Přejít na obsah


Fotka

TOPO Czech v4 PRO 2019


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 MišutkaCZ

MišutkaCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2019 - 19:05

https://buy.garmin.c...867-02#overview

 

Už někdo používá? Podařilo se někomu zakoupit pouze upgrade (z v3 PRO)? 

 

Díky za poznatky.


  • 0

#2 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2019 - 19:44

To fakt stojí pouhá mapa ČR 96 dolarů? Zaplaťpámbu za mé OSM.
A to se najde spousta lidí, kterým je líto dát kolem 700 Kč za PM a skučej jak je to drahý?

Tento příspěvek byl upraven od mirek454: 28 prosinec 2019 - 19:44

  • 0

#3 MišutkaCZ

MišutkaCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 28 prosinec 2019 - 19:50

Kupoval jsem navigaci včetně mapy v3 PRO, jsem na ně zvyklý, OSM mi nevyhovují. Upgrade stojí 790 Kč, akorát jsem nezjistil, jak ho provést online přes stránky Garminu.


  • 0

#4 mysakf

mysakf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 288 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2019 - 11:04

To fakt stojí pouhá mapa ČR 96 dolarů? Zaplaťpámbu za mé OSM.
A to se najde spousta lidí, kterým je líto dát kolem 700 Kč za PM a skučej jak je to drahý?


Ve městě OSM taky používám. V lesích, kde se nejčastěji pohybuju, poskytuje mapa od Garminu spoustu informací navíc. OSM má před sebou ještě dlouhou cestu než mě přesvědčí, že je zbytečné kupovat lepší mapu.
  • 1
Vložený obrázek

#5 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2019 - 11:28

Ano, Garmin mapa mi v lesich ukazuje spousty cest, ale prakticky na kazdem vylete tam najdu cestu, ktera ve skutecnosti neexistuje. Uz davno zarostla, nebo ani nikdy neexistovala, protoze si jen nekdy kdysi nekdo nad ortomapou myslel, ze by tam cesta mohla byt... Data v OSM jsou oproti tomu mnohem lepe overena, a mnohem vice aktualni.


  • 2

#6 mysakf

mysakf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 288 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2019 - 12:25

Neudržovaná stará cesta je pořád na prostup lepší než hustník nebo rokle. Když se kvůli keši chci dostat na konkrétní místo, je lepší s mapou od Garminu mít nějaký plán, který se třeba na 95% povede než s OSM jít za šipkou bez informací. Jelikož se většinou pohybuji na kole, tak informace o sebemenších pěšinkách ocením ještě víc než pěšák.
  • 0
Vložený obrázek

#7 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2019 - 12:38

No prave... Garmin ukazuje cestu, kterou tam nekdo nakreslil podle ortofotky, kde to vypadalo ze tam neco vede. A on to byl prusek, ktery za ta leta zarostl prave tim hustnikem. (Napriklad lesy mezi Bezdezem a Machacem.) Hodne stesti na kole!


  • 0

#8 vsa

vsa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 566 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2019 - 14:51

Používám a doplňuju OSM mapu, ale vždy mám k ní ještě nějakou konkurenční. Prostě ta "bílá" místa tam stále hojně jsou. (I v OSM je občas něco nakreslené dle letečáku a v reálu to cesta asi nikdy nebyla, jen tam nejspíš vede kabel či potrubí)


Tento příspěvek byl upraven od vsa: 29 prosinec 2019 - 14:51

  • 0
VSA

#9 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2019 - 15:40

Ve městě OSM taky používám. V lesích, kde se nejčastěji pohybuju, poskytuje mapa od Garminu spoustu informací navíc. OSM má před sebou ještě dlouhou cestu než mě přesvědčí, že je zbytečné kupovat lepší mapu.

Nechci ti brát iluze, ale navštívil jsem ze zvědavosti ty stránky s mapami pro Garmin a tam se píše mimo jiné:

 

...compiled using the community-generated OpenStreetMap (OSM) database.


  • 3

#10 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2019 - 18:14

Každopádně po té, co Garmin provedl s Lifetime licencí (prostě se rozhodli, že bude mít takovou platnost, aby se do ní tento upgrade už časově nevešel), bych musel být blázen, abych si kupoval upgrade.

Na to, že si dneska může kdokoliv z vás kdykoliv vygenerovat svojí mapu (ČR trvá zhruba čtvrt hodinky, na rychlém počítači i pět minut), a máte aktuální mapu, obsahuje co vy chcete, vypadá to jak vy chcete, mi přijde, že zaspali dobu. Tři roky čekání na aktualizaci?

Můžeme tu vést vášnivé debaty o tom, která mapa je lepší. Je to ale fuk, protože jedno je jisté - OSM se pořád zlepšuje, a tak bude na svou stranu strhávat stále více uživatelů. A tak je ten koncept placených Garmin map odsouzený k zániku... A proto se z toho snaží vyždímat ještě nějaké prachy, dokud se najdou lidé, kteří jsou jim ochotni za těch "pár lesních cest navíc" zaplatit.
  • 5

#11 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2019 - 19:03

Já měl naposled TOPO 2010, tu jsem koupil s navigací. Dost mě štvalo, že jsem viděl každý pramen a studnu, ale ne název vesnice, kam jsem šel. Od jisté doby jsem přešel na OSM (od VasaM) a TOPO mám jen jako zálohu, kdybych ji potřeboval. To samé blízké zahraničí. Dost mě zklamalo Chorvatsko od Holanďanů, chybělo tam skoro všechno, stahoval jsem ji několikrát po několika letech a pořád stejná. Na navigování ke keši to stačí a v mobilu mám mapy.cz, které jsou i v zahraničí dost podrobné (a jsou to OSM). V TOPOmapě jsou opravdu i lesní průseky, ovšem když jsem na to jednou spolehnul, byl to zarostlý krpál dobrý tak na zlámání nohy. A kolem Lednice a Valtic byly lesní cesty úplně jinak než ve skutečnosti, naštěstí je tam les průchodný a dá se jít za šipkou.

Dobré mapy jsou základem, ale na žádně nebudou všechny drátěné ohrady pastvin, které přibývají jak houby po dešti a často jsou dočasné, takže se do map nemohou dostat. Jednou jsem šel několik kilometrů a odbočit z cesty nikde nešlo, všude dráty, přitom na mapě ty cesty byly.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 29 prosinec 2019 - 19:07

  • 0

#12 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2019 - 0:23

Každý to má jinak. Mám v navigaci mapu z roku asi 2015 a jediný problém je, že Klub českých turistů pořád přemalovává barvy značených cest a vede je často jinudy, ale jsem v lese pořád a nevzpomínám si, že by v terénu nebyla cesta, která je v mapě. Ovšem s tím, že jsou odsouzené k zániku, nezbývá než souhlasit.


  • 0

#13 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2019 - 8:00

Ty turistické cesty mají Garmin mapy od začátku blbě. Téměř pokaždé tam najdeš drobné odchylky, jako že značka vede o cestu vedle, atd. To ale není tím, že by to KČT pořád předělával.

Kdysi totiž Garmin řešil problém, že dostali data o značkách s mnohem menší přesností, než s jakou měli databazi cest. A tak nebylo snadné to na ty cesty napasovat. A tak museli často ručně od stolu rozhodovat, na kterou konkrétní cestu tu značku přilepí. (A jestli tam vůbec tu správnou cestu mají...)

Jinak KČT informace o značkách a jejich změnách ochotně prodává. Takže jestli mají jejich mapy problém s předělávkami turistických značek, tak to znamená jen to, že své mapy rádi prodávají, ale neradi vydělané peníze investují...
  • 2

#14 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2019 - 8:10

KČT značkuje téměř zadarmo, nevím, jestli značkařům proplácí alespoň cestu. Databázi turistických cest si tedy drží dost oprávněně. Jen to asi v dnešní době není udržitelné a pokud budou chtít udržovat síť značených cest, kterou máme asi nejlepší z širokého okolí a vydávat turistické mapy, asi budou muset hledat i jiný způsob financování.

A cesty se předělávají, narazil jsem na to mnohokrát. Nějaká oplocenka, větší lesní těžba, příliš vyšlapaný svah, změna vlastnických poměrů - a cesta se přesouvá o pár (desítek) metrů. Dokonce někdy šplhá zadem do svahu kolem chat, když cesta vede před chatami, asi někdo nechtěl, aby tam chodily davy.


  • 0

#15 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2019 - 8:14

Neznačkuje zadarmo, schválně si vyhledej, jaké na to dostávají dotace.
  • 1

#16 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2019 - 8:22

Krom toho, šlo o Garmin. Ti své mapy prodávají, ale neradi si nakupují nová data. Asi proto se ochotně aktualizují podle OSM.
  • 1

#17 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2019 - 8:45

... a to je vlastne ten zacarovany kruh, ktery zhrouti mapovy trh.

 

Stale vice uzivatelu utika ke OSM -> vyrobci map maji mene penez, nemohou nakupovat tolik dat -> pouzivaji vice dat z OSM.

 

Poskytovatele dat tim padem maji mensi trzby a chybi jim penize na aktualizace svych databazi. Ztraci tim postupne kvalitu i argument, proc jsou lepsi nez OSM. Coz podpori chovani vyrobcu map, aby ta data uz nekupovali...

 

A tak jednoho dne uzivatele zjisti, ze si kupuji mapy, ktere jsou jen prevlecena OSM...


  • 4

#18 MišutkaCZ

MišutkaCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2019 - 20:09

Tak jsem dal OSM znovu šanci (konkrétně těm od VasiM) a prostě ne, minimálně v oblastech, kde se pohybuji, mají před sebou ještě dlouhou cestu. Chybí terénní hrany, i dost velké skalní masivy, lesní cesty, o kterých vím, že jsou štěrkové/asfaltové jsou značeny jako nezpevněné...Přitom v TOPO mapách Garmin je to vše v pořádku.

 

Špatné nejsou, ale Garmin mapy jsou pro mé použití vhodnější. Zkusím znovu za pár let.  


  • 0

#19 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2019 - 22:04

Jo? A uz tam konecne Garmin opravil tu botu, co tam ma od roku 2013, kdy kamenite lesni cesty na mape ukazuje jako "ulice ve meste"? (Napriklad ta okruzni cesta kolem Velkeho a Maleho Bezdezu, kdyby ses chtel podivat.)

 

Takze ty jsi zklaman, ze v OSM neni u nektere lesni cesty poznaceno, ze je zpevnena, ale vubec ti nevadi, ze u jinych lesnich cest ti Garmin nakukava, ze je to routovatelna (!) pohodlna asfaltka?

 

Jenze je tu jeden podstatny rozdil - zatimco Garminu se od roku 2013 marne ptam, kdy to opravi, tak v OSM si to opravim sam a hned zitra mohu vyrazit s opravenou/doplnenou mapou v GPSce.


  • 0

#20 MišutkaCZ

MišutkaCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 30 prosinec 2019 - 22:42

Hele, já jenom říkám, že v oblasti, kde se pohybuji, jsou Garmin mapy přesnější a vyhovují více mému účelu použití, budu je používat i nadále, tečka. Netvrdím, že je dokonalá a je v ní všechno přesné. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka