Přejít na obsah


Fotka

Keše na stromech bez lezení (Biltema, Angel...)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
161 odpovědí na toto téma

#141 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 481 příspěvků(y)

Publikováno 01 leden 2020 - 19:48

Můj názor: terén je podle toho jak ke keši dojdu, jako u jiných keší, takže většinou T2. D nemůže být (moc) ovlivněno potřebnou pomůckou, protože to by nočky, UV keše atd. byly všechny D4 a výš. Mělo by se tady postupovat podle logiky: nemáš vybavení -> nelovíš. Máme tu atribut Special tool. Dokážu si představit, že biltema na opravdu nelezitelném stromě, ve výšce 16m, by byla D4. Ve většině případů v ČR jsme tak na 6 - 11 metrech, takže s prutem je to otázka asi tak 20 vteřin, za mě tak D2.5.


  • 2

#142 ran55

ran55

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 01 leden 2020 - 20:24

No tak sem znovu dám odkaz na tyč, kterou jsem si koupil já a jsem s ní naprosto spokojený. Je pravda, že se do každého auta nevejde, má složená 2.8 metru, po roztažení 10 metrů. Opravdových 10. 

V nabídce jsou i 8 metrů (dosah s ní tedy skoro 10m). Tyč je velmi pevná, pruží málo a trefuje se s ní parádně i s naplno vytaženou. Koupil jsem k ní nejlevnější rozmývač, jeho konce jsem uříznul a vlepil do jednoho háček. Do druhého plánuju taky háček, ale víc uzavřený, na zpětné vracení kešky na strom.

https://www.simplycl...c-4x250cm-12014

 

Edit: komplet nabídka tyčí od jiného prodejce: https://www.sans.cz/...picke-tyce-lewi

Mám tuto jen 8 metrovou tyč, složená měří 2,2m (druhý odkaz) včera jsme s ní zvládli celou hafikovic serii 28 kousků u Cvikova.

Sice těžší než čínské rybářské pružné tyče ale den se s ní přežít.


  • 0

#143 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 01 leden 2020 - 20:36

Hodnocení obtížností u biltem je silně subjektivní, a u některých zakladatelů i účelové. Jak uvádí Y&MD, T by mělo odpovídat terénu, D pak náročnosti odlovu, kdy to může být navýšeno v případě jiného typu kešky (mysterka, wherigo, letterbox), popř. u challenge či bonusovky podmínkami pro její splnění. Lze se setkat se všemi kombinacemi matrixu. Při asi 100 odlovených biltemách mám obtížnosti od D1,5T1,5 do D5T5, přičemž jen výjimečně obtížnosti odpovídaly. Navíc u pár kešek bylo jednodušší a rychlejší pro ně bez výbavy vylézt, než se mordovat s bidlem. Hlavní účel biltem, totiž umístit kešky tam, kam pro ně nelze vylézt s použitím standardních technik (lezecká výbava, žebřík, apod.), se tak dost často míjí účinkem, i když použití bidla pro sundání kešky je obvykle rychlejší. Záleží tedy na zodpovědném odhadu zakladatele, popř. ve spolupráci s ještě zodpovědnějším zkušeným betatesterem. Nevím, jak moc dokáže dodatečně ovlivnit přidělenou obtížnost reviewer při schvalování. A dost těžko si dovedu představit nějaká pravidla pro nastavení obtížnosti podle nějakých parametrů, jako je třeba výška umístění, snadnost nalezení (je rozdíl hledat maskovanou mikrovku a regulárku), snadnost sundání a vrácení (je rozdíl mezi velkým pevným kovovým kruhem či hákem a malou smyčkou z provázku, nebo při různé váze kešky, či překážejících větvičkách kolem), aj.

Jen se modlím, ať někdo nenavrhuje zpětné přehodnocení obtížností u špatně ohodnocených.


  • 2

#144 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 01 leden 2020 - 20:39

A kdyby ne, na místě vždy něco najdu, čím to ještě více nastavím.

Dane a co nosíš sebou k tomu nastavování?
Já gumičky a pár stahovacích pásek.


Tento příspěvek byl upraven od davidb11: 02 leden 2020 - 10:56

  • 0

#145 Dan Škareda

Dan Škareda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 02 leden 2020 - 9:35

Daně a co nosíš sebou k tomu nastavování?
Já gumičky a pár stahovacích pásek.


Asi metr a pul izolovaneho dratu 4mm2 a cernou izolacku.
  • 0

#146 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 02 leden 2020 - 10:56

Asi metr a pul izolovaneho dratu 4mm2 a cernou izolacku.

Díky taky dobrý nápad.

Vyzkouším.


  • 0

#147 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2020 - 22:37

Tak dneska jsem viděl první ligu v akci. Přes vánoce jsme "luštili", přesněji skládali puzzle na sérii A2 kousek od Drážďan a dnes jsme vyrazili , že dáme alespoň půlku. Obrázky byly poměrně složité a tak skládání dalo cca 50 hodin. Dělali jsme to tři a vždy večer místo přiblblé televize skládali puzzle. :-) Dneska nastal ten den D. Hned na první keši jsme potkali německého kačera, který používal tyč, co zde popisoval mirek454. Oproti upravenému prutu je to jiná liga, ale je to dlouhé. Panáček měl 12m, to znamená 3m dlouhý bazmek. Fakt je, že rozložené měl za minutu a tuhost dobrá. Pak jsme se rozloučili a pokračovali dál a u 6té keše nás dohnala dvojice Drážďanských kačerů cca našeho věku 60+. Pán měl na popruhu přes rameno černé cca metr dlouhé pouzdro silné 5-6 cm. Z něj koukal obrovský duralový hák cca 15x30 cm z trubky průměr 12mm. Keš, kterou jsem sundaval cca minutu a o něco déle vracel zpět měl sundanou za 15 sekund, ale za dalších 20 sekund byla zpět. Pouzdro (futrál) opřel o zem a začal z něj vytahovat teleskopickou tyč. Na těch cca 8 - 10 metrech se ani nehnula a nepružila. Protože manželka němčinou vládne velice dobře, dali jsme řeč a zbytek keší odlovili společně s tím, že jsme používali jenom jeho nástroj. Při zastávce na svařák nám ukazoval jak mají udělaný držák i na kolo, prostě nadšenci. Další důležitá informace byla, že je sposta angel keší, které jsou těžší a na ně se prut nedá použít ani náhodou. Ten tajemný nástroj byl výsuvný stožár na amatérské KV vysílání. Dělá se 12 - 24m. On měl samozřejmě ten 12 metrový, je ke koupi jak v Německu, tak u nás a cena je paradoxně téměř stejná a to necelých 100E. Tak už jsem si ho objednal taky. Měl by mi přijít ve středu a tak sem potom postnu nějakou fotku, tedy pokud bude zájem.  


  • 3

#148 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2020 - 23:13

Zájem bude určitě! Jsem na to zvědavej. Jaká je váha toho stroje?


  • 0

#149 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2020 - 23:18

3,3 kila


  • 0

#150 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2020 - 23:35

Byla jsem na Silvestra na eventu, kde se právě hromadné objednání 12 m prutů řešilo. Cena vycházela kolem dvanácti stovek - docela mě pobavilo, že mi tyč během pár minut nabízeli hned tři kačeři a večer ještě i ti, u kterých jsem byla na návštěvě. Patřím do skupiny, která biltemy v klidu mine. Odlov jsem s ní viděla, ale prostě mě to neláká. Neříkám, že pro pobavení ostatních v partě nějakou nezkusím sundat, ale baví mě víc něco jiného.
Koho by tahle tyč zajímala, napište na nick zdehaj.
  • 0

#151 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 737 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2020 - 0:32

Už mám objednáno (a zaplaceno), i jsem jí viděl u jednoho kačera. Vyzkouším a postnu jak to šlo :) .


  • 0

#152 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2020 - 0:37

None: Trochu od věci, ale prosím, poradil bys - dá se rozehrané puzzle uložit a pokračovat jindy?


  • -2

#153 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2020 - 0:42

Pokud je to jigslav puzzle, tak ano, ale musíš se tam nejdříve zaregistrovat.


  • 0

#154 Radekb

Radekb

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2020 - 1:42

Já jsem tedy s tím čínským 13m (použitelná délka 9,5 m) prutem zatím spokojený. Pokud je keška v 11 metrech, tak nebývá moc těžká a sundat tím jde. Pokud je těžší, tak bývá níže a potom není potřeba vysouvat nejtenčí díly prutu a je to zase v pohodě.

Pokud bych někdy upgradoval, tak se mi líbí spíš než ten radioamatérský stožár stožár vlajkový

10m Telescopic Flagpole Pole For Flags & Windsocks Camping Festival Essential

https://www.ebay.com...al/362550110969

Délka je 115 cm a váha 1,5 kg.


  • 0

#155 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2020 - 17:59

None: Díky moc!


  • 0

#156 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 481 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2020 - 14:58

Mám takovou až skoro filozofickou otázku: Setkal se už někdo s biltema keší, kde by mělo její užití své opodstatnění? (Prostě to nebylo jen proto, abych někoho donutil jít s tyčí do lesa.)

 

Napadlo mě třeba místo, kde se v průběhu roku mění výška sněhu (pominuli nutnost táhnout s sebou pod Matterhorn klacek).

Třeba v Táboře je keš, která je nebezpečně blízko hříště, v řídkém listnatém lesíku. Tam, dá se říci, ta biltema má svůj efekt, protože ji prostě děti neseberou.


  • 2

#157 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 451 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2020 - 16:02

ani ne


  • 0

#158 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2020 - 17:22

V zastavbe ma opodstatneni kvuli detem, v lese by mohla mit kvuli prasatkum.
  • 1

#159 ondro91

ondro91

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 237 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2020 - 10:58

Ahojte. Nemate nejaky bookmark biltemy? idealne Slovensko, ale kludne aj Cesko, Nemecko ci ine staty. Odkedy keskujem tak mi 1000km pride ako ´´za rohom´´ :-)


  • 0

#160 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2020 - 12:23

https://www.geocachi...&skip=0&take=50


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama