Přejít na obsah


Fotka

Biltema - teleskopické tyče


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
178 odpovědí na toto téma

#81 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2020 - 0:06

Zajímavé, jak rozdílný je způsob manipulace s "tyčí". Mám jich už nalezených stovky (fakt mě to baví) a skoro vždycky z natažených rukou a často na špičkách - většinou z lenosti vysouvat další díl nebo něčím nastavovat.


  • 1

#82 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2020 - 13:36

Drobná technická: Pokud auto po každém návratu domů neprotahuješ místní keší, je kilometrů podstatně víc. ;-)
Kdysi jsem pár měsíců sledovala, kolik díky gc najezdím a proti TB se to hooodně lišilo. Myslím, že je každému jasné proč.;-)
Na druhou stranu třeba u mě je těžké rozlišit, které km jsou geocachingové - většinou spojím víc věcí dohromady. Sport, nákupy, výlet, známé....
  • 1

#83 Vlajuta

Vlajuta

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2020 - 16:33

Naší "tyči" se kus ulomil, tak má asi jen 7m, ale vždycky se v lese najde klacek, kterým se dá nastavit.

Zatím se tu moc nediskutoval zásadní problém těchto keší, a to že je spousta lidí nevrací na místo, odkud je sundali. V podstatě při každé kontrole svých keší je převěšuji z úplně tenkých nižších větviček. Nebyla totiž možnost výběru stromů, které mají jen jednu možnou větev. Nechápu, proč tito kačeři kazí zábavu následujícím lovcům - spěchají nebo se jim nechce namáhat??

Ono to právě bude tím,že dostat keš dolů až ti spadne na zem je daleko jednodušší, než ji zavěsit zpět.


  • 0

#84 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2020 - 12:26

Dávám sem návod na háček pro tyč Spiderbeam 12m. Háček je nasazovací na poslední díl a nijak nepoškozuje tyč, před odlovem se nasadí a po odlovu se zas sundá. Drží jen na tření na kuželové ploše posledního dílu.

 

Materiál:

Uhlíková trubička 12x10mm

Laminátová trubička 10x6mm

Nerezová trubka 6,4x1 (zde to je síla stěny) možno 6x1 nebo duralová tyč o průměru cca 6mm

Epoxidové lepidlo

 

Postup:

napřed si ohneme háček (chce to ohýbačku na trubky i amatérskou), seřízneme konec a pečlivě opilujeme abychom se neřízli. Na druhém konci uděláme do trubky rozbrušovačkou zařezy aby vlepený háček dobře držel a ty zářezy odhrotíme smirkovým papírem.

 

Pak uřízneme cca 10cm uhlíkové a laminátové trubky a po osmirkování a omytí lepených ploch je do sebe vlepíme epoxidem. Ta vrchní uhlíková trubka dělá pevnost, ta laminátová je na výplň. Použití plné tyče není dobrý nápad, neb tam jsou všechny vlákna podélně a ta vzniklá tenká trubička by diky absenci radiálních vláken mohla prasknout.

Druhý den pak upravíme konce a upravíme vhodným vrtákem vnitřní díru pro háček aby šel dovnitř suvně. Nutno vrtat při pomalých otáčkách a případně chladit vodou. Při zvětšování díry o 0,1m to jde i vrtákem jen v ruce. Nejlépe to je dělat na soustruhu.

Druhou stranu pak vrtáme vrtákem 8,4 a zkusíme nasadit na konec stožáru. Ta trubička by měla jít nasunout cca 3cm a v žádném případě ne až na doraz 5cm!!! Pokud nejde nasadit, nebo jde nasadit jen málo, tak pokračujeme vrtákem 8,5, 8,6 .... až je splněna podmínka nasazeni na cca 3cm. Je dobré si to napřed vyzkoušet na špalíku z tvrdého dřeva.

 

Pokud je vyvrtáno, tak přistoupíme k vlepení háčku, háček lehce namažeme epoxidem a začátek díry taktéž a krouživým pohybem je do sebe vsuneme a stále sledujeme zda je dostatek lepidla na háčku v místě zasouvání. Přebytek lepidla pak špejlí odstraníme a necháme zatvrdnout.

 

Druhý den zkusíme nasadit háček na konec stožáru, zda drží na tření a pokud je vše vpořádku tak můžeme vyrazit na lov. Pokud ne a lepidlo nám zateklo do díry, tak to vrtákem opravíme a je hotovo.

 

Je to návod na inspiraci, není nutno ho dodržet, jen je třeba se zamyslet nad náhradou materialu. S tímto typem háčku mám velmi dobrou zkušenost při sundavání z cca 8m ale s jiným typem tyče. Ta nerezová ocel se neohne. Ta uhlíková trubka je použita kvůli pevnosti.

 

Pokud někdo namítne, že konec stožáru je kuželový a dira v koncovce je válcová, tak zde to na funkčnost nemá vliv a v žádném případě se to nekynklá.

 

A proč jsem to dělal zrovna takto? Nechtěl jsem něco vlepit do stozáru, neb si myslím, že časem bych mohl použít stožár i na něco jiného nebo jinou koncovku a takhle je koncovka rychle výměnná. Předpokládám, že bych tam mohl nasadit kameru, nebo elektricky ovládaný uchop (ruku) na PETky.

 

Na fotkách máte návod, postup i hotovou koncovku.

Přiložené miniatury

  • IMG_20200207_080332 (Vlastní).jpg
  • IMG_20200207_080357 (Vlastní).jpg
  • Háček (Vlastní).jpg
  • IMG_20200206_183354 (Vlastní).jpg
  • IMG_20200206_183216 (Vlastní).jpg

Tento příspěvek byl upraven od Solim: 07 únor 2020 - 13:36

  • 5

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#85 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2020 - 15:29

Drobná technická: Pokud auto po každém návratu domů neprotahuješ místní keší, je kilometrů podstatně víc. ;-)
Kdysi jsem pár měsíců sledovala, kolik díky gc najezdím a proti TB se to hooodně lišilo. Myslím, že je každému jasné proč.;-)
Na druhou stranu třeba u mě je těžké rozlišit, které km jsou geocachingové - většinou spojím víc věcí dohromady. Sport, nákupy, výlet, známé....

Můžeš mi to nějak matematicky přiblížit? Mě to přijde zrovna opačně. Pokud si představím mnohoúhelník s vrcholy A, B, C  .... X  kdy v A bydlím a B a C .... X jsou místa lovu, tak pokud budu logovat pouze A-B a B-C ...... W-X , ale i třeba B-S  bude cesta vždy kratší než přes A. Jedinou výjimkou je situace, kdy je místo lovu přesně na opačné straně a jedeš tedy virtuálně přes domov. Alespoň podle mé logiky generuje počítání vzdáleností mezi jednotlivými lovy (přesně jak loguji "geocar"), prokazatelně kratší dráhu, než když bych po každém lovu virtuálně cestoval do bydliště.


  • 0

#86 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2020 - 15:38

Dávám sem návod na háček pro tyč Spiderbeam 12m. Háček je nasazovací na poslední díl a nijak nepoškozuje tyč, před odlovem se nasadí a po odlovu se zas sundá. Drží jen na tření na kuželové ploše posledního dílu.

 

Materiál:

Uhlíková trubička 12x10mm

Laminátová trubička 10x6mm

Nerezová trubka 6,4x1 (zde to je síla stěny) možno 6x1 nebo duralová tyč o průměru cca 6mm

Epoxidové lepidlo

 

Postup:

napřed si ohneme háček (chce to ohýbačku na trubky i amatérskou), seřízneme konec a pečlivě opilujeme abychom se neřízli. Na druhém konci uděláme do trubky rozbrušovačkou zařezy aby vlepený háček dobře držel a ty zářezy odhrotíme smirkovým papírem.

 

Pak uřízneme cca 10cm uhlíkové a laminátové trubky a po osmirkování a omytí lepených ploch je do sebe vlepíme epoxidem. Ta vrchní uhlíková trubka dělá pevnost, ta laminátová je na výplň. Použití plné tyče není dobrý nápad, neb tam jsou všechny vlákna podélně a ta vzniklá tenká trubička by diky absenci radiálních vláken mohla prasknout.

Druhý den pak upravíme konce a upravíme vhodným vrtákem vnitřní díru pro háček aby šel dovnitř suvně. Nutno vrtat při pomalých otáčkách a případně chladit vodou. Při zvětšování díry o 0,1m to jde i vrtákem jen v ruce. Nejlépe to je dělat na soustruhu.

Druhou stranu pak vrtáme vrtákem 8,4 a zkusíme nasadit na konec stožáru. Ta trubička by měla jít nasunout cca 3cm a v žádném případě ne až na doraz 5cm!!! Pokud nejde nasadit, nebo jde nasadit jen málo, tak pokračujeme vrtákem 8,5, 8,6 .... až je splněna podmínka nasazeni na cca 3cm. Je dobré si to napřed vyzkoušet na špalíku z tvrdého dřeva.

 

Pokud je vyvrtáno, tak přistoupíme k vlepení háčku, háček lehce namažeme epoxidem a začátek díry taktéž a krouživým pohybem je do sebe vsuneme a stále sledujeme zda je dostatek lepidla na háčku v místě zasouvání. Přebytek lepidla pak špejlí odstraníme a necháme zatvrdnout.

 

Druhý den zkusíme nasadit háček na konec stožáru, zda drží na tření a pokud je vše vpořádku tak můžeme vyrazit na lov. Pokud ne a lepidlo nám zateklo do díry, tak to vrtákem opravíme a je hotovo.

 

Je to návod na inspiraci, není nutno ho dodržet, jen je třeba se zamyslet nad náhradou materialu. S tímto typem háčku mám velmi dobrou zkušenost při sundavání z cca 8m ale s jiným typem tyče. Ta nerezová ocel se neohne. Ta uhlíková trubka je použita kvůli pevnosti.

 

Pokud někdo namítne, že konec stožáru je kuželový a dira v koncovce je válcová, tak zde to na funkčnost nemá vliv a v žádném případě se to nekynklá.

 

A proč jsem to dělal zrovna takto? Nechtěl jsem něco vlepit do stozáru, neb si myslím, že časem bych mohl použít stožár i na něco jiného nebo jinou koncovku a takhle je koncovka rychle výměnná. Předpokládám, že bych tam mohl nasadit kameru, nebo elektricky ovládaný uchop (ruku) na PETky.

 

Na fotkách máte návod, postup i hotovou koncovku.

Tohle už jsem někde viděl. :-) https://www.geotools.../#&gid=1&pid=29

Akorát jsem použil hliníkovou trubičku z OBI, strčil jsem do ní kousek elektrického ohebného kabelu a ohnul přes lampu na chodníku. Kabel tam byl nastrčený kvůli deformaci trubičky. Celkově 10 minut práce.


  • 3

#87 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2020 - 15:48

Tak si to představ jednoduše:
Jsem z Písku a během týdne jsem třikrát u Českých Budejovic, kde najdu tři keše. Mezi tim jedu kam? Domů, čili cca 50 km jedna cesta, 6x už 300 km (3x tam a zpět). ALE pokud auto protáhnu pouze třemi nalezenými keškami nebo navštívenými eventy, naskočí kolik km? Vzdálenost mezi kešemi plus jedna cesta Pí-ČB-Pí, i když jsem najezdila o 200 km vic. ;-) Když jedu do Plzně, rozdíl bez protažení auta keší u domova je už 170 km při návštěvě dvou eventů nebo keší (u tří by to bylo 340) atd. To reálné km proti virtuálním naskakují, co? Aby přibližně souhlasily, musela bych lovit vždy tak, abych měla bydliště někde na cestě mezi místy odlovu a to rozhodně nemám. ;-) Čili reálné km jsou vyšší nez na TB.

Tento příspěvek byl upraven od zvedavkanocni: 07 únor 2020 - 15:51

  • 0

#88 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2020 - 16:19

Tohle už jsem někde viděl. :-) https://www.geotools.../#&gid=1&pid=29

Akorát jsem použil hliníkovou trubičku z OBI, strčil jsem do ní kousek elektrického ohebného kabelu a ohnul přes lampu na chodníku. Kabel tam byl nastrčený kvůli deformaci trubičky. Celkově 10 minut práce.

:) Lampu nebo spíš jedno takové vhodné zábradlí na to použiju asi taky. Jen si neumím představit tu operaci s tím elektrickým kabelem - jak deformaci trubičky zabrání ohebný elektrický kabel?


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#89 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2020 - 16:30

Solimův tvar háčku se nám velmi osvědčil, jen trochu sevřenější a vyšší, ale způsob uchycení máme trochu jednodušší - ke konci naší "tyče" je přilepený už několik let lepicí páskou a drží parádně - i při opačném zatížení na https://coord.info/GC7Y9AC  :).


  • 0

#90 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2020 - 16:42

:) Lampu nebo spíš jedno takové vhodné zábradlí na to použiju asi taky. Jen si neumím představit tu operaci s tím elektrickým kabelem - jak deformaci trubičky zabrání ohebný elektrický kabel?

Zastrčíš ho do té díry v trubičce (půměry by měly být podobné), můžeš máznout jarem pro menší adhezi, ohni a vytáhni z ohybu ohni podruhé a vytáhni úplně a vše je v pohodě.


  • 0

#91 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2020 - 18:24

Aha, začíná mi docházet, že to tam je jen po dobu ohýbání trubičky (zřejmě aby se nezplacatila), nikoliv pro účel další práce v terénu. :) OK.


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#92 ondro91

ondro91

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 237 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2020 - 10:35

kilometre budu realne vzdy va aj ked budes logocvat kesku u sba doma, kedze project pocita so vzdusnou vzdialenostou a cesta ku vsetkym keskam predsa len nieje priamka. Takze dosiahnut rovnaky pocet km je nemozne


  • 0

#93 LadyBird

LadyBird

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2020 - 17:40

***PRODÁNO***

 

Pro zájemce, nabízím Lewi teleskopickou tyč 4 x 200cm za 600,- Kč. Předání v Praze.

 

http://www.vladcemop...x-200cm--12013/


Tento příspěvek byl upraven od LadyBird: 17 květen 2020 - 12:15

  • 0

#94 DogVader

DogVader

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 853 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2020 - 19:13

Ahoj. Prodám výše zmiňovanou tyč Lewi. Tyč je v pořádku a plně funkční. Cena také 600kč. Praha 2.

 

4 x 2m

 

https://www.vladcemo...x-200cm--12013/


  • 0
Xiaomi Mi 9 (Android 9) + Locus Pro

#95 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 14 květen 2020 - 17:13

Tak mi došel taky stožár Spiderbeam 12 m a pracuje se s tím dobře, musím říct. Opřeno o zem, jednotlivé díly se postupně vysunují, v sobě drží dobře. :) Háček jsem si udělal asi ještě jednodušeji než None: v OBI jsem koupil aluminiovou kulatinu o průměru 5 mm. Trubičky o tomto rozměru tam, zdá se, ani nevedou. Takže nebylo třeba řešit elektrický drát do trubičky. Po vystoupení z auta na ulici jsem o zábradlí vytvaroval ono "S", doma ho od zbytku tyčky odřízl a pilníkem srazil hrany, abych se o to nezranil.

 

Ten háček do posledního segmentu Spiderbeamu zapadne přesně, navíc pomocí něj ten segment vytáhnu. Pak už jen nahoru a dolů. Drží to tam samozřejmě pouze gravitačně, takže se mi při testovacích odlovech stalo, že mě vyplašily nějaké hlasy, díval jsem se, kde jsou, ale přitom pokračoval ve spouštění keše. No a zůstala i s háčkem na větvičce. :) Bylo to kousek nade mnou, tak nebyl problém to pouze tyčí shodit. Ale udělal jsem si ještě jeden háček pro komfortní sundání v případě, že se to zopakuje. A kdyby tam zůstal i ten, nebude problém udělat další z nějaké větvičky v okolí.

 

V tom OBI jsem zároveň koupil dvě objímky na hadice (nerez spona 50 - 70 mm) a dva metry popruhu, takže se to teď dá i komfortně přenášet.


Tento příspěvek byl upraven od Pontiac_CZ: 14 květen 2020 - 20:16

  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#96 Pe_Bo

Pe_Bo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 613 příspěvků(y)

Publikováno 14 květen 2020 - 17:52

Jo, mám s tímto stožárem podobnou zkušenost. Opření o zem zajistí mnohem lepší stabilitu. Kamarád mi vysoustružil trubičku se závitem, kterou jsem natloukl do posledního dílu. A raději používám háček ve tvaru Y, přišel mi lepší, než S.


  • 0

#97 Archi1

Archi1

    Archi1

  • Members
  • PipPipPip
  • 856 příspěvků(y)

Publikováno 14 květen 2020 - 20:28

Mám to taky stejně,ale posledmí díly a hlavně háčky jsem obalil smršťovací bužírkou háčky mám dva jeden do ypsilon a druhý do S. Tak v té výšce vidím kde se pohybuje vršek tyče.


  • 0
Archi1 +/- 49°23.727;15°35.447 Ježek bodne

#98 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 15 květen 2020 - 7:20

...

 

V tom OBI jsem zároveň koupil dvě objímky na hadice (nerez spona 50 - 70 mm) a dva metry popruhu, takže se to teď dá i komfortně přenášet.

Můžeš sem dat obrázek, jak ty popruhy vypadají?


  • 0

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#99 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 15 květen 2020 - 10:10

Zahlídl jsem tam šedý o šířce 2 cm.  https://photos.app.g...bFbU7BPdozWkRW6


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#100 Archi1

Archi1

    Archi1

  • Members
  • PipPipPip
  • 856 příspěvků(y)

Publikováno 15 květen 2020 - 11:27

Použil jsem starou smycu.

Přiložené miniatury

  • 20200515_122214.jpg

  • 0
Archi1 +/- 49°23.727;15°35.447 Ježek bodne




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama