Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Powerbanka pro dobíjení mobilu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
60 odpovědí na toto téma

#41 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2018 - 8:57

Můžeš prosím doplnit zdroj? O skladování vybitých článků jsem četl, ale že by Li-ion/pol článkům škodilo skladování při plném nabití slyším poprvé...

Ono je to složitější. Na všech modelářských webech se dočteš o dlouhodobém skladování Lixx při určitém stupni nabití, který je definovaný podle napětí článku (myslím že 3,8V) což je článek skoro vybitý. Např. tady. Z vlastní zkušenosti vím, že plně nabité uskladněné baterie se mi samovolně nafoukly a zničily za 3 měsíce skladování.

Proto lepší modelářské nabíječky mají funkci "nabití na skladovací napětí".

Na webech o telefonech se ovšem dočteš něco úplně jiného. Např tady.

 

Jo ještě dodám, že když si koupíš jakoukoli novou Lixx baterii, nikdy není plně nabitá.


Tento příspěvek byl upraven od Fukar: 30 leden 2018 - 9:01

  • 0

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#42 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2018 - 9:37

No on je rozdíl telefon, kde plně nabiješ a baterie se hned začne vybíjet, a powerbanka, kterou nabiješ a necháš uloženou pro pozdější použití.

Pokud plné nabití škodí a lepší je skladovat při menším napětí, tak co je to potom plné nabití?

Takové, kdy to baterie trvale vydrží, nebo takové, kdy se baterie přebije s rizikem poškození hned, nebo v blízké budoucnosti?

To druhé je ale číselně větší a líp to vypadá na prospektech.

A jak jsme viděli na aféře s mobily, někteří výrobci opravdu použili malou baterii, kterou přebíjeli a končilo to až požárem.

Vyřešili to nabíjením na 80 nebo kolik procent, čímž vlastně přiznali, že reálná kapacita baterie byla jiná. A nakonec to přestali vyrábět a prodané vyměnili.

 

Nafouklou baterii jsem viděl. V MP3. Ani v Aliexpresu jsem tehdy nesehnal odpovídající a MP3 šla do kytek. Dnes už bych ji asi někde sehnal.


  • 0

#43 jardavera

jardavera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2018 - 13:50

 

Jo takhle. Už jsem si myslel jestli někdo nemá po domácku udělanou věc na GPS souřadnice, ale to je asi blbost. :-)

 

 

Já jsem měl dva kousky a uspořádal k této problematice event.....

https://www.geocachi...96-1fa3e2f3503c

navigace.jpg


  • 0

Co nevidím, nahmatám . . .


#44 Frossa

Frossa

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2018 - 15:07

jardavera: Zajímavý, určitě si to pročtu. Docela mě to zajímá. :-)

Jinak koukal jsem na powerbanky s kapacitou 20000mAh a ty jsou fakt těžký. Takže půjdu střední cestou a to těch 10000mAh.s


  • 0

#45 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2018 - 15:53

Můžeš prosím doplnit zdroj? O skladování vybitých článků jsem četl, ale že by Li-ion/pol článkům škodilo skladování při plném nabití slyším poprvé...

 

Tak ja to poprve neslysim, naopak, uz jsem to cetl mnohokrate na kdejakych stranmach, vcetne vyrobcu baterii.

 

Potvrzuje to i praxe. Vsimni si, kdyz vybalis treba novy telefon, tak bude mit baterku zhruba na 60%...


  • 1

#46 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2018 - 17:10

Jo, jenomže nosit polovybitou powerbanku ztrácí smysl. A nosím ji proto, kdybych ji potřeboval. Najednou budu chtít koukat na film, nebo keškovat a pak už bych si nezavolal. A předpokládat, že si ji nabiju než ji budu potřebovat, je jak 3 dni před požárem kontrolovat stříkačku.

Mám powerbanku zadarmo, tj. za body od banky, tak mě to tak trápit nebude. Spíš jsem jednu jinou dostal a ta nevydržela nabitá ani měsíc. Baterii z ní jsem už vyhodil, kdybych přišel k nějaké z laptopu, zkusil bych ji tam dát. Známí kupovali PB z Číny, asi za 70 korun, byli spokojeni. Telefon to sice naplno nenabilo ani jednou úplně, ale bylo to tak placatý, že se to vešlo k telefonu do pouzdra. Ono jde hlavně o to, co od toho chceš. Nouzové dobití na cestách? Týden keškování v horách? Nebo možnost nastartovat auto? Svítit si s tím ve stanu?


  • 1

#47 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2018 - 17:44

Díky za upozornění, je pravda,že obě PB byly nabité asi ze 3/4. Takže na ně po nabití na chvilku připojím tablet nebo mobil.
3000 je opravdu tenoućká a praktická, zrovna v Lidlu ve výprodeji za 229 Kč.
  • 0

#48 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2018 - 18:40

Já PB taky nabiju doplna a pak nechám. Li-ion stejně trpí určitým samovybíjením + malou spotřebu má elektronika, která je stále pod napětím, takže na 100% je to nabité skutečně jen chvíli.

 

A navíc, je otázkou, co je 100% a jestli náhodou obslužná elektronika není nastavena tak, že ve skutečnosti nabíjí třeba na 90% (aby se předešlo výše zmíněnému nafukování).

 

Ale hlavní je, že to potřebuju mít s sebou logicky nabité. Nedá se svítit, bude si s tím PB muset poradit. :)


  • 3

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#49 Frossa

Frossa

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2018 - 14:55

Teď jsme ještě narazil na powerbanku s quick chargem. Vyplatí se to, aby měla PB quick charge?


  • 0

#50 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2018 - 15:13

Pravděpodobně to bude quick charge od firmy Qualcomm. Pokud ti to telefon podporuje, tak bych to bral.


  • 0

#51 Frossa

Frossa

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2018 - 13:24

Tak to netuším od jaké firmy je ten quick charge. Nikde to nevidím napsané. Ještě zjistím jestli to můj mobil podporuje.


  • 0

#52 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2018 - 14:53

Má opravdu takový vliv délka kabelu? Pokud to má ztrátu 10%, neřešil bych to. Takový rozdíl udělá třeba i teplota, nebo samovybíjení. Spíš se bude prodlužovat doba nabíjení. Ale zase, když to budu mít na dlouhém kabelu, mohu PWB nechat v kapse. S krátkým kabelem musím vyndavat oboje. Nenabíjím z PWB tak často a naplno, abych nějakou závislost vysledoval. Ono by bylo nejjednodušší zkratovat kabel a odpor změřit, ale zkratuj piny v MicroUSB, když je ani nevidím.


  • 0

#53 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2018 - 15:14

delka kabelu nejakou roli hraje.. mnohem vetsi roli hraje kvalita kabelu!

 

Mam merak na USB. To jsem si pak jednou vzal 2A nabijecku, temer vybity tablet a hromadku ruznych kabliku.. a zkousel je opakovane merit.

 

A co myslis? Byly rozdily? Pohybovalo se to od 1.8A po 0.7A. To neni kosmeticky rozdil...


  • 4

#54 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2018 - 18:30

Doporučuji kupovat kabely, kde prodejce uvádí proudovou zatížitelnost. A nebrat nic pod 2A.

Problém měřáku na USB pro hodnocení kabelů je v tom, že telefon si někdy vezme méně, jindy více i se stejným kabelem na stejném zdroji a to i pokud není telefon nabitý. Např, s kabelem telefon jednou nabíjel asi 1,2A, ale teď, když jsem chtěl otestovat jiné kabely, nechce jít přes 0,5A ani s tímto.


  • 0

#55 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2018 - 9:56

To jsem pozoroval i se stejným kabelem a stejným zdrojem (počítačové USB). Nabíjím většinou tak z 80% naplno (jak se vybije přes noc) a doba, kterou to ukazuje, je pokaždé jiná.


  • 0

#56 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2018 - 13:56

Předpokládám, že těch 0,5A je dáno tím, že si telefon víc nevezme, nebo nabíječka víc nedá, tj. že to nejsou ztráty. Takže dejme tomu nabiju ten telefon stejně, jen to trvá déle. Otravuje to. mít telefon na kabelu (kde jsou ty doby, kdy všechny telefony byly na kabelu), ale jinak to nevadí. Nebo je to jinak?

Teď jsem viděl na youtube, jak někdo přišel na to, jak nabít telefon co nejrychleji. Přepnout ho do leteckého režimu. Asi je ale lepší ho rovnou vypnout. Rozdíly v době nabíjení jsou asi dány především tím, co zrovna běží. A v Androidu toho běží dost, i když to nepoužíváme. Takže možná na prodloužení výdrže nebo zkrácení nabíjení přepínat do leteckého, když keškuju a mám data offline (ale nikdo se mi nedovolá), vypínat 4G sítě, když mi stačí 3G, vypínat synchronizace, když je nepotřebuju, případně když jsem na místě a nic zrovna nedělám, tak telefon i vypínat.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 03 únor 2018 - 17:38

  • 0

#57 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2018 - 19:29

telefon jednou nabíjel asi 1,2A, ale teď, když jsem chtěl otestovat jiné kabely, nechce jít přes 0,5A ani s tímto.


On si hlavne vezme podle toho, jak moc je vybity. Nabiji se konstantnim napetim, takze nejvic si vezme, kdyz je vybity, a pak postupne proud klesa... Posledni procenta klidne i jen 0.1A.

Toho jsem si vedom, proto jsem to testoval na temer vybitem tabletu, a kabliky zapojoval opakovane. Jeden rychly, jeden pomaly, zase ten rychly, a zase ten pomaly... Levny kablik proste vic nedal.
  • 0

#58 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2018 - 19:55

Stejna zkusenost. Akorat s levnymi kabliky z Ciny jsem mel i 0.05 A. Kablik vypadal solidne,byl pekne silny,ale po prestrizeni jsem zjistil,ze silna je izolace,samotny dratek byl jako vlas...
  • 0

#59 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 833 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 10:08

Má opravdu takový vliv délka kabelu? Pokud to má ztrátu 10%, neřešil bych to. Takový rozdíl udělá třeba i teplota, nebo samovybíjení. Spíš se bude prodlužovat doba nabíjení. Ale zase, když to budu mít na dlouhém kabelu, mohu PWB nechat v kapse. S krátkým kabelem musím vyndavat oboje. Nenabíjím z PWB tak často a naplno, abych nějakou závislost vysledoval. Ono by bylo nejjednodušší zkratovat kabel a odpor změřit, ale zkratuj piny v MicroUSB, když je ani nevidím.

Přesně jak psal o něco výše HaLuMa. Taky jsem to testoval. Jako úplně nejlepší vyšel 10cm kablík přímo od PB (ten má ale chybu že se po nějaké době ulomí). Další běžné 10cm - nejlepší byl placatý s magnety na koncích (prodává KRUP tuším za 150Kč) . U delších byl úbytek proudu úměrný délce, samozřejmě pro kablíky od stejného výrobce. Z výsledků mám závěr, že nosit PB v kapse a mít telefon připojený dvoumetrovým kabelem je naprostý nesmysl. Proto nosím PB v ruce s telefonem, rozměry mám takové že se to oboje pohromadě dobře drží.

Trochu lepší kablíky (a také dražší) jsem taky koupil v CZC, jsou trochu masivnější, mají i různá barevná provedení.  


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#60 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 10:29

To je věc názoru, nebo spíš vhodného pouzdra, kam se vejde telefon i s PWB. Kulatá, případně jinak objemnější PWB se v ruce s telefonem dobře nenosí. A telefon na kabelu mi zase tolik nepřekáží, spíš je nebezpečí, že se vylomí. Když na kabelu, je to sranda, když v telefonu, to už sranda není. Proto jsou možná lepší kabely za roh.

A s tím nabíjením na konstantní napětí to pravda je a není. Ano, takto se mají nabíjet liony, lipoly. Ovšem asi taky ne neomezeným proudem. A možná některé telefony nebo aplikace v nich nabíjejí na menší napětí a až potom na větší, nebo mohou mít logiku i jinou, podle autora hardvaru nebo té aplikace vždy nejlepší. A dokumentované to asi nikde není, nebo pokaždé jinak. Opravdu, jedině to změřit. A počítat při tom se všemi vlivy - teplota, stav vybití, spuštěné aplikace (berou proud, kterým se nabíjí, takže měřák ukazuje víc, než nabíjecí proud). I s vlivy, které neznáme nebo o kterých ani nevíme. V každém případě, kabel se silnějšími dráty bude nabíjet s menšími ztrátami a rychleji. Na druhou stranu, 2 ampéry přes kontakty mikro USB konektoru, to se mi zdá taky dost, když jsou okem skoro neviditelné.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama