Přejít na obsah


Fotka

Diakritika v názvech keší - bude někdy?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#41 Guest_Chasseur.cz_*

Guest_Chasseur.cz_*
  • Guests

Publikováno 21 březen 2018 - 17:20

Revírníci to nezakazují jen tak z rozmaru, nebo z vlastní újmy. Nějaké požadavky na keše má GS, nějaké požadavky mají ouneři. A revírníci jsou jakási nárazníková zóna mezi těmito subjekty - plní přání obou stran. Čili nám ty háčky a čárky zakazují na objednávku "někoho". 

 

První část je zřejmě nepochopení práce revírníka a to, že diakritiku zakazují na objednávku někoho je úplný nesmysl. Kešky s diakritikou jsou naprosto běžně publikovány třeba Ricem nebo Valenem (další RW nesleduji).

 

Je to zkrátka přežitek z dob, kdy GPS skutečně diakritiku nezvládaly, proto byli owneři žádáni o její odstranění. Ano, jsou trochu problémy ve vyhledávání, ale na HQ o tom vědí už několik let a nic s tím nedělají. Nic je k tomu nenutí, nikdo si nestěžuje. Mám teda ten dojem, že diakritiku neumí GSAK, ale to přece není náš problém. 

Další věc je diakritika v hintu, znaky s diakritikou nejdou v hintu zašifrovat.

 

Odsouhlasit si diakritiku? A kdo a kde by to jako měl rozhodnout? Nechal bych tomu volný průběh, kdo chce diakritiku v názvu, nechť ji tam má. Kdo nechce, nenuťme ho ji tam dávat.

Je na HQ, aby se postaralo o správnou funkčnost systému. Jsme dost velká geocachingová mocnost na to, aby bylo vše v češtině funkční  :)


  • 2

#42 PeSis

PeSis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 422 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2018 - 18:58

Možná by stálo za úvahu uspořádat s revírníky na tohle téma brainstorming v nějaké osvěžovně  :) .

Myslím že na M@xově eventu v Náchodě minimálně jeden bude  :D  :lol:


  • 1

Xiaomi Redmi Note 10 Pro => Locus 4 gold, WhereYouGo, Mapy.cz ; Samsung J5 (iGo navi) ;
GeoGet (+Stator)

 

 

Moje statistika na Geocaching.com

 

 

 


#43 Klaye

Klaye

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2018 - 20:22

přiznám se, že mě toto vlákno dost překvapilo. Několikrát jsem musel kouknout na datum příspěvků, jestli jsem se nezatoulal někam do hluboké minulosti. Dost mě šokovalo, že podle prvních dvou stran tohoto vlákna, česká diakritika nefunguje v názvech keší. Ano, i proto, že dnes se v názvech používají i obrázky (zmíněno výše). Ale naštěstí mě uklidnil post Chasseur.cz reviewera, který v podstatě potvrzuje, co jsem si myslel. Pokud chce majitel na své keše název s diakritikou, jde to. Příkladů, publikovaných v tomto roce, jsem během několika minut hledání pár našel.

GC7GREJ

GC7GHFT

GC7JG26

GC7J4E0

GC7KEM8

Ale naprostá většina ostatních keší je pořád bez diakritiky. Tak mě napadá otázka: není to spíš tak, že to už dávno jde a lidi to ze zvyku nebo z neznalosti nepoužívaj?


  • 0

#44 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2018 - 21:04

V hintech je problém, že šifrováním ROT13 se české znaky (a číslice) nezašifrují. Jinak je to asi jedno.


  • 0

#45 Shashlick

Shashlick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 515 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2018 - 21:14

Ale naprostá většina ostatních keší je pořád bez diakritiky. Tak mě napadá otázka: není to spíš tak, že to už dávno jde a lidi to ze zvyku nebo z neznalosti nepoužívaj?

 

Na podzim jsem publikoval kešku, kterou jsem měl původně "Dolní mlýn" a bylo mi řečeno revírníkem při betatestu, že název s diakritikou mi neprojde.


  • 0

Jde se lovit!

Moje statistiky ZDE


#46 DanielKotmel

DanielKotmel

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2018 - 21:19

Také jsem někde viděl, že si keš nechá publikovat s názvem bez diakritiky a po publikaci si jí tam dá. Tak to jde taky ne?


  • 0

#47 ALLiK team

ALLiK team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2018 - 22:01

Nejčastější a stále se opakující chyby při zakládání cache

  • diakritika v názvu cache – musí být bez diakritiky

  • 0

#48 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2018 - 22:05

Mě osobně diakritiky v názvech keší nevadí, ale vidím to tak, že lidem používající určité postupy nebo určitý hardware přináší zbytečné problémy. Jako owner bych ji tedy určitě nepoužíval.

 

A ty emoji v názvech jsou podle mě čirá neslušnost a bezohlednost.


  • 2

Geoget + Locus Pro na Asus Zenfone Max Pro M1, občas Etrex 30 + GPI generator, Wine, Debian testing


#49 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 21 březen 2018 - 23:29

Mám pocit, že všechny problémy se tady točí kolem Garminu (ostatní operační systémy diakritiku umí). Ano, svého času měl náskok a snažil se vytvořit vlastní ekosystém, tak jako ho má například Apple, ale takovou sílu prostě objektivně nemá a co vlastně nabízí navíc proti mobilům ? 

 

- kvalita a přesnost navigace? ...myslím, že to už dávno není pravda

- odolnost proti nepřízni počasí? ...dají se najít mobily s krytím IP68

- kvalita map? ...no, no, no..

 

A nevýhody? Nekompatibilita se zbytkem světa, omezený výběr software, výrazně nižší rozlišení displejů. Vezměte v potaz, že i Microsoft (a to je sakramentsky silná firma) už vzdal svůj mobilní boj.

 

Asi mě teď budou Garministi bít, ale myslím, že jim zbývá jenom nostalgie. Garminu objektivně nezbývá než přejít na android a inovovat hardware, jinak skončí. Tak to vidím za sebe...


  • 1

#50 nalano

nalano

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2018 - 7:37

- výdrž baterie
  • 0

#51 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2018 - 7:40

Garmin dávno tu diakritiku umí taky! Všechny ty Oregony, Dakota, i eTrex od verze 10 umí unicode.

Ono tech výhod Garminu je víc, ale to je na jiné vlákno. Co třeba trasreflexní displej a baterky?
Ale faktem je, že největší zabiják Garminu je... Garmin.
  • 4

#52 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2018 - 7:56

Garmin dávno tu diakritiku umí taky! Všechny ty Oregony, Dakota, i eTrex od verze 10 umí unicode.
 

Dobře, ale o čem tu je tedy vlastně řeč? Nedobýváme se do otevřených dveří? Pokud něco v jednom programu nefunguje nebo nejde, tak proč nepoužít jiný. Už tady zaznělo, že google umí keš podle názvu najít lépe než GC.com. A pak už mám k dispozici GC kód a to mi stačí.

 

Když někam jedu, otevřu si mapu dané oblasti, kouknu co se dá předluštit a stáhnu těch pár (desítek) keší, které mám reálně šanci odlovit a k tomu něco při cestě, víc nepotřebuju. Moje výbava česky umí, takže je mi jedno, jestli v listingu diakritika je nebo není.

 

Opravdu by stálo se zamyslet nad tím, jestli se tu ze setrvačnosti nelpí na pravidlu, které už dávno není potřeba.


  • 3

#53 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2018 - 8:33

Však já si to myslím taky, že by se to nějak zvládlo.


  • 4

#54 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2018 - 8:56

Tuším, že Garmin už na Android přešel, s Dakotou?

Výhodou Garminu je to, že ho mám. A že vydrží zapnutý celý výlet a případně prohodím baterky. A že poloha neskáče , i když to je asi problém jinde. A displej, který se dá ovládat i tužkou, nebo klacíkem - a pak velmi přesně.

Ostatní jsou nevýhody.

Omezený počet keší a bodů (O450), mapy sice podrobné, ale vzhled divný, displej, na kterém se fotka nedá poznat (Taky O450), nerozšiřitelnost, bitmapové mapy jen jako placená funkce (lze obejít), listingy bez obrázků, atd. A taky to, že ho zapomenu doma, což se mi s telefonem nestane, ten nosím pořád.

Prozatím s ním hledám a na telefonu GPS nezapínám, tam jen loguju a čtu listingy. Až odejde, budu si asi zvykat na telefon a řešit výkonnější powerbanku, nový Garmin za tu cenu už kupovat nebudu. Jiná situace by byla kdybych ho sehnal levněji.


  • 0

#55 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2018 - 9:12

Tuším, že Garmin už na Android přešel, s Dakotou?

 

Nepřešel.. Android má jen ta obrovká drahá cihla s názvem Monterra, kterou ve funkčnosti dosti diskvalifikuje absence mobilních dat. To je už fakt lepší a levnější si koupit obrněný telefon.

 

Ale tohle je fakt diskuze na jiné vlákno, s češtinou to nesouvisí.


  • 0

#56 Klaye

Klaye

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2018 - 9:19

[...]

Opravdu by stálo se zamyslet nad tím, jestli se tu ze setrvačnosti nelpí na pravidlu, které už dávno není potřeba.

 

mně to tak teda příjde


  • 1

#57 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 22 březen 2018 - 13:57

Jo, popletl jsem si Dakotu s Monterou.

Co se týče češtiny, člověk který začínal na češtině Kamenických a na jehličkových tiskárnách (pokrok, před tím na výpisech z bubnových tiskáren) je zvyklý číst i bez diakritiky. Problém mi to nedělá. Spíš psaní, píšu ze setrvačnosti s diakritikou (vím, že se dá automaticky odstranit). Vadí mi to jen ve speciálních případech, kdy to mění smysl, nebo dává dvojsmysl, typicky města, co jsem už napsal, nebo třeba Petka x Pětka, což může znamenat dost velký rozdíl v obtížnosti. Takže ve speciálních případech bych nebyl proti diakritice, i kdyby obecně byla zakázána.

A k těm severským abecedám - nevím, ale tuším rozdíl. Ty jejich paznaky byly už součástí prvního rozšíření ASCII, takže je asi na prohledávání připraveno lépe. Což není ale důvod, proč by to 18 let po roce 2000 nemělo jít i s češtinou.


  • 3

#58 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 713 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2018 - 16:51

Nechodím sem denně, tedy jsem po 14 dnech od reviewrova oznamu přišel na to, že se ledy pohnuly a dostali jsme benevolenci zvolit si zda s nebo bez. 

Osobně se těším na postupný rozkvět českých názvů se vším všudy. Někteří budou se změnou válčit týden, někteří měsíc, někteří neválčí už pět let, ale za dva roky si nikdo už ani nevzpomene, že jsme tohle na jaře 2018 řešili - diakritika se stane standardem. Ajťáci z Česka jsou šikovní a v těch 5% případů, kde to dělá problém, se s tím brzy vyrovnají. 

Slovy klasika: "nejde je jen nepřesný výraz pro neumím". ;-)

Děkuju tímto všem, kteří dali hlavy dohromady a tomuto kroku dali zelenou. žščř....


  • 0
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#59 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2018 - 10:14

Copak diakritika, to ještě člověk skousne, ale co použití různých emoji, nejlépe jako jediného znaku v názvu? To se pak bezva vyhledává (mimochodem např. v GeoGetu se mi ten emoji ani nezobrazí, mám tam jen podivný paznak). Například nedávno publikovaná keš https://coord.info/GC7MKFQ


Tento příspěvek byl upraven od mikeant: 04 květen 2018 - 10:15

  • 0

#60 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2018 - 10:16

V Geogetu se ti to zobrazi, pokud to podporuje tvuj operacni system. Zkus to treba na Windows10.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka