Přejít na obsah


Fotka

Jak jste začínali?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2019 - 23:42

Ať trochu rozptýlíme současnou ponurou atmosféru, nadhazuji další uvolněné téma. Jak jste se k hledání kešek dostali?

 

Já jsem se k tomu dostala jak slepá k houslím. Jednou v létě (v r. 2010) jsme si naplánovali bezva cyklo výlet kolem Jindřichova Hradce. V té době jsme jezdili spíš po turistických trasách než po cyklostezkách, a tak se nám stalo, že jedeme po červené, která se najednou uprostřed lesa ztratila. Spolu s pěšinou. Super, že máme mapu, ale k čemu nám je mapa, když ani nevíme, kde se na té mapě nacházíme. Cesta zpět neměla moc smysl, šli jsme dál, na značku nenarazili, ale vymotali se z lesa. Partner pak přišel s tím, že existuje turistická navigace, což by se nám mohlo hodit. Aspoň budeme vědět, kde jsme. Tak přišla Dakota 20. Ovládání mi připadalo dost krkolomné. Taky říkal, že je tam nějaká funkce hledání pokladů. Díval se, co to vlastně je, pak mi vysvětlil o co jde. Mně to přišlo moc složité a divné. Nechala jsem to na něm, ať si hraje. První byla v Kestřanech http://GC1BQR0. Zajímat mě to začalo až tak od páté kešky (takže asi docela brzo), ale přípravu jsem dělat nechtěla.

Teď to máme tak, že já plánuji a dělám přípravu, hledám dostatečně málo, aby to rodina akceptovala a oni mi to na výletech tolerují. Občas z toho mají taky radost.  :)


  • 1

#2 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 833 příspěvků(y)

Publikováno 08 leden 2019 - 23:46

Jednoduše. Syn byl tehdy ještě nemobilní chudý student, stejně jako jeho geokamarádi. A občas potřebovali někoho jako řidiče s geovozidlem. A jednoho dne mne to přestalo jen tak bavit, a tak jsem se zaregistroval taky.


Tento příspěvek byl upraven od Arne1: 08 leden 2019 - 23:47

  • 2

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#3 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 6:22

Já kdysi pracoval jako učitel a kešku mi tajně ukázal můj tehdejší žák. Týkala se kláštera v Hejnicích. Moc mě to nenadchlo, stránky byly jen anglicky a moc jsem nerozuměl celému systému a druhům keší. Ale vyprávěl jsem to manželce a když se asi za rok doma nudila, tak mi navrhla, abychom něco zkusili najít. Šli jsme jen s mapou a nenašli. Ale já se tam vrátil.


  • 1

#4 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 7:31

Zacinam temer porad. Treba vcera jsem zjistil, ze u prutove kese, kterou mi vcera RW pustil, vsichni pisou nejake divne slovo.Biltema. prej je to moderni mor :). To jsem netusil a nelenil, slovo vyhledal a uz jsem zase o neco chytrejsi a muzu tyhle Biltemy ZACIT lovit. Aspon mame v okoli prvni o ktere vim :)
  • 1

#5 Angetenar

Angetenar

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 7:43

Už jako malá jsem ze všech her měla nejradši tu na stopovanou. Takže když jsem si před lety někde přečetla článek o hledání pokladů pomocí GPS souřadnic, hned jsem si říkala, že tohle by mě mohlo bavit. A protože krátce předtím manželovi Ježíšek přinesl autonavigaci, nadhodila jsem doma, že bychom nějaký poklad mohli zkusit najít. Zkusili jsme… a chytlo nás to oba. Časem jsme autonavigaci (které pravidelně během dohledávání finálky chcípala baterka, takže mysterky i multinky byly tak trochu sázka do loterie - stihneme/nestihneme) vyměnili za odolnější Dakotu 20 - a baví nás to pořád  :) 


  • 1

#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 8:02

Už jsem to psal. Potřeboval jsem vědět, kde přesně je jeden pomník a jediné místo byl geocaching, o kterém jsem věděl jen, že existuje. Ale bez registrace jsem neviděl souřadnice, tak jsem se zaregistroval. Hledat jsem začal až půl roku potom, jen abych si vyzkoušel jestli to jde bez navigace. Po asi roce a třech stovkách nálezů jsem si navigaci pořídil.


  • 1

#7 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 8:23

Dobré téma. Já se o geocachingu dočetl někdy asi kolem roku 2005, tipuju. Pravděpodobně na internetu. Zaujalo mě to. Tou dobou jsem se věnoval lovu BTS (na Nokiích 3310 a 3650).

 

Začátkem roku 2008 jsem ale upgradoval na můj první telefon s GPS (HTC TyTN II) a samozřejmě myšlenka na to zkusit s ním ty "kešky"  mi běžela v hlavě už když jsem ho vybíral. :) No jak přišel, už to šlo rychle - účet na GC v únoru a ten den i první keš v Chřibech. Lov s ním byl teda náročný, ta GPS byla určená spíš pro automobilovou navigaci (měla tzv. statickou navigaci), takže v terénu bylo potřeba udržovat nějakou rychlost chůze, aby se to aktivovalo a jakžtakž ukazovalo směr ke keši. Vtipné bylo, když jsem se takto pokoušel udržovat rychlost chůze na suťovém poli s velkými balvany. No prostě učení mučení. Za rok jsem k tomu přikoupil externí bluetooth GPS modul a pak už to byla jiná káva. :)


  • 2

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#8 Tedik

Tedik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 9:15

Hledal jsem na googlu informace o jedné budově u nás v okolí. Naštěstí byla v okolí umístěná keš věnovaná tomuto objektu a její listing mi poskytl asi nejvíce informací. No a od té doby keškařím. I když o keškách jsem nějaké obecné povědomí (takové ty krabičky s pokladem uvnitř jak se hledají přes to gépées nebo co) jsem měl už dříve.


  • 1

#9 Shashlick

Shashlick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 513 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 9:21

Pěkné téma :)

 

O geocachingu jsem slyšel už někdy dříve, a protože mám rád mapy a geografii obecně, tak mě to zaujalo. Ale jako chudý student jsem nechtěl investovat několik tisíc do navigace, tak jsem to pustil z hlavy. Poté někdy v roce 2010 si navigaci pořídil bratr a vzal mě na odlov kešky, kterou máme asi 200m od baráku. 

Ten rok jsem také dokončil úspěšně školu a dostal nějakou finanční prémii od rodičů. Rozhodoval jsem se tenkrát mezi navigací a řidičákem. Vyhrála to Dakota 20 :)


  • 2

Jde se lovit!

Moje statistiky ZDE


#10 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 087 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 10:06

Na podzim 2010 jsem někde četl článek a chytilo mě to prakticky hned.
Ale pak mě štavo, že týden před začátkem jsem byl týden v Popradu a Tatrách a těch kešek co jsem mohl odlovit :-)

Navigace přišla asi rok na to.


  • 1

#11 Pif73

Pif73

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 10:20

Ahoj, díky za téma. Tak já se taky teda přihlásím se svou story ... 

 

Nejdřív jsem něco zaslechl, že kus od domu máme něco schovaného, ale pochopil jsem že je to nějaká zábava pro mládež, tak jsem to druhým uchem pustil ven. Po nějaké době jsem viděl reportáž v telce, čímž  jsem si poopravil původní chápání s hrou pro mládež, ale i tak jsem to pustil z hlavy, stejně jako například reportáž o sběrateli elektrických izolátorů mě taky neuvrtala do sbírání izolátorů.   :)

 

Ale pak jsem od ženy dostal k narozeninám turistickou navigaci - etrex30. A nejdřív jsem na to koukal jako puk, jakože na co GPS navigaci, doteď nám na všechno přece stačily normální mapy a rozumný orientační smysl - to mám jako taky hrát ten geokešink, nebo co? Nechtěl jsem drahou polovičku zklamat tím, že bych dárek vyloženě odložil, tak jsem přecejen sednul ke googlu a brzo už jsem pročítal zdejší geowiki, o tom co to teda je, jak se registrovat, atd atd. No a nečekaně mě to zaujalo.

No a po dalších asi deseti dnech už jsem nadšeně logoval první nález ...  :)


  • 2

#12 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 10:24

Já byl ulítlý na zaznamenávání tras a vyfocených křížků, pomníků atp. Začal jsem si to zaznamenávat do map - papírových. Pak jsme s tátou vzali pro KČT mapování cyklotras pro tvorbu map. Opět pomocí kreslení do papírových map (kde jsou ty doby, bude to pomalu 20 let :-) (začínali jsme 2001). No a když jsem si v roce 2006 přečetl velkou reklamu o tom, jak v Mountfieldu dávají navigaci zdarma ke kolu nad 3000 Kč, začal jsem se zajímat o navigace. Do té doby jsem si myslel, že je to něco příliš drahého na tohle použití... Naštěstí jsem si přečetl něco o GPSkách a koupil jsem si rovnou eTrex Vistu (ne eTrex Legend, který dávali v tom Mountfieldu, kdo měl, ten ví, kamarád to měl a tak vím, jakou přesnost tahle černobílá navigace s malou pamětí měla). V návodu jsem si přečetl i něco o geokešingu. GPSku jsem pořizoval v březnu 2006. V červnu 2006 jsem se zaregistroval na geocaching.com. A první keš jsem našel až v září 2006. Půl roku po koupi navigace. Tu jsem zatím používal jen na ukládání tras a bodů :-).

Za tu dobu už mám třetí navigaci (ne mobil, ten používám jen doplňkově), obě starší mám ještě v šuplíku.

 

Co si pamatuji, tak na zdejším fóru si tenkrát někdo stěžoval, že díky mountfieldu se kačerská komunita hrozně rozrostla a jak je to hrozné. Kdyby tenkrát věděli, jak se geokešing rozroste za pár let :-).

Na druhou stranu tenkrát jsem prvního kačera na kešce potkal až asi po půl roce, možná ještě déle. A můj první event byl až po roce hledání kešek. Druhý event dokonce až v r. 2009, tj. 3 roky po začátku :-). Tenkrát těch eventů taky moc nebylo. Informace jsem si zjišťoval hlavně zde a pročítáním článků. Poctivě jsem si četl, co a jak... Svou první keš jsem založil 7 měsíců od nalezení mé první keše. Jako jedna z mála mých keší se tahle ještě ani jednou neztratila :-).

 

PS.: Pamatujete ještě někdo na "legendárního" Legenda?


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 09 leden 2019 - 10:27

  • 1

#13 Nemo02

Nemo02

    Nemo02

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 11:58

Mamka mi chtěla koupit kolo a vylákala mě na akci kolo+gpska zdarma. Kola mě v té době nezajímala, ale technologie GPS ano. Na kolo se ve sklepě tak dlouho prášilo, až ho někdo ukradl.

 

O asi 3 roky později: Znuděně brouzdám internetem a nic hloupějšího mě nenapadne než do googlu napsat geocaching. Netuším, kde jsem k tomu slovu přišel. Zaregistroval jsem se, mrknul na mapu a zapomněl.

 

Po půl roce: Jdeme na výletě kolem pěkného pomníku (spíš oplocená minizahrádka), tak se tam jdeme podívat. Moje partnerka je strašně zvědavá, zahlédne pod kamennou lávkou černý pytel. V pytli krabička, v krabičce sešitek, figurky a autíčka. Říká mi, že si to tu schovaly děti. V tom se mi rozsvítilo v hlavě a vzpomněl jsem si, že podle mapy by tady někde měla být keška.

 

A letos to bude již 10 let a zatím jen 1 mrtvé koťátko. Asi jsem špatný honibod.


Tento příspěvek byl upraven od Nemo02: 09 leden 2019 - 12:02

  • 1

#14 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 13:19

O geocachingu jsem slyšel nebo četl někde takhle vlevo dole někdy v roce 2004 nebo 2005, ale připadalo mi to celé nějak zmatené. Jednoho dne v roce 2006 jsem byl na jedné skalní vyhlídce v Českém Ráji, když přišel nějaký člověk s dvěma malými dcerami a jedna z nich vytáhla z nějaké skalní pukliny krabičku. Něco mi to připomnělo, takže potom jsem krabičku prozkoumal a řekl si, že to zkusím, když už se mi doma ve skříni válí starý Garmin. O tři dny později jsem našel první krabičku, GCRJK1 (kdysi jsem prolezl logy a zjistil jsem, že hned 16!!! cacherů se přiznalo, že byla jejich první) a od té doby mne to drží.

 

Jo, a ten člověk, kterého jsem tehdy přistihnul při lovu, byl Dorcadion.


  • 1
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#15 Samaell

Samaell

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 560 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 13:20

Ja mam GC zacatky i konce dost spolecne s kamaradem co me k tomu privedl :D

 

zacalo to nekdy kolem roku 2004-6??? kdy kolega z prace rikal: twe bracha ma takovy divny konicek a nemuze pohnout s nejakymi siframi. Nepomohl by si mu? Tim jsem se dostal k lusteni sifer (v te dobe to byla myslim computer serie??, matrix??? a podobne). Potom jsem s jinym kamaradem nekdy v roce 2006 sel i na nekolik kesek a zalogoval je, ale uz jsem si nikdy nevzpomnel jake to byly, takze je nikde nemam :D

 

Jednou jsem se vratil z dovolene a rikal jsem si: hele, jak ono to bylo? nebyla by to zabava na dlouhe odpoledne a v roce 2008 jsem se zaregistroval a zacal lovit.

 

Pak ten kamarad co jsem s nim kdysi lustil zacal prochazet ruznymi katarzemi a znechucenimi a nakonec skoncil u GC pouze jako doplnek k rodinym vyletum. Tenkrat jsem se mu divil, ale dnes jsem dosel k uplne stejnemu zaveru jako on. 


  • 1

#16 hkstaripraha

hkstaripraha

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 13:23

Moje začátky v geocachingu byly asi dost netradiční, protože jsem 17.11.2007 ve věku 54let na půdě Přírodovědecké fakultě UK absolvoval kurz "GPS navigace v nepřehlédném terénu" s navigací Garmin GPS 72(nemapová,čb,160x120px) a dostal krásný diplom od České kosmické kanceláře. Jako turista(od mala) a horolezec(od 1972) jsem shromaždoval různé mapy a průvodce a tam už se začalo tvořit mé podhoubí ke geocachingu a když jsem v roce 2008 dostal darem moji první navigaci eTrex Venture Cx a v roce 2009 se zaregistroval, tak to pro mne začalo. Nastavil jsem si ve svých počátcích krom pravidel GC navíc svá vlastní vnitřní pravidla, kterými se snažím řídit - neženu se za kvantitou, ale vybírám si, čtu a dále studuji napsané listingy a hlavně vyhýbám se městským lokalitám, moje kroky naopak raději vedou do volné přírody, hlavně tam, kde lišky dávají dobrou noc a mojí srdeční záležitostí jsou Brdy.

Přiložené miniatury

  • GPS pozvanka.jpg
  • diplom GPSw.jpg

Tento příspěvek byl upraven od hkstaripraha: 09 leden 2019 - 18:49

  • 7

....................................
XIAOMI Mi 9T + c:geo
GARMIN eTrex 32x + BaseCamp(MapSource), GeoGet 2.12.0.829 + VasaM,Topo Czech 2015 Light (Topo Czech 2011 Pro)


#17 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 13:42

No já jezdívám čas od času do práce služebním vozidlem, takže poslouchám rádio. No a v osudný červencový den v minulém roce tam Lucie Výborná měla hodinový rozhovor s předsedou ČAGeo. Bylo to krátce po té nešťastné nehodě, při které se utopili dva kačeři -- hádám, že to paní Výbornou inspirovalo. No každopádně mě to zaujalo, takže když jsem dojel do práce, tak se podíval na web GC.com, zaregistroval se a zjistil, že nejbližší keš mám míň než 100 metrů od domova a chodím kolem ní denně při venčení psa. Legrace je, že přítelkyně o ní věděla, protože jí to řekla sousedka. No, odlovil jsem ji a tím to začalo. Docela srandovní byl pokus o odlov mojí druhé keše, což byla mysterka GC6AC4M. Vůbec jsem netušil, která bije, takže jsem několikrát pročesával výchozí souřadnice, později jsem pochopil, co se má luštit, ale zase jsem špatně interpetoval souřadnice (formát s desetinnými minutami? neexistuje!) ... no, nakonec jsem ji odlovil až jako svojí 83 keš v listopadu.

 

Přítelkyně tomu moc nefandí, takže lovím dost příležitostně a nálezů je opravdu poskrovnu ve srovnání s běžným standardem. No ale nějaké fajn kešky už jsem našel, a v prosinci i jednu založil GC80Q1E.


  • 2

#18 velkyBobik

velkyBobik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 61 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 13:51

No já jezdívám čas od času do práce služebním vozidlem, takže poslouchám rádio. No a v osudný červencový den v minulém roce tam Lucie Výborná měla hodinový rozhovor s předsedou ČAGeo. Bylo to krátce po té nešťastné nehodě, při které se utopili dva kačeři -- hádám, že to paní Výbornou inspirovalo. No každopádně mě to zaujalo, takže když jsem dojel do práce, tak se podíval na web GC.com, zaregistroval se 

 

Ten rozhovor jsme v autě slyšeli taky. Akorát až z podcastu o nějaký ten měsíc později. Bylo to zrovna cestou na dovolenou do Itálie. Tak jsme se zaregistrovali, já jsem pročetl zdejší wiki a začali jsme lovit. Proto máme první nálezy v zahraničí, což asi není úplně běžné. 

 

Jinak jsem o geocachingu věděl už dávno díky kamarádovi, co na keše chodil možná i před více než před 10 lety, ale tehdy jsem nechápal, proč bych měl hledat nějaké krabičky. Dokonce jsem s ním v průběhu let asi u tří keší byl, ale měl jsem tehdy jiné zájmy a absolutně mě to nezaujalo. První telefon s GPS mám někdy od roku 2015, tak je trochu škoda, že jsem nezačal dříve, mohl jsem mít ve statistikách více zemí i kontinentů, ale snad není všem dnům konec :)


  • 1

#19 Solim

Solim

    Introvert

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 870 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 15:00

Ja si mapovou navigaci (tehdy to byla horka novinka) kupoval v roce 2004 aniz bych neco tusil o geocachingu. Kupoval jsem si kvuli navigovani po cestach uprostred lesa, kde clovek nema zadne zamerne body v terenu (osamele stromy, stozary VN, kostelni veze) coz splnilo me ocekavani. A zacal jsem brouzdat po internetu, az jsem narazil na spojeni geocaching a GPS. Zaujalo mne a tak jsem to zacal louskat v anglictine. Byla to vlastne prvni aplikace urcena primo pro GPS. Nejblizsi cache byla cca 1km km me prace a tak jsem vyrazil, no napred jsem tu cache asi 3x presel, nez jsem si trochu rozmyslel co asi hledam a nasel jsem a byl jsem chycen. Prvni PWT jsem absolvoval hned po tydnu, kdy jsem na Prazskem hradu odlovil v jenom dni hned dve cache, v tech dobach to byl ulovek :rolleyes: . Od tech dob jsem navstivil snad vsechny kouty nasi republiky a uvedomil jsem si ze ty zbyle kouty nejsem za zivot navstivit, ach jo. A tak slapu a hledam.

 

P.S. pomalu se dostavam do puberty :P nebo ze bych tam uz byl  :o .


  • 1

iGET Blackview GBL6000Pro, Android 11, a:Drake 6.08 + OSM (paws), GeoGet 2.11.8.821, GeoKuk 5.1.0, Locus Map 4

 

S úsměvem jde vše líp


#20 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 969 příspěvků(y)

Publikováno 09 leden 2019 - 16:49

přesně na apríla 2012 (i když registraci mám nevím proč z 1.2. stejného roku). Tuším, že poprvé mi o GC řekla sestra, která už moc nekešuje. A protože jsem tenkrát zrovna vymejšlel nějaký důvod, který by mě vytahnul s ročním Vojtou ven, tak se mi tenhle nesmysl zalíbil. Oběhnul jsem pár keší po Lysabonu, něco v Praze, na teambuildingu jsem se vždycky po povinné části zdekoval a přišel ve tři ráno s pár novými odlovy. Pak dokonce do firmy i pár kačerů nastoupilo. A pak eventy. Lysabon, Praha, tajné cyklozávody s PGG, geovolejbal. Spousta nových tváří, to mě těší možná i víc než odlovené krabičky. To že člověk najde společnou zálibu s lidmi z úplně jiných sociálních bublin. Sice už neblázním tolik jako dva roky zpátky, kdy jsem týden bez keše považoval za ztracený, ale furt mě to drží...


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama