Přejít na obsah


Fotka

Nepoctivci v geocachingu aneb mlčet není dobré


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1843 odpovědí na toto téma

#1701 Gresaci

Gresaci

    Romana

  • Members
  • PipPipPip
  • 986 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 7:52

OK. Fotolog bych uznala. Se mi taky někdy stane, že prostě tužku nemám. Zatím jsem mu napsala a čekám na reakci. .-)


  • 1

#1702 mysakf

mysakf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 288 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 9:16

Já ne. Fotology patří do Waymarkingu. Zápis nicku do papírového logbooku u fyzických keší jako podmínka FI je pořád snad základním pravidlem Geocachingu ne? Už dost na tom, že si ho pár geocacherů vykládá tak, že při odlovu v bandě se napíše do logbooku jen nějaká zkratka, prase aby v tom pak vyznalo.
  • 3
Vložený obrázek

#1703 erebi

erebi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 374 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 10:33

V konecnym dusledku je to o lidech na obou stranach a tak nejak o vyhodnoceni konkretni situace. Jako owner budu radsi za prukazny fotolog, nez kdyz mi nekdo bude klacikem od hovna psat svuj nick. Kdyz nekdy vyuziji fotolog, tak s vedomim, ze to neni plne v souladu s pravidly a je na dobre vuli ownera, zda takovy log uzna.


  • 15

Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.


#1704 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 12:49

Si představim biatlonistu na střelnici jak říká: "Já zrovna nemám flintu, uznáte mi pět zásahů?" :rolleyes:
Celé ty dlouhé roky to nechápu. Člověk se chystá na kešky, nezapomene se obléct, obout, vezme si klíče, vezme si mobil či GPS... ale tužku do kapsy už nedá?

Tak treba ani nezapomene. Me se obcas stane ze propisku cestou ztratim v terenu. Zejmena u slozitejsich veci. Lezu nekde po strome, propiska pritom vypadne z kapsy, ani o tom nevim. A na dalsi kesi se divim proc v te kapse neni, kdyz jsem jeste minulou kes logoval. Takze samozrejme se snazim mit po kapsach jeste nejakou navic. Ale i presto uz se mi parkrat stalo ze jsem u kese byl bez propisky. Casto je neco v kesi, ale kdyz i to selze, tak je zle. Pak zbejva klacik namoceny v boruvce a podobne triky, nebo v uplne nouzi fotolog, priznany v logu s prosbou zda to owner uzna.

 

Jinak biatlonista muze dostat nahradni flintu, i naboje, pokud ma problem, flintu rozbije, nebo naboje poztraci. Flinty rozbite po padu se menej bezne, a pamatuju kdy Fourcadovi daval na strelnici naboje trener (to bylo spatne), pripadne rozhodci (to bylo zcela regulerni a dokonce to je povinnost toho rozhodciho na strelnici to udelat). Kdyz to chces sronavat s biatlonem, tak to by owner musel stat u kese pripraveny hbite podat zalozni propisku :)
 


  • 1

#1705 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 696 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 12:54

Mě vadí samozřejmost s jakou dotyčný zaloguje  keš stylem: „Neměl jsem tužku tak fotolog.” V tom případě log mažu. Když ale ještě před zalogováním dotyčný napíše, že tu tužku neměl, pošle průkaznou foto a požádá o uznání logu, nemám s tím problém. Projevil elementární slušnost a to se cení.


  • 4
www.povetrnik.cz

#1706 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 14:36

Fotologem loguju dost často (na můj vkus). Ale ne z důvodu chybění propisky ( i když i s datumovým razítkem mám spotřebu cestou poztrácených a v sedáku rozmáčklých propisek nadměrečnou), ale protože logbook je na sr..ku, mokrý, shnilý, v celistvém stavu nevyndatelný z pidikrabičky. Pokus o vyndání = likvidace logbooku, o případné snaze vrátit ho pak ještě zpátky ani nemluvě. A další papír už se tam nevejde.

Tohle je případ, kdy fotologuju - s popisem stavu, samozřejmě - bez váhání, a dost bych se divila, kdyby proti tomu owner takové keše něco namítal.


  • 3

#1707 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 15:11

Co je průkaznější fotka s mým xichtem, kde držím v ruce krabičku nebo logbook a nebo nějaká jebka vyrobená klacíkem? Na druhou stranu nevidím nic špatného na tom, že ono "našel jsem" prokazuji fotofrafií třeba otevřeného logbooku, který držím v ruce. Do logu popíšu důvod a samozřejmě poděkuji. Až na jeden případ (i když při mých necelých 5000 nálezech jich nebylo ani 5) vše vždy proběhlo bez sebemenších problémů. Jednou jsem obdržel porci docela hnusných slov a log mi byl okamžitě smazanej. Nebýt té sprostoty a arogance, řeknu si je to kokot a dám si jeho keše na ignore list a pohoda. Protože tam ovšem kromě jiného padly i slova vychcanej podvodník (na to jsem fakt háklivej), obrátil jsem se na GS a po dvou dnech bylo smazané FI obnovené aniž bych pro to musel cokoliv udělat. Tedy alespoň za mě vidím fotolog raději než TFTC.


  • 6

#1708 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 15:23

Ja asi takto. Stalo se mi to asi 2x a logoval jsem fotologem az pote, co jsem se ownera zeptal, zda mohu. Na mych kesich byl pokus o fotolog jeden a nemel jsem s tim problem. Aspon jsem videl, ze logbook je v dobrem stavu :-)


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#1709 carodejka_s.r.o.

carodejka_s.r.o.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 61 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 15:50

Já jsem si taky vždycky říkala, jak je možný, že si lidi na kešky nevezmou tužku a logují fotologem, až se mi jednoho dne stalo, že jsem šla pro kešku do skal asi 2 km pěšky a tužku někde cestou vysypala z kapsy... No, a tehdy jsem pochopila, že asi jsou situace, kdy to prostě ten dotyčný chce nějak vyřešit. Já fotology nevyužívám, pro kešku jsem si došla znovu, mám to místo poblíž domova a mám ho ráda. Na druhou stranu si říkám, že kdyby to bylo někde z ruky a věděla bych, že se sem už asi nikdy nevrátím... možná bych to taky použila. Nicméně bych určitě před zápisem napsala ownerovi, vysvětlila mu situaci a požádala o svolení. Z fotologů na svých keškách nadšená samozřejmě nejsem, ale není jich mnoho a vždy byli ti kačeři slušní a omluvili se, tak jsem jim log uznala.

Co se mě týče, za těch 8 let, co lovím kešky, jsem to dopracovala do bodu, že mám tužky úplně všude :D V každé tašce, kabelce, po kapsách, v autě a co se nám narodilo geokáčátko, tak i v kočárku. Tak snad mě nic nepřekvapí :D


  • 2

#1710 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 292 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 18:53

Jak se stavíte k logu: Dík za keš, ale neměl jsem tužku.?


Já se k takovým logům stavím tak, že si na stůl položím tužku a při nejbližší příležitosti ji tam doplním. Ke smazání logu bych přistoupil teprve tehdy, pokud bych zjistil, že v keši je stále přítomna tužka z mé poslední návštěvy.
  • 3

#1711 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 19:25

My o vlku a Jonea mi dneska zalogoval 6 kešek!
Tak si je v nejbližších dnech obejdu.

PS: Logovali zkratkou MT. A bylo jich víc.
  • 0

#1712 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 20:18

PS: Logovali zkratkou MT. A bylo jich víc.


Jestli chceš být přísný, tak nick MT patří někomu jinému než o kom je diskuse. A ač od roku 2004 nebyl dotyčný nick aktivní, evidentně kešky obchází v terénu dost. :D


  • 1

#1713 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 21:25

My o vlku a Jonea mi dneska zalogoval 6 kešek!
Tak si je v nejbližších dnech obejdu.

PS: Logovali zkratkou MT. A bylo jich víc.

Tak jestli logovali zkratkou, muzes rovnou mazat ;)


  • 2

#1714 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2021 - 21:48

Fotologem loguju dost často (na můj vkus). Ale ne z důvodu chybění propisky ( i když i s datumovým razítkem mám spotřebu cestou poztrácených a v sedáku rozmáčklých propisek nadměrečnou), ale protože logbook je na sr..ku, mokrý, shnilý, v celistvém stavu nevyndatelný z pidikrabičky. Pokus o vyndání = likvidace logbooku, o případné snaze vrátit ho pak ještě zpátky ani nemluvě. A další papír už se tam nevejde.

Tohle je případ, kdy fotologuju - s popisem stavu, samozřejmě - bez váhání, a dost bych se divila, kdyby proti tomu owner takové keše něco namítal.

 

Na takové "klenoty" spolehlivě funguje Needs Archive log. Už jsem jich takhle pár do archivu poslal.


  • 1

#1715 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2021 - 5:28

Jo, včera taky log MT Jonea na mé keši. Ale podle textu (anglicky!) to bylo několik lidí, kteří logují jako MT. Jsem v klidu.


  • 1

#1716 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 22 říjen 2021 - 8:40

Co je průkaznější fotka s mým xichtem, kde držím v ruce krabičku nebo logbook a nebo nějaká jebka vyrobená klacíkem? Na druhou stranu nevidím nic špatného na tom, že ono "našel jsem" prokazuji fotofrafií třeba otevřeného logbooku, který držím v ruce. Do logu popíšu důvod a samozřejmě poděkuji. Až na jeden případ (i když při mých necelých 5000 nálezech jich nebylo ani 5) vše vždy proběhlo bez sebemenších problémů. Jednou jsem obdržel porci docela hnusných slov a log mi byl okamžitě smazanej. Nebýt té sprostoty a arogance, řeknu si je to kokot a dám si jeho keše na ignore list a pohoda. Protože tam ovšem kromě jiného padly i slova vychcanej podvodník (na to jsem fakt háklivej), obrátil jsem se na GS a po dvou dnech bylo smazané FI obnovené aniž bych pro to musel cokoliv udělat. Tedy alespoň za mě vidím fotolog raději než TFTC.

 

Já třeba sám sebe vnímám jako byrokratického ováda a když se nepodepíšu, tak neloguji. Beru to tak, že jsou dvě základní pravidla: najdi cache a podepiš se (snad tím argumentoval i GS když se řešilo žabkování, týmové logování a podobné praktiky). Když mi finský owner smazal log, protože jsem se (omylem) zalogoval do krabičky jiné hry (místní naučné stezky), jen jsem pokrčil rameny s tím, že na to nemůžu říct ani "mutta omistajat".

 

Na druhou stranu, když mi návštěvník mé EC poslal fotolog, ale odpovědi byly chybné, uznal jsem to také. Takže spíš chci mít zameteno před svým prahem (což je důvod proč reaguji, protože píšeš vyloženě o sobě).


  • 4

#1717 carodejka_s.r.o.

carodejka_s.r.o.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 61 příspěvků(y)

Publikováno 23 říjen 2021 - 22:15

Já se s dovolením vrátím ještě k té challenge a Joneovi, protože to sleduju a koukám, že se okolo toho stále něco děje, neb Jonea poupravil svou výpověď v poznámce pod keškou. A mě už fakt brní prsty. Já jsem vždycky říkala, že GC je hra a ať si ji každý hraje, jak chce, pokud tím tu hru nekazí ostatním. I u Pepy jsem si říkala, že když ho to nahánění bodů po škarpách baví, je to především jeho věc. Ležet v žaludku mi začal, když se poprvé prezentoval v médiích jako nejlepší český kačer. To mi dost vadilo, protože jako vzor GC bych si teda představovala určitě někoho jiného. Někoho, kdo v prvé řadě ctí základy komunitní etiky a slušnosti. Řada lidí tohoto člověka považuje za podvodníka, ale zrovna s tímto označením bych byla opatrná. Jediná psaná podmínka je, že člověk musí být pro uznání logu zapsán v logbooku. Asi málokdo pochybuje, že toto pravidlo je myšleno tak, že se do toho papírového sešitku podepíše každý sám, jenže takhle přesně už to definováno není. Jonea jako právník umí v těchto mezerách chodit a jelikož ví, že je štvaná zvěř, dává si na to - zdá se - v posledních letech už dost bacha. A i když ho uvidíte, jak sedí v autě a plánuje další cestu, zatímco ho zbytek týmu zapisuje do logbooku, i když si správně spočítáte, že odlovit keš každých 50 vteřin by s otvíráním, zavíráním a zapisováním nestíhal ani Usain Bolt, že za jedno odpoledne asi těžko poctivě obejdete 4 15kilometrové multiny a dalších 50 kešek, stejně bude argumentovat tím, že v logbooku zapsán je a že funguje jako tým. Nabízí se pak otázka, proč to, že oněch skoro 150 tisíc kousků je  vlastně týmová práce, nikdy nezdůrazní před novináři. A tím se dostávám opět k tomu, že Jonea sice neporušuje ono psané pravidlo, ale naprosto decimuje a ochcává ducha a myšlenku této hry. Možná není oficiálně podvodník, ale... vlastně nevím, jak ho nazvat, abych nedostala ban... A tenhle člověk si pak stoupne před objektivy žurnalistů a tvrdí o sobě, že je borec  :(  :wacko: 
K té konkrétní kauze ohledně challenge P.T.Matrix. Já mám challenge ráda a naštěstí jich je opravdu hodně, takže si můžu vybrat ty, které jsou vhodné pro můj styl lovení. Já nelovím na body, ale na krásu. Radši si obejdu jednu krásnou multinu v lese, než abych půl dne sbírala 100 petek přidělaných magnetem na svodidla. Takže všechny kešky typu nasbírej 200 kusů za den, 2000 za týden apod. jsou pro mě nereálné. Mám kvůli tomu psát ownerovi, aby mi to snížil na čtvrtinu, že takhle to se svým stylem keškování nikdy nedám? Vždyť to nedává smysl! Prostě tu challenge plnit nebudu a najdu si takovou, která mi vyhovuje, ne? Tuhle challenge taky nikdy nedám, protože neumím lovit většinu T5. Mám se z toho zbláznit a žádat o výjimku, když nemám T5 výbavu? Nejsem blbá. Pro Joneu s jeho počtem kešek bude drtivá většina challenge D1, protože ať už je to počet, kombinace, typy, země, atributy... když máte 150 tisíc kousků po celém světě, tak to s největší pravděpodobností dávno splňujete. A hle, najednou se objevilo něco, v čem paradoxně je to nevýhoda. A Jonea se zcela nepochopitelně chová jako malej fracek, kterej chce svou hračku za každou cenu. Za cenu vyhrožování, vydírání, žalování... za cenu rizika archivace této oblíbené keše, protože pokud prokáže, že keška porušuje pravidla, tak ji GS klidně zamkne celou. Proooooč? To je fakt takovej sobec, že musí opravdu všem kazit hru? Když ne já, tak nikdo? To je pro něj v tom množství ta jedna keška tak důležitá? Pokud ano, tak ať ji splní poctivě jako všichni. Nereálné to není. Na světě jistě bude existovat 150 kousků od každé kombinace a on se přece rád chlubí tím, jak všude byl a všechno viděl. Znám lidi (a logy to jen potvrzují), kteří kvůli této challenge výrazně omezili keškování na body a zaměřili se na plnění matrixů, aby tuhle krásnou výzvu dali. O to větší pak z toho musí mít radost, že se fakt hecli. Jak by k tomu potom přišli? A on se svým honiboděním nemohl na tuto výzvu pomýšlet nikdy. Jakmile by prošla jedna výjimka, keška ztratí svůj lesk, tím jsem si jistá. Pak budou chtít výjimky všichni a všude. Tohle mu sakra nesmí projít!

Omlouvám se za svůj výlev, ale už to ve mně bylo natlakovaný a fakt mě ta jeho arogance a sobectví vytočilo do běla. Držím pěsti, ať to s P.T.Matrix dobře dopadne  B)


  • 22

#1718 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2021 - 7:42

Jediná psaná podmínka je, že člověk musí být pro uznání logu zapsán v logbooku. Asi málokdo pochybuje, že toto pravidlo je myšleno tak, že se do toho papírového sešitku podepíše každý sám, jenže takhle přesně už to definováno není. Jonea jako právník umí v těchto mezerách chodit a jelikož ví, že je štvaná zvěř, dává si na to - zdá se - v posledních letech už dost bacha.)

Dovolím si s tebou, v této části nesouhlasit.
Jeho nick je MT-Jonea.
Jestliže se do logbooku zaloguje jako MT. Tak i když to popíše do logu, cituji: “ Visited it during 1-days geotrip to Havirov with TomDenca, Wonleo, Ch. Sometimes we logged as "MT".”
Tak podle mě zalogován není a v klidu mu log smažu, protože nesedí nick = zápis.
  • 0

#1719 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2021 - 8:08

Taky je rozdíl mezi slovy "podepsán" a "zapsán"...

No, my si o něm každý myslíme svoje, víme, co je zač.

Ale jak píše carodejka_s.r.o., neměl by jít takhle daleko a vynucovat si archivaci keše, kterou není schopen splnit.


  • 1

#1720 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2021 - 12:30

Co je Jonea zač, víme všichni, to nemá smysl dlouze rozebírat.

Na druhou stranu...

Pokud keš vyhovuje pravidlům, tak může být nahlášená na GS kolikrát chce a nic se jí nestane. Pokud by však byla "z moci úřední" archivována a případně i zamčena, pak pravidlům odporovala bez ohledu na to, kdo ji nahlásil. A pak je archivace v pořádku.

Pokud nám vadí, že někdo nedodržuje pravidla, mělo by nám vadit i to, že konkrétní založená keš neodpovídá pravidlům. Princip je totiž stejný.
  • 7
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama