Přejít na obsah


Fotka

Laser


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2017 - 22:07

Ahoj, chtel bych se zeptat na vase zkusenosti ohledne laseru. Na Dx.com pisi u nekterych laseru dosvit az 800 metru. Mate nekdo zkusenost jaky laser pouzit na. Priblizne 300 metru a jestli je mizna timto v oci opravdu ucinne svutiti? Diky
  • 0

#2 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2017 - 22:10

Ma tam byt ucinny dosvit v noci.Diky
  • 0

#3 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2017 - 22:53

moje zkušenost:

 

zelený - klidně těch 800 m

červený - nic moc

modrý - něco mezi

 

nejraději mám zelený, tečka je vidět docela daleko i během dne, kdy se červená za jasnějšího počasí ztratí i po pár metrech (používám to pracovně)


  • 0

#4 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 6:52

Mám takový pocit, že laser dovede oslnit i pilota letadla, v každém případě bych se přesvědčil, kam s ním svítím, když to nebude jen slaboučké ukazovátko. Ale ukazovali jsme si s tím souhvězdí na obloze a opravdu je asi nejvíc vidět ten zelený.


  • 0

#5 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 7:49

Diky. Uvazuju jej pouzit jako pevne nastaveny zamerovac. Bude ukazovat na dalsi stage cca 400m. Piloty by nemel ohrozit. Jeste se zeptam. Je videt paprsek toho laseru v noci? Nebo jen ta tecka na konci.
  • 0

#6 LudekV

LudekV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 166 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 8:04

Mám takový pocit, že laser dovede oslnit i pilota letadla, v každém případě bych se přesvědčil, kam s ním svítím, když to nebude jen slaboučké ukazovátko. Ale ukazovali jsme si s tím souhvězdí na obloze a opravdu je asi nejvíc vidět ten zelený.

 

OT: No jestli dosvítí na hvězdy, tak těch 800 metrů dá taky. Jen se divím, že se vyplatí čekat, dejme tomu při ukazování na Sirius, cca 17 let, než se ten odraz vrátí :-)


  • 2

a : Drake - vše potřebné pro (offline) geocaching na Android * Stránka projektu na GitHubu - požadavky a reklamace

Hlavní kešovací zažízení: Samsung Galaxy A41


#7 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 8:26

Pochopitelně že na hvězdy nedosvítí. Ale pokud je nějaký opar ve vzduchu (ne moc, to by hvězdy nebyly vidět), je paprsek ve vzduchu viditelný a pochopitelně je přesnější než ukázání rukou, když ten co ukazuje stojí jinde než ti, kterým to ukazuje. Já ale hvězdám moc nedám, nemám dost dobré oči na vidění do dálky.

A pěkný efekt je posvítit si do kouře z ohně a mávat s tím, pěkně se ukáže průřez vzdušnou turbulencí. Nebo zviditelnit jiné turbulence, třeba kouřové kroužky.


  • 0

#8 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 8:30

Je videt paprsek toho laseru v noci?

Normálně vidět není. Ale je samozřejmě vidět, pokud prochází přes molekuly vody (opar, mlha, déšť, sněžení) a přes jakoukoliv pevnou překážku, třeba prachové částice.

Proto se používá třeba na venkovních diskotékách ke "kreslení" na mraky


Tento příspěvek byl upraven od mirek454: 06 březen 2017 - 8:31

  • 0

#9 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 8:41

A jen technická. Pozor na umístění. Už jsem to na některých keších lovil a byl problém s tím jak stromy poporostly (a i se jakoby pootočily) i za pár měsíců a laser ukazoval jinam. A to bylo na hodně krátkou vzdálenost...


  • 0

#10 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 10:19

A jen technická. Pozor na umístění. Už jsem to na některých keších lovil a byl problém s tím jak stromy poporostly (a i se jakoby pootočily) i za pár měsíců a laser ukazoval jinam. A to bylo na hodně krátkou vzdálenost...

Diky za upororneni. Popremyslim o umisteni na neco vhodnejsiho. Chtel bych to dat prave trochu nahoru aby na to nenechavci nemohli a spoustet se to bude dole spinacem. Jen sehnat neco jineho nez stromy bude tezke :(


  • 0

#11 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 11:20

Diky za upororneni. Popremyslim o umisteni na neco vhodnejsiho. Chtel bych to dat prave trochu nahoru aby na to nenechavci nemohli a spoustet se to bude dole spinacem. Jen sehnat neco jineho nez stromy bude tezke :(

Tak na tuto kes se docela tesim! A kousek za barakem :-)


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#12 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 12:41

Nápad dobrý. Asi bude vyžadovat občasnou údržbu a nové zaměření. Ale hledat někde v dálce 400m zelenou tečku, to bude chtít nějakého ostříže, brejlovci nemají šanci. Jedině přijít za deště nebo sněžení, ve dvou, jeden bude spínat a druhý půjde po paprsku. Pokud se paprsek alespoň trochu ukáže, aby se dal poznat směr, asi to půjde. Ale pár lidí bude nadávat. Jako u všech takových vychytávek, ostatní to budou chválit. Ovšem připrav se na vybité baterky, venku to dlouho nevydrží, i když se to bude zapínat jen tlačítkem. Asi by bylo vhodnější místo těch knoflíků dát pořádné tužkovky alkaliky někam mimo.


  • 0

#13 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 13:12

Z praxe:

  •  v mrazu některé lasery vůbec nezačnou svítit
  • každý kus je jinak zaostřený a svítí i jiným směrem, takže při výměně znovu vše nastavuješ
  • počítej s tím, že ve větru se hýbe kmen stromu i tam, kde budeš mít namontovaný laser. Výchylka paprsku na 300m bude dost velká.
  • zelený má značný odběr, takže to chce opravdu dobré baterky.
  • u spínače je potřeba mít kontrolku zapnutí, aby kačer věděl, že se něco děje
  • Kabel od vypínače k laseru nelep na strom silikonem, nebo tě Benjo sprdne  :D

  • 0

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#14 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 13:22

Zatim je to prave na urovni teorie. proto zjistuju moznosti.

 

Vsechno beru v potaz. Baterie samo  velky burty.

Cilem je kes s atributem teamoveho odlovu. Jeden sviti a druhej hleda pobliz souradnic ktere budou u zdroje.

 

Mam jeste jednu predstavu o vyreseni tehle situace. Nemate nekdo zkusenosti s telefonima displejema? Klasickejch telefonu jako je Nokia E52. Proste tlacitkac. Zajima me hlavne napajeni displeje co se tyka voltaze. Diky 


  • 0

#15 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 13:24

 

Z praxe:

  •  v mrazu některé lasery vůbec nezačnou svítit
  • každý kus je jinak zaostřený a svítí i jiným směrem, takže při výměně znovu vše nastavuješ
  • počítej s tím, že ve větru se hýbe kmen stromu i tam, kde budeš mít namontovaný laser. Výchylka paprsku na 300m bude dost velká.
  • zelený má značný odběr, takže to chce opravdu dobré baterky.
  • u spínače je potřeba mít kontrolku zapnutí, aby kačer věděl, že se něco děje
  • Kabel od vypínače k laseru nelep na strom silikonem, nebo tě Benjo sprdne  :D

 

Diky, to je dobre vedet. Zvlast ta zima. Myslel jsem na izolacni vatu okolo tela laseru a hlavne okolo baterek.


  • 0

#16 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 13:40

Já to mám připravené trochu jinak. Noční mysterka, červený 10mW laser svítí přes údolí. Baterii si musí každý vzít svou, žádný vypínač, žádná polarita baterky a napětí 4,5 - 12V. A laser svítí pouze 2minuty a pak cca 5 minut ne. Laser je v trubce ve skalní puklině, stabilizovanej montážní pěnou a jsou tam šroubky na jemné nastavení. Celé to bude umístěné cca 2m pod hranou masívu a tak nehrozí nějaké úpravy od zvídavých kačerů. Testuju to od podzimu a zatím OK. Na jaře bych to chtěl zadělat do terénu a pak se uvidí. 


  • 5

#17 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 13:42

....

Cilem je kes s atributem teamoveho odlovu. Jeden sviti a druhej hleda pobliz souradnic ktere budou u zdroje.

...

technická: podle groundspeaku není tento atribut určen na keše tohoto typu (je tu na to starší vlákno tuším od rv)


  • 0

#18 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 969 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 14:53

Tak na tuto kes se docela tesim! A kousek za barakem :-)

OT: owner nemá rád FTF foudery - já byl na minulém FTFku jen takhle |-| daleko od zápalu plic a utopení. S tím laserem čekám podobnou piškuntálii. BTW - měl se ozvat minulý týden, to jsem zelený laser z DX vyhazoval, ani nevím proč....


  • 0

#19 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 14:59

OT: owner nemá rád FTF foudery - já byl na minulém FTFku jen takhle |-| daleko od zápalu plic a utopení. S tím laserem čekám podobnou piškuntálii. BTW - měl se ozvat minulý týden, to jsem zelený laser z DX vyhazoval, ani nevím proč....

Honzo jak to muzes rict. O te vodni jste vedeli pul roku. Ze pujde ven jak roztaje taky. proste jste podcenili pripravu. Se zelenym je to skoda. Tak priste. :rolleyes:


technická: podle groundspeaku není tento atribut určen na keše tohoto typu (je tu na to starší vlákno tuším od rv)

Nevadi, tak uz to cil neni. Diky za radu. Tak cilem je ted kes :)


Já to mám připravené trochu jinak. Noční mysterka, červený 10mW laser svítí přes údolí. Baterii si musí každý vzít svou, žádný vypínač, žádná polarita baterky a napětí 4,5 - 12V. A laser svítí pouze 2minuty a pak cca 5 minut ne. Laser je v trubce ve skalní puklině, stabilizovanej montážní pěnou a jsou tam šroubky na jemné nastavení. Celé to bude umístěné cca 2m pod hranou masívu a tak nehrozí nějaké úpravy od zvídavých kačerů. Testuju to od podzimu a zatím OK. Na jaře bych to chtěl zadělat do terénu a pak se uvidí. 

Ahoj, a planovana vzdalenost?


  • 0

#20 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2017 - 21:20

Atribut Teamwork je určen na keše, co se luští přes půl zeměkoule. Vím o jedné dvojici, co měla k české indicie v Holandsku a holandská v Čechách, to tento atribut ale ještě neexistoval. Nebo o nutnosti zavolat z budky v Brně do budky v Plzni a od náhodného příjemce, co to zvedne si nechat přečíst číslo napsané v budce. Ale pokud vím, používá se (nesprávně) i tam, kde je třeba spolupráce dvou lidí na jedné keši. Což je ale i většina T5 stomovek, je bláznivina chodit na ně sólo. Nic ale nebrání napsat o nutnosti spolupráce do listingu.

S tím laserem by mě to ale opravdu zajímalo, jestli to bude fungovat a bude to vidět.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama