Přejít na obsah


Fotka

Článek o pražském Geocachingu

reportáž

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
118 odpovědí na toto téma

#1 Uthred117

Uthred117

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 12:46

Zdravím,

 

Píši článek o Geocachingu v Praze a chtěl jsem se zeptat komunity na pár otázek.

 

- Jaká je situace Geocachingu v Praze?

 

- Reagovala nějak komunita na tragédii z minulého roku? Odstraňovaly se "nebezpečné" kešky? Jsou nějaké, kterým by se měl člověk raději vyhnout?

 

- Jak je na tom Praha oproti jiným městům Evropy? Je hodně či málo kešek?

 

- Které kešky v Praze stojí za zmínění? Nějaké originální, nebo prostě pěkné?

 

- Vaše nejoblíbenější keška v Praze?

 

- Nějaké zajímavé akce v Praze? Třeba i výhledově? 

 

Článek vyjde v Pražském deníku. Moc rád bych získal názory samotné komunity.

 

S velkým díky,

 

Adam Snellgrove 

 

(kdo chce odpovídat anonymně, může na FB či na email adresu adam.kieth.snellgrove@gmail.com ) 

 

 


  • 0

#2 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 12:58

Nejlepsi by bylo, kdyby ten clanek vysel spise o necem jinem. Treba Discgolf je v Praze hodne popularni a urcite by stalo o nem napsat. 


  • 16

#3 Uthred117

Uthred117

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 13:01

O Discgolfu jsem již také psal. Ten je pravda dost populární ale věřím, že Geocaching na tom nebude zas tak špatně v Praze :) 


  • 0

#4 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 13:09

http://cageo.cz/kontakt/


  • 5

#5 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 969 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 13:27

Psát o něčem, o čem nic nevím a dotázat se na detaily komunity, která má s novináři a médii své zkušenosti ... kontaktuj čageo, oni se ti oficiálně vyjádří. Raději piš o staré Praze, post bellum a historii. Kačeři jsou celkem uzavřená komunita podivínů, morousů, introvertů....


  • 22

#6 Čtyřhranka

Čtyřhranka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 53 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 14:05

A nechceš raději místo o stokrát omílané tragédii napsat článek o tom, jak se geokomunita prostřednictvím dobrovolnických prací na CITO eventech podílí na zlepšování životního prostředí a údržbě historického a kulturního dědictví? V Praze se ročně uskuteční tolik CITO, že kačerský přínos společnosti už rozhodně není zanedbatelný.

Jen stručný nástřel toho, co se průběžně udělalo:
- Byl kompletně vyčištěn rozsáhlý podzemní prostor Bílý kůň (informace má Taxoft). Vyneseno bylo mnoho metráků nelegálního odpadu.
- Úklidové akce v pražských parcích, likvidace černých skládek, tuny zlikvidovaného a případně i roztříděného odpadu, vyčištění mnoha lokalit po feťácích.
- Údržba, zahradnické práce a drobné opravy na mnoha pražských hřbitovech (napiš Taxoftovi)
- Údržba pražských lesoparků, prořez křovin, sázení stromů
- Čištění vodních ploch a řek, např. okolí Botiče atd.

... a ještě spousta dalších věcí.

Praha není mé primární CITO teritorium, účastním se hlavně na Plzeňsku, ale i pár pražských dobrovolnických akcí jsem navštívila, takže bych Ti na toto téma leccos říct mohla.

Napsala jsem na téma dobrovolnictví a CITO eventů celkem čtyři články na svůj blog, ale pro Tebe by byly nejzajímavější asi tyto dva, tak si je můžeš pro přehled přečíst.

- Jak se stát dobrovolníkem: https://www.ctyrhran...?id_article=138 - návod pro nezasvěcené, jak se účastnit dobrovolnických akcí, CITO eventům je věnována podstatná část článku.
- Dobrá zpráva: https://www.ctyrhran...p?id_article=64 - Taková výroční zpráva několika úklidových CITO akcí. Je tam i uklízení Modřanské rokle. Starší článek, ale letos se toho udělalo také hodně.

Myslím, že článek o geokačerskému přínosu společnosti by byl prospěšný i pro komunitu.

Pokud bys chtěl svou práci zaměřit i na téma CITO eventů, ráda Ti pomůžu nebo doporučím, s kým mluvit. Případně mi napiš na mail marketa.dobesova@gmail.com.

Zdraví Čtyřhranka

Tento příspěvek byl upraven od Čtyřhranka: 09 duben 2019 - 14:10

  • 26

#7 Uthred117

Uthred117

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 14:10

Určitě bych i na toto rád upozornil. O tragédii to zas tak nemá být, spíš, co de od té doby třeba změnilo, co jiného komunita dělá atd. CITO je určitě něco, co by bylo pro článek moc zajímavé. Napíšu Vám ještě email :) 

A děkuji za odpověď.


  • 0

#8 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 14:45

A úplně nejlepší bude, když článek alespoň o půl roku odložíš, mezitím se zaregistruješ na geocaching.com, odlovíš si pár desítek/stovek keší, navštívíš nějaké eventy a CITa, poznáš pár kačerů a pak už se nebudeš muset ptát na úplné základy.

 

Ale třeba pak už nebudeš mít potřebu nějaký takový článek vůbec psát...


  • 6

#9 Uthred117

Uthred117

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 15:12

Samozřejmě bych se geocachingu rád věnoval. Bohužel jako novinář takový luxus nemám, abych když píšu o hornících, půl roku fáral, nebo když píšu o letadlech, abych se naučil létat. Bohužel můžu jen získávat informace a názory lidí, kteří se takovým věcem pořádně věnují a proto jsem zde směřoval svůj dotaz. Omlouvám se za případné nedostatky v neznalosti geocachingu, ale pokusím se informace čtenářům podat a předat v co nejpřesnější podobě.

 

(Aplikaci jsem si již stáhl a jelikož jsem nyní v Anglii, zkusím tu pár kešek najít :)


  • 2

#10 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 969 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 15:56

... ale pokusím se informace čtenářům podat a předat v co nejpřesnější podobě....

Tohle je přesně důvod, proč se většina z nás nechce s novináři obecně bavit. O publicitu nestojíme, nikdy nám nic pozitivního nepřinesla (mudří mudrci mě možná opraví, ale fakt si na nic nepamatuju), a většinou jsou věci z rozhovoru překroucené.

 

A oceňuji 4H za stále pozitivní přístup.


  • 9

#11 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 18:12

O publicitu nestojíme, nikdy nám nic pozitivního nepřinesla (mudří mudrci mě možná opraví, ale fakt si na nic nepamatuju), a většinou jsou věci z rozhovoru překroucené.

 

Myslím, že rozhovor Lucie Výborné se Slávkem Hoblíkem v Radiožurnálu vloni v létě byl celkem pozitivní.


  • 2

#12 Uthred117

Uthred117

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 18:26

S panem Hoblíkem mám domluvený telefonát zítra :)

Také nemám zájem na nějak nepozitivním článku, jenom chci našim čtenářům přiblížit Geocaching, protože mi to přijde jako velice zajímavý koníček, který by mohl mnohé bavit.

Také proto bych velice ocenil nějaké rady a tipy, kde třeba v Praze s Geocachingem začít, jaké jsou třeba dobré kešky na začátek, které jsou zase obtížné ale zase zajímavé, jaké nejoriginálnější jste třeba našli a na jakých zajímavých místech.


Tento příspěvek byl upraven od Uthred117: 09 duben 2019 - 18:27

  • 0

#13 Paha Ahma

Paha Ahma

    Zlej rosomák

  • Members
  • PipPipPip
  • 254 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 18:51

Ahoj Uthrede,

já jsem celkem pomáhající typ, bylo mi líto tě nechat ve štychu, i když nejsem pražskej kačer. Přesto bych se přimlouval za to, aby články, které jsou určeny pro lidi mimo komunitu byly psány velice citlivě. Ne snad kvůli tomu, že jsme parta introvertních morousů či komorousů, ale že v podstatě většinově nevnímáme, že by bylo dobrý takovouhle zkratkovitou, ze své podstaty mediálně povrchní formou  ke geocachingu přivádět další a další zájemce.

Keškování je pořád tajemná hra, i když já osobně jsem začal hrát až v době, kdy měla v tomto ohledu za zenitem. Má svoje kouzlo a to nejde popsat zvenčí, to se musí zažít. A jak už tu někdo poznamenal, když to kouzlo zažiješ, už nemáš potřebu o něm psát, spíš ji nahradíš touhou jej chránit, rozvíjet (zakládáním vlastních keší, například).

Mediální prezentace přiláká krátkodobě nápor povrchních hledačů, dnes už má každej smartfoun, apku, ne jako za mejch začátků, kdy bylo potřeba investovat pár tisíc do ojetý džípíesky; tudíž by bylo trapný toho za tři neděle nechat.

Rozhodně bych se vyvaroval tipů na konkrétní zajímavé kešky, nebo originální místa či vymakané krabičky. Dovedu si představit, jak by takové keše mohly po přelití povrchňácké cunami dopadnout.

 

Nevidím zkrátka v takovéto formě medializace pro komunitu žádný přínos; směrem k "mudlům" (nehráčům geocachingu) jen vzedmutí další módní vlnky.

 

Jak psala Markéta, určitě by nám bodlo, kdyby se více směrem ven vědělo, jak komunita kačerů spoluvytváří to, čemu říkáme "občanská společnost", hlavně formou cito eventů (setkávání za účelem ekologicky bohulibé aktivity), možná by pak se na kačery mohlo koukat střízlivěji, než po té neblahé a neblaze omílané situaci s fatálním koncem.

 

Nebo si sbal bágl a vyraž na nějakou dlouhou pochodovou multikeš (zrovna slečna Čtyřhranka jich pár spravuje) a pak udělej reportáž. Niternou, podloženou vlastním zážitkem. Tejden volna si dovolit můžeš :-)


Tento příspěvek byl upraven od Paha Ahma: 09 duben 2019 - 18:59

  • 19

Hyvä ahma - huono ahma. Ainoa hyvä ahma on pahaa.


#14 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2019 - 18:53

...

Také proto bych velice ocenil nějaké rady a tipy, kde třeba v Praze s Geocachingem začít, jaké jsou třeba dobré kešky na začátek, které jsou zase obtížné ale zase zajímavé, jaké nejoriginálnější jste třeba našli a na jakých zajímavých místech.

Jenže když ono je na tom právě nejlépe, když se tyhle věci nevytrubují do světa, a když to zjistíš až na místě, opravdu málokdo chce vidět/vědět dopředu, co má najít, má fungovat překvapení (pochopitelně spíš to pozitivní).

A na obtížnost (a terén) je stanovená stupnice, takže to si každý může a má najít, je to u každé keše napsáno..

A od toho taky máme geowiki http://wiki.geocachi...i/Hlavní_strana


  • 6

#15 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2019 - 12:53

no, tak článek už asi vyšel...


  • 0

#16 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2019 - 13:01

Dohad nebo skutečnost? Pokud to druhé, nebyla by nějaká kopie?
  • 0

#17 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2019 - 13:02

To bylo keců, o čem bude článek. stejně se chtěl zase někdo přiživit na té tragédii, jak naznačuje už nadpis.

 

https://prazsky.deni...e-20190411.html

 

 

Slávkovi jako tradičně velký dík za usměrnění obsahu článku do rozumné roviny 


  • 1

#18 Uthred117

Uthred117

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2019 - 13:05

Zde je internetová verze.
Ta je ale silně osekaná. Domnívám se, aby mělo ještě smysl kupovat si fyzické noviny. V těch by snad měl být článek v plné podobě (aspoň doufám, protože článek, který jsem dodal byl 2x delší, především jsem se mnohem více rozepsal o CITO, ale nejsem v Praze, tak nemůžu zkontrolovat :) ).

Ještě jednou všem děkuji za odpovědi.

https://prazsky.deni...e-20190411.html
  • 0

#19 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2019 - 13:10

Promin, ale na těch stránkách se nikde nepíše, že v papírové verzi je toho více. A počítám, že nadpis je asi tvůj?? 

On nadpis: Geocaching pomáhá uklízet Prahu by asi nebyl tak in.

 

Tenhle akorát nabádá lidi k doměnce, že Praha je ještě stále plná nebezpečných keší.


Tento příspěvek byl upraven od panzerstepan: 12 duben 2019 - 13:12

  • 2

#20 Uthred117

Uthred117

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2019 - 13:16

Já vím no. Nadpis byl v režii editora. Bohužel já mohu jen dodat článek s mým nejlepším svědomím, ale pak už je to na redakci, v jaké podobě to vydají.

Ale jelikož je i název v papírové verzi jiný, tak doufám, že by toho tam mohlo být více (viz post na facebook stránce Geocaching - Česká republika)

Tento příspěvek byl upraven od Uthred117: 12 duben 2019 - 13:19

  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:reportáž

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama