Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

výpočet stínu, a souřadnic


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 JsSramy

JsSramy

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 20 červen 2018 - 7:18

Zdravím,

omlouvám se, ale jsem začátečník a mám s problém s jednou mystery keší, která nedaleko mého bydliště.. Pro určení souřadnic je třeba spočítat délku stínu komínu (100m) v určitý den (17.2, 16:50)  a nakonec od určených souřadnic (rohu budovy na kterou dopadá stín) spočítat souřadnice pod azimutem 287° ve vzdálenosti  71 m.. 

Jsem začátečník, mohl by jste mi prosím někdo doporučit vhodnou aplikaci, nebo návod a vzoreček jak se dopočítat k výsledku??   Moc všem děkuji za radu...


  • 0

#2 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 221 příspěvků(y)

Publikováno 20 červen 2018 - 7:36

Tady nejde o začátečnictví v geocachingu, ale o fyziku...

Na jaké polopřímce ten stín bude, to je asi jednoduché (Slunce se za hodinu posune na obloze o 15°).

Jak daleko bude rovnoběžná polopřímka, na které bude poklad, jde spočítat z toho úhlu a vzdálenosti.

Pak je to BF metoda kapitána Granta... (když se mi nebude chtít zjišťovat výška Slunce).

 

Je zásada, že zde na fóru se s mysterkami neradí. Radit/neradit by měla být výsada majitele keše (a ostatní by to měli respektovat - což se zhusta neděje).

Snad jsem až tak moc neporadil, JsSramy ví, co má zjistit, jen neví jakým způsobem...


  • 1

#3 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 20 červen 2018 - 7:54

Je asi rozdíl prozradit řešení mysterky vyžadující nápad a prozradit vzoreček ze základní školy.

A co se týče dotazu - kdo neumí matematiku, může zkusit zagooglit a vyleze napč.  http://www.suncalc.org a http://antonio.cz/gc/coords


  • 1

#4 quellen

quellen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 590 příspěvků(y)

Publikováno 20 červen 2018 - 8:11

GCC - GeoCache Calculator v mobilu to zvládneš i v terénu. Kdyby bylo potřeba...


  • 1

Google Pixel 3 / Android 12 / c:geo


#5 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 20 červen 2018 - 8:30

A což použít metodu Gudmundur Bjelke? Zjistit si úhel, nastavit do sextantu a pak chodit terénem, až budu pod tímto úhlem vidět vrchol komína?

Pochopitelně je to nesmysl, Bjelke neměl navigaci, musel hledat takhle, když nechtěl čekat na jeden konkrétní den, kdy mu stín Sneffelsu ukáže cestu do podzemí. Ale výšku Slunce nad obzorem uměli zjistit už staří námořníci, měli na to tabulky. Ale ta představa chodit se sextantem je lákavá. Určitě bude nějaká aplikace do mobilu, s využitím tříosého G senzoru, který mají asi všechny mobily. Ale pravý mosazný by byl lepší.

Nemám rád matematiku. Nevím sice, o kterou jde mysterku, ale pravděpodobně se zanedbávají výškové poměry, což by v reálu vedlo k nesmyslům.


  • 1

#6 Pe_Bo

Pe_Bo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 613 příspěvků(y)

Publikováno 20 červen 2018 - 9:56

Určitě jde o tuto GC227ZY Zdarska slunecni / Zdar Sunny, zrovna teď o víkendu jsme tam byli :D


  • 0

#7 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 20 červen 2018 - 11:05

V Liberci jsem to resil tak, ze jsem si udeal na papir umely stin a ten jsem na prepokladaném miste hodil na zem a hned jsem vedel kam ten stin dopadl :D  :P  :rolleyes:. A cache tam prekvapive byla :o.


Tento příspěvek byl upraven od Solim: 20 červen 2018 - 11:05

  • 1

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#8 JsSramy

JsSramy

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 20 červen 2018 - 12:26

zkoušel jsem i https://planetcalc.com/1875/ a nemohl jsem uvěřit výsledku ale na  suncalc.org jsem si to potvrdil.. tak jsem zvědavej jestli ji tam najdu :))

 

Dík za rady, někdy jo to fakt zapeklitý :))


  • 0

#9 JsSramy

JsSramy

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 21 červen 2018 - 6:30

světe div se, byla tam... díky za rady


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama