Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Jak na tuhle šifru??


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#21 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2019 - 23:23

Koukám, že vám nedochází nebo spíš nechtějí dojít souvislosti. Když někomu odmítnete pomoc, přímo ho naženete tam, kde pomoc dostane. Vlastně si finálkáře svým fundamentalistickým přístupem sami vyrábíte. Můžete se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, můžete se umínusovat jak chcete, ale tak to prostě v reálném světě je.

 

Nedávno jsem byl na jedné delší multině (co do počtu stanovišť), udělal jsem blbý překlep, dostal špatné souřadnice, ale protože chyběla jakákoliv kontrola (kontrolní součet, geocheck, apod.), tak jsem hledal na špatném místě a pochopitelně nenašel. A pak zjistím, že dva dny přede mnou tam měl jistý známý kačer se svoji partou "bezproblémový odlov". To si pak člověk řekne, jestli není vůl, když se snaží hrát poctivě. Tolik ztraceného času (myslím tím finální hledání) a nic z toho.


  • 0

#22 ru šedesátsedm

ru šedesátsedm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 657 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2019 - 23:36

Tolik ztraceného času (myslím tím finální hledání) a nic z toho.

 

Taky se mi stalo a nevidím to jako "nic z toho". Jednak je pak o to větší radost, když se to podaří "dorazit" a jednak to člověka něco naučí, třeba větší soustředěnosti, větší kontrole po sobě, ideálně pomocí jiného způsobu výpočtu (papír x mobil x jiné pořadí početních úkonů atd.). Třeba to napříště i ušetří čas při selhání na ještě delší multině. ;-)

 

A v nejhorším se dá dycky si říct - nic jsem nenašel, ale třeba zrovna díky tomu, že jsem tady hodinu zbytečně hledal, jsem se vyhnul nějaké srážce na silnici, ve které bych se třeba zabil nebo zmrzačil... Je to naivní, ale pomáhá mi to, když už jinak vržu zubama vzteky nad zmařenýma příležitostma i ztraceným časem. :-)


Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 01 září 2019 - 23:37

  • 4

#23 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2019 - 7:51

Člověk nemusí ani špatně počítat. Stačí aby si někdo pohrál s kódovým zámečkem (blbý zámek, zakódoval se na to, na čem byl zavřen) a přemýšlel jsem, jak jsem si mohl blbě opsat zcela jasné číslo. Bylo to o dvě čísla vedle, přišel jsem na to. Tady by ani rada od ownera nepomohla, naopak po mém logu naběhl a překódoval to zpátky. Ale blbé výpočty, typicky sčítání, to je klasika. Jednou jsem si prohodil souřadnice a kupodivu to vyšlo k cestě. Nic tam nebylo. Ty správné vyšly také k cestě, ale jiné.

A jinak - je rozdíl někomu prozradit řešení šifry, nebo ho nepatrně nakopnout.


  • 5

#24 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2019 - 15:32


A tím, že včas poradíš, nemusíš dát rovnou souřadnice, udržíš si zájemce o radu na své straně. O ničem jiném tady nepíšu.

Jen k tomuhle, více se vyjadřovat nebudu. Zkus přijít na to, jaký je rozdíl a jaký to má dopad, poradit někomu soukromou cestou a nebo mu poradit veřejně.
  • 3

#25 milan.k

milan.k

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2019 - 17:38

Nedávno jsem byl na jedné delší multině (co do počtu stanovišť), udělal jsem blbý překlep, dostal špatné souřadnice, ale protože chyběla jakákoliv kontrola (kontrolní součet, geocheck, apod.), tak jsem hledal na špatném místě a pochopitelně nenašel. A pak zjistím, že dva dny přede mnou tam měl jistý známý kačer se svoji partou "bezproblémový odlov". To si pak člověk řekne, jestli není vůl, když se snaží hrát poctivě. Tolik ztraceného času (myslím tím finální hledání) a nic z toho.

S tímhle zásadně nesouhlasím.

Takových keší bylo, které jsem napoprvé nenašel a byl jsem tam podruhé, potřetí, ...

Nevyluštěných mysterek mám taky mraky, to je holt život.

 

Ale proč bych to měl považovat za ztracený čas, to netuším. Proto snad ten geocaching dělám, ne ? Jestli je jediným důvodem jen to zvyšující se číslo, tak to je smutné.

 

"Když jsem naposledy hrál s dětmi člověče nezlob se, tak jsem poctivě házel kostkou a připadal si jako vůl. Tolik ztraceného času, mohl jsem rovnou jet po šestkách."

Jen by se to asi spoluhráčům nelíbilo, tak jak v GC.

 

Jinak bych pokaždé odkazoval na ownera. Osobně, když už luštím fakt dlouho nějakou zajímavou keš a zaseknu se, tak u ownera taky občas zaškemrám o radu. A ještě nikdy jsem se nesetkal s tím, že by neporadil. Tohle většinou dělám, když mě požádají jiní kačeři o radu na některé keši, kterou jsem ulovil. Ale jsou i výjimky, už párkrát jsem poradil sám, když owner nereagoval nebo byly třeba technické problémy. Radit veřejně (což tu taky někdo zmiňoval) mi přijde vyloženě sobecké vůči ownerovi. Pokud by sám chtěl snadnou kešku, tak založí tradičku a ne mysterku.


  • 5

#26 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2019 - 18:15

Jen k tomuhle, více se vyjadřovat nebudu. Zkus přijít na to, jaký je rozdíl a jaký to má dopad, poradit někomu soukromou cestou a nebo mu poradit veřejně.

Ano, přesně tohle vidím jako schizofrenní přístup - tady se tvářit, že žádnou radu nedám a soukromě jí poskytnout. Tohle pravidlo serveru mě vlastně nutí k pokrytectví a to není žádná chvályhodná záležitost.

 

Samozřejmě, že radu by měl dát především owner. ale to se ne vždycky děje.

 

A chtěl bych znovu zdůraznit, že nechci zveřejňovat finální souřadnice, jen postrčit ke způsobu řešení. A k tomu leckdy stačí jediné slovo, to mám vyzkoušeno jako tázaný i jako tazatel.


  • 2

#27 Adiee

Adiee

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2019 - 19:06

Ano, přesně tohle vidím jako schizofrenní přístup - tady se tvářit, že žádnou radu nedám a soukromě jí poskytnout. Tohle pravidlo serveru mě vlastně nutí k pokrytectví a to není žádná chvályhodná záležitost.

 

Když už někdo nemá trpělivost, nebo schopnosti a zároveň tu mysterku stráášně musí mít, tak ať si nechá poradit soukromě a nekazí hru nám všem ostatním.


  • 4

#28 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2019 - 19:45

phrkt odpověď na domnělou schizofrenii máš od Adiee. Lépe bych to nenapsal. Že v tom nevidíš rozdíl je smutné.


  • 1

#29 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2019 - 20:14

Jinak bych pokaždé odkazoval na ownera. Osobně, když už luštím fakt dlouho nějakou zajímavou keš a zaseknu se, tak u ownera taky občas zaškemrám o radu. A ještě nikdy jsem se nesetkal s tím, že by neporadil.

S tím jsem se bohužel setkal a to jsem ownerovi popsal postup luštění i (díky nejednoznačnému zadání) čtyři možné výsledky. Ale jak se dostat k tomu pátému (našli jsme asi na pátý pokus, BF metodou - prostě jednou jsme zaparkovali jinde a cestou o ni zakopli). 

 

Ano, přesně tohle vidím jako schizofrenní přístup - tady se tvářit, že žádnou radu nedám a soukromě jí poskytnout. Tohle pravidlo serveru mě vlastně nutí k pokrytectví a to není žádná chvályhodná záležitost.

 

Samozřejmě, že radu by měl dát především owner. ale to se ne vždycky děje.

 

A chtěl bych znovu zdůraznit, že nechci zveřejňovat finální souřadnice, jen postrčit ke způsobu řešení. A k tomu leckdy stačí jediné slovo, to mám vyzkoušeno jako tázaný i jako tazatel.

 

Hlavní problém radicích vláken je v kumulaci informací - spoilerů - o keši. Jistě se shodneme, že souřadnice ne - ale jak stanovit co je rada a co je už "skoro-finálka"? Co je ještě dobré a co už špatné?

  • Jen lehce naznačit "Tudy ne, přátelé!"
  • Trošku nakopnout  - tudy ano?
  • a protože nechápe, ještě poradit další krok ... a další ....
  • postupně vznikne přesný popis postupu ...
  • Co takhle přidat vypočtené mezivýsledky pro kontrolu? Proč ne, vždyť ten již popsaný postup je jasný ....
  • A co takhle ještě ... (pokračujte prosím sami).

A hele, on je z toho finálkový server ...

 

 Kdežto když poradíš soukromě, radíš jen jednomu, předpokládám někomu z okruhu svých známých (nebo owner komukoli) dle jeho momentálních schopností. I pokud ho nakonec dovedeš / dokopeš  k správným souřadnicím, něco pro to i on musel udělat - a to je ten podstatný rozdíl.


  • 8

#30 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2019 - 22:28

Dobrá, zůstaňte si ve svém přesvědčení. Ale nedivte se, že když nepodáte radu, tak ten tazatel si o tomhle serveru začne myslet svoje, radu, ale spíš ty souřadnice najde jinde a vám nezbude, než nadávat na dalšího čerstvého finálkáře. Ale asi vám to tak vyhovuje...


  • 0

#31 tomy.22

tomy.22

    MODERATORS

  • Moderators
  • 2 411 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2019 - 23:22

Kde bereš tu jistotu, že je to tak jak píšeš. Na tomhle serveru platí nějaká pravidla. Pokud s nimi při vstupu nesouhlasíš, není nic jednoduššího, než se sem nepřihlašovat. Nevím proč mají někteří pořád potřebu, odmítat něco s čím souhlasili. Palec nahoru padl omylem.


  • 0

#32 nalano

nalano

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2019 - 6:55

Někdy mi přijde, že si lidi myslí, že mají nějaké právo či nárok získat souřadnice a odlovit všechny keše.
Je to furt jen hra. V ní jsou úkoly lehké i velmi těžké. Každý ať si vybere. Ale když je něco nad moje možnosti (časové, fyzické, finanční) i pod moji hranici (skládky, kanály, traily podél silnice), tak se na ně zvysoka... vykašlu.
U nějakého luštění, které mi zabere celý večer bych mnohdy ocenil možnost ověření správnosti indicií či souřadnic. Ale když není ta možnost, se nezblázním.
Mnohdy to chce jen neblbnout a hrát podle pravidel. I v jejich duchu. A ne šmelit souřadnice.
  • 8

#33 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 648 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2019 - 9:12

Dobrá, zůstaňte si ve svém přesvědčení. Ale nedivte se, že když nepodáte radu, tak ten tazatel si o tomhle serveru začne myslet svoje, radu, ale spíš ty souřadnice najde jinde a vám nezbude, než nadávat na dalšího čerstvého finálkáře. Ale asi vám to tak vyhovuje...

Pořád jsou lidi, kteří chtějí přijít na to, jak se co luští. Nedávno tu jeden byl. Pro souřadnice by nešli.

http://www.geocachin...460-šifry-rada/

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 03 září 2019 - 9:20

  • 1

#34 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2019 - 10:15

Pořád jsou lidi, kteří chtějí přijít na to, jak se co luští. Nedávno tu jeden byl. Pro souřadnice by nešli.

http://www.geocachin...460-šifry-rada/

 

Ale veřejné fórum by radit fakt nemělo, pomoc s keší je věcí ownera. Přestože existuje minimálně jedna veřejná Facebooková skupina na přesně tohle a taky se tam ownerů nikdo neptá, jestli souhlasí s tím, že tam někdo řeší jejich keš. Může se stát, že owner zásadně neradí, není již aktivní, není v listingu ověřovač apod. Ale to je věcí ownera a i když mi motivace uniká (lepší je navést na řešení, než číst log o ničem od finálkaře), má právo nikomu neradit.

Takže položení dotazu do fóra v pořádku, ale odpověď by neměl být návod na řešení, ale pomoc od někoho, kdo třeba zná ownera a je schopen nasměrovat. Například "zeptej se ownera, poradí", "zeptej se na eventu, ta mysterka je dost zvláštní a většina má stejně řešení z doslechu" nebo "je to jednoduchá šifra, zkus posbírat nějaké zkušenosti", apod. Ale základem by mělo stejně být pochopení, že ne všechny mysterky jsou pro každého a prostě některé zcela ignorovat nebo odložit až na dobu, kdy člověk získá nějaké zkušenosti. A nikdo nezvládne vyřešit úplně cokoliv. To umí jen finálkaři, protože ti řešení nepotřebují.


  • 0

#35 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2019 - 10:57

Tak tu máme zase dvě stránky kecíků o hov.......nu. Začátečník se zeptal a dostal po zásluze za uši. Věřím, že se příště opět s důvěrou obrátí na místní odborníky. :-)

 

Přiznám se, že ownera jsem se na radu ptal párkrát, ale klidně jsem požádal o radu i kamaráda. Jestli to bylo za ty roky co kešuju 5 - 6 nevím, ale je to asi jedno. Dnes mám docela slušnou (podotýkám kupovanou appku pro IOS) a spoustu jednoduchých věcí tím pádem dám a ten zbytek mě nechává vcelku klidným. Opravdu nemusím mít odlovené všechny keše. Přes zimu jsme s manželkou luštili dvě série docela mazaných mysterek, ta prvná byla spíš pro relaxaci - skládat obrázky šmoulů. :-) Když má obrázek 450 dílků, už to taková pohoda není. Ta druhá sérka byla sice hvězdičkama lehčí, ale na luštění podstatně těžší a samozřejmě jsme nedali všechny keše. Potom v terénu jsme dokonce několik keší ani nenašli. Tak jsme logovali spíš takové noty na buben. Jaké bylo překvapení, když se ozval owner, proč jsme si nenapsali o souřadnice zbylých keší, že nám je klidně pošle. Když jsme mu napsali, že nechceme, tak byl smutnej a myslel si, že se nám ta série nelíbí. Bylo to docela vysvětlování, že si logujeme jenom to, co si vyluštíme a najdeme.


  • 4

#36 ubuster

ubuster

    ubuster

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2019 - 20:22

Přidám jeden poznatek dotazovaného ownera jedné mysterky:

první je základní (většinová) skupina kačerů, kteří tápou a chtějí jen nasměrovat na startu a nic víc;

další skupina kačerů již ví směr nebo způsob, ale pořád neví, co a jak s tím naložit;

další jsou nějaké minoritní zápletky;

nakonec je skupina vysloveně arogantních "kačerů", která si chce řešení vynutit anebo mě osočí, že takhle se mysterka nedělá. Pak mi napíšou, že si řešení seženou jinde.


  • 1

HW: Motorola One Action _ Garmin eTrex Legend HCx

SW: c:geo _ WhereYouGo _ GDAK _ GCC _ Go(x)°





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama