Přejít na obsah


Fotka

Zákaz vstupu do lesa - prasečí mor

doporučení pravidla

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Nikita-1

Nikita-1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2017 - 22:58

Všem kačerům !!!

 

Pozor na zákaz vstupu do lesů ve Zlínském kraji pod pokutou až 20 000 Kč.

 

Na dodržování zákazu bude dohlížet PČR. Zákaz platí do 29.sprna 2017.

 

Doporučuji kešky v zamořené oblasti dočasně disablovat.

 

Mapu oblasti je možné shlédnout na přiložených odkazech, nebo zde přiloženém souboru:

 

 

Zlin.eu, iDnes.cz

 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 5

#2 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 09 srpen 2017 - 11:51

jsem v šoku - z mrtvých stání, návrat ztraceného syna :-)


  • -1

*


#3 HubdaTeam

HubdaTeam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 102 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 9:26

Je mi stale zahadou, proc kdyz tvrdi, ze se mor neprenasi na cloveka (je pro nej neskodny), tak zavedli zakaz vstupu cloveka do lesa? Muze mi to nekdo vysvetlit? Mozna jsem jen nezaznamenal nejaky novy poznatek.  B) Diky moc.
 


  • 1

#4 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 9:34

Taky jsem zatím nikde na důvod nenarazil. Napadá mě, že by člověk mohl šlápnout do trusu nakažených zvířat a přenést to v podrážce jinam.


  • 1

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#5 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 9:36

Aby člověk nepřenesl nákazu do domácího chovu. Nebo bezpečnostní opatření pro zvýšený lov. Je to taková hysterie, aby se ukázalo, že se něco dělá, i když efekt to mít nebude. Jako když v odchovně selat zakázali zaměstnancům konzumaci čehokoliv vepřového.

Že jsou divočáci přemnožený, o tom se ví už alespoň 30 let. A dokud se bude kukuřice a řepka sít až k lesu, nedá se s tím nic dělat, odtud je nikdo nevyžene a střílet se v tom nedá. 20 metrů jetele a posed na kraji lesa, tam už má flintivec šanci. Ale možná se stavy sníží díky této nákaze.


  • 1

#6 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 9:50

Kolegyně s manželem (oba myslivci tady u Otrokovic) mi říkali to samé. Tyto dvě plodiny jsou jídelna a ložnice v jednom. Zemědělci nereflektují na žádosti mysliveckých sdružení ponechat neosázené pásy třeba u lesa nebo u potoka. Prase, které nevidíš, nemůžeš střelit.


  • 1

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#7 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 10:32

Je mi stale zahadou, proc kdyz tvrdi, ze se mor neprenasi na cloveka (je pro nej neskodny), tak zavedli zakaz vstupu cloveka do lesa? Muze mi to nekdo vysvetlit? Mozna jsem jen nezaznamenal nejaky novy poznatek.  B) Diky moc.
 

Hlavním důvodem je, aby se kvůli vyplašení prasata nedostala mimo ohraničené území a nepřenesla mor dál. Ze stejného důvodu se nesmí prasata střílet, a budou se jen odchytávat do klecí, nebo nechávat, aby pochcípala na místě, proto jim tam taky nechávají ty plodiny. Kdyby to kolchozníci sklidili, tak by za prvé prasata vyplašili, a za druhé by pak neměla co žrát a mohla by jít jinam.

PS: moc se omlouvám za mínusko, ale klikal jsem na Citovat a ona mi zrovna obrazovka poskočila


  • 2

#8 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 11:56

Pokud vím, chtěli povolit odstřel, dokonce silně podpořit i s použitím zakázaných způsobů lovu (např. se světlem) a následně je likvidovat v kafileriích. Připadá mi to taky jako nesmysl, to se prostě lovem nedá vyhubit. Chtělo by to do lesa nasadit vlky a medvědy. A zákaz vstupu by pak byl zbytečný.


  • 0

#9 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 969 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 12:03

Soused myslivec říkal dvě věci - ohrazeno je to kvuli tomu, aby prasata nakažená morem nemigrovala jinam. V uzavřené oblasti vychcípají sami. Na člověka to přenosné není, ale problém by byl při nakažení chovů. Ale nevím nakolik je to médii vyhypovaná hysterie podobně jako s ptačí chřipkou....


  • 0

#10 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 12:36

Včera v radiu říkali, že myslivec za každé zastřelené prase v tomto území dostane od ministerstva 2000,-, pokud se u prasete neprokáže nakažení, může si jej ponechat.

Pak bude užší oblast, kde se střílet nebude, dá se jim tam žrádlo a prasata se odchytnou. Tento krok jsem trochu nepochopila.

V ohraničené oblasti by se měla sklidit všechna pole, kde by se prasata mohla schovat, nechá se jen jedno, kam se stáhnou a zde se pochytají/vystřílí (?).


  • 0

#11 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 14:27

On je především problém, kolik nakažených prasat se kam přesunulo ještě před zavedením všech opatření a zejména ohradníku. Podle myslivců pro prasata není problém se za noc přesunout o 40 - 50 km. 

U ohradníku by mě zajímalo, jak bude účinný, protože co prasata dokážou projít.....

Včera ukazovali ve zprávách mapu, jak se k nám nemoc přesunula od východnějších sousedů a kolik je nakažených zemí. Nějak se mi nechce věřit, že nákazu se povede zastavit zrovna u nás v uvedeném pásmu. Při migraci dalších prasat z Polska nebo Slovenska mi to přijde nereálné.

Opatření beru jako snahu ochránit chovy domácích prasat, ale to by se musely zavést i nějaké dezinfekční průchozí vany pro všechny, kdo přechází a přejíždí ze zóny - něco jako bylo u předchozích problémů.  Včera ukazovali i zmírnění opatření v zóně např. u cyklostezky - na jednu stranu fajn, ale na druhou? O dezinfekci se nezmínili, že by u prasečího moru nebylo nic v terénu použitelného a účinného? 


  • 1

#12 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 108 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 18:53

Ftípné také je, že první nakažené prase se objevilo za nemocnicí, konkrétně za budovou hygieny :-)

Jen se bojím, až se objeví zombie apokalypsa, jak to všechno dopadne.....


  • 0

*


#13 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 19:46

Možná by bylo řešením prasatum v zime davat nejakou dobrotu, ve které by byla přimíchaná antikoncepce. To nemyslím jako vtip. Nemohly by se dál množit a postupně je vystřílet.
Jenže to má háček, aby to nežrala i jiná zvěř a zvířata.
Ale můj názor je, že přemnožení černé zase zavinili vochránci všeho.
  • 1

#14 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2017 - 23:44

Možná by bylo řešením prasatum v zime davat nejakou dobrotu, ve které by byla přimíchaná antikoncepce.

To je naprd, divočáci jsou mnohonásobně přemnožení a jejich počet redukovat, nikoliv stagnovat. Když jim něco cpát do jídla tak leda věčné uspání.


  • 0

#15 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 11 srpen 2017 - 5:52

Jak už jsem napsal, můj spolužák před 30 lety říkal, že u nich na vsi kdo má flintu si střelil prase. Že to dostali přímo nařízeno, že prasat je moc. To není problém dneška, to se táhne desítky let. A v takových případech se vždycky najde nějaká nemoc, která stavy zredukuje. Jen nebývá tak selektivní, aby vyhubila např. jen divoká prasata. A vždycky jsou nařízena opatření, která hodně stojí a nic nevyřeší, jako např. odměna za králičí uši v Austrálii.

Mimochodem, kolik je myslivců a kolik je prasat? Dá se lovem vůbec redukovat stav? Prasata se pohybují ve stádech a střelit se dá jedno, ostatní utečou.


  • 0

#16 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 11 srpen 2017 - 10:05

Mimochodem, kolik je myslivců a kolik je prasat? Dá se lovem vůbec redukovat stav? Prasata se pohybují ve stádech a střelit se dá jedno, ostatní utečou.

Dobré otázky, na které je ale problém odpovědět. Tak D4. Počty myslivců se dají zjistit ze statistik. Jejich stavy stále klesají. Zatímco před pár lety jich bylo hodně přes 100 tisíc, dnes jich bude tak 80 - 90 tisíc, přičemž hodně jich je staršího věku, kdy trefí maximálně tak spícího trempa. Stavy černé zvěře nikde nenajdete. Pro trendy se vychází z počtu odlovených kusů, kdy jejich počet neustále roste. V posledních letech je to kolem 150 tisíc kusů, přičemž pro zachování stavu se doporučovalo odlovit ročně cca 200 tisíc kusů, a pro snižování 300 tisíc.

 

Včera ukazovali ve zprávách mapu, jak se k nám nemoc přesunula od východnějších sousedů a kolik je nakažených zemí. Nějak se mi nechce věřit, že nákazu se povede zastavit zrovna u nás v uvedeném pásmu. Při migraci dalších prasat z Polska nebo Slovenska mi to přijde nereálné.

No, doporučoval bych nějaký spolehlivější zdroj, např. SVS. Petr Skoumal sice o tom zpívá, ale zatím to pravda není. Takže AMP se k nám nedostal migrací. Tou se pomalu šíří od roku 2014 z pobaltských států přes Bělorusko, Polsko a Ukrajinu k Slovensku, kde zatím ještě není. Dosud se tedy nezjistilo, jak se AMP k nám dostal, i když nějaké spekulace v médiích proběhly, ale ty mají podobnou hodnotu, jako kdysi v případě amerického brouka.

 

Opatření beru jako snahu ochránit chovy domácích prasat, ale to by se musely zavést i nějaké dezinfekční průchozí vany pro všechny, kdo přechází a přejíždí ze zóny - něco jako bylo u předchozích problémů.  Včera ukazovali i zmírnění opatření v zóně např. u cyklostezky - na jednu stranu fajn, ale na druhou? O dezinfekci se nezmínili, že by u prasečího moru nebylo nic v terénu použitelného a účinného? 

No jo, není ale nejjednodušší, když do té oblasti, kde je výskyt AMP, nebude nikdo chodit? Ale s ohledem na přenositelnost onemocnění nebezpečí moc nehrozí, podstatnější je, aby prasata neopustila danou oblast. Jako snad jediný hypotetický případ bych třeba mohl uvažovat, že bys v lese šlápla do prasečího lejna nakaženého divočáka, a pak doma tou stejnou botou do krmení svého prasátka.

 

Jen se bojím, až se objeví zombie apokalypsa, jak to všechno dopadne.....

Špatně, jak jinak !? :D 


  • 1

#17 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 11 srpen 2017 - 10:45

Takže každý myslivec, i ten, který už skoro nevidí, nebo už střelil flintu, by musel dostat 4 kusy. Dost nereálné. Ale věřím tomu, že velkochovatelé z toho mají strach, v prasečáku mají tisíce kusů a v případě nákazy by museli likvidovat celé chovy.


  • 0

#18 Viktor36005

Viktor36005

    Viktor36005

  • Members
  • PipPipPip
  • 129 příspěvků(y)

Publikováno 11 srpen 2017 - 12:29

…… všimli jste si, jak se historie opakuje ??? Posledních pár let sleduju jaké pohromy se na nás řítí : Včelí mor, nemoc  šílených krav, ptačí chřipka a teď Africký mor u prasat . Vždy jsou stejné příznaky: velký úhyn jednoho druhu. …..a řešení???? Kompletní vymlácení (utracení) a spálení napadeného druhu, zákaz vstupu do „postižené“ oblasti, KOMPENZACE pěstitelům (hlavně se ani nepokoušet o léčbu). O tom, že jsou to opatření velmi účinná svědčí  fakt, že o výše uvedených „nebezpečných“ nemocech už druhý rok nikdo neví. Novináři nám o jejich výskytu nic neřeknou. Prostě jak rychle přijdou, tak rychle zmizí. Sláva, jsme zachráneni. Kam ty viry asi tak mizí ???? Nevíte ???

Zatím snad jediný druh, který odolává jsou ryby. Ještě jsem neslyšel o rybím moru, nebo nemoci šílených ryb. Tak čekám, jestli to nepřijde příští rok…..a jak tak čekám, pustím televizi a ejhle, máme tu nový druh moru  u králíků a zaznamenané velké úhyny. No to se podívejme, co se to děje. Tak za letošek dva druhy (prasata a králíci). Že by to ty ryby stihly ještě letos ??? 


  • 3

#19 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 11 srpen 2017 - 16:08

Nestraš, jsem Ryba a když se nějaký úředník překlepne  :D  a do jistě již připraveného opatření napíše místo "každá ryba v okruhu x-km" chybně " každá Ryba...."  :(  

 

Ale vážně, přemýšlím o souvislostem podobně jako ty. Brání se jen naše "MATKA PŘÍRODA" nebo je třeba probrat " KOMU TO PROSPÍVÁ" v širších souvislostech a možná několika směrech?

 

Zpátky k prasatům.  Omlouvám se za uvedené Slovensko, nějak jsem získala optický dojem z mapy, že je zasažené také.

Ale co by mě zajímalo je jistota, že nákaza k nám nemohla přijít z Polska, s kterým nemáme zrovna krátkou hranici?

Další, co si nedovedu představit je, že do zóny nebude nikdo chodit a že nakažená prasata nemohou být už o kousek dál...

 

Jo a k těm starším myslivcům, ono není myslivec jako myslivec stejně jako je to s kačery. Víc jsou prostě vidět "průšvihářské výjimky" než ti zodpovědní. Jeden, který se tu občas objevuje, dost často při podobných krimi zprávách nadává, jakou jim zase kdo udělal "reklamu" a připomíná základní pravidlo, že nemůže střílet na nic, co bezpečně neidentifikuje a to ještě za dodržení pár dalších podmínek. :mellow: Možná se MikiHamza dočká pozvání na čekanou nebo hon, aby viděl, jak "staříci" střílí. Vyjádření nebylo zrovna šťastné.  ;) Jsou místa, kde se podstatná část prasat odloví právě díky nim - mají proti mladším a zaměstnaným čas. Jo, lobuju za ně nejen proto, že jsme si letos právě díky kačerovi - staršímu myslivci a kamarádům užili  skvělou "poeventovou šípkovou" pro dvacet lidí :wub: , ale protože jich pár znám a vím, co nastřílí a jakou mají mušku. I na jednom střeleckém eventu si pamatuji, kdo byl mezi vítězi. ;)  

 

Možná tu někdo z kačerů - myslivců potvrdí, že jsou oblasti, kde už v souvislosti s morem, i když jde o nezasažené oblasti,  začínají mít problém s výkupem střelených prasat. Paradoxně  v zóně jsou 3000 Kč za kus, ale o kus dál budou rádi, když dostanou místo nedávných 40 Kč jen 20 Kč za kg, někde už prý není zájem prasata vykupovat. Takže na jednu stranu je třeba snižovat stavy, ale co se střelenými kusy? Penězi za výkup myslivci dotovali krmivo, stavbu posedů atd. .......většina sdružení má v pravidlech, kolik má každý člen do pokladny "nastřílet" a většina peněz byla právě za prasata. Mor tak zasahuje i oblasti, kde ještě není.


  • 1

#20 HonzaNov

HonzaNov

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2017 - 8:02

Předpokládám, že to bude do odvolání. 

Jinak doufám, že to už ti myslivci vystřílejí puškami  co nejdříve. 

V té oblasti žádnou kešku nemám, škoda, ještě jsem nikdy žádnou nedisabloval.

Díky za info, s rodinou tam tedy teď nepůjdeme. Mimochodem, přesunuli i závod aut kvůli tomu :D Tu zpávu najdete tady: http://zlin.idnes.cz...zlin-zpravy_ras

Honza


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:doporučení, pravidla

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka