Přejít na obsah


Fotka

Který batoh


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 orel117

orel117

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 9:32

Zdravím všechny,
potřebovala bych poradit při výběru batohu. Rozhoduji se mezi těmito dvěma:
1. Hikingový batoh Ventro LOAP 36+5 o objemu 36+5 l
a 2. Turistický batoh SAULO LOAP o objemu 65 l

Myslím si, že do menšího batohu bych se se všemi věcmi vešla, ale byl by úplně naplněný (takže by se v něm asi blbě hrabalo) a taky bych měla musela věci jako spacák nebo popř. stan připevnit zvenku, což se mi nezdá úplně ideální. Zkrátka větší batoh se mi zdá praktičtější a univerzálnější.
Na druhou stranu, větší bágl je skoro třikrát těžší (880 gramů VS 2 200 g.). Je to moje první pořádná krosna, kterou si pořizuju, takže nemám zkušenosti, jak moc by mi dvě kila navíc na zádech vadili, ale zdá se mi to docela dost.

Taky mě napadlo, jestli by třeba nešlo u většího batohu váhu snížit. 2. batoh má údajně o dost lepší zádový systém, který bych ale při menším nákladu nepotřebovala. Tak jestli by nešlo popř. vyndat nějakou těžkou kovovou výztuž nebo podobně. Třeba u školních batohů Topgal to lze.
Tak předem díky všem za tipy a rady.


Tento příspěvek byl upraven od orel117: 05 červen 2018 - 9:35

  • 0

#2 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 969 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 9:54

Jak dlouhé štreky s tím budeš chodit? rozdíl ve váze je jedna necelá litr a půl velká petka vody. Osobně bych volil radši větší. Doma pečlivě naskládané věci během výletu nabydou na objemu (technicky se tomu říká nakypření) a do malýho batohu je budeš ráno při balení cpát těžko. U velkého je i výhoda že máš věci uvnitř. Pláštěnka je většinou na velikost batohu a nepočítá s věcmi přidělanými zvenčí. Což je třeba u spacáku problem. Zádový system je vždy výhoda, pokud je kvalitní.


  • 0

#3 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 10:01

Ahoj,

trochu hůře se radí, když nepíšeš, jaké treky máš v plánu (na jak dlouho, kolik km a tak). Ale pár obecných rad:

  • Větší bágl svádí k tomu vzít více věcí (tudíž i více zbytečností)
  • Malý bágl tě sice nutí přemýšlet u balení a vzít jen to potřebné, ale venku se obecně vždy hůře balí (pokud k tomu např. ještě prší) a nemusí se ti to tam zpátky vlézt
  • Věci pověšené na batohu z venku překáží, kejklají se, zachytávají se o větve i spolucestující např. v buse. Více hrozí jejich ztracení/poškození - to je např. důvod, proč bych NIKDY spacák a stan nepověsil na batoh - stačí jedno uklouznutí a ostřejší větev a nemáš v čem spát...
  • Osobně si myslím, že zádový systém má smysl i u lehčího batohu. Např. nechápu, proč spousta lidí chodí s rozepnutým (popř. velmi povoleným) bederákem a dobrovolně si ničí záda? Když vybírám batoh, tak zádový systém s výztuží je jedním z hlavních podmínek. Veškerou hmotnost pak totiž neseš na bedrech a nikoli na ramenou. Naopak díky výztuze batoh drží tvar a mnohem lépe se balí, nebo se v něm přehrabuje.

Co se týče objemu, tak já jezdím buď s 35l báhlem nebo s 65+10l. Do toho 35l jsem schopný se sbalit na víkend - zimní spacák, žďárák, karimatka (jediná věc připnutá vně), benzínový vařič, ešus, jídlo. Ale je to na hraně a raději bych volil tak 45l, abych se s tím nemusel ráno tak pečlivě balit.

Naproti tomu těch 65+10 mi bohatě stačilo na měsíční trek po Gruzii. Batoh měl max. 25 kg (s vodou a veškerým jídlem), pak ta váha už jen klesala. Objem by mi stačil tak těch 65l.

 

Takže jak to shrnout?

  • Nešetřit na zádovém systému
  • Snažit se věci dávat do batohu
  • Mít dobře seštelované popruhy a používat bederák

 

Ukázka na závěr:

dva 75l bágly sbalené na měsíc (každý max 25 kg). Karimatky jsou zatím ještě uvnitř, kvůli předchozí přepravě letadlem

P1250188.JPG


Tento příspěvek byl upraven od VasaM: 05 červen 2018 - 10:08

  • 0
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#4 TamTenTom

TamTenTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 212 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 10:54

Otázka je, jestli není lepší batoh s dobrým polstrováním, který ti sedne rovnou, než mohutný nastavovací systém zad, který nastavíš jen jednou a pak to pořád taháš s sebou. Váhu batohu bych nepodceňoval.


  • 0

#5 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 660 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 11:30

 

Ukázka na závěr:

dva 75l bágly sbalené na měsíc (každý max 25 kg). Karimatky jsou zatím ještě uvnitř, kvůli předchozí přepravě letadlem

attachicon.gifP1250188.JPG

 

To seš teda machr, to bych neunes. Já měl na 3 týdení trek po gruzii s jídlem na 12 dní s vodou (jedna petka, vody tam bylo všude dost) limit 18Kg. :) Uprostřed výletu jsme dokupovali...

 

Používám už léta gemu, někomu se sice může zdát přední plnění nepraktické, ale z hlediska uspořádání věcí a rozložení váhy je to ideální. Ovšem balení trvá déle, než když horem všechno nacpeš halabala dovnitř... :)


  • 0

#6 majkaz

majkaz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 11:32

Ještě jedna poznámka - rozmysli si nejen objem toho, co s sebou taháš, ale taky váhu. Ty zmiňované batohy mají (vcelku logicky) i naprosto jinou psanou nosnost, VENTRO 10 kg, SAULO 25 kg.

 

Můžeš sice batoh narvat na doraz i hmotnostně, případně přes, ale riskovala bych to jen v dosahu civilizace - strávit týden či déle s batohem, který se poroučí až do neopravitelnosti je dost průšvih, a přešívání v určitých místech není sranda ani doma s šicím strojem.

 

Pokud nejsi připravená se se vším všudy vejít do 10 kg, podle mého ani není o čem uvažovat.

 

Na druhou stranu - pokud té váhy bude méně, je zbytečné přihazovat batohem. Ale ber do úvahy tu zmiňovanou flašku vody - na některé víkendy vyrážím hodně nalehko, ale zrovna ta voda i v našich krajích bývá to, čeho s sebou táhnu váhově nejvíc, občas 2-3 litry pokud netuším, kde bych se k vodě cestou dostala. Za horka ti pak váhově nezbývá zrovna moc. A zrovna voda není to, na čem bych doporučovala šetřit, pokud opravdu nepůjdeš "od napajedla k napajedlu".

 

Bacha taky na to, jak ti batoh sedne na záda (s obvyklým zatížením). Takže vyzkoušet, a vyzkoušet přesně tak, jak ho budeš nosit - tedy zapnuto vše co bude běžně zapnuto, utaženo na tvojí postavu. Ne že poznáš vše, ale pokud nesedne takhle, tak po 10 km to rozhodně lepší nebude.


  • 0

#7 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 11:33

Otázka je, jestli není lepší batoh s dobrým polstrováním, který ti sedne rovnou, než mohutný nastavovací systém zad, který nastavíš jen jednou a pak to pořád taháš s sebou. Váhu batohu bych nepodceňoval.

 

Dobrá poznámka, ale na druhou stranu, ještě jsem asi nepotkal mohutný nastavovací zádový systém. Většinou se jedná pouze o přesky na popruzích  a zavěšení ramen pomocí suchého zipu. Nic, co by výrazně zvyšovalo hmotnost...

 

Váha báglu je sice důležitá, na druhou stranu batoh by měl být z kvalitních materiálů a ty něco váží (a bohužel i něco stojí). Přeci jen, v případě delšího treku mimo civilizaci batoh neslouží jenom k transportu věcí, ale zároveň jim musí poskytnout dostatečnou mechanickou ochranu a ochranu vůči vodě. Např. levnější batoh značky Hi-Tec (objem 75 l) po dvou týdnech v Norsku měl zcela protlačené ramenní popruhy (výztuž to nevydržela), nefungoval jeden boční zip a potili se v něm záda. A také poskytoval menší objem než jiný batoh s papírově stejnými vlastnostmi...


  • 1
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#8 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 11:38

To seš teda machr, to bych neunes. Já měl na 3 týdení trek po gruzii s jídlem na 12 dní s vodou (jedna petka, vody tam bylo všude dost) limit 18Kg. :) Uprostřed výletu jsme dokupovali...

 

Používám už léta gemu, někomu se sice může zdát přední plnění nepraktické, ale z hlediska uspořádání věcí a rozložení váhy je to ideální. Ovšem balení trvá déle, než když horem všechno nacpeš halabala dovnitř... :)

 

My měli limit podobný, tuším, že jsem bágly doma balil na 15 kg. Ale po příletu jsme právě doplnili benzín, vodu a jídlo (včetně vcelku těžké zeleniny apod.), takže jsem váhu odhadoval někam k těm 23 kg. Samozřejmě jsme jako první snědli všechny těžké věci, takže váha šla vcelku rychle dolů. Ale jídlo jsme měli už z domu cca na 20 - 25 dní (na místě jsme kupovali jen základní suroviny).


  • 0
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#9 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 215 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 12:28

Koukněte na koncept NALEHKO a baleni na sakra dlouhý trail, váhy předmětů a vybavení.

Jo, není to zadarmo....

http://www.nalehko.com/node/290
  • 0

#10 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 12:28

Já osobně bych nekupoval batoh podle značky, ale podle toho, jak mi sedí na zádech. Šel bych do obchodu, vzal bych si ssebou třeba 3 dvoulitrové coca coly a testoval bych, který mi sedí nejlíp na zádech. Ty různé zádové systémy a polstrování jsou sice fajn, ale stejně to musíš unést. Za cca 40 let co lezu po skalách a jezdím do hor, tak jsem vyzkoušel spoustu batohů a zas takový rozdíl oproti starejm kletrům bez polstru to není. Vždy jsem měl problémy s váhou a né s nošením a samozřejmě čím větší batoh, tím víc věcí je nezbytnejch a váha stoupá.


  • 0

#11 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 12:46

Já bych začal tím, zda budeš batoh používat častěji nebo jen na ojedinělé výlety. Každopádně se nevyplatí nějak enormně na batohu šetřit. Zašel bych do obchodu a batoh vyzkoušel. Já bych dnes třeba vybíral mezi Osprey, Deuter, nebo Gemou. Upřímně z těch dvou bych asi nebral ani jeden. Jak tak koukám na ten zádový systém, moc se mi nelíbí a tuším že u něj bude ten problém o kterém píše VasaM. Budou se potit hodně záda. A i další jeho rady bych nebral na lehkou váhu.  


  • 1

#12 ran55

ran55

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 12:57

Přidám se se svojí troškou do mlýna.

Na vícedenní přechody hor jsem měl kdysi Gemu a v ní jsem odnosil i 25 kg (přechod Pirin a Rila ještě za totality), Pak jsem si pořídil Deuter 45l na prodloužené víkendy a 65l na týden i více (perfektně se oba nosily, vydržely i hrubší zacházení ale byly težší). Nyní jsem skončil u lehkých Osprey 46l (1,1 kg) a 65l (1,3kg) s tím větším jsme loni přešli v Laponsku Kunglegen 7 dní natěžko bez civilizace. Začínal jsem s 16 kg a v cíli jsem měl 10kg. Asi tak

Zádové systémy u obou Deuter i Osprey mi naprosto vyhovovaly.


  • 0

#13 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 660 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 13:22

Stran odolnosti... největší ivestice do mně samého co se týče oblečení byly od Berghausu goráčový kalhoty a bunda. Lehoučký, byl jsem v tom v rumunsku den v prudkým dešti a nepromokly. Batoh bohužel celkem vlhnul. Takže, pokud nemáš hluboko do kapsy, zkus batoh i od Berghausu, Britové, drahý, ale všechno co od nich mám (ještě rukavice, návleky, čepici, std další dorbnosti), stojí za to.


  • 0

#14 orel117

orel117

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 16:50

Moc všem díky za odpovědi! 

S tím na co batoh potřebuju je to těžší, protože moc nevím, s puťáky teprv začínám. Do budoucna plánuju koupit nějaký kvalitní i na dlouhé výpravy. Nicméně za čtrnáct dní mám v plánu čtyřdenní výlet (tři noci v přírodě) a tyto batohy mám v podstatě zadarmo. Tak mě napadlo, že jeden vyzkouším a třeba mi bude vyhovovat. Když ne, tak se nic nestane, ale nerada bych si pořídila něco, co ani nevyužiju. Také bych ráda, kdybych s ním mohla vyrazit i na delší dobu než na tři noci (cca týden). Předpokládám, že nosit sebou budu malý spacák, karimatku a možná malý stan. Trochu mě zarazilo co píšete o polstrování a pocení. Vůbec mě nenapadlo, že by mohl být u různých batohů nižší ceny větší rozdíl v odvětrávání zad. Představa úplně propocených zad se mi moc nezamlouvá.
Takže když to shrnu, batoh na cca pět nocí v přírodě, nemusí vydržet roky, co nejlehčí ale přehledný, dobrý zádový systém a odvětrávání. To je asi vše.

 


  • 0

#15 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 16:50

Nebudu hodnotit velké batohy, pouze značky. Dlouho používáme Deuter 30 na max. jednodenní výlety. Pro dva i s obědem s sebou ideální, pro tři i s obědem začíná být těsný. Zadový systém molitan, nějaké proudění vzduchu asi také. Na bedrech sedí perfektně, to je hlavní.
Teď ale zvažuji přikoupit velikost 30-40, abychom neměli v batohu všechno narvané na maximum a z rohlíků nebyly placky. :-) Mám vybraný Osprey, má jiný zádový systém (hliník výztuhy+síťka), který jsem nikdy nechtěla, ale po vyzkoušení perfektně seděl. Mají i varianty pro ženské, tak nevím, jestli bych poznala rozdíl. :-) Nedávno jsme koupili cestovní tašku Osprey, za opravdu ne malé peníze, ale musím říct,že je super a přesně splňuje, co jsme potřebovali. Konstrukčně i uspořádáním bezvadná. Záruka tuším 10 let.
Takže určitě obejít pár obchodů, vyzkoušet jak sedí, ale také vnitřní uspořádání. Každému vyhovuje něco jiného.
  • 0

#16 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 17:41

Zenske batohy jsou uzpusobeny zenske postave a se lisi zejmena ve tvaru bederaku, nekdy i ve velikosti zadoveho systemu.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#17 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 19:42

Lowe Alpine má také pěkné batohy, mám dva a spokojenost. Na celodenní chození AirZone Z Duo 30 a na kratší Aeon 22. Na vícedenní výlet mám letitý Corazon 55. Od Corazonu jsem měl i 28l batoh a byl jsem s ním nadmíru spokojený. Ale je fakt, že je třeba batoh vyzkoušet se zátěží a nekupovat podle výhodné ceny. Osobně bych si třeba batoh od Loapu nekoupil, nemám s tuto značkou dobré zkušenosti. Ale nevylučuji, že někomu můžou dostačovat. Pokud člověk ponese v batohu jen 0,5l petku s vodu a krajíc chleba, tak je to asi jedno co má na zádech. Kvalitní batoh se pozná, až se pořádně naloží. Jinak batohy Deuter jsou také fajn, ale některé jsou na můj vkus zbytečně těžké.


Tento příspěvek byl upraven od Petman02: 06 červen 2018 - 9:35

  • 0

#18 moravan

moravan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 391 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2018 - 20:54

Já jsem řešil podobný problém (v časové tísni) před čtrnácti dny. Blížil termín, kdy jsme se chtěli vypravit na dálkovou multinu Napříč Beskydami, tj trek 4-5 dní. Jaký batoh? Stará předrevoluční Gemma s čelním plněním má nespolehlivé zipy, tak tu ne. O něco mladší asi 60l Metasport mi posloužil loni, na Krásami Beskyd, ale zádový systém nemá pevnou konstrukci ani pořádné odvětrávání a tak se s ním člověk dost potí.

Nakonec jsem si udělal radost a koupil Osprey Kestrel 48l za myslím rozumnou cenu 3 100,- na Outdoorwebu. Přiznám se, že před čtvrt rokem jsem o této značce vůbec nevěděl. Pak jsem byl na přednášce Jindřicha Smitky o cestě do Santiaga de Compostela. S batohem byl podle recenze spokojený a zbývalo jen rozhodnout jestli variantu 48l nebo 58l. Nakonec jsem koupil menší a na zmiňovanou cestu tato velikost úplně stačila a batoh ani nebyl plný. Spacák, oblečení, pončo, kroksy na přezutí, trocha jídla, 1l a 1,5l petky na vodu, karimatka připevněná zvenčí. Integrovaná pláštěnka je fakt velká a tak se pod ní schová bez problémů i karimatka. Váha batohu je asi 1,6 kg. Osprey nyní vyrábí podobné batohy o půl kila lehčí a samozřejmě dražší, z tenčího materiálu... Zatím si myslím, že to byla dobrá volba. A v neposlední řadě byla manželka nadšená z té krásné zelené barvy :)


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama