Přejít na obsah


Fotka

uzlování na táboře


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 14:11

Napadlo mě, že na náš dětský tábor by se mohla (snad i měla :)) zařadit výuka uzlování. Toho bych se i ujal, základní uzly umím a ledacos se poslední dobou učím z Youtube nebo z gord.gringo.cz.

 

Na netu jsem zjistil, že kusu lana, které každé dítěpro tento účel má, se říká "uzlovačka". Na YT jsem našel spoustu videí, jak vázat uzly, taky hasičské závody, ale nějaké záběry z tábora, jak konkrétně probíhá výuka uzlů a jaké jsou "best practices", to ne. A právě to by mě nejvíc zajímalo - jak postupovat? Když si představím těch čtyřicet človíčků před sebou, s lanem v rukou a otazníkem v očích... jak vlastně začít? :-)

 

Jo a k uzlovačce - jaký je osvědčený typ, délka a průměr?


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#2 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 14:49

Trochu OT. Leta jsem se pokousel okoli ucit Ianuv uzel na tkanicky u bot a vysledek: "Stejně nevím jak ten uzel vážeš". Ach jo a tak po cca peti letech jsem zjistil, ze me snahy prisly vnivec :(  a vsichni vazou ty uzly postaru, tak jak je to naucili v materske skolce. :D

 

Edit: pridavam odkaz: https://www.fieggen....ace/ianknot.htm


Tento příspěvek byl upraven od Solim: 05 únor 2018 - 14:52

  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#3 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 14:50

Učit uzlování a ne modelování uzlů na stole podle obrázků. Např. ambulanťák umí každý, od malička si s ním zavazuje boty, jen to neví. Turbánek vypadá složitě podle návodů, ale je to jen nekonečný copánek. Dračák je třeba umět uvázat kolem pasu a ne na stole. Atd.

A k tomu ambulanťáku  - s oblibou ukazuju, jak ho i silně zatažený rozvážu za dvě vteřiny. Kdo to vidí, nikdy s ním neuváže lano, na kterém závisí jeho zdraví.


  • 2

#4 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 14:55

.....A k tomu ambulanťáku  - s oblibou ukazuju, jak ho i silně zatažený rozvážu za dvě vteřiny. Kdo to vidí, nikdy s ním neuváže lano, na kterém závisí jeho zdraví.

Ano když ho uvážeš blbě... rozjede se po zatížení a ani se nemusíš namáhat s rozvazováním....


Tento příspěvek byl upraven od Loo36: 05 únor 2018 - 14:55

  • 0

#5 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 14:57

S těmi botami - kdysi jsem se u Gorda dozvěděl, že přibližně polovina populace používá ambulák a polovina křížovou spojku, která drží hůř. Tehdy se mi často rozvazovaly takové klouzavé tkaničky. Následně jsem u sebe zjistil, že používám křížovou spojku a když jsem přešel na ambulanční uzel, začaly tkaničky držet. Učit se uzly se vyplatí. :)

 

mpik: to rychlorozvázání - u jednoho z lan zatáhneš za krátký cancour nebo jak? EDIT: už vím - když nejsou dlouhé části proti sobě, ale úhlopříčně (což ale vlastně není ambulanční uzel a není lehké se k němu dopracovat, chvíli mi to trvalo :) ).

 

solim: Ianův uzel je co? Nejen Ota, ale i Google mlčí. :)


Tento příspěvek byl upraven od Pontiac_CZ: 05 únor 2018 - 15:23

  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#6 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 15:01


 

solim: Ianův uzel je co? Nejen Ota, ale i Google mlčí. :)

Uz jsem to doplnil do prvniho prispevku, je jich tam vic.


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#7 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 16:43

Když se podíváte na ten Ianův uzel, tak je to ambulančák...


  • 0

#8 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 17:54

Jestli muzu ... k tomu uvodnimu dotazu. Dulezite je napred nejak deti zaujmout, jinak je uzlovani vetsinou nebavi. Kdyz je zaujmes, pak zase otravujou porad  :D Pouzivam k tomu ziskani zajmu ruzna kouzla, hadanky, povidky a pribehy, ... zalezi na tom, jak stare deti to jsou.

 

Ale 40 deti najednou je na jednoho cloveka velmi mnoho. Ja povazuji za rozumne tak do 10, mozna 12. Zejmena u mensich deti je to dulezite.

 

Urcite je dobre je ucit v realu a na prikladech. Jednoduche je to u boty, ale jde to pouzit i u ostatnich uzlu. Takze se mnou uvazovaly (tabory uz nejaky ten patek nedelam) celty od stanu (skotova spojka), nite (coz je take skotova spojka, ale postupem, ktery se hodi pro ty nite), vlasec (na rybarskem prutu), zkracovaly lanka u stanu (ruzne zkracovacky) a podobne. Pochopitelne pro opravdove zacatky to chce pouzivat silnejsi a barevne uzlovacky, aby na tom bylo jasne videt co a kudy vede. Ja mam jeste tu vyhodu, ze vsechno umim vazat obema rukama, takze pri vyuce zohlednuji pravaky a levaky. Take povazuji za dulezite, aby znaly alespon zakladni vlastnosti uzlu a vedely kdy a na jakem materialu se da pouzit. (Treba ta nespolehliva ambulancni spojka spolehlive drzi na ocelovych lanech, takze nejde uplne pausalizovat.) Take je dobre vedet, jak ktery uzel jednoduseji rozvazat, u vetsiny to jde.

 

Co se tech bot tyka, polovina na ambulancni spojku je hodne optimisticke. Vim, pisu to tam, ale pravda to neni. Rekl bych, ze tak 3/4 lidi vazou krizovou spojku. Ma to jasnou "mechanickou" pricinu - obe pulky uzlu jsou vazane stejne. A ve svem zivote jsem potkal jednoho cloveka, co na bote vazal skotovou spojku. Koukal jsem na to jak vrana.  :D Zaujalo me tenkrat, ze to nejak smodrchal uplne jinak nez postupy, ktere jsem znal. Tak jsem si to nechal nekolikrat ukazat pomalu a pak ten uzel jeste prozkoumal.


  • 5

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#9 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 19:02

Učit uzlování a ne modelování uzlů na stole podle obrázků. Např. ambulanťák umí každý, od malička si s ním zavazuje boty, jen to neví. Turbánek vypadá složitě podle návodů, ale je to jen nekonečný copánek. Dračák je třeba umět uvázat kolem pasu a ne na stole. Atd.

A k tomu ambulanťáku  - s oblibou ukazuju, jak ho i silně zatažený rozvážu za dvě vteřiny. Kdo to vidí, nikdy s ním neuváže lano, na kterém závisí jeho zdraví.

 

Tohle je docela rozšířený omyl. Uvázáním tkaničky nevznikne vždy ambulantní uzel, ale v mnoha případech křížová spojka. / jak tak koukám, už to napsal gord / Mimochodem spojitost s gordickým uzlem? 

 

Pontiac_CZ. K upoutání pozornosti dětí lze využít třeba u dračí smyčky tuhle průpovídku. Nám fungovala velice dobře. 

V hlubokém jezeře žil drak. Když uviděl na břehu princeznu, vystoupil z vody, obtočil se kolem ní a snažil se ji stáhnout k sobě do jezera. Princezna ale stála pevně na nohou a stáhnout se nenechala. /Jezero je představováno spodním závitem na pevném konci lana, princezna je pevný konec lana vycházejícího ze závitu, volný konec představuje hlavu draka /


  • 0

#10 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 19:05

Jo, ambulanťák nebo křížová spojka - já si vážu boty ambulanťákem, líp to vypadá.

A rozvazování? Zkuste u ambulanťáku chytit jeden konec provazu, jednou rukou pevný konec, druhou volný, a škubnout. Převrátí se a najednou máte dvě očka na rovném provazu. A to sklouzne raz dva.

 

A zrovna ta pohádka o drakovi uvázat dračák nenaučí. Uvážete na stole něco, co je dračák. Ae ve skutečnosti omotáte provaz kolem pasu a uděláte několik pohybů rukou a je uvázaný. Nebo - uděláte očko, něco jako škoťák a volný konec provlečete. Pak to očko převrátíte. Dokud je očko, dá se smyčka zkracovat, po převrácení drží a nestahuje se. To je třeba ukázat.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 05 únor 2018 - 19:09

  • 0

#11 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 19:14

 jak tak koukám, už to napsal gord / Mimochodem spojitost s gordickým uzlem? 

 

 

Mysli si to spousta lidi, ono to k tomu, priznavam, i dost svadi. Ale neni tomu tak. Na druhou stranu to nijak intenzivne nevyvracim :-)

 

Pontiac_CZ. K upoutání pozornosti dětí lze využít třeba u dračí smyčky tuhle průpovídku. Nám fungovala velice dobře. 

V hlubokém jezeře žil drak. Když uviděl na břehu princeznu, vystoupil z vody, obtočil se kolem ní a snažil se ji stáhnout k sobě do jezera. Princezna ale stála pevně na nohou a stáhnout se nenechala. /Jezero je představováno spodním závitem na pevném konci lana, princezna je pevný konec lana vycházejícího ze závitu, volný konec představuje hlavu draka /

 

Tak pohadky pro vazani uzlu jsem zrovna na mysli nemel. Mel jsem na mysli triky (nektere na mych strankach i uvadim) a pribehy s jejich pouzivanim. Vetsinou jsou to veci s necekanym vysledkem. Treba kdyz nekdo dela do detailu totez, co ja, dokonce to opakuje se mnou, ale vysledek je jiny. To je pro deti zahada a chteji tomu prijit na kloub. V tu chvili uz se chytly a jsou moje :-) Uzlovacky nosim po kapsach porad, takze se daji pouzivat treba pri cekani na vlak a podobne. Ale taky se to nesmi prehanet. Vseho moc skodi. Chci je neco naucit, ukazat nejake zajimave (pro me) tema, ne jim ho zprotivit.


  • 1

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#12 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 19:20

Jo, ambulanťák nebo křížová spojka - já si vážu boty ambulanťákem, líp to vypadá.

A rozvazování? Zkuste u ambulanťáku chytit jeden konec provazu, jednou rukou pevný konec, druhou volný, a škubnout. Převrátí se a najednou máte dvě očka na rovném provazu. A to sklouzne raz dva.

 

A zrovna ta pohádka o drakovi uvázat dračák nenaučí. Uvážete na stole něco, co je dračák. Ae ve skutečnosti omotáte provaz kolem pasu a uděláte několik pohybů rukou a je uvázaný. Nebo - uděláte očko, něco jako škoťák a volný konec provlečete. Pak to očko převrátíte. Dokud je očko, dá se smyčka zkracovat, po převrácení drží a nestahuje se. To je třeba ukázat.

 

Je treba chytit volny a pevny konec na stejne strane uzlu. Tohle je ale trochu slozitejsi, kdyz je uzel a pevny konec pevne primknuty k tomu, co je spagatem svazano.

 

Draci smycka - chtel bych upozornit na to, ze cca 40 let se draci smycka na navazovani na lano nedoporucuje. (Neco jineho jsou jeji rozsireni, jako yosemitska, ...) Ona se totiz i draci smycka umi pekne zvrtnout, dost podobne tomu ambulancnimu uzlu. Jen se to na verejnosti tolik nevi.


  • 6

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#13 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 19:26

Jo, ambulanťák nebo křížová spojka - já si vážu boty ambulanťákem, líp to vypadá.

A rozvazování? Zkuste u ambulanťáku chytit jeden konec provazu, jednou rukou pevný konec, druhou volný, a škubnout. Převrátí se a najednou máte dvě očka na rovném provazu. A to sklouzne raz dva.

 

A zrovna ta pohádka o drakovi uvázat dračák nenaučí. Uvážete na stole něco, co je dračák. Ae ve skutečnosti omotáte provaz kolem pasu a uděláte několik pohybů rukou a je uvázaný. Nebo - uděláte očko, něco jako škoťák a volný konec provlečete. Pak to očko převrátíte. Dokud je očko, dá se smyčka zkracovat, po převrácení drží a nestahuje se. To je třeba ukázat.


Tu pohádku jsme používali během vázání na těle a měla úspěch.  ;) Neméně podobný úspěch měli závody v rychlosti uvázání lodního uzlu. Do země se zatloukl kůl. Měli jsem dvacetimetrový provaz. K jednomu konci se přivázalo děcko. Na povel vyběhlo a druhé děcko mělo za úkol během doby , než první děcko uběhlo do dané vzdálenosti "nahodit"  lodní smyčku na kůl. 


  • 0

#14 krky

krky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 20:39

Tohle mi připomnělo jistou prehistorii z minulého tisíciletí, myslím že se tomu říká mládí... Velmi oblíbenou táborovou kratochvílí byly závody v uzlování na čas, šest základních uzlů (ambulák, škoťák, loďák, dračí smyčka, zkracovačka a rybářská spojka). S dobrou přípravou (uzlovačky ležely na stole, nesměly se křížit) to nejlepší borci dávali v řádech vteřin. Na všechny byl nějaký trik, takové kung-fu. Závody byly dost oblíbené, ale předpokládaly samozřejmě dobrou znalost uzlování.


  • 0

Čím víc hvězdiček, tím víc geocaching! * Kdo nebyl na Brázdě, kešuje zbytečně.


#15 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 21:00

Jo, to o převrácení dračáku jsem taky psal. Ale jak toho využít, i když nebezpečné to může být, když se to převrátí náhodou. Ta náhoda ale je méně pravděpodobná, než u ambulanťáku. Tam stačí když svázaný provaz sklouzne třeba přes větev.

 

A jakou uzlovačku? Synovi do skauta jsem dal několik metrů repky. Koupil jsem ji kdysi dávno od nějakých horolezců za cenu cca šňůry na prádlo, netuším kolik stojí teď. Nebo nějaký pletený provaz z hobbymarketu. Uzly jsou na tom dobře vidět a dá se to rozvázat. Možná i paracord, ten je ale už dost tuhý a musí se zatavit konce, jinak se vytahuje prostředek. Nebo cokoli, třeba i tkaničky do bot. Radši pletený, než kroucený provaz, s tím se dělá blbě. Ale pokud chceš nahazovat lodní smyčku na kůl, nebo vázat dračák kolem pasu, chce to pár metrů a něco silnějšího.


  • 0

#16 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 22:57

Gord: díky za info z praxe. :) Souhlasím s menším počtem, ideálně po družinkách, což by bylo těch deset max. Když jsi se věnoval takové skupince, co dělaly ostatní? Taky uzlování se svými vedoucími?

Měl jsi to rozděleno na více lekcí, např. každý den dva uzly? Ale asi ano, přehánět to určitě nelze a na malou hlavičku můžou být i dva denně ažaž.

 

Co se konkrétního provedení uzlovačky týče, objevil jsem např. toto, dotazem mi bylo doplněno, že jde o 7 mm lano. Vezmu vzorek a uvidíme, jestli by to stálo za to. Hmm, vlastně si uvědomuju, že v propozicích různých táborů, co nacházím na netu, je požadavek na koupi uzlovačky kladen na rodiče. Což není špatné :), ale otázkou zas je, jaké provázky mohou někteří rodiče potomkům pořídit ... ;)

 

Příklady a příběhy kolem jsou určitě  vhodné.

 

Ano, s křížovou spojkou budeš mít pravdu, tu bude dělat většina lidí, stačí oba uzly provést stejně.

 

No a ten škoťák na tkaničky - to je zcela divné, teď jsem si to byl vyzkoušet, nemohl jsem to pořádně dotáhnout... nechápu. :D


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#17 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 23:02

Ano když ho uvážeš blbě... rozjede se po zatížení a ani se nemusíš namáhat s rozvazováním....

Ostatní to už v podstatě napsali, ale aby nebylo mýlky, tak to ještě jednou zopakuji a důrazně:

i správně uvázaný ambulantní uzel je velice nebezpečný, pokud na něm závisí zdraví nebo život (a nikoliv jen v horolezectví!)

Pro běžné spojování provazů je lepší škotová spojka ("tkalcovský uzel"), ale ani na ten bych se nepověsil. V tom případě jedině protiběžný osmičkový uzel! (prosím horolezce, aby mě opravili, jestli kecám.).

Vidím, že genderová korektnost pronikla i sem. Žádný "babský uzel", ale "křížová spojka". Nic proti tomu. Horší je omylem uvázat "zlodějský uzel" a vystavit se tak  nařčení z krádeže, a ne jedné. Pro běžné osoby platí presumpce neviny, ale kdyby ten uzel měl na tkaničkách u bot nějaký politik (a Slonková si toho všimla), tak běda mu!

Ještě připojím můj oblíbený uzel, v ruské námořní příručce označený (asi aby se nějak jmenoval) kinžálový uzel. Výborně drží a lehce se rozvazuje, i když byl silně zatížený. Obrázek pochází z galerie mé keše Na obzoru plachta bílá

https://coord.info/GC2P6KA

Dodatek: ty šňůry na fotce jsou obyčejné polypropylénové z nejbližšího železářství, průměr asi 7 mm. Každé vánoce do nich upevním koupený vánoční stromek a pohodlně ho odnesu domů...

Poznámka: ty volné konce nechte delší!!!

Přiložené miniatury

  • uzel-4.jpg

Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 05 únor 2018 - 23:14

  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#18 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2018 - 23:13

Jako uzlovačka jde použít lecos, ale taková osvědčená klasika bývala kdysi kožená šňůra k šicímu stroji. 

Něco takového: https://www.sicistro...zeny-remen-b109


  • 0

Geoget + Locus Pro na Asus Zenfone Max Pro M1, občas Etrex 30 + GPI generator, Wine, Debian testing


#19 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2018 - 6:42

Kožená šňůra k šicímu stroji? Jo, ale stovku za metr (v prodejně v CB). Nebo za dvacku z Číny, ale ta kůže je z nějakého umělého vola a smrdí tak, že se do batohu určitě strčit nedá. I když podle popisu i fotky na ebay to měla být kůže. Mají tam toho víc, něco z toho kůže určitě bude, ale je to loterie, co přijde.

Já mám ještě nějakou zásobu z dřívějška, ale s tou šetřím.


  • 0

#20 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2018 - 7:32

Gord: díky za info z praxe. :) Souhlasím s menším počtem, ideálně po družinkách, což by bylo těch deset max. Když jsi se věnoval takové skupince, co dělaly ostatní? Taky uzlování se svými vedoucími?

Měl jsi to rozděleno na více lekcí, např. každý den dva uzly? Ale asi ano, přehánět to určitě nelze a na malou hlavičku můžou být i dva denně ažaž.

 

Co se konkrétního provedení uzlovačky týče, objevil jsem např. toto, dotazem mi bylo doplněno, že jde o 7 mm lano. Vezmu vzorek a uvidíme, jestli by to stálo za to. Hmm, vlastně si uvědomuju, že v propozicích různých táborů, co nacházím na netu, je požadavek na koupi uzlovačky kladen na rodiče. Což není špatné :), ale otázkou zas je, jaké provázky mohou někteří rodiče potomkům pořídit ... ;)

 

Příklady a příběhy kolem jsou určitě  vhodné.

 

Ano, s křížovou spojkou budeš mít pravdu, tu bude dělat většina lidí, stačí oba uzly provést stejně.

 

No a ten škoťák na tkaničky - to je zcela divné, teď jsem si to byl vyzkoušet, nemohl jsem to pořádně dotáhnout... nechápu. :D

 

Organizace zalezi na tom, co je planovane. Pokud jsme meli "vyukove" dopoledne, pak jsme meli X stanovist a na kazdem deti stravily cca pul hodinky. Pokazde delaly neco jineho.

 

Jako uzlovacky jsem kdysi pouzival bavlnene snury k meteorologickemu balonu. Meli jsme toho mraky. Vyhodou bylo, ze je to hodne mekke, ohebne a slo to obarvit. Nevyhodou bylo, ze jsem kazdy konec musel nejak zacistit aby se netrepil. Postupem casu jsem se dopracoval k ovazani niti a pak omazani herkulesem. Dnes uz ty snury k dispozici nemam, tak bych pouzil 6-7mm pletenou snuru z OBI nebo podobneho obchodu. Nejsou na to zadne velke naroky krome te ohebnosti. Je to umelina, konce zatavit, aby se netrepily.

 

Kozene remeny bych nepouzival. Jsou drahe, spatne se barvi a bez obarveni jsou spatne odlisitelne jednotlive prameny pro vazani. Ten k sicimu stroji je na muj vkus hodne tuhy.

 

Skotova spojka na tkanickach - existuje postup vazani, ktery vychazi z ambulancni spojky. Kdyz to trochu modifikujes, neni problem s dotazenim boty.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama