Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Obnova kesiek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 ondro91

ondro91

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 237 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 11:44

V prvom rade by som sa chcel vsetkym pozdravit, som tu novy clen, hoci tu citam prispevky uz viac ako rok a pravidelne.

 

Moja otazka urcena hlavne pre tych, ktory lovia aj powertraily pripadne serie, ale da sa vztahovat aj na ine kesky a mozete odpovedat aj ostatni samozrejme. Ako riesite ked lovite hlavne nejaky trail ale aj bezne kesky ked je jasne ze na tom mieste by mala byt petka alebo len taka obycajna krabicka? Najlepsie je to vztiahnut na trail ale niekedy je to mozne vediet aj pri iných keskach. Obnovujete to? Nechate tak? Po pripadnych reakciách este pridam nejake postranne otazky :-) Dakujem


  • 0

#2 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 11:57

Většinou neobnovuji, původní krabička by mohla být někde poblíž. Upozorním ownera.
  • 0

#3 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 12:13

Měl bys mít naprostou jistotu, kde keš byla, abys ji mohl obnovit.

U PWT je to "tolerováno", často k tomu vlastníci i vybízí (nejsou schopni dělat údržbu tolika keší). Ale u normálních keší platí to, že keš jsi nemusel najít, takže nemáš pohazovat někde vedle náhradní, pokud jsi třeba nenašel prázdný úkryt či zbytky té staré (a nebo nemáš od autora fotku umístění).

 

Osobně - pokud nevím, že je keš opravdu pryč a nemám svolení autora, nedávám tam keš (až na opravdu výjimečné případy).


  • 7

#4 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 885 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 12:38

Tak jak píše Roman_Jaromer - obnova kešky pouze po domluvě s ownerem a jeho souhlasu, např. v případě, že on sám není schopen rychle obnovit po případné ztrátě, kdy je na 100% jasné, kde keška má být. Ale i tak se může stát, že tam je, ale přesunutá někým jinam, než má být, takže pak tam mohou být dvě.

Trochu jiná je situace zvláště u PWT, kde owneři přímo vyzývají k obnově ztracených kešek. Pokud je místo jasné (např. držák na PET na stromě, jediný pařez v okolí s dírou či kámen u stromu apod.), tak se to dá, akorát pak místo původních krabiček se tam objevují různé provizorky, např. místo PETky je filmovka nebo tuba od léků v lepším případě, v horším jen pytlíček s papírkem. Takže pokud nemám aspoň trochu rovnocennou náhradu, tak radši neobnovuji a dávám DNF a NM i v těchto případech.  


  • 2

#5 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 12:39

U běžné keše v žádném případě z vlastní iniciativy nic neobnovuj, pouze informuj ownera, že je s keší pravděpodobně nějaký problém. Jedině pokud jsi schopen autora kontaktovat v době odlovu, aby ti potvrdil, že krabička fakt zmizela a obnovu provést můžeš. Jinak se klidně může stát, že tam bude originál kus vedle a kromě toho tvoje nová krabička. To je naprosto nežádoucí, protože další lovci mohou logovat někam, kam vůbec nemají.

 

U powertrailu se to skoro očekává, ne?  :) Navíc tam jsi schopen dost jasně poznat, jestli krabička chybí. A když obnovu neuděláš ty, udělá ji někdo z dalších kačerů. A podle mě v případě powertrailu ani nebude vadit více krabiček, pokud ji náhodou obnovíš zbytečně. Stejně to nikdo nezkontroluje.


Tento příspěvek byl upraven od bejcci: 22 leden 2018 - 12:39

  • 2

#6 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 13:14

Jestli jsi nenašel keš, zaloguj DNF. Pokud jsi si navíc rovnou jistý, že jsi našel místo, kde byla a opravdu tam není, logni i NM s informací o ztrátě. Obnovu nech na ownerovi. Jsem taky owner a založením keše jsme dobrovolně odsouhlasili, že se o ni budeme starat. A děláme to rádi! :)


  • 5

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#7 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 13:26

Ako riesite ked lovite hlavne nejaky trail ale aj bezne kesky ked je jasne ze na tom mieste by mala byt petka alebo len taka obycajna krabicka? ... Obnovujete to? Nechate tak?

 

Neobnovuji, nechám tak, případně píšu DNF. Rozhodně není dobrý nápad bez vědomí ownera tam cokoliv přidávat.


  • 6
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#8 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 790 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 13:27

Obnovil jsem keš, kde jsem už z logů viděl, že krabička je rozbitá a owner tam už dlouho nebyl. Všechno i s tou rozbitou jsem dal do jiné locklock. Napsal jsem to do logu. Za týden log od ownera, že krabičku vyměnil. Tak nevím. Naštvalo ho, že jsem ji tam dal já a hned tam vystartoval? Nebo jen konstatuje, že krabička je nová? Nekontroloval jsem to, tak nevím. Mohl napsat, že děkuje za obnovu, nebo vynadat, co se do toho pletu. Nebo nepsat nic. Takhle opravdu nevím.

Ale jinak, pokud narazíš na rozbitou krabičku, chybějící tužku, plný logbook - a budeš mít náhradu, klidně to doplň nebo vyměň. Pokud krabička úplně chybí, nech to tak a loguj DNF a NM - pokud nebudeš vědět, že owner stojí o obnovu od hledačů. Výjimečně se to dělá, třeba když owner je na dlouho pryč, nežije (ano, i takové krabičky jsou), nebo měl moc velké ambice při zakládání. To poslední je ale na archiv, vím to z vlastní zkušenosti.


  • 2

#9 ondro91

ondro91

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 237 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 13:45

Bezne kese som myslel take kde je zrejme kde ma ta keska byt -

 

priklad c.1 - napoveda v znacke hore a v rure nieje nic

priklad c.2 - elektricky stlp - ziadne diery, ostatne jeho kesky su petky, kesky v serii su v znackach a dole v tom priestore pod drevenym stlpom...


  • 0

#10 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 13:50

Pozor, ono je "zřejmé" a zřejmé... Často se může stát, že keš je jen "vedle" a nebo ji prostě nevidíš...

Už se mi to stalo mnohokrát na jasné jednoduché kešce.


  • 0

#11 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 13:51

Ondro, já ti rozumím a myslím, že ti rozumí i ostatní. Přesto odpověď zní: bez domluvy s ownerem neobnovovat.


  • 9
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#12 ondro91

ondro91

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 237 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 14:25

Ano takto riesim aj ja. V poslednej dobe chodim do madarska - Debrecen, Nyiregyhaza a stale napisem ownerom dopredu ci mozem obnovit. V debrecene odpisali traja z troch co tam maju najviac kesi ze budu velmi radi. V Nyiregyhaza je vacsina kesiek pod taktovkou jedneho ownera a napisal som mu, akurát ze uz mesiac nebol prihlaseny na GC, par kesiek z trailov sme mu obnovili tak to bude myslim ok...Ja len tak aby som sa spytal ci mate rovnaky nazor na to a aby som vedel do buducnosti


Tento příspěvek byl upraven od ondro91: 22 leden 2018 - 14:27

  • 1

#13 Gresaci

Gresaci

    Romana

  • Members
  • PipPipPip
  • 986 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2018 - 16:19

Jak už bylo řečeno, jen po dohodě s ownerem.

Mně také jeden krabičku obnovil, aniž bych tušila, že tam moje není. Ale najednou se mi začaly množit logy, že chybí v logbooku bonusové číslo, což mi začalo být divné, tak jsem zašla na kontrolu. Na místě byla nová krabička, samozřejmě bez čísla. A až jsem napsala prvnímu zapsanému v náhradním logbooku, tak jsem se dozvěděla, že mi ji obnovil. Kdybych tam neměla bonusové číslo, tak ani o ztrátě a nové krabičce nevím. Všem, co odlovili a zapsali do náhradní krabičky, jsem pak s omluvou posílala bonusové číslo. Obnoviteli jsem ale log smazala, protože jsem byla docela naštvaná. 


  • 7

#14 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 8:19

Obnoviteli jsem ale log smazala, protože jsem byla docela naštvaná. 

 

Logy se nemažou těm, na které jsme naštvaní, ale těm, kteří je nemají platné (tj. smazat log obnoviteli a ostatním ho nechat je přinejmenším diskriminační, bez ohledu na to, že ostatní logovali v dobré víře)


  • -2

#15 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 221 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 8:55

Logy se nemažou těm, na které jsme naštvaní, ale těm, kteří je nemají platné (tj. smazat log obnoviteli a ostatním ho nechat je přinejmenším diskriminační, bez ohledu na to, že ostatní logovali v dobré víře)

 

Co je "diskriminačního" na tom, přistupovat jinak k němomu, kdo zcela vědomě porušil pravidla, než k ostatním, co jednali v dobré víře?


  • 2

#16 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 9:06

Logy se nemažou těm, na které jsme naštvaní, ale těm, kteří je nemají platné (tj. smazat log obnoviteli a ostatním ho nechat je přinejmenším diskriminační, bez ohledu na to, že ostatní logovali v dobré víře)

Smazání logu tomu, kdo na místo dal falešnou krabičku, je naprosto v souladu s pravidly. Ti ostatní už logovali "v dobré víře".

Pomíjím okolnost, že tam s obnovitelem bylo ještě dalších dvacet kačerů, tam se litera pravidel trochu míjí se zdravým rozumem.


  • 3

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#17 Gresaci

Gresaci

    Romana

  • Members
  • PipPipPip
  • 986 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 9:17

Logy se nemažou těm, na které jsme naštvaní, ale těm, kteří je nemají platné (tj. smazat log obnoviteli a ostatním ho nechat je přinejmenším diskriminační, bez ohledu na to, že ostatní logovali v dobré víře)

 

Diskriminační? Tak to nechápu. Ne že obnovil, aniž se zeptal, ale ani nedal v logu nebo ve zprávě vědět, že tak učinil.

A ostatní nebudu přeci "trestat" za něčí vinu. Oni našli krabičku na správném místě a nemohli tušit, že to není ta moje, protože tomu vůbec nic nenasvědčovalo, protože v předchozích logách o tom nebyla ani zmínka, ani o ztrátě, ani DNF ani o obnově.

Jiný případ by byl, kdyby to bylo uvedeno v logu a já krabičku vypnula, pak by se mohlo o neoprávněném logu ostatních uvažovat.


  • 0

#18 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 10:36

Ono je to tak, že obnovitel na log nárok nemá, ale další už ano, protože nemohli tušit že logují do špatné keše. Viz https://www.geocachi...&id=38&pgid=427

A pokud byste někomu dalšímu (ne tedy prvnímu) log smazali a on by to reklamoval u GS, log by mu obnovili. Je pitomé, že se jako owner o něčem takovém (náhradní keška uložena bez tvého vědomí) typicky dozvíš pozdě a přitom máš za stav keše odpovědnost.


  • 2

#19 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 21:13

A jak je to tedy v případě, že autor již dávno nehraje a keš "žije" vlastním životem? :o


  • 0

#20 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 790 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2018 - 21:28

No, takové keše by správně měly vyhnít. Ale občas se zajímavé udržují svépomocí. Owner se o tom nedoví, třeba už ani nepoužívá mail, na který mu chodí maily. Občas bohužel už nežije. Dát na takovou keš NM znamená, že ten křížek už nikdy nezmizí. Kdo takovou keš chce udržovat, dělá to pomocí watchlistu.


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka