Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

zaměření nové keše


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 czechfant

czechfant

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2019 - 20:40

Ahoj,

zakládám svoji první keš a se vším si tak nějak vím rady. Jediný problém je se zaměřením. Dělal jsem dvoje zaměření a zkontroloval na mapy.cz pomocí letecké mapy.

rozdil mezi prvním a druhým zameřením rozdíl 13 m

rozdil mezi prvním a mapy.cz 4m

rozdil mez druhym zamerenim a mapy.cz 9m

 

Zajímaly by mě vaše zkušenosti. Měřím pouze pomocí mobilu, tak mi je jasné, že to nemůže být přesné. Mapy.cz ale přesné jsou, nebo je tam nějaká odchylka?


  • 0

#2 LudekV

LudekV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 166 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2019 - 21:00

Dobré je udělat více měření, nejlépe i v různou dobu, a ta pak zprůměrovat. Družice se pohybují a zaměření se může trochu lišit. Přensost na metr s telefonem ani běžnou turistickou GPS nedosáhneš.


  • 2

a : Drake - vše potřebné pro (offline) geocaching na Android * Stránka projektu na GitHubu - požadavky a reklamace

Hlavní kešovací zažízení: Samsung Galaxy A41


#3 Kreten8

Kreten8

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 753 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2019 - 21:15

No já bych upřednostnil to co je odečtený z mapy.cz, neboť člověk tu keš hledá i podle mapy. A pak, když např. zjišťuji na které straně cesty keška je se dost často řídím tou mapou a né to co mi ukazuje navigace, protože ta běžně ukazuje s chybou přes 10m. Takže pokud je to z map dobře čitelný dávám přednost zaměření podle mapy. Uprostřed lesa se to samozřejmě určit nedá, ale ve městě je to jednoznačnější (musí se ale zohlednit šikmý pohled snímkovací kamery). Např. jsem měl problémy s řešením jedné mysterky v Praze, neboť správně vypočtené souřadnice mi ukazovaly doprostřed budovy a tomu jsem nechtěl věřit - tady totiž owner asi zaměřoval navigací či mobilem a díky vysokým budovám okolo ten zaměřený údaj byl zatížen velkou chybou.
  • 5

#4 czechfant

czechfant

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2019 - 21:21

Mně osobně to pomocí mapy.cz přijde taky nejlepší. Ale já sám podle map nehledám, takže nevím jestli mapy.cz nemají třeba velkou odchylku, která by pak pro ty, kteří používají jen navigaci, znamenala problem.


  • 1

#5 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2019 - 21:32

fotomapy jsou dost přesné, jinak je třeba používat taky průměrování pozice při měření


  • 3

#6 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2019 - 21:33

Údajně jsou letecký mapy.cz napasovaný na souřadnice s přesností asi 1m, takže když to jde, rozhodně nejlépe podle nich (akorát zohlednit případný šikmý pohled na vyšší budovy, jak píše Kreten8 - tj. např. si představit, kde je pata budovy, pokud je budovou zakryta).


  • 0

#7 Pavel TT

Pavel TT

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2019 - 21:41

Moznosti je nekolik.

- Zminene prumerovani, nekolik mereni s vetsim casovym odstupem, nebo pouziti vice pristroju. Plus nasledna kontrola s fotomapou.

- Pozadat nekoho o betatest s tim at zkontroluje zamereni a pripadne to spolu zkorigovat.

- Pokud ta moznost je, vybrat vyrazny objekt a zvolit vhodny hint. Pak vetsinou je jasno uz z dalky. Pripadne doplnit fotohintem ale na ten nespolehat, ne kazdy ma nahrane fotky nebo datove pripojeni.

- Pro pripad hustsiho porostu je mozno zvolit neco jako letterbox. Zameris dobre vstup do lesa, ten das jako waypoint odkud je nejlepsi kesi jit a popsat cestu. To se samozrejme da jen par metru a vyzaduje to opet vyrazny objekt, nebot to samo bude mene presne nez zamereni.

 

Pricemz ten betatest doporucuji tak jako tak. I kdyz existuje seznam betatesteru tak je vicemene jedno kdo jej udela. Urcite mas mezi kacery par kamaradu, kteri ozeli FTFko a betatest udelaji. Pripadne napis lokalitu, kde kes ma byt, treba se Ti nabidne nekdo z nas, protoze to bude mit blizko.


  • 2

#8 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2019 - 21:42

pro úplnost http://wiki.geocachi...n)_začátečníkům


  • 1

#9 czechfant

czechfant

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2019 - 22:14

Ok, díky za info všem :)


  • 1

#10 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 12 květen 2019 - 22:21

Ještě prosím tě, hodně se mi osvědčila aplikace GPS Averaging, průměruje víc měření po sobě, nejlépe je chvíli průměrovat, pak to zastavit a přečíst hodnotu až z druhého průměrování.

 

A samozřejmě pak ještě zkontrolovat na mapě, zda souřadnice ukazují na správnou stranu cesty (nebo domu ap.), tvrzení výše, že mapy mají metrovou přesnost mi přijde až moc optimistické, je třeba vzít v úvahu, že určitá nepřesnost vzniká už při jejich vytváření.


  • 0

#11 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 13 květen 2019 - 5:45

Nepřesnost 5 m mě nepřekvapí. V takové blízkosti hledám už podle hintu. I přes 10m jsem často viděl. Ale zaměřit je třeba co nejpřesněji, chyba při hledání se sčítá s chybou zaměření. Průměrování na místě je dobré, ale lepší je průměrovat z několika měření v různou dobu. Nebo měřit několikrát a evidentně odlišnou hodnotu ignorovat. Může se stát, že zrovna je špatné postavení satelitů, špatné počasí, atd. Pak chyba může být systematická a to půměrování na místě v jeden čas nechytí. Ale hlavně - je třeba se na místě zastavit, počkat minutu a pak teprve průměrovat nebo měřit. Navigace a asi i telefony polohu mj. předpovídají - podle rychlosti pohybu předpokládají, kde budeš. Když se zastavíš, někdy přeběhnou a pak se vrátí.

No a některé starší telefony s Mediatekem (např. můj Archos) někdy tvrdí, že jsou o 10m nebo taky o 10 km dál a pak se teprve až za minuty chytnou, nezapínej navigaci až u bodu, ale o dost dřív a koukej se, jestli je to věrohodné. Pokud si můžeš zapnout v mobilu letecké mapy, zkontroluj na místě, jestli to sedí. U osamělého stromu v poli je to jedno. V hustém lese ani na letecké mapě nic neuvidíš.


  • 3

#12 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 13 květen 2019 - 7:50

Hlavne je dobry jit na souradnice nejakou vzdalenost se zaplou GPS, at se ma ceho chytit. Nejlepe volnym prostranstvim. Pak se dosahuje nejlepsich vysledku.

Tento příspěvek byl upraven od panzerstepan: 13 květen 2019 - 7:50

  • 3

#13 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 13 květen 2019 - 13:01

Problematické měření bývá na svahu a pod stromy, zvl. po dešti. Většinou nestačí měřit několikrát v jednom dni, často jiný den  ukazuje navigace o dost metrů jinak. Dobré je zapnout navigaci někde na volném prostoru a jít ke keši. Taky měřím několikrát - vždy pár metrů poodejdu a pak jdu ke keši z různých směrů. A když je možnost přesně lokalizovat místo ukrytí na fotomapě Mapy.cz, tak to považuji za nejpřesnější. A u svých mysterek přikládám do GeoChecku fotku s místem uložení finálky Sice mě někteří kritizují, že je připravím o jejich dávku adrenalinu, ale jiní si takovou nápovědu pochvalují.

Když už vymýšlím těžší mysterky, tak ať se aspoň hledají lehce...  A taky bez lezení na strom nebo do kanálu.


  • 2
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#14 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 13 květen 2019 - 16:40

Jakákoli ortofoto mapa může být přesná jen v bodech, ve kterých byly fotografie georeferencovány. Mezi těmito body dochází ke zkreslení vlivem zvlnění povrchu - princip je stejný, jako u těch (výškových) budov. Pokud se bod, jehož souřadnice hledáš, nachází blízko nějakého trigonometrického bodu, který je dobře rozeznatelný na mapě, můžeš polohu upřesnit porovnáním s tímto bodem. Odkaz na databázi těchto bodů najdeš např. na Waymarkingu - Czech Geodetic Points.


  • 0

#15 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 13 květen 2019 - 18:22

Geodetické body, nejen trigonometrické, jsou zveřejněny na ČUZK jako tzv. databáze geodetických polí. https://geoportal.cu...e-02-gp&menu=27Tam by se to dalo porovnat. Ale je to skoro zbytečné, nejsme geodeti. Zkoušel jsem jednou dvěma navigacemi zaměřovat tzv. Střed Evropy, jeden ze základních geodetických bodů Rakouska Uherska a trefil jsem se zhruba do toho pomníku, co ho označuje.

Oni geodeti používají jiný systém souřadnic, než kačeři (S-JTSK, tzv. Křovák) a přepočet mezi těmito systémy také není zcela přesný. A co se týče přesnosti starých katastrálek, tzv. sáhovek, které mnohde ještě platí, je to jedním slovem hrůza. Klidně i o 10 metrů mimo, což je na promítnuté ortofotce krásně vidět. Viděl jsem i potok nakreslený přes kopec, na Šumavě, tam, kde to asi nikoho netrápilo. Nebo jsem viděl špatně referencovaný list katastrálky kolem Boubínského pralesa, o půl jezera vedle (už to srovnali).


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 13 květen 2019 - 18:24

  • 0

#16 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 14 květen 2019 - 6:24

Oni geodeti používají jiný systém souřadnic, než kačeři (S-JTSK, tzv. Křovák) a přepočet mezi těmito systémy také není zcela přesný. A co se týče přesnosti starých katastrálek, tzv. sáhovek, které mnohde ještě platí, je to jedním slovem hrůza. Klidně i o 10 metrů mimo, což je na promítnuté ortofotce krásně vidět. Viděl jsem i potok nakreslený přes kopec, na Šumavě, tam, kde to asi nikoho netrápilo. Nebo jsem viděl špatně referencovaný list katastrálky kolem Boubínského pralesa, o půl jezera vedle (už to srovnali).

 

O tom ví své vlastníci pozemků při digitalizaci katastrálních map, případně při pozemkových úpravách... Hned je najednou pozemek o pár metrů jinde, o pár desítek metrů jinak velký...

Ty mapy 1:2880 nakreslené tužkou nemohly mít už kvůli rozlišení moc velkou přesnost. Dříve byly důležité mezníky, ne to co bylo zakresleno v mapě... Přijde mi, že až dnes to děláme "naopak" a zaměřujeme skutečnost z mapy.


  • 0

#17 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 14 květen 2019 - 6:52

On je problém nejen ten, že mapy byly nakreslené tužkou, ale že se používal ještě rakousko uherský systém souřadnic podle Gustbergu nebo sv. Stěpána ve Vídni. A tam kde se to potkává (Morava) je odchylka největší. Pak se udělá KM-D (tj. jen se zdigitalizují ty plachty), př. KMD (ještě se to napasuje do nových souřadnic) a pak po letech přijde DKM (opravdu digitální mapa) a lidi se nestačí divit. Tam kde se neaktualizovalo (Rožmberk nad Vltavou, dlouhá léta určený k zatopení přehradou) měli třeba kostel otočený o 90 stupňů proti skutečnosti.

Ale to už jsme mimo kačerské zaměřování. Tam odchylka 2 metry je nádherná, do 5 m přijatelná, nad 10 m chyba, ale ne tak málo viděná. Osobně bych u jasného případu, jako je třeba osamělý strom, nebo stavba věřil víc ortofotkám, u nejasného jako je třeba hustý les bych použil jasný hint a předem se podíval, jestli je opravdu jasný, ne 2m od dvojáku, když těch dvojáků je tam několik. Nejde jen o to, jak přesně zaměříš, ale i o to, jak přesně budou zaměřovat hledači a ti občas hledají s lecčíms. A občas i Oregon pěkně vodí za nos a v takovém lese ukazuje každou chvíli jinam v rámci těch cca 10 metrů. Na vysvětlení - jde o TURISTICKÉ navigace a na turistiku je to víc než přesné, tam potřebuješ trefit se na cestu.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama