Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Planovani optimalni trasy - urceni poradi jednotlivych bodu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 HubdaTeam

HubdaTeam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 102 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 10:16

Ahoj,
rad bych se vas zeptal, zdali neznate nejaky program ci web, ktery by dokazal navrhnout optimalni trasu mezi nekolika body tim, ze sam urci jejich poradi. Mam na mysli toto:
Zvolim fixni start a cil, pak urcim body (kesky), ktere chci behem cesty navstivit. Program by mi doporucil poradi bodu mezi start/cil, abych sel co nejkratsi cestu.
 
Vsechny planovaci programy, jenz znam, bohuzel naviguji v presnem poradi bodu jak je “naklikam”. Nekdy neni jednoduche okem urcit, co je nejoptimalnejsi trasa. Obzvlast kdyz jdu vysbirat “kruhovou oblast”, start/cil je v jednom miste a kesky chaoticky rozhazeny v okruhu nekolika kilometru. V takovem pripade se pocita kazdy krok . :)
Diky moc za tipy.

  • 0

#2 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 107 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 10:52

Tvuj problem se popisuje v matemetice jako uloha obchodniho cestujiciho. Problem s jejich aplikacemi pro geocaching je v tom, ze neni dost dobre mozne brat v uvahu proste vzdalenosti bodu, ale je treba se pohybovat po silnicich, cestach, ruznym terenem, ... Kdyby uz mely aplikace moznost nejake podrobne mapy, podle ktere by planovaly cestu, tak nastava problem s omezenim terenu a s tim, ze mnoho kesi je mimo cesty.

 

Neporadil jsem, ale asi ti moc neporadi nikdo - mozna Klama, ten neco takoveho implementoval do sve aplikace, ale zpocatku to bylo uplne k nicemu a jestli to vylepsil k pouzitelnosti, to opravdu netusim.

 

EDIT: dej si googlem hledat travelling salesman online solver, je toho napsano spoustu, ale uvidis, ze pro kesky to neni k nicemu.


Tento příspěvek byl upraven od gord: 01 srpen 2019 - 10:57

  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#3 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 11:10

Jak píše gord, tak by použitelné byly asi jen programy např. pro plánování rozvozu zboží. To by šlo použít pouze v případě drive-in kešek u silnic. Já to holt dělám tak, že si kešky natáhnu do GeoGetu, zobrazím na mapě, a pak zapojím vlastní mozek a intuici. Není to jednoduché, protože se musí brát v úvahu, kam se dá dostat autem, a kam jedině pěšky. K tomu pomáhá třeba letecká mapa na seznam.cz s použitím funkce "panorama", aby člověk mohl posoudit, zda se dá na komunikaci vůbec vjet a projet jí za daných podmínek (je rozdíl mezi suchým létem, mrazivou zimou se sněhem nebo bez, či vlhkým podzimem). Při pěší trase zase záleží na terénu a vegetaci, a taky vlastních schopnostech (či schopnostech auta). Plánování tras třeba na seznam.cz (autem, pěšky) někdy pomůže, někdy je naopak kontraproduktivní.

Motto: jít nejkratší trasou obvykle trvá déle a bývá to horší cesta

PS: Ale jestli něco takového někdo má, sem s tím!


  • 3

#4 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 11:45

Našel jsem implementace pro auta, existují řešení vzdušnou čarou, existují matematická řešení po zadání matice vzdáleností. Ale implementaci pro chodce jsem nenašel. Asi to nikoho nenapadlo udělat (nebo to dobře skrývá), protože na tom není nic složitého - stačí zkombinovat algoritmus pro hledání nejkratší cesty, algoritmus pro TSP a nějakou vizualizaci.


  • 0

#5 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 12:09

A není to plánování cest po keškách taky součástí tréninku mozku a celé hry?

 

Kdyby mi trasu udělal nějaký program, stejně bych si ji procházela doma v mapách sama kousek po kousku a ověřovala si, kudy pojedu a půjdu, protože to k tomu prostě patří, přemýšlení, co kde je, jaká vrstevnice, říčka, bažina, pole nebo moc velká silnice, jíž se chci vyhnout, a můžu se při tom už těšit na víkend na tu cestu i si s vymýšlením trasy hrát podle potřeby a chuti...

 

Otrocky jet něco posbírat podle počítačového programu by mě nebavilo. To už by mi zavánělo honibodstvím.


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 01 srpen 2019 - 12:13

  • 7

#6 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 12:32

No to je geniální nápad: nechám si programem vygenerovat trasu k lovu, pošlu po ní robota, který vždycky najde krabičku, zaloguje mne do ní a vrátí na místo, úspěšný odlov předá skriptu, ten keš zaloguje na gc.com. Budu z obliga, všechno bude dle pravidel a já budu u kompu točit mlýnek a s potěšením sledovat, jak mi narůstá skóre. To by bylo abych toho MTJ... nepředhonil :D .


  • 4

#7 Shashlick

Shashlick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 513 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 12:44

A to teprv až zjistíte, že tam, kde vás to posílá nejkratší cestou, žádná cesta není :D

 

Ach jo, myslel jsem si, že lidi jsou líní, když investují tolik, aby nemuseli udělat ani krok navíc. Ale koukám, že jsou ještě línější. Oni už ani nechtějí nad tím krokem navíc přemýšlet :D


Tento příspěvek byl upraven od Shashlick: 01 srpen 2019 - 12:44

  • 0

Jde se lovit!

Moje statistiky ZDE


#8 HubdaTeam

HubdaTeam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 102 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 12:53

Asi to nikoho nenapadlo udělat (nebo to dobře skrývá), protože na tom není nic složitého - stačí zkombinovat algoritmus pro hledání nejkratší cesty, algoritmus pro TSP a nějakou vizualizaci.

To je právě ono... Kdyz uz umi vyhledat nejkratsi cestu mezi dvema body po trase (po silnici,pesine), proc by to nemohlo udelat kombinace a vyhodnotit tu nejkratsi.

 

Samozrejme i ja si to nyni naklikam a pritom testuji jestli je kratsi takova ci jina varinta cesty, zdali se nekde radeji vratit nebo je lepsi jit dal, protoze je tam hezci vyhled. Nemusi tedy vzdy platit "bod=keska" ale i "bod=vyhlidka;hrad" apod., kdyz planujete napr. cyklo-vylet a chcete toho cestou videt co nejvice.

Kazdopadne proc si ale nenechat poradit, tak jak to ostatne delame u navigace v aute. I tam ji muzete nakonec vnutit "prujezdni bod" kdyz chcete jet konkretni cestou.

 

No nic,... uvidime jestli se nekdo ozve s necim konkretnim. Zkusim zatim googlit dle rady Gorda.

Nechci tu ale vest diskuzi, jestli je to uzitecne ci nikoliv. Kazdy na to bude mit jiny pohled. Diky za pochopeni a dalsi rady.


Tento příspěvek byl upraven od HubdaTeam: 01 srpen 2019 - 12:55

  • 1

#9 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 12:57

Hledal jsem nějaký online optimalizátor trasy, ale moc se toho nenabízí. Nebo je omezen na několik málo průjezdních bodů - viz např. https://www.speedyroute.com

Osobně bych seznam bodů naimportoval do nějaké mapové aplikace s routováním (Mapy.cz), zvolil příslušný režim (pěšky, na kole, ...) a body trasy popřeházel ručně.


  • 1

#10 HubdaTeam

HubdaTeam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 102 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 14:14

Tohle je docela pekna hracka. Diky.  :) 

Skoda jen, ze to neumi treba ty zminovane Mapy.cz. Je mi ted jasne proc asi... Pak by totiz logisticke firmy neutratily velke penize za specializovany software, ktery jim planuje optimalni pohyb vozidel.  B)


  • 0

#11 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 14:33

Až to naprogramuješ...tu umělou inteligenci...dej vědět.

My zatím půjdeme a budeme lovit podle intuice.


  • 1

#12 honzak123456

honzak123456

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 18:55

99 % kačerů stejně loví "podle šipky" :)


  • -1

#13 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 20:06

Ačkoliv se to často povídá, ve skutečnosti umělou inteligenci ještě nikdo nikdy nenaprogramoval. Naštěstí.

V tomto případě optimální trasu odlovu nedokáže správně vymyslet ani člověk, natož počítač. Je to proto, že zpravidla nezná všechny faktory, které výběr trasy ovlivní. Takový rozkopaný chodník té až na místě donutí jít jinudy, a najednou se vyplatí celé pořadí odlovu překopat. Pro optimální plánování trasy hraje také zásadní úlohu i terén. Převýšení, neprůchodné oblasti, atd. Proto ty systémy na cesty autem fungují, protože sjízdnost silnic je dobré zmapována, a auto není líné jet do kopce. Ale pro pěší to vygeneruje cestu, po které bys opravdu jít nechtěl...
  • 2

#14 DogVader

DogVader

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2019 - 21:07

99 % kačerů stejně loví "podle šipky" :)


No myslím že ne. Možná jsem takhle hledal v začátcích. Ale právě GC mne naučil hledat lepší cestu, než jít přímo za šipkou.

Tento příspěvek byl upraven od DogVader: 01 srpen 2019 - 21:10

  • 2
Xiaomi Mi 9 (Android 9) + Locus Pro

#15 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 215 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2019 - 7:58

V tomto případě optimální trasu odlovu nedokáže správně vymyslet ani člověk, natož počítač. Je to proto, že zpravidla nezná všechny faktory, které výběr trasy ovlivní. Takový rozkopaný chodník té až na místě donutí jít jinudy, a najednou se vyplatí celé pořadí odlovu překopat. Pro optimální plánování trasy hraje také zásadní úlohu i terén..

 

A to nemluvě o tom, že taková multinka tě může zavést úplně jinam, než bys čekal a než se to dle plánu hodí.


  • 4

#16 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2019 - 8:34

Přece nikdo není takový trouba, aby si u multiny nebo mysterky ukládal úvodní souřadnice.

Jó, naplánovat optimálně cestu mezi několika body není tak jednoduché jako naplánovat a utajit podvodné přistání na Měsíci nebo zřícení WTC.

(Tento příspěvek může obsahovat stopy ironie.)


  • 0

#17 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2019 - 8:46

Přece nikdo není takový trouba, aby si u multiny nebo mysterky ukládal úvodní souřadnice.

Mno, pokud multinu chceš skutečně fyzicky odehrát, jiné než úvodní souřadnice si uložit nemůžeš.

(I když přiznávám, že městské multiny často taky odehraju virtuálně a jdu až na finálku, protože větší chození po dlažbě mi dělá zle na nohu a jezdit na kole po neznámém městě je občas kandidatura na Darwinovy ceny.)

 

P.S. Stopy ironie jsem vystopovala až teď po odrolování v klidnější části pracovní doby. :-)


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 02 srpen 2019 - 10:31

  • 2

#18 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2019 - 9:01

V tomto případě optimální trasu odlovu nedokáže správně vymyslet ani člověk, natož počítač.

 

A co jsi tím chtěl říct? Jednak to bude spíš obráceně a jednak to platí pro hromadu jiných lidských činností a přesto se počítače úspěšně používají.

 

Ale pro pěší to vygeneruje cestu, po které bys opravdu jít nechtěl...

 

Sice jsi to ještě neviděl, ale už víš, že to bude špatně. Proč tak fatalisticky?


  • 1

#19 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2019 - 10:03

Proc? Protoze jsem to videl. Ten problem neni nikterak novy.


  • 0

#20 HubdaTeam

HubdaTeam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 102 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2019 - 15:23

Tak to shrnu, nebot ted nebudu nejakou dobu on-line a nerad bych vypadal jako nevdecnik... :)

Dekuji vsem za věcné informace. Ackoliv jsem se nedozvedel nic o konkretnim pouzitelnem programu, uz alespon vim co je pojem "uloha obchodniho cestujiciho". Kazde rozsireni vedomosti se pocita, takze nepovazuji otevreni tohoto tematu za zbytecne.  :) 

Jeste jednou diky a preji hezky den.

 

Tuto diskuzi necham otevrenou, kdyby se nekdo po letech ozval s resenim...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama