Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

T5 - Tipy na nastřelování/nahazování lanka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 mrkvicka37

mrkvicka37

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 9:49

Rád bych se zeptal zkušenějších na pár tipů na nahazování a zejména nastřelování lanka do koruny stromů. Arboristický prak je mi  znám, ale máte vyzkoušené i nějaké alternativy,  když se nedaří  nebo téměř není možný ruční nához? Omlouvám se za případnou duplicitu a děkuji za odpovědi.


  • 0

#2 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 10:08

http://www.supra.cz/...rny-1-1778.html

 

Munice matka M18. Ale musis k tomu mit navijak a vlasec, navijakem pak pretahnout tim vlascem napred reepku, tou teprve lano. Dostrel tak do 30m vysoko. Na bezny pouziti jako alternativa bigshootu dobry, i kdyz dostrel je mensi, ale na naprostou vetsinu kesi to staci.


  • 0

#3 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 480 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 10:30

Já do 15 metrů hážu pytlíkem. Koupil jsem nejlehčí co jsem sehnal, což je 220g a k tomu nejlehčí lanko z dyneemy. Asi nemám techniku nebo sílu na ty těžší pytlíky, ale s tímhle to mě osobně jde rychle a efektivně.

 

Pokud je potřeba výš, nebo třeba někam na přesnost, tak mám prak z aliexpressu, za 22 USD, co má dole montáž (tzv. rail) a na tom mám přidělaný 20cm prut kvůli očku na konci a k tomu klasický rybářský naviják. Původně k tomu praku byl taky navíják, ale uzavřený což se neosvědčilo, protože to nestíhalo odvíjet a občas se to seklo.

Jako munici používám 40g a 50g olůvka, tzv. hrušky, protože se nezasekávají při stahování o větve. Dřív jsem používal matky, ale ty se neosvědčily, hodně často se zasekly mezi větvemi. Vlasec používám na kapry s nosností 15kg. Přes vlasec vytáhnu nahazovací lanko a následně lano.

Takhle se dostanu do 25 metrů bez problémů, víc jsem zatím nepotřeboval. Večer hodím fotku celého udělátka.


  • 0

#4 mrkvicka37

mrkvicka37

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 10:33

Díky! Rozhodně levnější alternativa než  bigshoot, naviják se dá sehnat i z bazaru za pár kaček. Akorát ten vlasec...Nezůstává to na stromě? Případně jak silnej je nejlepší?


  • 0

#5 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 480 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 10:41

Koupil jsem nedávno nějakej shocker, tak tomu prý říkají rybáři. Udrží 30kg, jenže když ho potřebuješ přetrhnout (někde se sekne), tak to je fakt pakárna. Podle mě stačí tak na 10kg. Ten bude hlavně tenčí a vejde se víc do navijáku. Nedávno se mi stalo, že olůvko jelo dolů a zastavilo se 4m nad zemí, protože prostě už byl celej naviják vymotanej. Tak jsem musel sundat vlasec z navijáku a rovnou navázat to nahazovací lanko, naštěstí to olůvko stáhlo až dolů. Takže za mě, určitě nic na žraloky, protože prostě na 30m strom počítat s vlascem min. 60m v navijáku.

Ještě doporučuju ty matice nebo olůvka nastříkat nějakou hodně viditelnou barvou, blbě se hledají ;-)


  • 0

#6 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 10:53

30 kilo je moc. Tohle je potreba vyladit v konkretni konfiguraci. Kdyz je vlasec zbytecne silnej, nelita to tak vysoko a vejde se ho na navijak malo. Kdyz je slabej, pretrhne se uz jak to vystreli, tim prvnim skubnutim. Takze to souvisi se silou gumy v praku a s munici. Rozumnej vlasec je nekde mezi 10-15 kg. Existuji i pevnejsi, kde pri danym prumeru ma vetsi nosnost, takovej je samozrejme lepsi. A musi bejt videt, pouzivam zasadne zlutej svitici.


  • 0

#7 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 10:58

Jinak dyneemovy lanko a lehkej pytlik jsem kdysi pouzival taky. Ale casem se ukazalo ze se lip haze tezkym pytlikem a normalni arbo reepkou od Tendonu. Ta dyneema se strasne smodrcha. 350g pytlikem se da hazet 20m a pokud to nemusi bejt presny, tak i vic. V podstate nejde o to ze by se pytlikem nedohodilo, spis proste neco se z principu strilet musi. Ma to jiny trajektorie, neco je lepsi hazet, neco strilet prakem.


  • 0

#8 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 11:18

Nahazuju 350g pytlikem s lankem od tendonu (100 metru na civce). Do 20 metru nahodim celkem v pohode, vys a presne uz je to slozitejsi, vetsinou pak nahodim "nekam" a odtud prehazuji do dalsiho patra.


Tento příspěvek byl upraven od gord: 04 červen 2019 - 11:19

  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#9 Loo36

Loo36

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 11:25

Nahazuju 350g pytlikem s lankem od tendonu (100 metru na civce). Do 20 metru nahodim celkem v pohode, vys a presne uz je to slozitejsi, vetsinou pak nahodim "nekam" a odtud prehazuji do dalsiho patra.

Mám to stejně a zatím vyhovuje, Na keše přes 20 m to chce už ten prak, právě kvůli přesnosti. Jinak mám ve výbavě ještě cca 50 m motouz pro polohování lana.


  • 0

#10 brumlik

brumlik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 92 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 13:52

Nahazuju 350g pytlikem s lankem od tendonu (100 metru na civce). Do 20 metru nahodim celkem v pohode, vys a presne uz je to slozitejsi, vetsinou pak nahodim "nekam" a odtud prehazuji do dalsiho patra.

 

Ano stejně to mám i já, těžký pytlík a arbo lanko Tendon  ( je to dobrá cena za 100m na cívce) . S výškou problém nemám, nahodím s tím i přes 30 m, někdy se podaří i 35 m. Ovšem při takovích výškách je přesnost  otázka jak velký máš štěstí.   jsou techniky nahazováni obouruč nebo jednoruč. Jak komu vyhovuje, s houpačkou mezi nohy a obouruč hodíš víš.  Ale jak píši, při takovích víškách je to loterie, někdy to tam mám na druhý hod a někdy až na 20 tý nebo vůbec :D  . Když se mi zdá výška dobrá na dolézání, tak neriskuji a vylezu po laně kam jsem hodil a pak dolézám. Už se mi stalo, že jsem se neuspokojil nahozenou výškou, stáhnul lanko a pak už nenahodil vůbec :D  . 


  • 1

#11 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 14:21

Koukam ze kombinace 350g pytlik a 100m snura Tendon je evidentne "industry standard". Doporucuje 5 ze 4 kaceru :)

 

Je zajimavy ze se shodnem i na ty vaze pytliku. Ale v podstate je to fyzikalne dany. S dyneemou jsem taky mel lehci pytlik, protoze je lehci snura a stacil ctvrtkilovej. Snura Tendon je tezsi, tedy potrebuje vetsi kinetickou energii v pytliku aby to dolitlo vysoko. Tedy musi mit tezsi pytlik. Mam i 450g a to uz je na hazeni moc, ten je zas dobrej na polohovani.


  • 0

#12 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 169 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 15:11

Já zakoupil 300 g pytlík od Tendonu, to lítá pěkně, čímž nepopírám zkušenosti zkušenějších :-), že 350 g je optimum. Lanko Tendon Timber 3mm k tomu, skvěle klouže, při prvním dotyku jsem měl dojem, že je snad namydlené. Překvapilo mě, jak vysoko to umí letět (používám taky tu houpačku mezi nohy :-) )


  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#13 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 15:47

A když už jsme u toho, tak  co kdo používáte za lanko? Mě totiž začíná to klasické PE 3mm od Timberu fakt štvát - zamotává se to a rozvazování je minimálně na půl hodiny. Zvlášť když se do sebe zamotá téměř celá stovka metrů - skladují spolu s pytlíky ve vaku, který se následně složí do malého trojúhelníku. Proto už nic čistě plastovýho nechci a ptám se zkušenějších...


  • 0
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#14 brumlik

brumlik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 92 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 16:08

A když už jsme u toho, tak  co kdo používáte za lanko? Mě totiž začíná to klasické PE 3mm od Timberu fakt štvát - zamotává se to a rozvazování je minimálně na půl hodiny. Zvlášť když se do sebe zamotá téměř celá stovka metrů - skladují spolu s pytlíky ve vaku, který se následně složí do malého trojúhelníku. Proto už nic čistě plastovýho nechci a ptám se zkušenějších...

 

Je to o penězích :)  měl jsem možnost používat  TEUFELBERGER  , nebo Stein . Tam je to úplně o něčem jiném, klouže jak po mýdle, a nezamotává se vůbec. ovšem ta cena :(     


  • 0

#15 tacud7

tacud7

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 17:55

Za mě jedině luk. Klasický dlouhý luk, na šípu rybářský vlasec z navijáku. Nevýhody jsou jasné - taháme sebou luk plus jedno přetažení navíc - nastřelíme vlasec, pak přetahujem reepku a pak na reepce lano. Výhody: střílí to dobře, letí to hodně přímo, dobře se s tím míří. Co jsme nastřelovali, to jsme nastřelili (netvrdím, že napoprvé  :) )


  • 0

#16 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 18:20

po ruznych experimentech jsem zjisti, ze nejlepsi kombinace big shot, arbo lanko a 300g pytlik od tendonu


  • 0

#17 mirdule

mirdule

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 19:15

My jsme začínali s ručním prakem od Vietnamce a rybářským prutem, kdy střílející stál před prutem. Pak jsem přešel na velký prak a Tendon lanko. Nevystřelilo to všude a tak jsem zkombinoval s prutem. Závaží je optimální žluté a ještě přes něj provlíknu cca půl metru oranžovýho Tendon lanka. Když to dopadne začnu stahovat dokud se nenapne a otevřu naviják. Třeba i víckrát abych lokalizoval kde je. Pak teprve nastupuje Tendon lanko a přiblížení ke kmeni. Nejlepší když to jde rovnou prakem s lankem. Leteckou čtyřhrannou gumu jsem po přetržení vyměnil za kulatou dutou a lepší efekt. To šmodrchání Tendon lanka mě taky vytáčí. Na co jsem ale koupal se spadlou bradou bylo když to náhodně potkaný kolega hodil z ruky vedle těla hodil pytlíkem nad 30m a přesně.
  • 0

#18 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 19:17

nepoužíváte pánové na té repce něco jako trhací pojistku? Párkrát se mi stalo, že pytlík se zasekl za větev a byl problém tu repku přervat. Sice většinou používám systém prak+olůvko a pak přetahuji repku, takže tam nikdy problém nebyl, ale když hážu rovnou repku, je to pak boj.


  • 0

#19 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 19:50

nepoužíváte pánové na té repce něco jako trhací pojistku? Párkrát se mi stalo, že pytlík se zasekl za větev a byl problém tu repku přervat. Sice většinou používám systém prak+olůvko a pak přetahuji repku, takže tam nikdy problém nebyl, ale když hážu rovnou repku, je to pak boj.

 

Zrovna nedávno jsem viděl u kamaráda, že na poslední čtvrt metr lanka uvázal obyčejnej uzel - ten sníží nosnost a když se člověk fakt snaží, tak to lanko v místě uzlu přerve. Nahazoval samozřejmě s pytlíkem. Poměrně jednoduché, leč zajímavé řešení.


  • 0
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#20 Y&MD

Y&MD

    Advanced Rejpal

  • Members
  • PipPipPip
  • 480 příspěvků(y)

Publikováno 04 červen 2019 - 20:13

Co se týká lanka, tak jsem používal taky ten Timber (dokonce i s tím pytlíkem 350g), ale přišlo mi to jako hroznej drát. Takže ho mám v záloze na zdi a podobnej bordel a koupil jsem STEIN SKYLINE DYNEEMA 1,5/60 což je alespoň pro mě fakt parádní lanko. Spíš taková bavlnka, ale neuvěřitelně pevný a skvěle kluzký, ze začátku mi přišlo že až moc. Cena je samozřejmě taky parádní (750 Kč/60 m), holt byly děti pár týdnů o chlebu a vodě.
 
Na "trhačku" používám jednoduchý uzel (lepší video jsem nenašel) pro navázání lanka a zatím se mi ho pokaždé podařilo škubnutím zespodu rozvázat, nebo se možná ten konec utrhnul, ale účel to splnilo.
 
Takhle vypadá ten můj prak co jsem psal o pár příspěvků výše. Modrak má pravdu, že to chce barevný vlasec, takže to bude další upgrade.
61e6d8f0-81ba-418c-b8dd-c667b7c3c984_sm.

Celý se to složený vejde do starý autolekárničky i s příslušenstvím.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama