Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Powerbanka pro dobíjení mobilu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
60 odpovědí na toto téma

#21 Frossa

Frossa

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 14:29

Díky všem za rady, promyslím to ještě. Co je to za zařízení co má na fotce Kohout team? Jen ze zvědavosti. :-)


  • 0

#22 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 14:40

To je měřák napětí a proudu do USB portu. A v něm je zapojená umělá zátěž.

Ukazuje, že ta dva roky stará a ne úplně nabitá powerbanka dává s danou zátěží proud 1,81A a napětí na ní při tom klesne na 4,87V.


  • 0

Geoget + Locus Pro na Asus Zenfone Max Pro M1, občas Etrex 30 + GPI generator, Wine, Debian testing


#23 Frossa

Frossa

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 13:51

Jo takhle. Už jsem si myslel jestli někdo nemá po domácku udělanou věc na GPS souřadnice, ale to je asi blbost. :-)


  • 0

#24 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 220 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 15:57

 

Jo takhle. Už jsem si myslel jestli někdo nemá po domácku udělanou věc na GPS souřadnice, ale to je asi blbost. :-)

 

 

Jestli je to blbost, to je na zvážení každého soudruha, ale o jedné vyrobené doma vím.


  • 0

#25 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 17:42

Proč tak složitě? Na Arduino event přišel jeden taky s vlastní GPS a v té krabici od bot měl jen displej, arduino, GPS modul a pár drobností.


  • 0

#26 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 220 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 19:20

Proč tak složitě? Na Arduino event přišel jeden taky s vlastní GPS a v té krabici od bot měl jen displej, arduino, GPS modul a pár drobností.

 

To já nevím, nejsem autor a ani tomu nerozumím. Vyobrazený strojek je ale víc jak 10 let starý a netuším, jak v té době bylo arduino u nás rozšířené...


  • 0

#27 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 20:19

No, k autorovi té Arduino GPS to nemáš daleko, geograficky. Tipoval bych, že je autorem i té cos uveřejnil. Známý FTFkař.


  • 0

#28 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 220 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 22:10

No, k autorovi té Arduino GPS to nemáš daleko, geograficky. Tipoval bych, že je autorem i té cos uveřejnil. Známý FTFkař.

 

Ne, ne, jedná se o (kdysi) známého STFkáře ;-)

A pokud vůbec bylo v době stavby Arduino dostupné, tak bych se vůbec nedivil, kdyby to schválně stavěl bez něj ;-)

 

Jsme už ale chvíli OT, tak abych se vrátil k tomu, z čeho povstal příspěvek, na který jsem reagoval, tak nejlevnější měřič proudu při nabíjení z powerbanky (či odjinud přes USB), co jsem našel, je tento. Tedy u prodejce v ČR, na Aliexpress jsem nelezl, tam to bude za dolar i s dopravou... ;-)


  • 0

#29 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2018 - 6:48

Problém měřáků proudu je, že zapojením měřáku změníš proud. Ten měřák musí na nějakém snímacím odporu měřit úbytek napětí a u malých napětí a velkých proudů je to už znát. Když prý u powerbank záleží i na délce kabelu. Pochopitelně existují měřicí metody, které úbytek minimalizují, tady nevím, jak to měří. Ale měřit obyčejným ampermetrem třeba odběr fotoblesku prakticky nemá smysl, bez měřáku bere podstatně víc. Na porovnání dvou nabíječek, kabelů, powerbank to vyhoví, ale tam se dá porovnávat i čas nabití z určité úrovně.

Co se týče ceny, je to strašné. Za poštu dáš stejně jako za výrobek. Pokud se nedá obejít pošta třeba přes Uloženku, je nákup drobností přes eshop zabitý. V tomto případě je to ještě přijatelné i s tou dopravou. Ebay, aliexpres, DX je v pohodě. Ale taky jsem tam koupil 64GB flešku, co měla ve skutečnosti 4GB. A vrátit se to nedá, protože za poštovné do Číny bych dal víc, než mě to stálo.


  • 0

#30 quellen

quellen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 590 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2018 - 11:30

...Pochopitelně existují měřicí metody, které úbytek minimalizují, tady nevím, jak to měří...

 

Měří se mg. pole kolem vodiče.


  • 0

Google Pixel 3 / Android 12 / c:geo


#31 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2018 - 12:28

To je jedna z téměř bezeztrátových metod. Má taky svoje mouchy. Zemské pole, remanenci čehokoli poblíž, atd. I magneticky měkké ferity jsou ve skutečnosti pěkně tvrdé.


  • 0

#32 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2018 - 13:00

Tyhle měřáčky až tak špatné nejsou, používají snímací odpor řádově 0,1 Ohmů, takže ten úbytek tam není tak velký. U běžných multimetrů, obzvlášť na menších rozsazích může klidně v jednotkách ohmů a to už je pak znát.


  • 0

#33 honzak123456

honzak123456

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2018 - 14:47

Běžné multimetry používají integrovaný obvod s citlivostí 0,2 V, takže pro 2 A rozsah, který je akorát pro měření "našich" nabíjecích proudů, výpočtem podle zákona starého Ohma nám vyjde čistě náhodou snímací odpor 0,1 Ohm.

V případě běžných multimetrů bych se více obával odporu měřicích šňůr a přechodových odporů.


  • 1

#34 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2018 - 14:58

Takže přídavný odpor je srovnatelný s vnitřním odporem baterie.

Osobně bych ale taky viděl větší vliv dvojích kontaktů za sebou, případně měřicích šňůr.

Nejhorší je ale takový ten psychologický efekt. Když něco jen zapneš a ono to funguje, nic dál neřešíš. Jakmile můžeš něco měřit, začneš srovnávat a považuješ všechno za špatné.

Mimochodem, právě ten úbytek 0,2V a odpor 0,1ohmu je někdy dost kritický. Líp vycházely staré ručkové přístroje, ty měly citlivost základního měřáčku třeba 50mV nebo i méně. (Záleží pak na zapojení bočníku, zprasit se to dá snadno). Ale stejně, když jsem chtěl na starém blesku měřit odběr, vůbec se přes měřák nerozběhl, nebo mu nabití trvalo podstatně déle.


  • 0

#35 Šela

Šela

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2018 - 10:47

Díky všem za rady, promyslím to ještě. Co je to za zařízení co má na fotce Kohout team? Jen ze zvědavosti. :-)

Ta co ti tu někdo doporučoval (2x) je sice fajn, ale je fakt, že na výlety těžká. Nicméně co se týče velikosti tak 10000 by mělo stačit.


  • 0

#36 Frossa

Frossa

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2018 - 14:13

Jo těžší asi bude. Taky jsem si představoval něco okolo těch 10000, že by mělo stačit.


  • 0

#37 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2018 - 17:33

Osobně jsem váhala právě kvůli váze, už takhle mám kabelu jak krosnu. Pro moje použití na tablet a mobil mám dvě, 4000 a 3000. Podle situace beru jednu nebo obě,4000 mi nabila tablet 2x. Je mi jasné, že 10 000 umí nabíjet dvě zařízení najednou, ale už to mám takhle. Pořizovací cena cca 500 Kč, koupeno v jednom německém obchodu.
  • 0

#38 Pavel TT

Pavel TT

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2018 - 23:24

Ja powerbanku vyresil nakupem pouzdra z Aliexpressu a dal si tam vlastni clanky. Pro nejake zarizeni jsme dodavali prumyslove 18650 tusim 2800mAh a vzhledem k mnozstvi byly za dobrou cenu. Mam dve uz skoro dva roky a zatim bez problemu funguji.

 

Jeste jedna vec tu nezaznela nebo jsem si ji nevsiml. Lixx akumulatory nemaji rady skladovani jak plne nabite tak i plne vybite. Dobre je skladovat je nekde mezi 20-80%. Nejlepe po pouzit nabit, pak chvilku nabijet mobil a teprve potom ulozit. Znamena to ale myslet na nabiti pred pouzitim.


  • 0

#39 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2018 - 8:11

 Lixx akumulatory nemaji rady skladovani jak plne nabite tak i plne vybite. Dobre je skladovat je nekde mezi 20-80%. Nejlepe po pouzit nabit, pak chvilku nabijet mobil a teprve potom ulozit. Znamena to ale myslet na nabiti pred pouzitim.

 

Můžeš prosím doplnit zdroj? O skladování vybitých článků jsem četl, ale že by Li-ion/pol článkům škodilo skladování při plném nabití slyším poprvé...


  • 2

#40 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2018 - 8:57

Jestli to není stejný bubák jako paměťový efekt u NiCd. Mnohokrát vyvrácen a přesto na něj spousta lidí věří. Jenomže ono takové poškození existuje, jen to není paměťový efekt, ale poškození nevhodným režimem nabíjení, hlavně u článků zapojených do série (jak při nabíjení, tak při vybíjení). Liony by měly být provozovány s elektronikou, která správný režim zajistí.

Možná ale nějaká studie o životnosti lionů v závislosti na nabití existuje, rád bych si ji přečetl. Myslím, že ale nebude moc významná. Tyto studie se dělají v laboratorních podmínkách a ve skutečnosti baterii škodí víc věcí v reálném provozu. Ponechání ve vybitém stavu, když si zapomenu nabíječku, mráz nebo horko, trvalé nabíjení, když telefon nebo PB zapomenu odpojit, atd. A každá baterie za čas odejde. A nikdo nedokáže říct, kolik by vydržela v ideálních podmínkách. Důležitější se mi zdá, aby když odejde, byla ještě k sehnání. Tedy baterie v telefonu, PB je zřejmě spotřební zboží bez plánované možnosti výměny baterie.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama