Přejít na obsah


Fotka

Keše na stromech bez lezení (Biltema, Angel...)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
161 odpovědí na toto téma

#1 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 480 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 8:51

V Německu se před časem rozjela móda keší na stromě, na které se neleze. Prý to pochází ze Švédska. Tam se tomu říká Biltema, v Německu Angel keš. Loví se pomocí prutů, tyčí apod. Samo o sobě to samozřejmě není problém, pokud příroda nějak netrpí, je to jen další možnost zpestření hry. Problém ale vidím v ohodnocení obtížnosti. Drtivá většina těchto keší je hodnocena D5, sporadicky D4 – 4.5. Osobně si myslím, že tradička D5 by měla být náročná na lov nebo časově náročná, tak třeba na půlhodiny určitě, ale ne na dvě minuty se správnou pomůckou. Od toho je tu atribut „Special tool“. O mysterkách tohoto typu ani nemluvě.

 

Tato móda dorazila už i do ČR, vím o třech sériích. Naprosto respektuji rozhodnutí autorů to takto ohodnotit, ale v globálu si myslím, že to snižuje cenu D5. Nevím, jestli by v tomto případě neměli revieweři trochu zasáhnout a autora před publikací upozornit, že tohle je mimo mísu. [Ano, jsem si vědom toho, že toho mají hodně…]

 

Rád bych znal názor ostatních.


  • 0

#2 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 9:01

Blbost, to není v žádném případě D5, jedině že by byla maskovaná za šišku mezi stovkami dalších šišek. Máme tady dvě takové, na gumě, přehazují se provazem nebo stahují dlouhým hákem, obtížnost mají D3 a to krásně odpovídá.


  • 0

#3 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 9:08

Viz muj prispevek http://www.geocachin...-12#entry559186

 

To co tam pisu o matrixu v Brandejse a o instantnim geocachingu plati pro tyhle kese dvojnasob. Samozrejme ze to zadna D5 neni. Zejmena pak kdyz se nekdo ani nenamaha to povesit fakt vysoko a da to do blbejch peti metru. Kdyby jeste se udelala sem tam jedna kes, je to zajimavy. Jenze populisti z toho delaj zase traily. Zatim tak 10-20 kesi, ale je jen otazka casu kdy nekdo udela treba stovku. Samozrejme ze to degraduje obtiznost celkove a proste je to blbost. Ale holt to mas jak s penezma. Kdyz bude centralni banka tisknout prachy a rozhazovat je mezi lidi, bude popularni. Ze to pak dopadne jak v Recku a ze to neni o mnozstvi penez v obehu vetsine lidi nedochazi. Hlavne ze si kazdej jouda muze zalogovat za hodinu 20 D5. Tohle je prave jedna z veci na kterych je videt jak jde geocaching do kopru.


  • 13

#4 Olson_vs

Olson_vs

    Olson_vs

  • Members
  • PipPipPip
  • 153 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 9:34

Taky jsem na ně v Německu narazil D5/T1,5. V listingu jasně napsané, že to není lezecká keš. A bylo to v 6 metrech na takovém hnusném akátu, na který bych ani neházel lano, aby se nezlomil.

Očekávám, že na to někdo někdy poleze, protože teleskopickou tyč si pořizovat nebude, zlomí se větev, zrakví se a je zase oheň na střeše.


  • 0

#5 KKcko

KKcko

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 10:46

D5 je pro keše, které se loví v řádu dnů. Tyhle mají sotva D2.

A jelikož ke keši dojdu po dvou, tak by měly mít i T2.

Vše navíc je přeceněné. Ve své podstatě by tradička nikdy neměla mít víc než D3.


  • -6

#6 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 11:03

Vše navíc je přeceněné. Ve své podstatě by tradička nikdy neměla mít víc než D3.

 

V tom s tebou rozhodne nesouhlasim. Co treba Pamatkova zona Beroun? Rozhodne jsou tradicky, ktere neni jednoduche najit (nebo se dostat k logbooku).


  • 4

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#7 KKcko

KKcko

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 11:28

Já stále vycházím z geowiki:

 

 

 

Obtížnost

Obtížnost vyjadřuje, jak snadné/nesnadné je objevit keš v jejím úkrytu, případně, kolik nám zaměstná hlavu rozluštění cílové souřadnice. Rozdělení úkrytů do pětibodové stupnice není lehké, každý určitě bude mít na obtížnost úkrytu/rébusu jiný názor. Určitě to ovlivní i momentální intelektuální kondice či kvalita signálu GPS.

  • Obtížnost 1 – snadno identifikovatelné skrýše díky popisu či nápovědě (při pečlivé domácí přípravě dohledatelné i bez GPS), vhodné pro úplné začátečníky, např. úkryt v kořenech stromu, pokud je tento strom jediný v širokém okolí, druhý sloup od brány apod. Nepatří sem Multi-Cache.
  • Obtížnost 3 – složitější Multi-Cache (dlouhé, s velkým množstvím bodů nebo náročným výpočtem), všechny keše vyžadující kvalitní domácí přípravu – hlavně Mystery CacheTradiční Cache s důmyslným úkrytem, který vyžaduje jisté popřemýšlení
  • Obtížnost 4 – časově náročné cache, obtížné Mystery Cache, složité šifry, velmi těžko objevitelé úkryty v běžném terénu, super dlouhé Multi-Cache
  • Obtížnost 5 – nejtěžší Mystery Cache s velkou časovou náročností a náročností na intelekt cachera. Ne každému se podaří objevit keše s touto obtížností. Sem patří i mezinárodní twin-projekty.

Uznávám, že může být tradička, která se špatně nebo dlouho hledá. Ale i tak by neměla mít víc jak D3. Ale to už je jen na nás jakou obtížnost keši dáme při založení. Tvůj názor respektuji, ale při zakládání se jím řídit nebudu. A díky za tip na keš, mrknu se na ní.


  • 0

#8 lemrousek

lemrousek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 158 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 12:08

Jako D5 mi to taky nepřipadá.
|Ale jinak bychom to jako zpestření někdy zkusili – je nějaká taková keš v ČR?
A jak to vypadá?

 

Tradička podle mě víc než D3 být může: pokud ji třeba hledá skupina šesti lidí týden (každej den), tak proč by to autor neoznačil třeba jako D4?


  • 1

#9 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 12:40

D2...5 záleží na obtížnosti hledání. Pokud v 5m výšce bude viset nanoška kamuflovaná v listu, tak si i tu D5 dovedu představit.

 

Naopak podle pravidel by to měla být T5 jestliže na to potřebuju speciální technické vybavení.
Viz. citace z wiki  "T5 – technické vybavení je nutné (lano, žebřík atd.) nebo potřebuji jištění"

V každém případě by si to měli ujasnit nejdříve revieweři mezi sebou, aby byli jednotní... .  ;-)


  • 2

#10 majkaz

majkaz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 13:08

V Německu se před časem rozjela móda keší na stromě, na které se neleze....Loví se pomocí prutů, tyčí apod. 

 

Co já vím, není to nic nového - nové je jen to hodnocení, které je podle mě komplet uhozené. 

 

Už v samém začátku, co jsem na geocaching narazila, byly po internetu návody na různá udělátka pro odlovení T5 keší "nelezeckou" metodou - tj. sbírání keší na sloupech nebo na stromech různými variantami teleskopických tyčí apod. 

 

 

Taky jsem na ně v Německu narazil D5/T1,5. V listingu jasně napsané, že to není lezecká keš. A bylo to v 6 metrech na takovém hnusném akátu, na který bych ani neházel lano, aby se nezlomil.

Tohle vůbec nechápu. D je snad jednoduše řečeno složitost nalezení přesného umístění keše, a T je jak složité je se dostat ke schránce, ačkoli už vím kam lezu. To reviewer nemůže ovlivnit hodnocení složitosti a terénu keše, pokud tam majitel vrazí takovouhle blbost?


  • 1

#11 Olson_vs

Olson_vs

    Olson_vs

  • Members
  • PipPipPip
  • 153 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 13:09

D2...5 záleží na obtížnosti hledání. Pokud v 5m výšce bude viset nanoška kamuflovaná v listu, tak si i tu D5 dovedu představit.

 

Naopak podle pravidel by to měla být T5 jestliže na to potřebuju speciální technické vybavení.
Viz. citace z wiki  "T5 – technické vybavení je nutné (lano, žebřík atd.) nebo potřebuji jištění"

V každém případě by si to měli ujasnit nejdříve revieweři mezi sebou, aby byli jednotní... .  ;-)

Taky se mi to hrubě nelíbilo a chtěl jsem takovou keš poslat k archivaci. Přišli jsme po rovině pod strom, zavěšený úkryt viděli, ale neměli jsme výbavu. A pak prý T1,5 ... Byl tam jen atribut nástroje. Pak mi bylo vysvětleno, že pokud lze keš sundat a pak i zpět vrátit, aniž by člověk někam lezl, tak to lze. S tou obtížností se ovšem shoduji s geowiki. Všechno to jsou ojebávky pro statistiky. Jinak by to přece nebylo zajímavé....


  • 0

#12 Olson_vs

Olson_vs

    Olson_vs

  • Members
  • PipPipPip
  • 153 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 13:13

Aby bylo jasno, o které mluvím : https://coord.info/GC7BRMH


Tento příspěvek byl upraven od Olson_vs: 28 červen 2018 - 13:21

  • 0

#13 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 480 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 13:39

Naopak podle pravidel by to měla být T5 jestliže na to potřebuju speciální technické vybavení.
Viz. citace z wiki  "T5 – technické vybavení je nutné (lano, žebřík atd.) nebo potřebuji jištění"

 

S tímhle si dovolím nesouhlasit. To by i keše, kde je potřeba třeba magnet, byly T5.


  • 1

#14 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 480 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 13:45

... je nějaká taková keš v ČR?

 

Snad se autoři nebudou zlobit:

https://coord.info/GC7Q7MM First Biltema Trail #1

https://coord.info/GC7KH24 #01 Ryby, rybicky, rybari jedou...

 

(Třetí sérii teď nemůžu najít na mapě.)

 


  • 0

#15 vvitty

vvitty

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 14:12

Jako napad je to zajimavy ale delat z toho trail ... no nic, az pojedu tim smerem tak radeji dodelam hledani ztraceneho casu :D


  • 1

#16 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 14:48

Tohle je cely zalozeny na faktu ze pokud je potreba k odlovu kese specialni nastoj, muze to byt duvod dat ji D5 obtiznost. S terenem to nema nic spolecneho, tady se fakt nikam lezt nema, a vetsinou tam ani vylezt nejde. No a otazka je co je to ten specialni nastroj ktery opravnuje udelat z toho D5.

 

Asi se celkem ustalilo ze za takovy nastroj se napriklad povazuje lockpicking set na otvirani zamku bez klice. Ostatne tam nestaci ten nastroj mit, jeste se to s nim musi umet a zdaleka ne kazdy to zvladne. S teleskopickym bidlem to kdysi bejvalo taky do urcity miry opravneny. Tyhle kese existovaly davno, neni to novinka jak by se mozna zdalo. Novinka je to pro par neinformovanejch co ted objevili Ameriku. Ja prvni takovou kes videl uz pred mnoha lety, kdesi daleko v Nemecku, na moste, kam nebylo boha se dostat. Nesla tam ani postavit lanovka, profil mostu to neumoznoval. A navic to bylo straslive vysoko. Uz si to nepamatuju, ale bohate pres 10m, mozna 15m, nevim. To byl fakt narez, cumel jsem na to s otevrenou hubou a utekl od toho pryc. To opravdu D5 byla.

 

Jenze casem si toho vsimli kaspari co nemaj soudnost. Sem tam nekdo nejakou takovou kes udelal, jenze ti uz mnohdy nemeli sami poradne vybaveni, takze to dali do vysky treba jen 5m a stacilo nekde vedle sebrat delsi klacek a slo to sundat. Tohle uz D5 nebyla. No a pak to postoupilo jeste dal a delaj se traily. Nektery jsou vyzivnejsi (>10m, jde to blbe), nektery jsou zadarmo. Vysledek ale je ze kdo ma bidlo, da vetsinu z nich na pohodu bez vetsiho usili. Doslo to tak daleko jako kdybysme za special tool povazovali magnet, sroubovak, nebo UV svetlo a vsechny kese kde se to pouzije by se davaly jako D5. Myslim ze tohle je spis k zamysleni pro reviewry. Jenze revs tohle asi nijak netankuje, a i kdyby nekteryho jo, tak to pustej ostatni. Lidi nazsene tleskaj stejne jako kdyz se zacly objevovat klasicky traily, ktery naprosto znehodnotily honotu nalezu kese obecne. Tohle zcela znehodnocuje hodnotu D5. D5 snadno a rychle pro kazdeho, pokud mozno v mnozstvi vetsim nez malem. Instantni geocaching.


  • 12

#17 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 16:47

Už někdy předloni jsem lovil cache, která se dala sundat dlouhým prutem. Ale to ještě takové cache nebyly cool, takže to mělo 1,5/1,5.


  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#18 BellaUH

BellaUH

    ***

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 16:57

Něco jako tohle? Tahle byla vysoko, ale nelezlo se pro ni.
https://coord.info/GCYT5P'>https://coord.info/GCYT5P


  • 0
Pro někoho to už není hra, ale soutěž. Ta ale nebude mít vítěze.

#19 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 18:49

Já jednu T5 sundal i vrátil hráběmi. A pro další dvě jsem doplaval. Víc jich nemám.
  • 1

#20 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 833 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2018 - 18:52

Na druhou stranu - jeden rakušák se strašně vztekal, když jsem mu vytýkal T=5 v situaci kdy se vylezlo na stůl co byl pod keší.
  • -1

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama