Přejít na obsah


Fotka

Uznávání odpovědí u earth keší


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
27 odpovědí na toto téma

#1 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 12:47

Chtěl bych se zeptat (těch co mají založené earht keše), jak jste přísní, u uznávání odpovědí.

 

Uznáváte, i když jsou odpovědi neúplné, případně částečně nesprávné? Má na uznání vliv, když má kačer v logu fotografii? Případně, pokud je fotografie bez kačera ani GPSky?

 

Mám zatím jednu earthku, v první otázce se ptám přímo na pozorování v terénu (jednoduchá otázka - počet kamenů 2 různých bílých hornin a čím se od sebe liší). V druhé se ptám na složení hory (dá se zjistit z cedule na místě, ale nejspíše i z internetu - ale tam je to uváděno trochu jinak). V třetí se ptám na výskyt pískovce (jakou má barvu ten, co zde je a kolik je zde kamenů a kde se podle cedule vyskytuje). V poslední otázce se ptám na údaj z listingu.

 

Bohužel za historii jsem se setkal jen tak s 10-20% lidí, co měli všechny otázky úplně správně. Často u první otázky napsali jen počet kamenů, ale už ne jak se liší, nebo u třetí třeba nenapsali správně barvu (ještě toleruji drobné odchylky - např. červená - fialová (příklad, ne skutečná barva). Případně, když u poslední otázky hledají na Internetu a tak najdou jiný zdroj.

 

Jak se ale stavíte k tomu, že mají kačeři víc jak půlku otázek špatně? Mažete logy? Nebo se je snažíte spíše vzdělávat a zkoušíte je uhánět o správné odpovědi? Já zkouším spíše to druhé, i když naposledy jsem narazil, po prosbě o opravu odpovědí, abych mohl uznat log mi bylo řečeno, ať raději ten log smažu :-(.


  • 0

#2 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 15:06

Když kačer dodá foto z místa, tak jsem shovívavější.


  • 0

#3 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 15:07

Earthek mám osm a dohromady je na nich něco přes tisíc logů. Log na earthce jsem smazal jednou. Jinak jsem tolerantní, poprosím případně o doplnění, když kačer něco vynechá. Pokud má nějakou odpověď špatně, tak ho na to jen upozorním. Odepisuju téměř všem, tj. i těm, kdo mají odpovědi správně. Fotka má pro mě hodně velikou váhu, pokud jen na ní kačer vyfocený, tak má log de facto jistej,pro mě je důležité, že místo navštívil (samozřejmě teda i to, aby se trochu vzdělal).
Ten jeden smazaný log se týkal člověka, kterej neposkladal dobře ani odpovědi z listingu a z terénu byl úplně mimo.
Výjimkou jsou pak lidi posilajici odpovědi z finálkového serveru, když se to tu tehdy rozebiralo, jsem na jednom pro přehled také registrovaný. V tu chvíli logy mažu naprosto nekompromisně a jediná cesta, jak mě obměkčit, je právě fotka.
  • 2

#4 geotrain

geotrain

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 171 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 15:24

Já mám jednu earthku a zatím jsem nesmazal žádný log. Pokud je dejme tomu jedna odpověď špatně a má tam fotku, tak to uznám, pokud tam nemá fotku, tak mu napíšu, aby si odpovědi opravil.


  • 1

#5 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 15:35

Jen jsem nikde v pravidlech nenašel že by odpovědi musely být správné...

https://www.geocachi...id=107&pgid=688


Tento příspěvek byl upraven od petegeo: 16 únor 2018 - 15:35

  • 0

#6 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 15:50

Jen jsem nikde v pravidlech nenašel že by odpovědi musely být správné...
https://www.geocachi...id=107&pgid=688


To tam opravdu není, ale taky je v pravidlech napsáno, že úkoly musíš splnit a pokud odpovíš špatně, nesplnil jsi úkol. Je to stejné, jako ve škole. Nestačí do písemky vyplnit odpovědi, musíš to mít správně. Protože úkolem EC je tě něco naučit. A prokážeš to správnými odpověďmi.

Základ jsou jasně zadané otázky, které nnávštěvu místa jasně otestují. Jinak já beru fotku jako bonusové body.
  • 1

#7 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 16 únor 2018 - 17:10

To tam opravdu není, ale taky je v pravidlech napsáno, že úkoly musíš splnit a pokud odpovíš špatně, nesplnil jsi úkol. Je to stejné, jako ve škole. Nestačí do písemky vyplnit odpovědi, musíš to mít správně.

 

Tak toto nie je pravda. Citujem z geocaching.com: "In most cases you must answer questions to claim the find.". To znamená, že musíš odpovedať. Nie je napísané, že musíš odpovedať správne. Pletieš si to so skúškou. A toto nie je skúška. Stačí len odpoveď. Správna či nesprávna. Inak povedané: Bol si tam. Niečo si si prečítal. Niečo si odpozoroval v teréne. Niečo si odfotil. A máš FI.

 

 

Pre tých čo dávajú palec dole:

Je to tým, že preklad z angličtiny do slovenčiny je zrejme odlišný od prekladu z angličtiny do češtiny?


Tento příspěvek byl upraven od chrobak.truhlik: 16 únor 2018 - 18:05

  • -3

#8 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 17:23

Já bych řekl, že i snaha se má ocenit. Někdy to dá i mně práci správně pochopit, jak to ten owner vlastně myslel...


  • 5
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#9 turist

turist

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 176 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 17:25

Earthek mám osm a dohromady je na nich něco přes tisíc logů. Log na earthce jsem smazal jednou. Jinak jsem tolerantní, poprosím případně o doplnění, když kačer něco vynechá. Pokud má nějakou odpověď špatně, tak ho na to jen upozorním. Odepisuju téměř všem, tj. i těm, kdo mají odpovědi správně. Fotka má pro mě hodně velikou váhu, pokud jen na ní kačer vyfocený, tak má log de facto jistej,pro mě je důležité, že místo navštívil (samozřejmě teda i to, aby se trochu vzdělal).
Ten jeden smazaný log se týkal člověka, kterej neposkladal dobře ani odpovědi z listingu a z terénu byl úplně mimo.
Výjimkou jsou pak lidi posilajici odpovědi z finálkového serveru, když se to tu tehdy rozebiralo, jsem na jednom pro přehled také registrovaný. V tu chvíli logy mažu naprosto nekompromisně a jediná cesta, jak mě obměkčit, je právě fotka.

to musí být pro tebe docela větší úkol než pro kačery, z 8 earthek kontrolovat odpovědi a nepoplest je. Taky bych neuznala chybnou odpověď bez fotky. Přece když jdu na earth keš tak už vím dopředu, co mám za úkol najít. A píšu si to. Ne všechno je na netu.


Tento příspěvek byl upraven od turist: 16 únor 2018 - 17:26

  • 0

#10 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 17:52

.....Taky bych neuznala chybnou odpověď bez fotky. Přece když jdu na earth keš tak už vím dopředu, co mám za úkol najít. A píšu si to. Ne všechno je na netu.

Jenomže problém je v tom, že i přes to nemusíš odpovědět na otázku správně.
Resp. někdy to používám, že odpovím správně, ale tím pádem jinak než chtěl owner (tzn. v jeho pojetí špatně).  Většinou mu tam ale připíšu ale i proč...  Problém je, že dělají Eartky ne-geologové a tak jsou někdy zvlášť u dřívějších Earthek ty otázky dost "zmaštěné"...  :-)

Takže za mne, brát odpovědi jen jako důkaz že tam byl, a když je jiný (fotka. přihoda na míste v logu apod...) tak je vcelku jedno zda jsou správné nebo ne....


  • 0

#11 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 16 únor 2018 - 18:08

Problém odpovedí na earthky je v skutočnosti problémom položených otázok. Aká otázka - taká odpoveď.


Tento příspěvek byl upraven od chrobak.truhlik: 16 únor 2018 - 18:09

  • 0

#12 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 19:13

Tak toto nie je pravda. Citujem z geocaching.com: "In most cases you must answer questions to claim the find.". To znamená, že musíš odpovedať. Nie je napísané, že musíš odpovedať správne. Pletieš si to so skúškou. A toto nie je skúška. Stačí len odpoveď. Správna či nesprávna. Inak povedané: Bol si tam. Niečo si si prečítal. Niečo si odpozoroval v teréne. Niečo si odfotil. A máš FI.

 

 

Pre tých čo dávajú palec dole:

Je to tým, že preklad z angličtiny do slovenčiny je zrejme odlišný od prekladu z angličtiny do češtiny?


Chce to trošku uvažovat logicky. Myslíš si snad, že zakladatel pokládá otázky a je mu jedno jak na ně kdo odpoví? V duchu tvé odpovědi pak právě vznikají pravidla na každou blbost, protože se najde někdo, kdo si to vysvětlí po svém. Sbohem logiko. 


  • 12

#13 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 19:39

Pletieš si to so skúškou. A toto nie je skúška. Stačí len odpoveď. Správna či nesprávna. Inak povedané: Bol si tam. Niečo si si prečítal. Niečo si odpozoroval v teréne. Niečo si odfotil. A máš FI.

 

Takže když na 7 otázek odpovím 7x letadlo, ta je to v pohodě? Jak z toho poznáš, že jsem tam byl?


  • 2

#14 PeSis

PeSis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 422 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 19:56

Tak toto nie je pravda. Citujem z geocaching.com: "Ve většině případů musíte odpovědět na otázky, abyste mohli uplatnit nárok.". To znamená, že musíš odpovedať. Nie je napísané, že musíš odpovedať správne. Pletieš si to so skúškou. A toto nie je skúška. Stačí len odpoveď. Správna či nesprávna. Inak povedané: Bol si tam. Niečo si si prečítal. Niečo si odpozoroval v teréne. Niečo si odfotil. A máš FI.

 

 

Pre tých čo dávajú palec dole:

Je to tým, že preklad z angličtiny do slovenčiny je zrejme odlišný od prekladu z angličtiny do češtiny?

Citujem z geocaching.com: "Ve většině případů musíte odpovědět na otázky, abyste mohli uplatnit nárok."  => to podle mě znamená správnou odpověď.

 

Já nastuduju listing, a na místě vše nafotím (tabule, kameny atd.) a doma napíšu odpovědi a jen dvakrát se mi stalo že jsem měl nejakou odpověď spatne a owner (vlastník :-) ) se ozval abych se opravil :-)


  • 0

Xiaomi Redmi Note 10 Pro => Locus 4 gold, WhereYouGo, Mapy.cz ; Samsung J5 (iGo navi) ;
GeoGet (+Stator)

 

 

Moje statistika na Geocaching.com

 

 

 


#15 Guest_chrobak.truhlik_*

Guest_chrobak.truhlik_*
  • Guests

Publikováno 16 únor 2018 - 20:59

Chce to trošku uvažovat logicky. Myslíš si snad, že zakladatel pokládá otázky a je mu jedno jak na ně kdo odpoví? V duchu tvé odpovědi pak právě vznikají pravidla na každou blbost, protože se najde někdo, kdo si to vysvětlí po svém. Sbohem logiko. 

 

Samozrejme, že máš pravdu. Lenže subjektívne hodnotenie odpovedí ownerom tiež nie je to pravé orechové. No a potom je to už veľmi blízko k tvrdeniu, že slovíčko odpoveď neznamená automaticky správnu odpoveď. Takže aby som nedostal palce dole: Prídem na súradnice. Niečo si o tom prečítam, Niečo odpozorujem v teréne. Niečo nafotím. A napokon odpoviem podľa najlepšieho vedomia a svedomia. A v takomto prípade (nesprávnu) odpoveď budem považovať za FI. A owner to buď nechá tak, alebo ak sa mu chce, upozorní ma na nesprávnu odpoveď s vysvetlením. Vtedy budem mať z tej earthky dobrý pocit. A bude to aj poučné.

 

Len tak na okraj. Ja osobne považujem earth kešky za cudzí prvok v geocachingu. A tento môj názor nie je osamotený. Lenže takýto názor je považovaný kacírsky a zato znova dostanem palce dole. :)


  • 5

#16 RADMI1411

RADMI1411

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 80 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 21:36

Earth keše mě baví - většinou se dozvím věci, které jsem netušila. Snažím se pročíst cedule a informace na místě, pokud tam jsou, fotím většinou gps - sebe fotím strašně nerada - a doma pak dohledávám, co jsem na místě nenašla. Už dvakrát se mi stalo, že jsem na nějakou otázku odpověděla špatně, owner se mi ozval, uvedl věc na pravou míru nebo mi napsal, že je tam něco špatně, ale log mi uznal. Je to zpestření, tak to taky beru.

Ale nikdy by mi nenapadlo, že bych měla odpovědi střílet jen tak od boku, protože by se to teoreticky mohlo. Tohle "ohýbání" pravidel a kde čeho se poslední dobou fakt rozmáhá.


  • 4

#17 turist

turist

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 176 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 21:38

Samozrejme, že máš pravdu. Lenže subjektívne hodnotenie odpovedí ownerom tiež nie je to pravé orechové. No a potom je to už veľmi blízko k tvrdeniu, že slovíčko odpoveď neznamená automaticky správnu odpoveď. Takže aby som nedostal palce dole: Prídem na súradnice. Niečo si o tom prečítam, Niečo odpozorujem v teréne. Niečo nafotím. A napokon odpoviem podľa najlepšieho vedomia a svedomia. A v takomto prípade (nesprávnu) odpoveď budem považovať za FI. A owner to buď nechá tak, alebo ak sa mu chce, upozorní ma na nesprávnu odpoveď s vysvetlením. Vtedy budem mať z tej earthky dobrý pocit. A bude to aj poučné.

 

Len tak na okraj. Ja osobne považujem earth kešky za cudzí prvok v geocachingu. A tento môj názor nie je osamotený. Lenže takýto názor je považovaný kacírsky a zato znova dostanem palce dole. :)

earthky se dělají většinou v chráněných oblastech, tam kde neni žádoucí aby kačeři běhali mimo značené cesty a přehrabávali se v terénu.

Jejich užitek tkví v tom, že si člověk pořádně pročte věci na infocedulích, které by možná ani nečetl.


  • 3

#18 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 21:59

Tak v místě se ptám v jedné otázce na to, jak se jmenují dvě bílé horniny a kolik tam je šutrů od jednotlivých hornin + jak se od sebe liší. Na místě jsou kameny + deska, na které je jasně barva hornin zakreslená (dokonce je i ofocená v listingu, proto ty počty kamenů).

Jak bys popsal odpověď, která obsahuje jen název 1 horniny + jedno číslo? (hornina je špatně, číslo náhodou odpovídá počtu jedné z hornin, třetí hornina vůbec není). Chybí 2. hornina, počet druhé horniny a rozdíl.

Přesné znění otázky je: "Které vystavené horniny jsou bílé barvy (2 druhy), kolik kamenů tu je od těchto dvou hornin bílé barvy (tj. X kamenů horniny XXX a Y kamenů horniny YYY) a čím se od sebe liší?"

 

Stává se mi docela často, že na jednu z otázek mi odpoví lidé úplně jinak, než je přímo v listingu napsáno, protože si najdou zdroj na Internetu, který je trochu jinak napsán a dá se jinak vyložit. To nechávám být.

Že u první otázky, kterou výše zmiňuji 3/4 lidí vůbec nenapíše rozdíl mezi horninami - při odpovědi jim ho většinou vysvětlím. Jenže právě teď mi už přišlo, že je to trochu moc. Zvlášť, když mi pak přišla odpověď, že nemají zájem se pokusit opravit odpovědi atp.


  • 0

#19 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 16 únor 2018 - 22:45

Ja osobne považujem earth kešky za cudzí prvok v geocachingu. A tento môj názor nie je osamotený.

 

Já taky. Uniká mi souvislost geologie a geocachingu. Proč ne geometrie? Ta má taky "geo" v názvu a s určováním polohy pomocí GPS má společného daleko víc. Pro místa, kam nemohu dát fyzickou krabičku, slouží virtuálky.

Jinak earthy až na některé výjimky dané okolnostmi ignoruji.


  • 4

#20 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2018 - 0:37

Mám jednu earthku. Na všechny zprávy s odpověďmi reaguji a v případě nějaké chybky dotyčného opravím. Ono je většinou poznat, že se daný odvážlivec na místo mé earthky skutečně vypravil. :) Co však nemám v oblibě je styl "log píši teď, odpovědi zašlu někdy později". Pokud mi dorazí log bez odpovědí, dostává se u mne dotyčnému zvýšené péče. Udělám si k notifikačnímu emailu poznámku a dávám si pozor na to, aby se dotyčný na zaslání odpovědí nevykašlal. Naštěstí prakticky všichni své odpovědi zašlou bez nutnosti urgence a vše je ukončeno jen mým "pokáráním" za to, že se nejdříve posílají odpovědi a až následně loguje. Nicméně, pokud dostanu log, ze kterého není patrné, že daný kačer místo skutečně navštívil (univerzální log typu "díkyzakeš") a ani po urgenci se mi nedostane žádné reakce, log mažu. Jsou nějaké podmínky, tak by snad neměl být problém je dodržovat.

 

P.S. Earthky mi nevadí, beru to jako takové zpestření, ale nikomu jeho názor na ně neberu. Já zase nemám rád labky. :-)


  • 4




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama