Přejít na obsah


Fotka

Adopce keše — má to vůbec smysl?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
54 odpovědí na toto téma

#41 pansy1

pansy1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2017 - 6:56

Heleď, asi jak u čeho. Sám jsem např. lovil cache na prameni ve Stodůlkách už 4x a pokaždé to byla nová cache. Z mého pohledu to místo stačí navštívit 1x, protože to až tak úchvatná lokalita není a tak řešením je adopce.

A z mého pohledu takovéto místo stačí navštívit 1x anebo raději vůbec!
To je právě ten úhel pohledu :-D.
  • 0

#42 geotrain

geotrain

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 171 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2017 - 9:24

Pro Sambara:

Keše jsem se nazbavil proto, že bych se ni neuměl starat, ale poslední dobou mě více baví jiné typy keší a tato obyčejná krabka pod betonem mě už nudila. Takže než napíšeš nějakou blbost, tak se radši zeptej. Fakt mám nejradši takové lidi, kteří  vše komentují, ale že by se třeba nejdřív zeptali, to ne. A o své keše se umím starat. A co se týče keše v Jaroměři, tak nejsem žádnej odborník na pravidla! Takže jsem holt udělal chybu. Nikdo není dokonalý!

 

Pro pansy1: samozřejmě, jak psal Alke1, záleží na kvalitě keše. Je jasné, že udržovat tretku, která porušuje pravidla nemá smysl. Takže předchozí komentář jsem napsal trochu blbě.


  • 0

#43 geotrain

geotrain

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 171 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2017 - 9:31

Pro Sambar439: ještě bych dodal, že to s těmi CWG nemělo být oddůvodnění, ale upozornění pro nového ownera.


  • 0

#44 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2017 - 9:41

Ano, je to o úhlu pohledu. Podle mě ho máte (nejen Alke04 a pansy1, ale i jiní) nastavený jinak, než třeba já. Vy pořád "navštěvujete místo", uvažujete o tom, že "místo si keš zaslouží/nezaslouží", já "hledám keš". Proto mi až tak nevadí, když se na jednom místě po čase objeví nová keš, protože ta předchozí byla archivována. A "honění bodů" v tom roli nehraje, zas tolikrát se mi to nepřihodilo. Kdo si chce na sebe to břemeno vzít, nechť si ho vezme. Já jenom ve svém úvodním příspěvku poukazoval na to, že zatímco na ownery svých vlastních keší mají mnozí nároky nemravné, tak na ownery adoptovaných keší jsou to už kolikrát i nároky nereálné.

Stejně tak mi připadá úsměvné v souvislosti s kešemi uvažovat o "historické hodnotě" nebo o něčem podobném a srovnávat to s architektonickými památkami, historickými vozidly, uměleckými díly apod. Byla kdysi v Klánovickém lese vyhlášená keš, tuším Matrix, podle toho, co jsem o ní slyšel, měla průkopnické nápady na jednotlivých stagích, které pak kdekdo odkoukal, a vůbec to prý byla parádní keš. Když já jsem začal s geocachingem, byla už disablovaná z důvodu neúplnosti (tedy nebyla odlovitelná) a disable plynule přešel v archiv. Chvilku mě to mrzelo, že jsem nedostal možnost ji odlovit, ale jenom chviličku. Vznikly od té doby jiné keše, některé taktéž parádní, jejichž odlov jsem si užil. Geocaching je jenom zábava, ze své podstaty pomíjivá, a právě ta různorodost a neustálá obměna je to, co mi na něm přijde zajímavé. Já bych dokonce nebyl ani proti dočasným keším (tj. takovým, u nichž by owner dopředu stanovil jejich životnost - třeba rok, tři měsíce, do určitého data). Osobně nevidím žádný smysluplný důvod, proč by to měl být problém. Ale to už jsme se dostali trochu jinam.
  • 4
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#45 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2017 - 10:06

Stejně tak mi připadá úsměvné v souvislosti s kešemi uvažovat o "historické hodnotě" nebo o něčem podobném a srovnávat to s architektonickými památkami, historickými vozidly, uměleckými díly apod. Byla kdysi v Klánovickém lese vyhlášená keš, tuším Matrix, podle toho, co jsem o ní slyšel, měla průkopnické nápady na jednotlivých stagích, které pak kdekdo odkoukal, a vůbec to prý byla parádní keš. Když já jsem začal s geocachingem, byla už disablovaná z důvodu neúplnosti (tedy nebyla odlovitelná) a disable plynule přešel v archiv. Chvilku mě to mrzelo, že jsem nedostal možnost ji odlovit, ale jenom chviličku. Vznikly od té doby jiné keše, některé taktéž parádní, jejichž odlov jsem si užil. Geocaching je jenom zábava, ze své podstaty pomíjivá, a právě ta různorodost a neustálá obměna je to, co mi na něm přijde zajímavé. Já bych dokonce nebyl ani proti dočasným keším (tj. takovým, u nichž by owner dopředu stanovil jejich životnost - třeba rok, tři měsíce, do určitého data). Osobně nevidím žádný smysluplný důvod, proč by to měl být problém. Ale to už jsme se dostali trochu jinam.

Ale právě MATRIX GCXZMK byla parádní keš a je škoda, že už není mezi námi. Ano, je pravda, že mnohé její finty se objevily v nových keších, ale přesto jsem rád, že, ač nováček, ještě jsem ji odlovil. Připadám si totiž stále jako nováček, lovím teprve od ledna 2008 a to už nebyl geocaching to, co býval, jak říkají pamětníci!

 

Myslím si, že keška může mít historickou hodnotu, samozřejmě z hlediska naší komunity. Kde existují celá společenstva lidí, jež sbírají takové pitomosti jako praporky od čajových pytlíků, zápalkové krabičky nebo obaly od čokolád, musí existovat i žebříčky vzácných kousků, raritních tisků a podobně. Víte, kolik se platí za originální výtisk Čtyřlístku ze série prvních deseti kousků? A přitom vyšly v reedici…


Tento příspěvek byl upraven od Trhac: 11 únor 2017 - 10:08

  • 1

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#46 Kub4

Kub4

    acrophobiac :)

  • Members
  • PipPipPip
  • 529 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2017 - 11:50

Heleď, asi jak u čeho. Sám jsem např. lovil cache na prameni ve Stodůlkách už 4x a pokaždé to byla nová cache. Z mého pohledu to místo stačí navštívit 1x, protože to až tak úchvatná lokalita není a tak řešením je adopce.

co tě nutilo tam 4x chodit?


  • 0

You are leaving the map zone database. You are on your own, Claire.


#47 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2017 - 12:04

Ale právě MATRIX GCXZMK byla parádní keš a je škoda, že už není mezi námi.

 

Mně doma naši říkávali, že škoda je akorát dobrého člověka, když ho čert vezme. Tímhle měřítkem jsem si zvykl všechno poměřovat.


  • 1
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#48 Sykype

Sykype

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2017 - 17:21

Se zájmem jsem si přečetl tohle vlákno, protože také máme 2 kešky, které jsme přebrali od původních majitelů. Názorů na tohle téma může být spousta, ale ve výsledku jediný, kdo rozhoduje o tom, zda si keš zaslouží či nezaslouží adopci, je její owner. Na něm je, zda ji zařízne nebo ji dá další šanci na život. Ale je to vždy jen šance, protože se musí najít ještě ta dobrá duše, která keš převezme a bude se o ní řádně starat. O to smutnější mi pak přijde, když nový owner po krátké době sám keš zaarchivuje, aniž by se opět alespoň pokusil ji předat někomu dalšímu. A takových případů jsem už bohužel viděl docela dost. Přece jen u těchto převzatých kousků alespoň já cítím stále určitý závazek vůči jejímu zakladateli. Proto bych také u těchto převzatých kousků, pokud by mi něco bránilo v jejich další údržbě, bez váhání opět sáhl po adopci a nabídl je někomu dalšímu.

 

Ještě bych chtěl zmínit, co nás vedlo k tomu, že jsme je adoptovali. Svou roli určitě sehrálo to, že obě patří mezi ty starší a dlouhodobě u nich byl problém s údržbou - původní majitelé se o ně již moc nestarali. Tím hlavním důvodem byl ale fakt, že se nacházejí na místech, ke kterým máme opravdu blízký vztah. Ta místa podle nás prostě stojí za návštěvu a keš je jednou z variant, jak na ně upozornit i ostatní, kteří by sem jinak třeba nezavítali. Jedna z nich je stále v prakticky stejné podobě jako dříve, u té druhé jsme museli 2x sáhnout k přesunu a nakonec i k úpravě hodnoty u terénu, protože ji několikrát za sebou někdo zlikvidoval. Nevidím na tom ale nic tragického, protože se tak jen přiblížila zpět k bodu, kde se nacházela při svém založení. Takové kešky prostě mají svou hlavní hodnotu v místě, ke kterému se vztahují. A tak by tomu asi i mělo být ...


  • 5

#49 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2017 - 23:06

co tě nutilo tam 4x chodit?

 

Univerzální odpověď, která se dá říct na úplně všechno, co se mi v Geocachingu nelíbí.

- Nelíbí se mi tato cache. Co tě nutí... tam chodit.

- Nelíbí se mi placené členství. Co tě nutí... ho platit.

- Nelíbí se mi mysterky. Co tě nutí... je lovit.

 

A vlastně je odpověď na cokoliv životě, ale... s tímhle přístupem bychom za chvíli nedělali nic. Možná proto je diskuze o toho, aby se utříbili názory - sem tam někdo napíše na oficiální fórum Groundspeaku nějaký dobrý názor a občas se něco změní. Např. adopce keší také vznikla z diskuze.


  • 1

#50 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 738 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2017 - 0:15

Např. adopce keší také vznikla z diskuze.

Jedna z mála kladných věcí. Ale většinou z diskuze nebo stížností vyjdou další restrikce nebo přiškrcení pravidel

 

 


  • 1

#51 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2017 - 1:58

Jedna z mála kladných věcí. Ale většinou z diskuze nebo stížností vyjdou další restrikce nebo přiškrcení pravidel

 

Pokud my jako hráči budeme stále vymýšlet větší a větší nemysli... budou muset být stále přísnější pravidla. Ale tak je to i v životě - na začátku bylo desatero a nyní máme celé stohy zákonů. 
Upřesnění pravidel, jasné řečeno, co ano, co ne nemusí být vždy na škodu.

 

Vlákno diskuze je fakticky o ničem. Adopce je pravidly povolena a diskutovat o tom, zda se má dělat ano / ne je stejná diskuze jako jestli se mají zakládat nové mystery cache nebo jestli stačí ty, co už jsou. Zbytečná.


Tento příspěvek byl upraven od Alke04: 12 únor 2017 - 1:58

  • 3

#52 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2017 - 10:51

Možná proto je diskuze o toho, aby se utříbili názory - sem tam někdo napíše na oficiální fórum Groundspeaku nějaký dobrý názor a občas se něco změní. Např. adopce keší také vznikla z diskuze.

 

Vlákno diskuze je fakticky o ničem. Adopce je pravidly povolena a diskutovat o tom, zda se má dělat ano / ne je stejná diskuze jako jestli se mají zakládat nové mystery cache nebo jestli stačí ty, co už jsou. Zbytečná.

 

Nějak si protiřečíš. V prvním zmíněném příspěvku oceňuješ význam diskuzí k utříbení názorů a pak najednou píšeš, že diskutovat o smysluplnosti adopcí je zbytečné, protože jsou pravidly povoleny a tím pádem to nemá cenu. Trošku konzistence v názorech by neškodilo.

 

A možná jsi ani nepochopil smysl vlákna. Diskutovat o názorech na adopci keší můžeme i bez ohledu na to, jestli adopce povoleny jsou nebo nejsou. Nikdo tady zatím nenavrhoval, že by se adopce měly zakázat. Kdo chce, může svoje keše nabízet k adopci podle libosti, kdo chce, může ty keše adoptovat. Smysl vlákna a diskuze je o něčem jiném (viz úvodní příspěvek).


Tento příspěvek byl upraven od mh.mail: 12 únor 2017 - 10:53

  • 5
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#53 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2017 - 12:15

Nechtel jsem do tohohle vlakna prispet i kdyz mam jednu starou adoptovanou kesku, ale dnes mi z jedne kesky kterou sleduji protoze pro mne byla skvelym zazitkem a u ktere probehla adopce, prislo info ze tam nekdo poslal otazku "proc jako owner zmenil hodnoceni o pul hvezdicky, ze to dotycnemu podelalo Matrix a jesi by to owner mohl vratit". Tak se taky vyjadrim.

Pokud se staram o nejakou kesku o kterou puvodni owner uz nechce nebo nemuze, opravdu me nezajima, ze ji ma nekdo "do statistik". Pokud uznam, ze pro zachovani musi dojit k nejake zmene, tak ji proste udelam at se to nekomu libi nebo ne. Sve vlastni kese bych vsak k adopci nedal.
  • 8

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#54 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2017 - 13:17

Ani já se k adopcím nechtěla moc vyjadřovat, ale dlouhodobě mi vadí dvě negativní věci s nimi spojené:

 

- nátlak určitých osob na ownery "keší v potížích" až tak, aby jim je přenechali k adopci 

 

- v hlavičce keše takoví "experti" ani nepovažují za slušnost uvést původního ownera - jakékoliv vysvětlování je marné, rádi se chlubí cizím peřím .......že to o nich něcoo říká si ovšem neuvědomují a potom se diví

 

Přitom je dost keší, o které se někteří z nás starají bez adopce => nezískáváme tak žádné "body" do statistik, jen máme dobrý pocit, že přispíváme do hry a pomáháme vzdáleným ownerům zachovat jejich "dítka". 

 

Adopce jsou v některých případech určitě dobrá věc, ale pokud bych se už dávno nerozhodla, že budu pořádat eventy a zakládání keší nechám manuálně zručnějším, svou keš bych pravděpodobně radši poslala do archivu než nechala k adopci některým "takykačerům".


  • 1

#55 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 788 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2017 - 13:42

Ono je pěkné postarat se o keš, která má potíže, ale někdo to nese dost těžko. Opravil jsem jednu na Vysočině, co měla problémy půl roku (celou i s prasklou krabičkou jsem strčil do větší lock@lock) a za týden jen strohý OwnerMaintenence log, že krabičku obnovil a vyměnil logbook. Ale pokud bych šel na nějakou neudržovanou a z logů věděl o problémech, asi bych si náhradní krabičku a sešit vzal.

A pak jsou takové, o které se starají cizí běžně. Ať už jsou to krabičky, které přežily ownera, třeba od Romixe nebo Standy55, nebo od ownera dlouhodobě sídlícího jinde, nebo i od ownera, který už přestal hledat. Zrovna se teď jedná o obnovu jedné zajímavé poblíž. Adopce by možná byla, ale i bez ní to jde.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama