Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Šifry - rada


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
17 odpovědí na toto téma

#1 PetrBouma

PetrBouma

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2019 - 21:01

Zdravím, geocachingu se věnuju pár dní/týdnů a potřeboval bych poradit ohledně šifer. 

Mám v okolí tuto kešku https://www.geocachi...=GC3PRFQ&title=

A podle té šifry se mám dostat k finálním souřadnicím.
Zkoušel jsem google a tam projet šifry, ale nic podobného tam nebylo. 

Tak pokud by mi mohl někdo sdělit co to je za šifru a nějaký užitečný odkaz/aplikaci kde je seznam těch šifer i s návodem na řešení.

Určitě je to primitivní, ale já fakt nemám tušení.

Díky za pomoc


  • 0

#2 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2019 - 22:10

Tady na serveru nesmíme ani naznačovat. Pro začátek sis vybral poměrně těžkou šifru, zkus jinou mysterku s nižší hodnotou D = s nižší obtížností.


  • 2

#3 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 451 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2019 - 22:46

Na FB je skupina Nakopni.

Jinak žádný univerzální návod neexistuje, natož "apka".


  • -2

#4 PetrBouma

PetrBouma

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 7:03

Tady na serveru nesmíme ani naznačovat. Pro začátek sis vybral poměrně těžkou šifru, zkus jinou mysterku s nižší hodnotou D = s nižší obtížností.

 

Kešky typu je to schované tam a tam vyřeší každý. Pak jsou tu ty, kde máš něco najít a doplnit třeba do vzorečku.. takovýhle mi z 99% problém nedělají :) Ale spíš mě zajímá, jak lze vyřešit kešky tohoto typu. Hledal jsem na internetu různé šifry, stáhl jsem si i aplikaci s nějakými šiframi. ať to mám případně po ruce. Ale nic se tomuto nepodobá, natož abych přišel na to co to je nebo jak to vyřešit. 

Chápu, že ze začátku je dobré postupovat od těch lehčích, ať získám nějaký ty zkušenosti. Jen v tomto případě si nemyslím, že když budu rok hledat, že mi to pomůže v dešifrování této šifry. Beru to tak, že pokud to nevyřeším na této, tak to nevyřeším na jiné :D Ale jako jestli postupem času člověk dospěje do bodu, že pochopí co tohle znamená, tak to asi nebude můj případ :D 


  • 0

#5 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 7:30

Podle meho nemas pravdu. Lustenim ziskavas zkusenosti a snaz odhadujes, co by ktera sifra asitak mohla byt. Dojdes dokonce k tomu, ze obtiznejsi kese mohou klidne byt vicestupnove - vyresenim jedne sifry neziskas nic, jen neco, co musis znovu rozlousknout, a to jinym zpusobem. Rada kesi obsahuje autorem vymyslene sifry, a s temi ti google urcite nepomuze. Tam nastupuji zkusenosti a dumysl. Casem si vypracujes vlastni postupy pro lusteni nebo pro odhad typu sifry (napr. orlisit graficke sifry od jinych, udelas si frekvencni analyzu, ...). Podobne postupy opravdu od nikoho neziskas, sam musis prijit na to, co ti bude nejvic pomahat.


  • 1

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#6 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 9:31

Jsi z Kutné Hory? Tuhle sérii mám, na šifry jsem nějak přišel, ale tuhle keš jsem dal bez souřadnic.
  • 0

#7 PetrBouma

PetrBouma

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 10:10

Jsi z Kutné Hory? Tuhle sérii mám, na šifry jsem nějak přišel, ale tuhle keš jsem dal bez souřadnic.

 

Jsem z okolí Kutné Hory. Spíš se mi jedné o pochopení té či jiných možných šifer, než o samotné najití té kešky. Protože pokud na to nepřijdu postupem k tomu určeným, tak z toho nemam tu "radost" :D A já koukal i na jiné kešky od stellinky a někde je taky nějaká šifra.. no co si budeme, já v tom prostě nic nevidím, abych na to přišel, tak to vynechávám. Proto jsem psal sem, ze by mě třeba někdo nasměroval, jak se k nějakému postupu lze dostat. Třeba na to jen koukám jinak, než ostatní. 

A pak třeba mám problém i s touto.. https://www.geocaching.com/geocache/GC12RVH
Jako ciferný součet mi vyšel 16, ale prostě mě to odkazuje někam do neznáma a hlavně po přečtení logu, tak je z toho zmateno více lidí, že jim ta kontrola nevyšla a našli to i tak, apod. 

Ale kdybys byl případně ochoten pomoci s ověřením výpočtu či tak jsem dostupný zde https://www.facebook.com/petrbouma
Snad se zde můžou dávat odkazy na sic. sítě..


Tento příspěvek byl upraven od PetrBouma: 03 srpen 2019 - 10:25

  • 1

#8 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 12:08

Dryjákovky jsou hodně specifické. U Stellinky jsem se na něco ptal i ownera, jednou i na něco, co jsem věděl, ale časem zapomněl.
  • 0

#9 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 451 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 15:38

 

8. Je zakázáno zveřejňovat finální souřadnice keší a spoilovat postupy řešení bez souhlasu vlastníka keše.

http://www.geocachin...tion=boardrules

 

Tady to opravdu není vhodné místo k rozebírání šifer v mysterkách.


  • 0

#10 PetrBouma

PetrBouma

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 16:44

http://www.geocachin...tion=boardrules

Tady to opravdu není vhodné místo k rozebírání šifer v mysterkách.

Taky já nežádám o souřadnice. Jen bych chtěl pomoct v pochopení šifry a její funkčnosti. Tím myslím zkus se na to podívat z tohohle úhlu pohledu nebo mi dát jiný příklad šifry na stejný/podobný princip. :) Ale to je jedno
  • 0

#11 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 16:47

To je ale presne ten citovany bod. Muzem se tu snad bavit obecne (ale k cemu to bude?), ale o konkretni mysterce ne.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#12 PetrBouma

PetrBouma

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 17:08

To je ale presne ten citovany bod. Muzem se tu snad bavit obecne (ale k cemu to bude?), ale o konkretni mysterce ne.

Ale mě nezajímají souřadnice keše nebo přímý postup. Chci pochopit jak chodit na takovéhle šifry. Taky jsem tu měl kešku s nějakými znakami. Člověk když už ví co to je alespoň za znaky, tak už mu časem postup dojde. Ale když tam má úplně nesmyslný znaky co v životě neviděl, tak mu to asi prd řekne.

Ať vám dám příklad. Řekneš mi, že ty znaky jsou určitý historický druh písma, například. A já už alespoň budu vědět na co se soustředit.

Ale když to podle vás není možné, tak to neřešte, nebudu ani já a pokusím se to zjistit jinde nebo sám.

Tento příspěvek byl upraven od PetrBouma: 03 srpen 2019 - 17:33

  • 0

#13 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 17:38

http://www.shaman.cz/sifrovani/
Koukal jsi na něco z toho?
  • 0

#14 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 17:44

Snazime se ti vysvetlit, ze neexistuje univerzalni postup. Ne vsechny sifry, kde jsou pouzity stejne znaky, se lusti stejne. Zrejme je to s pismeny. Pismena jsou take znaky a rozhodne te nennapadne tvrdit, ze vsechny sifry, kde jsou pouzita pismena, se resi stejne.

 

Jiny priklad by mohla byt morzeovka. Ze jsou nekde tecky a carky neznamena, ze jde o beznou morzeovku, nebo dokonce o morzeovku. Na druhou stranu morzeovka muze byt pouzita i s jinymi znaky, ktere bys za morzeovku treba ani nepovazoval.

 

Podobne to muze byt s jakoukoli jinou i trerba velmi jednoduchou sifrou. Moznosti jsou mraky.

 

Jinou moznosti jsou treba graficke sifry. Napr. mas souvisly text, po nejake dobe si vsimnes, ze obcas jsou nekde pouzita velka pismena na mistech, kde by byt nemela. Spojenim techto pismen dostanes grafickou podobu znaku, ktere jsou resenim sifry. Jak chces na to obecny navod - podle ceho poznas, ze mas resit napr. skryvacku nebo grafickou sifru, kdyz text muze byt uplne stejny? To je jedine otazka zkusenosti, co vsechno vyzkousis a zda usoudis, ze to vede k reseni. (Jsou i autori, kteri na zacatek a konec davaji nesmyslny text, aby resitele zmatli, odradili od spravne cesty.)


  • 1

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#15 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 18:19

Mám v okolí tuto kešku https://www.geocachi...=GC3PRFQ&title=
A podle té šifry se mám dostat k finálním souřadnicím.
Zkoušel jsem google a tam projet šifry, ale nic podobného tam nebylo. 
Tak pokud by mi mohl někdo sdělit co to je za šifru
Díky za pomoc

Jestli to není jasný, tak odpověď jsi dostal ve zprávě.
  • 0

#16 Kreten8

Kreten8

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 754 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 18:38

Já myslím, že tu chybí základní rada - když nevím, tak se ptám ownera, jestli mě někam nenasměruje.
  • 7

#17 ran55

ran55

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 19:02

Ownera této diskutované  kešky znám osobně a vím, že když mu napíšeš, vždy poradí, jen teď budeš muset týden počkat, dnes odjížděl na dovolenou.


  • 0

#18 PetrBouma

PetrBouma

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2019 - 20:12

Jestli to není jasný, tak odpověď jsi dostal ve zprávě.

Díky :)

 

Já myslím, že tu chybí základní rada - když nevím, tak se ptám ownera, jestli mě někam nenasměruje.

Tak to je mi vcelku jasně. Jelikož jsem se na něco ptal na jinou kešku a bez odpovědi, tak nebudu otravovat s další a počkám na odpověď předešlé. A proto jsem napsal sem. Teď oba víme (viz. komentář níže), že je pryč a proč se mi nedostalo odpovědi.

 

Ownera této diskutované  kešky znám osobně a vím, že když mu napíšeš, vždy poradí, jen teď budeš muset týden počkat, dnes odjížděl na dovolenou.

 

Díky, alespoň vím proč to bylo bez reakce.


Většina zkušených očividně nepochopila můj dotaz, ale už to nehodlám rozebírat. Dostal jsem se k čemu jsem chtěl.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama