Přejít na obsah


Fotka

Ořechovka - likér


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 vitablondak

vitablondak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2019 - 18:01

Ahojte,

nedělá tady někdo ořechový likér z nezralých ořechů? Ne pálenku. Zelené ořechy macerované v alkoholu atd...

  Mám problém s tím, že není tmavě hnědá (jak by měla být),  ale tmavě zelená. Čím to je, že nezhnědla??  Nedaří se mi najít vysvětlení... :-(((


  • 0

#2 DogVader

DogVader

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2019 - 20:51

https://www.dortisim...bxoCceoQAvD_BwE
  • 0
Xiaomi Mi 9 (Android 9) + Locus Pro

#3 ocnibulva

ocnibulva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2019 - 9:53

Ona potřebuje čas aby zhnědla. Měli jsem ji za oknem až pomalu do podzimu. Ze začátku byla zelená, ale časem zhnědla. Ořechy jsem trhali na tzv. svatého Jána.


  • 0
Baví mě to čím dál tím víc.

#4 vitablondak

vitablondak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2019 - 13:12

Ona potřebuje čas aby zhnědla. Měli jsem ji za oknem až pomalu do podzimu. Ze začátku byla zelená, ale časem zhnědla. Ořechy jsem trhali na tzv. svatého Jána.

Jj, ořechy se trhají na sv,Jána.  To jsem také dohledal, že zhnědne.  Ale některá loňská mi ještě nezhnědla, takže začínám být nervozní...:-)   Zelená vypadá tak divně...:-((((    A ta zelená dělá kalový kroužek u hrdla láhve hnědá ne.


  • 0

#5 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2019 - 19:56

Dělám ji už léta (do žitné) ale vždy mám problém sehnat 50% líh. Máte někdo kontakt na legální zdroj kvalitního lihu ne samodomo?
  • 0

#6 vitablondak

vitablondak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2019 - 17:22

Já kupuju tento a je ok. Ale je 80%.  Dáš víc vody...

 

https://alkosbirka.c...mni-1-0l-20212/


  • 1

#7 misa kulicka 2

misa kulicka 2

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 62 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2019 - 17:51

Zhnědne časem. Dělal jsi ji z čeho? Používám vodku, to že má málo procent neřeším, jde mi spíš o tu výslednou chuť.


  • 0

misa%20kulicka%202.png


#8 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2019 - 18:29

Já kupuju tento a je ok.

Díky moc za odkaz, budu ho potřebovat hned koncem srpna.

 

Používám vodku, to že má málo procent neřeším, jde mi spíš o tu výslednou chuť.

Právě pro výslednou chuť používám podle receptu mé babičky už 35 let žitnou. Zkoušel jsem i vodku, ale ořechovka je pak dost ostrá, žitná je daleko jemnější, jen vždy půlku várky přibrousím na víc procent lihem "pro chlapy".

 

Ať jí děláš z čeho chceš, je bezpodmínečně nutné vydržet a poprvé ji lehce ochutnat na Vánoce. Opravdu se musí nechat odležet a nejlépe rok. Takže letošní budem pít až příští zimu. To pak má opravdu jemnou chuť plnou ořechů. 


  • 0

#9 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2019 - 19:03

A přidám i ten recept, který mi babička opsala ze své Kuchařky z roku asi 1920 (a která se bohužel před mnoha lety ztratila v pozůstalosti) a připsala i doušku:

 

30 nezralých ořechů utržených na Sv. Jána nakrájej na osmerky a namoč je do čisté studené vody přes noc. Hlavně jádra musí být bílý, škořápka měká a né hnědá! Druhý den vodu slej, ořechy naskládej do pěti-litrové sklenice s velkým hrdlem a zalej 1,5 litru dobré žitné kořavky. Láhev považ pergamenem, postav na jižní okno a nech 40 dní louhovat. Dvakrát promíchej.  Potom kořavku slej do jiné sklenice a zatím ve sklepě uschovej dobře povázanou. Na ořechy pak znovu nalej půl litru dobré žitné kořavky a 1/8 l čistého lihu, přihoď 5 celých řebíčků, kousek celé skořice, 5 koleček umyté kůry z citróna, půl kila bílého strouhaného cukru vařeného 15 minut v půl litru čisté vody. Láhev zas dej na jižní okno na tři tejdny. Potom slej kořavku, přimíchej první schovanou kořavku, oba likéry promíchej, párkrát přeceď přes plátýnko až se ani přes noc kal neudělá, nalej do flašek, korky zalej včelím voskem a dej do sklepa. Vydrž do Svátků Vánoc, dřív nepij. Když vydržíš do Velkeho Pátka, teprv poznáš dobrou ořechovku.

Mírku, nejlepší žitnou ze sudu má Kopelent a líh ti prodá v lekárně paní Hromasová, když jí řekneš že jí zdraví Fany z Potoka. Nekupuj nikde kdo pálí doma.


  • 5

#10 misa kulicka 2

misa kulicka 2

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 62 příspěvků(y)

Publikováno 22 červenec 2019 - 23:26

+/- mám stejný recept, ale macerovat nechávám až do konce prázdnin, někdy až do konce září, podle toho jak se mi chce. Dělám jenom jeden výluh. Vím že to v receptu nemáš, ale dáváš ořechy i se slupkou, nebo ne? Pořád mi totiž vrtá hlavou proč to nehnědne.


  • 0

misa%20kulicka%202.png


#11 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 23 červenec 2019 - 5:48

Samozřejmě se slupkou. Ono by to ani oloupat nešlo, skořápka na ořechách totiž nesmí být vyvinutá, musí být měkká. A ano, to hnědé zabarvení a mírná hořkost je právě ze slupky, chuť z jádra. Jen je pořádně omeju a nakrájím. Krájím je tak, že je na výšku rozčtvrtím a pak ty čtvrtky napříč rozkrojím na půl.

Když si večer vzpomenu, vyfotím ti předloňskou, je hodně tmavá. Chuť se bohužel sdílet nedá, ale je to opravdu lahoda :-)


Tento příspěvek byl upraven od mirek454: 23 červenec 2019 - 5:56

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama