Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Ukrajina


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 ondro91

ondro91

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 237 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2018 - 7:21

Ahoj. Chystáme sa koncom novembra na Ukrajinu trasa Ľvov - Lutsk - Kyjev cez Poľský hraničný prechod Medyka. Ideme autom 4 osoby. Chcel by som sa opýtať na vaše skúsenosti s Ukrajinou. Hlavne tých, ktorí boli autom a viac ako len pár kilometrov od hraníc. Na čo si dávať pozor a podobne. Čítal som, že je povinný hasiaci prístroj, len som nenašiel koľko kilový. Ako je to s poplatkami na cestách? Diaľnice a podobne? Koľko sa tak bežne čaká na hranici (najmä spomínaný prechod)? A iné veci čo vás napadnú. Ďakujem


  • 0

#2 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2018 - 19:40

S autem ti bohužel neporadím, tím jsem tam nebyl.
Žádná vyložená specifika mě nenapadají. Jediné co, vždy si v ubytování zjisti, jestli z kohoutku teče pitná voda. Není to samozřejmost.
(Těším se na logy na mých keších :P)
  • 0

#3 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2018 - 20:55

Mam dva kamarady, jeden jel autem a druhej na motorce a oba me od toho odrazovali. Pry pobliz hranice korupce jen kvete a policajti jsou jak vcely tesici se na med s ciziny
  • 0

#4 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 833 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2018 - 21:00

Jen trochu na přeskáčku (autem jsme letos jeli z Polska do Lvova a zpět):

- silnice vyloženě špatné nebyly, zažil jsem i horší. Ale kdo ví jak je to dál od hranic.

- silnice ve městě (Lvov) jsou kompletně dlážděné kostkama (= kočičí hlavy). Jezdit po tom je utrpení.

- čekání na přechodech - připravte se na čekání kolem dvou hodin. Měla by existovat webová stránka s aktuálními čekacími dobami, ale nenašel jsem ji funkční.

- při návratu zpět zapomeňte na cigarety. Alkohol Poláci spíše nekontrolují, ale na cigarety jsou jak sršni. Limit je 2 krabičky na osobu (ne kartony, ale krabičky) a pokuta za každou další je 5€ a to i v případě když je přiznáte a chcete je proclít. 

- ubytko co jsme hledali přes Booking.com - připravte se na horší úroveň než jsme zvyklí například z Maďarska nebo Rumunska, o Bělorusku ani nemluvě. Důkladně přečíst recenze. My jsme nakonec ve vybraném bytě měli jednu rozkládací postel že se rozkládala až moc (prý se měla nechat složená jako gauč), na židle pan domácí zapomněl (prý se dá sedět na posteli) a výbava kuchyně taky bída. 

- pokud máte auto na benzín / naftu / LPG tak bez problémů. S CNG je problém - ne že by nebyl, ale mají jiný systém plnění.


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#5 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2018 - 22:27

Jen trochu na přeskáčku (autem jsme letos jeli z Polska do Lvova a zpět):

- silnice vyloženě špatné nebyly, zažil jsem i horší. Ale kdo ví jak je to dál od hranic.

- silnice ve městě (Lvov) jsou kompletně dlážděné kostkama (= kočičí hlavy). Jezdit po tom je utrpení.

- čekání na přechodech - připravte se na čekání kolem dvou hodin. Měla by existovat webová stránka s aktuálními čekacími dobami, ale nenašel jsem ji funkční.

- při návratu zpět zapomeňte na cigarety. Alkohol Poláci spíše nekontrolují, ale na cigarety jsou jak sršni. Limit je 2 krabičky na osobu (ne kartony, ale krabičky) a pokuta za každou další je 5€ a to i v případě když je přiznáte a chcete je proclít. 

- ubytko co jsme hledali přes Booking.com - připravte se na horší úroveň než jsme zvyklí například z Maďarska nebo Rumunska, o Bělorusku ani nemluvě. Důkladně přečíst recenze. My jsme nakonec ve vybraném bytě měli jednu rozkládací postel že se rozkládala až moc (prý se měla nechat složená jako gauč), na židle pan domácí zapomněl (prý se dá sedět na posteli) a výbava kuchyně taky bída. 

- pokud máte auto na benzín / naftu / LPG tak bez problémů. S CNG je problém - ne že by nebyl, ale mají jiný systém plnění.

K tomu doplnění, že se dá na hranicích ztvrdnout i déle, znám lidi, co tam byli hodin 12. Ale autobusem.

Ubytováni jsme byli na čtyřech místech, vždy víceméně bez problémů, ale sympatičtější nám bylo ubytko typu Airbnb (2x - Lvov, Kyjev) než penzion (Mukačevo, Luck).


  • 0

#6 Kuníkové

Kuníkové

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2018 - 20:21

Dávej si dobře pozor na cestu. Hlavně kde a jak odbočit. My trochu zaváhali při přejetí do odbočovacího pruhu, přejeli jsme tak 30 metrů před plnou čárou, nikde žádné auto. Za odbočkou policajt s plácačkou. Musel jsem z auta, že jako přestupek. Tak jsem se ptal jaký. Tak, že mi to ukáže ze záznamu. Vzal mě do takového patrové policejní stanice z eurobuněk a suše oznámil, že když mu nedám 50 Eur, tak bude zkoumat doklady důkladně a dlouho. Viděl jsem z okna, jak přichází další policajt s hodně frčkama, tak jsem tomu, co měl moje doklady řekl, že to chci probrat s velitelem, co přichází. Dost znervozněl, vystrčil mě z té budky, seběhli jsme po schodech dolů a on mě zatlačil do nějaké garáže. Tam mi řekl, ať mu dám co mám. Už když nás stavěl, jsme tušili levárnu, tak mi manželka rychle vyndala peníze z peněženky a nechala tam dvacet eur v pětieurovkách a pár hřiven. No a jak jsem otevřel peněženku, že mu dám 5 euro a pojedu, tak tam hmátnul a vzal si celých dvacet a vystrčil mě ze dveří. Nebyl čas na hrdinství. Ani na nějaké další dohadování nebyla dobrá situace, v autě nám spaly děti. I příbuzní důrazně varovali před dohadováním. Bylo to za "polovic", než si původně řekl, tak jsme raději odfrčeli. Bylo to nějakých 250 km od slovenských hranic a byl to jediný incident za týdenní pobyt, kdy jsme se autem pohybovali v Ivano-Frankivské a Lvovské oblasti.
Nafta byla tenkrát (2013) za hubičku - asi 17 Kč/l a poprvé jsem viděl, že pumpař natankoval naftu až hrdlu a vůbec nepěnila (asi ji nemusí nastavovat řepkovým džusem).
A hraniční kontrola na SK-UK hranici byla výživná - už v noci. Museli jsme probudit kluky a všichni vystoupit z auta... A už to všechno oťukávali a poklepávali a otevírali. No, byly jsme tam dvě posádky, tak asi měli, bratři, spoustu času ;).
Přejeme šťastnou cestu.
  • 0

#7 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2018 - 20:58

Přesně tyto příhody, kterých je plný internet, mě zcela odradily od cesty do této země autem. Myslím, že je to tam horší než v Rusku (tam jsem na rozdíl od Ukrajiny byl - ale s někým, kdo mluví tak dobře rusky, že je považován za Rusa - to je velký bonus při pokusech o ojebávání turistů místními, ať už "orgány", nebo jinými...).

 

Ukrajina jistě nějak zajímavá je, ale já vím, že do konce života rozhodně nestihnu ani zlomek všech zajímavých míst, která mě napadají (a kolik asi je těch, co mě nenapadají?), takže raději jedu jinam, kde není takový opruz.

 

Na druhou stranu lze vše akceptovat, když to člověk bere jako místní specifikum a prostě si to přičte k výdajům v této jinak levné zemi...

 

Byla tu zmíněna pitnost vody - loni dcera s partou kamarádů byla ve velmi známém ubytovacím zařízením v Koločavě a všichnií měli sračku z místní vody, stačilo si jí jenom vyčistit zuby. Filtr na vodu bych určitě bral.


  • 1

#8 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2018 - 22:13

Kolega s partou projezdili Ukrajinu na motorkách křížem krážem a žádný problém. Asi to bylo tím, že s nimi jel syn velkého ukrajinského mafiána. Ale taky jednou museli platit a docela hodně, narazili totiž na polovojenskou silně ozbrojenou skupinu. Je asi na každém jedinci, zda se dobrovolně vydá do takové objektivně nebezpečné země, nebo ne.


  • 0

#9 VHteam

VHteam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2018 - 22:20

Kolega tam byl a jeho vyprávění se vcelku shoduje s výše napsaným. Ještě bych možná přihodil...… pozor na vzdálenosti (což je dané velikostí Ukrajiny).... chvíli prý trvalo než pochopili, že při dotazu na cestu odpověď ..."éto nědaleko"  v češtině znamená 400km a víc.


  • 0

#10 erebi

erebi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 374 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2018 - 0:45

Letos jsme jeli autem Kiev/Cernobyl pres Polsko. Na hranicich se pripravte na prudu, ale nikdo uplatky nechtel. Prechod zpet trva dele. Nevozte vic, nez je limit a do limitu doporucuju oznamit, ze vezete, ale jste v limitu. Cestou zpet nam kontrolovali namatkou jednu tasku. Me osobne prekvapilo, ze hlavni tahy jsou celkem fajn, nekde lepsi nez CR. Nejhorsi to bylo za hranicema do Lvova. Dal za Kievem a mimo hlavni tahy to uz bylo o dost horsi. Jeli jsme dodavkou a nikdo nas nikde nestavil, takze zadne zkusenosti s policii jsme nemeli.
  • 0

Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.


#11 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 660 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2018 - 0:52

UK jsem byl čtyřikrát, vždy ale autobusem. Na čundru na horách bez problémů, ve městech bez problémů, jen ještě víc somráků a dalších spoluobčanů než u nás. Směnárna na autobusáku v Užhorodu v podobě místního člověka, jedinýho v okolí v obleku luxusní a ani nás neokrad. Voda v pohodě. Koločava za to nestojí, je to hnus. Na hřbitov se vám nebízí milion pmístních příživníků, nedejte se oškubat, jděte sami. Na horách bacha na stáda krava hlavně býků. Na psy stačí mít v ruce klacek nebo hůlky. Medvěda jsme neviděli ani jednou. Čoboláci na hranicích zpátky v pohodě, provezl jsem několik kartónů cigaret, brynzu, chlast v batohu pod špinavými ponožkami bez problému, prohlíželi to, ale asi jim to nevadí. Jezdili jsme místními maršrutkami, laciné a jsou všude. Silnice boží, takhle nějak bych chtěl aby to vypadalo u nás, rychlostní limity se nedodržují nikde, jede se co to jde. Z počátku to bylo až o strach. Hlavně nesviťte, je to lákadlo pro poldy na dálku. A tak...


  • 0

#12 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2018 - 10:10

UK jsem byl čtyřikrát, vždy ale autobusem. Na čundru na horách bez problémů, ve městech bez problémů, jen ještě víc somráků a dalších spoluobčanů než u nás. Směnárna na autobusáku v Užhorodu v podobě místního člověka, jedinýho v okolí v obleku luxusní a ani nás neokrad. Voda v pohodě. Koločava za to nestojí, je to hnus. Na hřbitov se vám nebízí milion pmístních příživníků, nedejte se oškubat, jděte sami. Na horách bacha na stáda krava hlavně býků. Na psy stačí mít v ruce klacek nebo hůlky. Medvěda jsme neviděli ani jednou. Čoboláci na hranicích zpátky v pohodě, provezl jsem několik kartónů cigaret, brynzu, chlast v batohu pod špinavými ponožkami bez problému, prohlíželi to, ale asi jim to nevadí. Jezdili jsme místními maršrutkami, laciné a jsou všude. Silnice boží, takhle nějak bych chtěl aby to vypadalo u nás, rychlostní limity se nedodržují nikde, jede se co to jde. Z počátku to bylo až o strach. Hlavně nesviťte, je to lákadlo pro poldy na dálku. A tak...

 

Mohu potvrdit, dvě návštěvy Ruska a jedna Ukrajiny a s místní dopravou vždy bez problémů. Systém maršrutek je výborně fungující, dostanete se prakticky všude. Ve větší skupině si lze dopravu za dobré peníze domluvit i individuálně. V momentě, kdy se člověk domluví, moc nevyčnívá a počítá s tím, že se občas někde čeká, je vše výrazně jednodušší. Osobně bych autem na východ nejel. Místní dopravci totiž vědí, co kde číhá, cizinec ne. Jo a s těmí vzdálenostmi je to pravda. Velká země, velké vzdálenosti a to co, co je pro nás daleko, je tam za rohem.


Tento příspěvek byl upraven od bejcci: 02 listopad 2018 - 10:10

  • 1

#13 erebi

erebi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 374 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2018 - 10:41

 Silnice boží, takhle nějak bych chtěl aby to vypadalo u nás, rychlostní limity se nedodržují nikde, jede se co to jde. Z počátku to bylo až o strach. Hlavně nesviťte, je to lákadlo pro poldy na dálku. A tak...

 

 

Jen bych doporucil neposlouchat tohle doporuceni. Doporucuji se ridit mistnima pravidlama. S tou rychlosti je dost tezke posoudit, jaka je vlastne povolena. Znacky nejsou a oni to maji tak prapodivne nadefinovane, kde kolik muzes. Rychlost kontrolujou zejmena z tech budek u dalnic a rychlostnich komunikaci. Je to patrova budova policie, kterou zminoval nekdo vyse. Proste misto, kam nechces. Z nasi zkusenosti tam vzdy nekdo byl a sledoval. A silne doporucuji svitit v noci, pac tam jezdej magori, co nesvitej. Coz by mohla byt neprijemnost, kdyz se takovi potkaj dva. Nehlede na to, ze jsou mistri v prekvapeni a uprostred silnice muze byt dira jak krava. Na dalnici nemaji mimourovnova krizeni (az na vyjimky), takze hodis blinkr a modlis se, ze prejedes protejsi pruh dalnice. No, byl to zazitek. Na benzinkach u dalnice vsude berou karty. Asi je i dobry si rozmyslet, jak s penezma. Nektery bankomaty davaji maximum smesne male. Treba jen 200 hriven, coz se nevyplati. Je dobre tam jet i s dolarama/eurama, ty vymenis bez problemu.


  • 1

Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.


#14 ondro91

ondro91

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 237 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2018 - 15:00

Vdaka pekne za odpovede. A neviete, ako je to s tym hasiacim pristrojom? Nasiel som ze je povinny, ale kolko kilovy? Ci je to jedno?


Tento příspěvek byl upraven od ondro91: 08 listopad 2018 - 15:14

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama