Přejít na obsah


Fotka

Náměstí ve městech (počty)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2019 - 23:57

Zdravím všechny,
měl bych trochu netradiční dotaz. S kamarádem jsme narazili na zajímavý problém ohledně počtu náměstí ve městech ČR. Po delším rozjímání se nám kromě "hrubé síly", tedy vyhledání každého jednotlivého města na mapě a pak ručního spočítání náměstí v něm se nacházejících, nepodařilo vymyslet lepší způsob získání daného údaje. Zkoušeli jsme se různě dokazovat Googlu (seznam náměstí má snad jen Praha), prohledat web ČSÚ (kdyby náhodou), ale žádný ucelený seznam pro města nikde není.
Abych tedy formuloval svůj dotaz: existuje nějaký způsob, třeba nějaká databáze, z níž by bylo možné vyfiltrovat počet náměstí v jednotlivých městech v ČR? (ideálně tak, aby města byla podle krajů)

Důvod je prostě jen zájem, takže životy na tom nestojí. :)

Pěkné letní dny vám všem
Kulíšek
  • 0

#2 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2019 - 0:46

Existuje veřejná databáze našich adres (RÚIAN) a z číselníku ulic by se daly vyselektovat ty, které mají v názvu náměstí (z pohledu adresy je náměstí speciálním případem ulice). Asi tam nejsou náměstí, na kterých není žádná adresa, ale to asi moc nevadí. Přes číselník obcí, kde jsou okresy a číselník okresů, kde jsou kraje, by ses dostal i k těm krajům.

Odkaz na číselník ulic: https://www.cuzk.cz/...y.aspx#UI_ULICE


  • 2

#3 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2019 - 5:37

Ano, existují náměstí bez adres, kde stojí domy, které jsou adresovány podle průběžných ulic (myslím, že třeba Palackého náměstí v Budějovicích, neověřoval jsem). Pak jsou taky náměstí jako rozšířená křižovatka ulic, kde se název náměstí používá jen sporadicky. RSO (registr sčítacích obvodů) z ČSÚ jste už asi zkoušeli. RUIAN eviduje všechny adresy, vyhledávat v něm jako v databázi jsem nezkoušel. V každém případě půjde o orientační výsledek.


  • 1

#4 vkvkvk

vkvkvk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 305 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2019 - 9:29

Jistě to též jde vytáhnout z OSM. Vím, že má svůj dotazovací jazyk do DB. Bohužel to neumím. Náměstí tam jsou též vedena jako ulice, takže jedině v názvu náměstí, namesti, nám., nam., n...


  • 1

#5 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2019 - 14:27

Vláček: O veřejné databázi adres (RUIAN) jsem neslyšel. Zkusil jsem si v Excelu vytahat z toho potřebné informace, ale po porovnání jednoho z měst, u něhož jsem ručně vypsal počet náměstí, jsem zjistil, že přesnost této databáze není moc dobrá. Já napočítal v mapě čtyřnásobek náměstí, než kolik jich bylo uvedených v tom seznamu. Nicméně, rád jsem se zase dozvěděl něco nového a třeba tuhle databázi využiji k něčemu jinému.

 

mpik: Hele, byla to noční myšlenka a RSO jsem nezkoušel. Nicméně, jestli by šlo o orientační výsledek s obdobnou přesností, jakou jsem popisoval výše, tak mi to moc nepomůže.

 

vkvkvk: Tenhle nápad se mi líbí. Náměstí mají právě slovo náměstí (nebo zkratku) v názvu, ale bohužel, tahat data z OSM také neumím.

 

 

Mimochodem, v noci a ráno jsem stihl projít města v jednom kraji a ze srandy i nedůkladně pár krajských měst v okolí. Problém je případná chybovost, jelikož nevím, jestli jsem nějaké náměstí nepřehlédl a jestli jsou v mapě skutečně všechna náměstí pojmenována (řídil jsem se jen tím, je-li někde výslovně uvedeno slovo náměstí nebo jeho zkratka). Jestli se dostanu k nějakému konečnému přehledu, zkusím se o něj podělit, kdyby tohle téma někoho zajímalo. Jen nevím, jestli se někdy dostaneme do cíle a bude výsledný soubor obsahovat všech 606 měst.


Tento příspěvek byl upraven od KulisekW: 05 srpen 2019 - 14:28

  • 0

#6 Kreten8

Kreten8

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 753 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2019 - 14:47

Já jsem si z RUIAN zkusil vytáhnout náměstí pro naše Kladno a našel jsem jich 17, což považuji za reálné (jsou tam taková, o kterých jsem vůbec neslyšel), tak nevím kde ti ta přesnost tolik neseděla
  • 1

#7 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 620 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2019 - 15:11

Ahoj,

a co takhle použít Wikidata? 

 

Už docela dlouho máme všechny ulice ve Wikidatech importovaný. (relativně aktuální, poslední doimport proběhl cca před čtvrt rokem, když se donutím, tak tam těch pár nových zas dosypu).

 

v odkazu níž to máš i v mapě. Nad mapou si můžeš přepnout na Table - tabulku, pokud se ti to neotevře přímo v mapě, tak jen to query spusť.

 

https://w.wiki/6oh

 

Tady to máš i s krajama https://w.wiki/6om


Tento příspěvek byl upraven od frettie: 05 srpen 2019 - 15:15

  • 2
:)

#8 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2019 - 18:35

Kreten8: Oj! Tak beru zpět, teď jsem si znovu stáhl soubor RUIAN s ulicemi, přižadil všem kódům jména obcí a ručně zkontroloval dané město a počet sedí jedna ku jedné s tím, který jsem zjistil sám z mapy. Nechápu, kde se předtím zbytek ztratil. Přijímám chybu a děkuji za upozornění. :) Dávám tomuto působu zjišťování tedy druhou šanci.

 

frettie: Ale to je zajímavá stránka! Google mi Wikidata zamlčel. Buďto jsem se ho špatně dotazoval, anebo nevím kde mohla nastat chyba. Děkuji velmi!


  • 0

#9 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2019 - 19:31

Znovu jsem prošel soubor, na který mne odkázal Vláček a po chvíli hraní si v Excelu - doplnění jmen obcí ke kódům, vyfiltrování měst, přidání okresů a krajů (celkově záležitost na pár chvil) - a následném vyfiltrování všech názvů obsahujících slovo náměstí nebo zkratku nám. (za tenhle postřeh děkuji vkvkvk, ono by mi to asi časem došlo, ale takhle jsem to měl hned) mám krásnou přehlednou tabulku, z níž se dá zjistit celkem snadlo počet náměstí v jednotlivých městech ČR. Nevím, proč mi to předtím nefungovalo a já viděl jen čtvrtinu náměstí u jednoho daného města. Ještě se kouknu pořádně na databázi na Wikidata, kterou sem přidával frettie, alespoň budu mít porovnání.


  • 0

#10 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 7:07

Takove prace a pritom takova..... :D
  • 1

#11 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 9:02

Jo! Přesně tak! :D Ale víš jak, dušička je spokojená.
  • 0

#12 panzerstepan

panzerstepan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 562 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 9:22

Cuju v tom nejakou certovinu. Co je skutecnym duvodem? Nesplnitelna virtualka?? :D


  • 0

#13 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 9:32

Taky za vším musíš vidět hned něco nekalého. :D S virtuálkou tě zklamu já žádnou nedostal.
  • 0

#14 Kreten8

Kreten8

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 753 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 9:58

Tak mi to nedalo a udělal jsem jednoduchou aplikaci http://namesti.kreteni.eu/ na úvodní stránce je seznam obcí, které mají alespoň jedno náměstí a kliknutím na počet náměstí to ukáže jejich jména, data jsou RUIAN
  • 1

#15 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 969 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 10:08

dovolím si smělou otázku: jak máte zadefinované náměstí? Jen názvem, bez ohledu na současnou podobu? Co třeba naše Školní (https://mapy.cz/s/3xf9C) - to je spíš už jen ulice. Zastaveno, ale název zůstává. 


  • 0

#16 Kreten8

Kreten8

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 753 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 10:17

náměstí jsem vybíral podle textu že se v názvu vyskytuje náměstí nebo nám., takže to vaše Školní tam mám taky.


  • 1

#17 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 10:34

Až na to, že se to řadí podle angličtiny, česká diakritika na konec, je to moc pěkné. Nikdy mě nenapadlo použít RUIAN takto, ale může se to hodit, nejen na náměstí.


  • 0

#18 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 969 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 15:35

náměstí jsem vybíral podle textu že se v názvu vyskytuje náměstí nebo nám., takže to vaše Školní tam mám taky.

To nebyla otázka na tebe ale spíš na Kulíška. U tebe je mi to jasné, tys prostě prohledal databázi. Spiš mě zajímá ten původní záměr. Protože v reálu už náměstí nemusí být veřejným prostranstvím obvykle ohraničeným okolními domy. Ale může to být klidně i jednosměrná ulice.


  • 0

#19 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 17:43

Kreten8: Podobný seznam jsem si udělal také, ale jen pro města (kterých máme v zemi oficiálně 606) a excelová verze mi přijde přehlednější.

tarmara: Já na to šel stejně jako Kreten8. Původní záměr byl jen počet míst, která mají v názvu právě náměstí nebo zkratku nám.
  • 0

#20 Kreten8

Kreten8

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 753 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2019 - 18:16

No když sečtu města, městyse a statutární města, tak z mého seznamu vyjde 628, kdybych vynechal městyse tak města a statutární města dají v součtu 544, takže ani jedno není tvých 606
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama