní keše u Krokodýla podobné vysvětlení.


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#6 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2017 - 11:33

Někdy zamrzá, ale i tak je to nebezpečné, protože člověk nikdy neví, jak je kde led pevný i díky proudům. Po ledě jsem tam šel jen na GC11CDE - viz log, která je v zátoce mimo hlavní proudy. Jinak je lepší sledovat výšku vodní hladiny na webu PM, protože ta často hodně kolísá, a při nízkém stavu se lze na výše zmíněné kešky dostat suchou nohou.

Kdysi jsem měl i hodnoty, při kterých to jde.


Tento příspěvek byl upraven od MikiHamza: 23 leden 2017 - 11:37

  • 0

#7 milan.k

milan.k

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2017 - 12:18

Někdy zamrzá, ale i tak je to nebezpečné, protože člověk nikdy neví, jak je kde led pevný i díky proudům. Po ledě jsem tam šel jen na GC11CDE - viz log, která je v zátoce mimo hlavní proudy. Jinak je lepší sledovat výšku vodní hladiny na webu PM, protože ta často hodně kolísá, a při nízkém stavu se lze na výše zmíněné kešky dostat suchou nohou.

Kdysi jsem měl i hodnoty, při kterých to jde.

Nádhera !

Ten graf je tam super, je krásně vidět, jak každý den odpoledne/večer klesá hladina (až o 3 metry) a pak po půlnoci, když jdou všichni spinkat a spotřeba energie je menší, tak se pustí turbíny naopak a přehrada se zase načerpá.


  • 0

#8 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2017 - 12:46

Tak jsem to našel ve svém logu. Při této výšce by se i na Kozlov mělo dát dostat suchou nohou.


  • 0

#9 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 696 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2017 - 15:11

Tak mě napadlo si odlovit zříceninu Kozlov pohodlněji z druhé strany po ledu, když nám už dva týdny mrzne. Ale zarazilo mě, že žádné logy z poslední doby tam nejsou. Pak jsem našel info, že Dalešická přehrada nezamrzá.

 

Je v oblasti nějaká vulkanická činnost, která řeku Jihlavu a přehradu zahřívá nebo jen pisatel článku zapomněl, že můžou existovat zimy, kdy mrzne? :)

 

Pavle... to dobrá volba vydat se po stopách trampů kolem bývalé Stříbrné řeky, je tam moc krásně, stejně jako vedle v kaňonu Oslavy.

Ne nadarmo se Dalešicím říká Horácké moře (příliv / odliv). V létě 2015 jsme tam trávili s rodinou dovolenou a na kole i pěšky to tam mám prošmejděné. 2m rozdíl hladin jsme poznali na vlastní kůži. Na Mohelnu kde to může být až 20m (říkali nám v elektrárně Dalešice) se tradují historky o neznalích rybářích, kteří zakempovali večer těsně u břehu a ráno i s trabantem pluli po přehradě.
V toto případě pochopíš proč případný led musí být nestabilní, pokud tedy vůbec zamrzne.


  • 3
www.povetrnik.cz

#10 N.o.e.

N.o.e.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 506 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2017 - 17:47

Dle stavu vody v posledních dnech se dají Krokouš, Lavičky, Chobotnice i Kozlov dosáhnout suchou nohou. Samo, že z té správné strany a ne přes vodu  B)


  • 1

Vloženo do PM         

S5 (N5800XM)


#11 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2017 - 20:36

Nevím nevím, ale pokud hladina kolísá, led bude rozlámaný, nebo pod ním budou bubliny a na to bych nelezl. Sice se studenou vodou zkušenosti mám, ale je rozdíl vlézt tam bez oblečení, nebo v hadrech a botách a pak se nemít do čeho převléct, pokud se vůbec na břeh dohrabu. Jednou jsem takto propadl do zavátého potoka a ta čtvrt hodina domů pak byla dost dlouhá.


  • 1

#12 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2017 - 21:22

Pokud zde zmiňujeme, že se tam dá jít "suchou nohou", tak to znamená, že se nejde po ledu. Na ten Kozlov se třeba jde po skalnatém hřebínku mezi pevninou a ostrovem, stačí se podívat na fotky v galerii u kešky.

Jinde může ale být vlivem těch výkyvů hladiny, že tam ten led bude, a bude třeba ležet na dně, což skutečně může být riziko, protože člověk neví, jestli se může propadnout do nějaké skryté prohlubně s vodou nebo do bahna.

Z toho grafu na webu je krásně vidět, že ty výkyvy jsou nyní cca 1 až 2 metry, a že pokles je v noci. Když jsem tam tenkrát šel, tak jsem to sledoval několik dní, až jsem vyčíhl co největší pokles, a pak hned skočil do auta a frčel tam.


  • 0

#13 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2017 - 9:10

Tam jsem se něco najezdil vandrem a Dalešická je v tomto ohledu fakt nevyzpytatelná, až nebezpečná. Když jsou fakt tuhý mrazy, tak i zamrzne - teda aspoň částečně. Ale právě u Kozlova je to fakt nebezpečné, protože i když je led silný, tak díky prudkým pohybům výšky hladiny rozpraská. Fakt je lepší si tam raději v létě zaplavat ....  :)


  • 1
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#14 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 696 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2017 - 13:24

Každopádně opravdu Kozlov, Ostrov chobotnic, krokodýl i lavičky jdou odlovit po suchu, protože při nízkém stavu jsou to polostrovy - jak píše N.o.e.

Jen Chobotnice měli dřív podmínku, že se musí lovit jen když je to ostrov.


  • 3
www.povetrnik.cz

#15 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2017 - 14:01

Každopádně opravdu Kozlov, Ostrov chobotnic, krokodýl i lavičky jdou odlovit po suchu, protože při nízkém stavu jsou to polostrovy - jak píše N.o.e.

Jen Chobotnice měli dřív podmínku, že se musí lovit jen když je to ostrov.

 

To jo, to mohu taky osobně potvrdit - jen je tam to riziko, že když je Kozlov poloostrov, tak je to pouze okamžitej stav - než dojdeš ke kešce, než ji najdeš a zaloguješ se, tak až se vrátíš nazpět k té šíji, tak mezitím už Kozlov klidně může být ostrov. :)

 

Tam to fakt někdy jde až neuvěřitelně rychle - několikrát jsem zažil, že to bylo prostě i okem viditelné, jak ta hladina stoupá. V létě je to jedno, ale v zimě s ledovou vodou to už taková sranda být nemusí ....  ;)


  • 6
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama