Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Mystery cache – pravidla pro získání souřadnic, podzemní keše

pravidla

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 rkerz

rkerz

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2018 - 20:20

Ahoj, nemám jasno v pravidlech mystery keší a odpověď jsem nenašel ani na wiki, ani při prohledávání fóra. Jde mi o to, jestli je k nalezení keše potřeba předem zjistit souřadnice, nebo jestli může být nalezena i jiným způsobem. Uvedu konkrétní případ:

 

K nalezení keše musíš nejprve vyluštit předchozí keš v sérii, která se nachází na konci vodního příkopu. Tato keš se nachází taky u příkopu a to v přímé vzdálenosti 200 m od keše předchozí.

 

Z toho vyplývá, že by hledač šel podél vodního příkopu od jeho konce a začal hledat, až by měl na GPS vzdálenost 200 m. Kamarád z Německa mi říkal, že by to nebylo uznáno, protože nejsou známé finální souřadnice. Vrtá mi ale hlavou to, že se noční keše hledají podle odrazek a taky nejsou známy finální souřadnice. Nebo ano? Pokud to tak nejde, napadá vás nějaká jiná možnost?

 

Druhá věc se týká keší v podzemí, kde se GPS nedá použít. Uvádějí se v takovém případě finální souřadnice (skryté) ke vstupu do podzemí nebo tam, kde by asi keš v podzemí měla být? V takovém případě nejsou souřadnice finálky vlastně vůbec známé a člověk se v podzemí pohybuje podle popisu nebo značek? Nebo úplně bez instrukcí podle intuice? Projížděl jsem si různé listingy podzemních keší, kde kolikrát instrukce vůbec nejsou. Pokud je keš v podzemí dále od ústí na povrch, jde automaticky o mystery keš?

 

Díky za pomoc!


  • -1

#2 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2018 - 20:33

V prvního případu bych asi viděl problém s tím, že luštění jedné keše je přímo závislé na keši jiné. Jen pokud se jedná o bonusovou kešku nějaké série, pak je to OK.
  • 0

#3 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2018 - 20:33

Ta keš v příkopu zaměřit jde, ne? Noční keše jsou normálně zaměřené.

Ta první keš je samostatná keš? Kdyby to byla stage, tak by to asi šlo.

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 10 březen 2018 - 20:36

  • 0

#4 rkerz

rkerz

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2018 - 21:09

Keš u příkopu je normálně na povrchu a je zaměřená. Takže kdyby byl stage na začátku příkopu a bylo by v listingu pouze řečeno, že keš se nachází 200 metrů od stage u příkopu, tak je to v pohodě? Pak je to ale multi co?

 

K tý noční keši – ta  má samozřejmě skryté finální souřadnice. Jde mi jen o to, jestli obecně u mystery keší listing musí být udělán tak, aby hledač získal konkrétní číselné souřadnice finále a nebo jestli je možné cíl najít bez souřadnic jen podle instrukcí. Díky


Tento příspěvek byl upraven od rkerz: 10 březen 2018 - 21:20

  • 0

#5 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2018 - 21:34

Každá keš musí mít finální souřadnice a po případném přesunu je nutno Final waypoint aktualizovat. Přesto že je skrytý a nikdo než autor a schvalovač ho nevidí. Je to pro schvalovače, aby viděl kolize. Bohužel spousta lidí to nedělá, změní jen vzoreček, a pak se do kolize mohou dvě keše dostat. A v podzemí - kanálovky se už neschvalují. A ke kolizím dochází jen v horizontální rovině, je možné, že někdy schvalovač pustí keš bližší než 161 m, ale ve zcela jiné výšce. Např. byla v Krumlově jedna u řeky a druhá nahoře u zámecké zahrady. Ale pravidlo to není, nemusí to pustit ani tak. Totéž tedy jedna v podzemí a druhá na povrchu.

Keš dostupná podle popisu cesty, je letterbox. Ale i tam se zadává skrytý final waypoint. Podívej se na listing nějakého letterboxu, bývají to hodně zajímavé keše.

Někdy se taky dělá multina - offsetovka. Keš najdete 160m v azimutu 320°od stage. To je v pořádku, buď jdeš podle azimutu příslušný počet metrů, nebo si to přepočítáš na finální souřadnice, umí to každá GPS nebo programy typu Geoget. (tzv. Projekce bodu). Někdy je to nutné přepočítat, protože je to třeba přes rybník.


  • 0

#6 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2018 - 22:28

Co vím, tak rozdíl mezi letterbox x mystery je v tom, že letterbox obsahuje razítko. Takže pokud není v keši razítko, může i luštění multiny probíhat tak, že jdeš podle popisu cesty. Co jsem slyšel, tak letterbox může být pouhá "tradička" pouze s razítkem (prý to tak bývá třeba v USA - je to tam tak normální).

 

V podzemí mám 2 keše, pokaždé souřadnice vedou ke vstupu do podzemí. Keška v podzemí se hledá vždy jinak - jednou podle popisu, co najdeš ve stage, podruhé podle map nalezených v předchozích bonusových keškách. Souřadnice finálky vedou právě ke vstupu do podzemí. Jinak jedna z podzemních keší byla i ve stylu "nočních keší". Je to spíše na důvtipu autora kešky. 

 

Co přesně projde a co ne je na tvém RW. Pravidla se časem vyvíjejí, takže i to co píšu já už nemusí být dnes platné (a pustitelné). Trochu mě překvapuje, že by nemohla být puštěna keš, kde by se mělo jít 200 m podél kanálu (tedy podle popisu). Nevím, co by odporovalo luštění. Znám spoustu keší, kde se jde podle popisu a někde je, že se má pokračovat X metrů určitým směrem.


  • 1

#7 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2018 - 22:46

Já bych řekl, že tazateli jde spíš o to, jestli musí jít hledat tu jednu keš na který závisí ta druhá a nebo jestli, když je ten popis té druhé tak jasně daný, jestli nemuže rovnou zkusit najít tu druhou. 


Tento příspěvek byl upraven od mr3ska: 10 březen 2018 - 22:47

  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#8 d-n

d-n

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2018 - 23:53

K prvnímu případu - jediné, co je podstatné, je zápis v logbooku. Je jedno, jestli keš vyluštíš, najdeš náhodou, najdeš cíleným prohledáváním terénu nebo ti ji někdo ukáže, kdo už ji má odlovenou. Owner v takovém případě vždycky musí uznat nález. Pokud neuzná, je potřeba to řešit s revírníkem, aby mu domluvil.

 

U podzemních keší jsem se setkal s oběma přístupy - souřadnice přímo na keš i na vstup. Ten první mi přijde spíš matoucí. Přijdeš na místo, hledáš a pak zjistíš, že keš je někde v podzemí. Většinou to docvakne podle terénu, listing dopředu nikdo nečte :) . Mnohem častěji to ale bývá multina nebo mysterka, pak se prostě postupuje podle instrukcí v listingu nebo získaných během luštění.


  • 0

#9 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2018 - 12:12

Ahoj, k prvnímu případu ti nic neřeknu. K druhému tolik, že skryté finálové souřadnice jednoznačně musí ukazovat na opravdovou finálku.
Keš v podzemí mám jednu. Řešené je to tak, že u vstupu je fyzická stage (bez ní prakticky neexistovala možnost, jak mi to pustit) a v ní jsou instrukce ve smyslu "keš najdete na x-tém schodišti od vstupu". Dělal jsem to takle rok a půl zpátky, takže by to mělo být aktuální.

To mpik: že se nedá pustit keš v podzemí je dost rozšířený mýtus. Není to pravda. Je rozdíl mezi kanálem a potokem vedeným v podzemí ;)
  • 0

#10 Pe_Bo

Pe_Bo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 613 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2018 - 19:57

Obecně platí, že souřadnice (GPS) musí být použity alespoň po část cesty ke keši. Takže např. vyluštíš začátek noční keše, ale po odrazkách dojdeš k cíli. Naopak nelze najít keš jen podle slovního popisu (např. začni na náměstí a jdi x metrů tam a tam.). Výjimky mohou existovat, záleží na konkrétním RW.


  • 0

#11 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2018 - 7:23

Já jsem psal, že kanálovky se neschvalují. Existuje pochopitelně i jiné podzemí. Vyloženě do kanálu jsem nelezl, ale taková cihlová klenutá stoka z období baroka, ta se mi líbila.


  • 0

#12 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2018 - 7:36

Ahoj, k prvnímu případu ti nic neřeknu. K druhému tolik, že skryté finálové souřadnice jednoznačně musí ukazovat na opravdovou finálku.
Keš v podzemí mám jednu. Řešené je to tak, že u vstupu je fyzická stage (bez ní prakticky neexistovala možnost, jak mi to pustit) a v ní jsou instrukce ve smyslu "keš najdete na x-tém schodišti od vstupu". Dělal jsem to takle rok a půl zpátky, takže by to mělo být aktuální.

To mpik: že se nedá pustit keš v podzemí je dost rozšířený mýtus. Není to pravda. Je rozdíl mezi kanálem a potokem vedeným v podzemí ;)


Mirku, o kterou kes jde? Diky
  • 0

#13 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2018 - 10:05

Mirku, o kterou kes jde? Diky

GC6FJ3D


  • 0

#14 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2018 - 11:51

Super diky


  • 0

#15 DogVader

DogVader

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2018 - 12:45

Keš u příkopu je normálně na povrchu a je zaměřená. Takže kdyby byl stage na začátku příkopu a bylo by v listingu pouze řečeno, že keš se nachází 200 metrů od stage u příkopu, tak je to v pohodě? Pak je to ale multi co?

K tý noční keši – ta má samozřejmě skryté finální souřadnice. Jde mi jen o to, jestli obecně u mystery keší listing musí být udělán tak, aby hledač získal konkrétní číselné souřadnice finále a nebo jestli je možné cíl najít bez souřadnic jen podle instrukcí. Díky


Kdyz jsem asi pred 2 lety zakladal mysterku, chtel jsem aby se hledala podle fotek a tur., prip. foto mapy. Samozrejme finalni skryte souradnice tam byly. Ale u reviewera to neproslo, protoze u mysterky musi byt nejake souradnice, ktere hrac nejak ziska. Muzou byt finalove, nebo nejaka mezistage.
Takze 200m od stage, kterou hrac ziska, by nemel byt problem.
  • 0
Xiaomi Mi 9 (Android 9) + Locus Pro

#16 nenetytyty

nenetytyty

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2018 - 18:04

Cau lidi, sem takova nedomrdla kachna, muzete mi poradit co mam udelat kdyz mam discaverovad coin, abych dostal souradnice bonus kese. anglictina mi rika , ze mam odkryt minci ale .......  Dekuji


  • 0

#17 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2018 - 21:36

To je do jiného vlákna, ne?
http://wiki.geocachi....AD_n.C3.A1lezu
  • 0

#18 rkerz

rkerz

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2018 - 21:41

Díky moc všem za odpovědi a rady! A ještě jeden případ: 

 

Na stage najdete starou štolu a studánku. V ústní štoly byl vybudován odtok důlních vod rourou do studánky, která se nachází venku před štolou. Ze studánky vede zase další roura kamsi. Vaším úkolem bude vypátrat, kam tahle roura vede a kde na jejím konci vytéká voda ven. Tam najdete keš.

 

Myslíte, že by tohle prošlo? Keš by byla asi 10 m od studánky. A byla by to mystery nebo multi?


Tento příspěvek byl upraven od rkerz: 12 březen 2018 - 21:44

  • 0

#19 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 13 březen 2018 - 7:32

10m je v horším terénu cca přesnost GPS. Tohle bych už skoro chápal jen jako větší hint, tj. že na souřadnicích už jsem.

Ale pokud to chceš opravdu vědět, zeptej se schvalovače.


  • 0

#20 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 13 březen 2018 - 7:55

rkerz: to bych dal jako mysterku. Dle popisů jednotlivých typů by to teoreticky mohla být i multi, ale kačer je tak nějak zvyklý, že u multiny navštíví aspoň jednu stage a z indicií tam získaných vypočítá souřadnice finálky. Osobně bych rouru od studánky (a je to pěkný nápad) označil jako mystery. :)


  • 1

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 






Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:pravidla

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama