Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

GPS tracker - jaký vybrat?

doporučení

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 Muchy

Muchy

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 18 březen 2019 - 21:31

Ahoj,

sháním přístroj, pravděpodobně nějaký GPS lokátor ale nevím si rady který si vybrat a hlavně, který vlastně potřebuji. Čeká mne delší cesta po Indii a chtěl bych do batohu nějaký lokátor, krabičku, která řekněme každých 10 minut zalokuje polohu a zaznamená celou moji měsíční turistiku. Potřebuji aby to bylo co nejdéle bez nabíjení, ne vždy budu mít přístup k el. síti a abych to pak doma jednoduše připojil k PC a mohl se podívat přesně na mapě kudy jsem chodil a kde cestoval. Z cesty pak budu dělat prezentace a tohle by mi moc pomohlo. Existuje vůbec něco takového? Jsem v tomhle nový. Děkuji všem za případné rady či doporučení. 

 

Edit: Upřesním, co sháním - Přístroj, offine, dlouhá výdrž na baterii (třeba alespoň týden) s možností dobíjení ze sítě/powerbanky, lehký, s možností lognout pozici v intervalu okolo 10-15 minut, bez displeje pokud možno a s jednoduchým vykreslením itineráře cesty do map v pc, např v gpx formátu. Paměť by měla být dostatečná na 3-4 týdenní tůru.


Tento příspěvek byl upraven od Muchy: 20 březen 2019 - 14:42

  • 0

#2 Paw&lucima

Paw&lucima

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 185 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 7:41

Tracker, kterej by vydržel měsíc by mě taky zajímal, jsem zvědavej, jestli někdo o něčem ví.

 

Pokud ne, tak si sežeň si nějakou starou GPS - napadá mě např Garmin Legend  (https://www.bazos.cz...Hledat&kitx=ano). Je na tužkový baterky, měla by vydržet minimálně den.

 

Pokud bys měl neomezenej limit, tak můžeš zkusit tohle ;): https://www.garmin.cz/marq/expedition - "In this mode the unit will turn off all sensors and accessories, including the optical HR sensor and phone connectivity. In return, it’ll get a month’s worth of battery life and take GPS plots every hour."


  • 0

#3 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 9:04

Zkušenosti nemám, ale třeba by mohlo vyhovovat.
 

Výdrž na na nabitou baterii :

6 x upload místa za den, čas odpočinku v režimu hlubokého spánku :    360-720 Dnů
lokace upload jednou za 10 minut, mezitím v režimu standby :                 20-48     Dnů

https://www.pchlavka...a-vydrz-baterie


  • 0

#4 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 9:46

Ahoj, řešil jsem něco podobného a nakonec jsem pořídil z druhé ruky Garmin Etrex 30. Běží na tužkový baterky a na jeden pár zvládne běžet bez problémů dva dny. Jako bonus máš k dispozici podrobnou mapu a případně i keše.
Sice to není přesně to co hledáš, ale kdybys nic lepšího nesehnal, tak si myslím, že je to dobrá varianta.
  • 0
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#5 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 10:54

Já si ukládám trasy ze všech cest. Ale preferuji interval max. desítky vteřin. Za minuty bych nevěděl, kterými ulicemi jsem projížděl třeba na kole, kde jsem dělal tu a tu fotku (často neocenitelné si spárovat GPS trasu s časem z fotek při hledání, kde to bylo focené). Takže jedu na outdoorovou GPSku. Jen je problém, že nevydrží déle, než těch 10 hodin na ty tužkovky (protože ji často přitom i používám).

Na druhou stranu taky ale vím, že je docela přesná. Je otázka, jak jsou tyhle GPS lokátory přesné...


  • 0

#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 11:51

Kdysi mi někdo doporučoval eTrexH, nemapový žluťák, že je na dohledávání a zaměřování nejrychlejší. Nevím jak dlouho by vydržel na baterie, ale nemá smysl se dívat na displej (max. jestli je ještě naživu) a podsvětlení displeje žere nejvíc. Jeho cena z druhé ruky by byla zanedbatelná. Tracklog snad umí zaznamenat, podrobný, na geolokaci fotek by po spárování času s foťákem měl stačit. Fotky jsem pároval, ale z Oregonu. Ten vydrží opravdu jen na větší výlet. Ale lokace je přesná, vidím i když přejdu silnici na druhou stranu, fotky budov i na popisná čísla.

Nevím jak moc přesné jsou nějaké ty hodinky, ani kolik to bere z baterek.

Ty lokátory umí třeba odesílat polohu někam na server, což je neocenitelné, když kamarádi a příbuzní chtějí vědět, kde jsi. Nevím, jestli zrovna to chceš a navíc to asi bude chtít mobilní signál, což někde v horách může být problém a taky to bude vyžadovat roaming.


  • 0

#7 Muchy

Muchy

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 12:11

Lokátor T880, jak mi doporučil tomy.22 se zdá , že je nejblíže tomu co potřebuji. Displej je mi k ničemu a přesnost nemusí být vůbec nijak zázračná. Posílat svoji polohu taky nikam nechci. Vlastně bych to nejraději zapl, hodil do batohu a pak to doma připojil k PC a vytáhl si mapový itinerář z toho. :) Pro potřebu prezentací bych pak prostě popisoval kudy jsem kdy šel, kde jsem spal atp. Zkusím zjistit víc informací o tom přístroij T880. Podle toho co píšou - k čemu potřebuji simkartu k tomu? A to že mám 1 rok přístup na webový server v ČR.. to nevím ůplně co znamená. Fungoval by takový přístroj i třeba v tom zahraniči bez Sim karty? 

  • Pokud si zakoupíte i simkartu lze nastavit tracker předem, obvykle 10 min interval + pohybový senzor,  1 - 2 měsíce výdrž na baterii
  • Všechny nově koupené GPS Trackery mají 1 rok přístup na webový server http://www.pchlavka.cz:8082 (server je umístěný v ČR) zdarma

  • 0

#8 Paw&lucima

Paw&lucima

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 185 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 12:41

No a to je právě nevýhoda toho lokátoru - umí to jen online. S trochou googlení se dá dostat ke zdroji, o offline ukládání nikde ani zmínka: http://www.vjoycar.c...er-Battery.html

 

Zařízení tam maj hafo, ale všechno je to založený na posílání polohy někam ... Nejjistější se fakt jeví stará GPS na tužkový baterky. BTW pokud to chceš mít měsíc v kuse zaplý, tak taky bacha na to, aby tomu stačila na ukládání kapacita, abys pak nezjistil, že se ti to v půlce začalo přepisovat od začátku. Počítám, že ke kapacitě se tady někdo vyjádří.


  • 0

#9 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 259 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 12:41

Koukám na to na mobilu, tak si nejsem jistý - oveř si, jestli se z toho daj data vytáhnout doma do PC kabelem. Nikde jsem to nezahlid a přece jen-hlavní využití toho bazmegu je odesíláni pozice on-line, proto ta sim a přístup na server.
A taky je to docela těžké, 0,5 kg...
  • 0

Oregon 650, iPhone SE + Geoget, L4C


#10 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 480 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 13:07

V autě mám tenhle bazmek, ten je samozřejmě online, stál 35 USD a funguje skvěle (pro moje potřeby). Je online na telefonu, když prozvoním přijde smska s polohou, nejprve jedna za cca sekundu s nějakou poslední známou polohou, za cca 20 vteřin druhá s přesnou polohou. Takto vydrží tracker cca 4 měsíce, pak ho nabíjím (možná by vydržel déle). Tenhle samozřejmě nemá záznam na SD kartu, píšu to spíš jako zkušenost s výdrží trackeru.
 
Když se koukám na nabídky, tak pro tvou potřebu by mohl být tento nebo třeba tenhle

 

Je tam toho více, chce to hledat jako "GPS tracker offline" nebo "GPS logger".

 

Otázkou je samozřejmě, zda by sis to za tuhle cenu risknul z Číny.


  • 0

#11 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 259 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 13:45

Co tahle hračka? Je to sice taky on-line a nevím, jestli se ty data archivují pro pozdější možné využití, ale vydrž, roční náklady a skladnost super...
https://www.smarty.c...DvD_BwE#c=popis

EDIT/: Aha, pokryti jen ČR. Tak nic..... :-(

Tento příspěvek byl upraven od plavcik: 19 březen 2019 - 13:50

  • 0

Oregon 650, iPhone SE + Geoget, L4C


#12 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 14:30

140 zpráv denně o délce 12 bytů? Nevím. Ale zase dosah až 50km. Tyto sítě asi nejsou určeny na sdílení polohy, ale zajímavé jsou, např. pro telemetrii.

Když se to prodává, asi to funguje. Jestli je pokrytí jen pro ČR, tak v zahraničí bude jiný poskytovatel, určitě se to nedělá jen pro náš trh.

Ale pro tazatelovo použití by nejvíc vyhovovalo, kdyby to mělo mikroSD kartu, na ní zapisovalo a nic nevysílalo ven.


  • 0

#13 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 14:44

Zajímalo by mě, jestli by se tohle dalo zbastlit. GPS modul něco přes stovku, Arduino mikro za 60, modul SD karty za dolar (ceny z ebay), nějak slušně řídit spotřebu, aby to bralo proud jen minimální nutnou dobu, mohlo by to fungovat. GPS modul jsem nezkoušel, ostatní jo. A viděl jsem navigaci v papírové krabici s dvouřádkovým displejem a díky mohutným knihovnám Arduina to mělo jen pár řádek kódu. Nestudoval jsem ale např. jak by se choval modul při neustálém zapínání a vypínání, př. jestli má sám o sobě nějaký sleep mod, za jak dlouho dovede spolehlivě určit polohu, navigace běžně až po 10 minutách ale při opakovaném zapnutí ihned, dřív než naběhne sama, atd.

Největší problém by možná byl naprogramovat výstup do GPX, ale to by asi problém nebyl, je to obyčejný textový soubor, XML.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 19 březen 2019 - 14:46

  • 0

#14 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 14:54

K Invoxia GPS Tracker

Nějak mi nesedí GPS vs velmi přesná lokalizace v exteriéru i interiérech

A poté bych nebyl ani moc nadšený z tohoto hodnocení. 

fa26fb1b3e2bf964d57848f92980f741cda0fdac


  • 0

#15 stonefish.cz

stonefish.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 14:59

Ahoj,

napadají mne dvě možnosti, se kterými mám zkušenost. Pořídit si SOS lokátor, který je především určen na přivolání pomoci mimo pokrytí mobilním signálem a další funkce jsou i odesílání polohy na email, sms či mapu na webu. Tyto zařízení jsou konstruovány pro zavolání pomoci, takže, když se někde zlámeš, tlačítkem zavoláš pomoc a propojené systémy zalarmují nejbližší záchranu a vyšlou ji pro Tebe. Je to již nesčetněkrát vyzkoušeno :) U obou lokátorů je potřeba si koupit balík služeb na dobu co potřebuješ. Celý systém funguje přes satelit: GPS + Iridium a ostatní. Takže se můžeš pohybovat po celém světě a budeš mít pokrytí téměř kdekoliv.

 

První lokátor, který se bude tobě více hodit je SPOT Gen 3: https://www.navisat.cz/spot-gen3.html a tady je oficiální web https://www.findmesp...dex.php?cid=100

Je na tužkové baterie, má neskutečnou výdrž a odolnost. Především pořizovací cena je nízká (Pokud máš šanci tak na Amazonu výjde nelevněji). Nevýhoda je, že si musíš zaplatit balík služeb na celý rok. Ale i v tom nejzákladnějším balíčku máš odesílání své polohy. Kamarádka jej nosila, odesílala polohu každých 30 minut a vydržel ji na jedny baterky přes měsíc v režimu, kdy jej ráno zapnula a večer vypnula.

 

Druhý lokátor je od Garminu Inreach mini: https://www.garmin.c...mini-gray/79325

Pořizovací cena je vyšší, ale oproti spotu 3 Gen můžeš lokátor propojit s telefonem přes BT a poslat klidně mail či sms ať jsi klidně na jižním pólu. Osobně mám tento lokátor, když mizím na několika měsíční výlety do hor a nemůžu si stěžovat. Také oproti SPOT(u), je možné si zakoupit jen měsíční předplatné, ale pokud chceš posílat svou polohu v intervalech, musíš si bohužel připlatit. Výdrž je při častém zasílání tvé polohy okolo 50h v kuse, ale čím méně budeš polohu zasílat (třeba každých 30min až 1h), tím větší budeš mít výdrž. Zařízení se dá pak nabíjet z powerbanky přes usb.

 

Záleží co si od toho přesně představuješ. Má zkušenost je, že jsem neřešil žádné odesílání své polohy v intervalech (nerad jsem sledován :D), Ale poslal jsem přednastavenou zprávu na email každý večer, kde spím a následně se mi v mapě zobrazovaly body, kde a kdy to bylo. Takže i má rodina věděla, že už v poklidu spím a výdrž na jedno nabití při odesílání zprávy s polohou jednou denně vyšla na 2 měsíce s lokátorem od Garminu.

Je to asi jediné řešení pro Tebe s těmito lokátory. Nic jiného nebude fungovat kdekoliv po světě. Počítej jen, že to stojí peníze, platíš si za luxus :) Pokud máš jakýkoliv dotaz, neváhej se zeptat, zkušenosti mám s oběma zařízeními až až!

 

EDIT: Až teď čtu pořádně, že ti stačí offline režim (V tom případě mi přijde obyčejná GPS od Garminu na co nejdelších intervalech jako nejlepší). Jinak můj příspěvěk může vzít někdo jako inspiraci, kdo chce být ve spojení s domovem odkudkoliv :D


Tento příspěvek byl upraven od stonefish.cz: 19 březen 2019 - 15:06

  • 3

Base in Iceland

LehkoVážně - I cesta je cíl

     


#16 Dan Škareda

Dan Škareda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 15:48

A co použít něco jako Holux M-1000C? Je to GPS přijímač/data logger. Má paměť na 200 000 záznamů (myslím, že záznam znamená - datum, čas, poloha), výdrž jeden den (má vyměnitelný akumulátor), připojení (komunikace a nabíjení) USB kabelem, na začátku se jednou nastaví a pak už jen (pokud je zapnutý) automaticky zapisuje do vnitřní paměti. Ve spojení s powerbankou by určitě týden vydržel. Měl jsem ho na geocaching a byl jsem s ním spokojený. Trasu zapisoval v pohodě. Dnes jsou navíc mnohem modernější alternativy.


  • 0

#17 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 480 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 20:12

Ještě mě napadla jedna možnost. Dneska jsem s dětma koukal na Zprávičky a byla tam reportáž o rysovi, že jim ztratil GPS lokátor, tak jsem si vzpomněl na tebe. Předpokládám, že tyhle lokátory pro zvířata nebudou online, ale offline, a data si stáhnou jednou za čas, když zvíře odchytí. Předpokládám, že tam bude velká vydrž, protože mluvili o týdnech sledování. Ale možná se pletu a fakt to funguje online, ale pak nechápu, jak naučili toho rysa to nabíjet.

Zkoušel jsem v rychlosti něco pro monitoring zvěře najít, ale nic. Každopádně by si to měl s praktickým obojkem ;)


  • 1

#18 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 19 březen 2019 - 20:21

Jak se monitoruje zvěř? Viz. http://zver.agris.cz/jeleni

Tedy GPS pozice jednou za hodinu, sběr dat přes GSM... To opravdu tazatelův problém asi nevyřeší.
  • 0

#19 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 480 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 9:13

To jsem taky našel. Škoda, že ale nikde není zmíněno to zařízení. Předpokládám, že to nepojede jen čistě online, ale bude to mít paměť pro případ, že jelen přejde mimo signál.

 

Šlo mi hlavně spíš o odvětví, ve kterém by se požadované zařízení mohlo využívat, protože na sledování vozidel je vše online, stejně tak osob. Tyhle offline věci budou spíš jen na nějaké skryté stopování, jako ten Columbus P1 v režimu Spy mode, nebo třeba ta zvěř v rámci velkých parků apod. Prostě tam, kde je potřeba ukládat jen pohyb a bude možné si pak zařízení zase vzít zpátky a hlavně rozhoduje výdrž.


  • 0

#20 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2019 - 14:03

Myslel jsem to bastlení z arduina skoro jako vtip, ale někdo to už asi udělal.

https://hackaday.io/...wer-gps-tracker

Jen bych to nebudil akcelerometrem, ale hodinami reálného času, nebo nějakým jednoduchým hodně nízkopříkonovým časovačem (reálný čas dává GPS modul).

Podle jiné diskuse vidím, že GPS modul se dá uspat na spotřebu kolem 70 uA. To by asi na baterky šlo hodně dlouho. Samotný procesor během té doby může taky spát. Jen to nesmí být Arduino nano apod., které má napořád připojený převodník na USB, případně indikační ledky.

Jinak řečeno: Když vidím, že to jde, určitě se to už někde dělá.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:doporučení

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka