Přejít na obsah


Fotka

Problematická eRouška


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 vsa

vsa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 566 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2020 - 14:32

Ahoj, jsou tu lidé z různých oborů, proto bych měl otázku, jestli tento program někdo více analyzoval, třeba i ve zdrojovém kódu?

 

Potkal se někdo s nějakým problémem nefunkčních periférií na BT?

 

Postřehy typu, že to je k ničemu a nebo mě tím má naše vláda pod kontrolou, jsem se v odborných fórech na Novinkách již dočetl :-)

 


  • 2
VSA

#2 VHteam

VHteam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2020 - 15:43

Ahoj. Už do "jedničky" se kolega díval a říkal, že špiclovat to neumí. To Globus o mě ví mnohem víc řekl bych. Jedině co mě trochu vadí (ne kvůli lokalizaci, ale kvůli baterce), tak to, že i když všude tvrdí..."stačí zapnout BT", tak u mě to chce i GPS.

Jinak periferie BT mě jedou bez potíží.


Tento příspěvek byl upraven od VHteam: 15 říjen 2020 - 16:13

  • 1

#3 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2020 - 16:52

Měl jsem jedničku, princip mi přišel smysluplný. Dvojka je nějak úplně překopaná, v podstatě jsem smysl nepochopil. Jednička se mi sama aktualizovala na dvojku a zatím jsem ji tam nechal.

 

No jo: když vypnu polohu, chce ji to zpátky. S textem, který nechápu vůbec: "I když polohová data nijak nevyužíváme, zapněte je pro správné fungování Bluetooth". To mi hlava nebere, asi jsem moc blbej na ten chytrej telefon. Zatím nic, co potřebuje BT, nevyžadovalo pro jeho fungování GPS...


  • 0

#4 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2020 - 17:10

To, ze si aplikace řekne o "oprávnění" (!) na polohu, nijak neznamená, že používá GPS.

Důvod, proč je oprávnění na Bluetooth společné s oprávněním na polohu je jednoduchý... bluetooth se používá v některých polohovacích systémech, používá se to někdy pro indoor navigaci. Po budově máš rozmístěné bluetooth majáky, a aplikace v telefonu podle toho, jaké ty majáky zrovna vidí, zjistí tvoji polohu.

Některé BT aplikace toto oprávnění nepotřebují, pravda. Jenže eRouška potřebuje dělat něco velmi podobného, jako ta indoor navigace. Potřebuje ze sebe udělat taky BT majáček, a zároveň potřebuje koukat kolem sebe, po ostatních majáčcích. Princip je prakticky totožný, ačkoliv tohle s polohou nemá nic společného.

 

A skutečně, eRouška s polohou opravdu nijak nepracuje. Pracuje pouze s informací, koho zrovna vidíš kolem sebe.

(Tak jistě, pokud bys položil telefon na znám místo, a pak sledoval, koho uvidí, tak bys z toho něčí polohu vydedukoval, že? Ale ke sledování polohy občanů to má fakt hodně daleko.)


  • 6

#5 VHteam

VHteam

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2020 - 17:33

Dobře ...  ale např. kolegovi ( má taky Android) stačí zapnout opravdu jen BT. Je možné, že na různých verzích Androidu funguje rozdílně?


  • 0

#6 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2020 - 17:50

Jednička po mě na stejném telefonu zapínat GPS nepožadovala. Beru, co píše HaLuMa, ale jde o to, že když tohle na uživatele vyskočí, tak to hodně lidem bude vadit. tak to maj nějak blbě vymyšlený, to je prostě marketingově špatně, že to chce po lidech zapínat polohové služby. To kdekdo bude chápat jako sledování přes GPS.


  • 0

#7 vsa

vsa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 566 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2020 - 17:58

HaLuMa - díky za objasnění

eRouška na Android 11 (zatím je asi jen na mobilech Google Pixel) neptřebuje povolit polohové služby. Informace je od podpory eRoušky.

Jestli běží GPS je přeci vidět v notifikační liště a taky baterie bude za 4-5hodin na nule. To známe z Locusu i když při něm mám rozsvícený i display.

eRouška 1.x byla naprogramovaná celá v ČR včetně ovládání Bluetooth, ukládání identifikátorů a s registrací na tlf. číslo.

eRouška 2.x je jen ovládací program a vlastní práci skenování a práci s generováním a ukládáním identifikátorů dělá Exposure Notification API. To se do mobilů dostalo (pokud jsem správně pochopil) s aktualizací "Google Play Services", která probíhá prakticky v tichosti a málokdo si toho všimne. U Apple to bude podobné.

Původně jsem si myslel, že SW, který využívá ono API bude kompatibilní s obdobným SW v zahraničí, tedy to bude fungovat v rámci celé EU, ale zatím to tak není. Možná je problém i větší objem dat, která by bylo nutné každý den stahovat?


Tento příspěvek byl upraven od vsa: 15 říjen 2020 - 18:04

  • 1
VSA

#8 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2020 - 18:36

Dobře ...  ale např. kolegovi ( má taky Android) stačí zapnout opravdu jen BT. Je možné, že na různých verzích Androidu funguje rozdílně?

Ano, rozdily tam jsou. Všechno, i právový systém, se postupně vylepšuje. Vznikají nová aprávnění, a tak dále. Proto se může stát, že to oprávnění polohy na jednom telefonu aplikace chce, a na jiném už ne.


  • 1

#9 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2020 - 19:09

S tim možným sledováním už mi to připadá jak paranoia. Mluví se o tom hlavně v souvislosti s covidem a e-rouškou a lidi jsou z toho zjančení.
Ale kdo z nich si uvědomuje, že ne že mohou, ale fakticky jsou sledováni na každém kroku už tím, že používají mobily, používají datové sítě operátorů, WiFi, platební karty...
Jenže to jsou věci, které potřebují oni, bez nichž si život nedokážou představit ani v nejhorším snu.
A teď přijde e-rouška, která by měla sloužit i ostatním a jsou z toho v hajzlu, že musí zapnout Bluethue a GPS nikoli proto, že to využijí jen oni sami, ale že z toho může mít užitek v podobě ochrany zdraví i někdo jiný a začnou se bouřit.
Chce se mi napsat sprostá slova na jejich adresu, ale to Tommymu nemůžu udělat.
  • 9

#10 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2020 - 19:37

Mají peněženku plnou věrnostních karet, ale bojí se o soukromí. Taky to nechápu.


  • 6

#11 honzak123456

honzak123456

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2020 - 1:21

A co lidi, co nemají žádnou šmírovací věrnostní kartu, peníze vyberou z bankomatu a jinak platí hotově? Takových znám dost, i když většina opravdu skočí po věrnostní kartě a jiných chytácích.


  • 2

#12 quellen

quellen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 586 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2020 - 6:31

A co lidi, co nemají žádnou šmírovací věrnostní kartu, peníze vyberou z bankomatu a jinak platí hotově? Takových znám dost, i když většina opravdu skočí po věrnostní kartě a jiných chytácích.

Kolik takových lidí v reálu je? Určitě to nevysvětluje, proč je mezi lidmi zatím jen cca milion instalací. Někde jsem četl, že víc lidí si naistalovalo Lidl Plus aplikaci než eRoušku. Hlava mi to nebere... :unsure:


  • 1

Google Pixel 3 / Android 12 / c:geo


#13 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2020 - 7:06

Přesně na toto téma je tento článek  


  • 0

#14 d-n

d-n

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2020 - 7:34

Ona ta erouška je jen taková psychologická hra. Podobně jako normální rouška funguje hlavně tak, že si člověk dobrovolně rozmyslí pobyt tam, kde je vyžadovaná, a vynechá delší nákupy nebo nejezdí zbytečně MHD. Podobně jako různé zákazy hospod po x-té hodině neznamenají, že vir chodí až večer, ale slouží k tomu, aby část lidí do té hospody nešla vůbec. Podobně jako zákazy fotbalu bez diváků nejsou proto, aby se nenakazili hráči, ale slouží k tomu, aby se fanoušci nesešli v hospodě nebo u někoho doma a nekoukali na něj společně v televizi. V podstatě jde o jediné, aby co nejvíc lidí zůstalo doma, aniž by to museli nařídit direktivně. Nebo k čemu jinému má sloužit informace, že jsem potkal někoho nakaženého? Když pominu to, že je nakažený odhadem každý patnáctý, takže někoho jsme potkali téměř jistě úplně každý, jen to nevíme, protože nemá příznaky a nebyl testován.


  • 6

#15 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2020 - 7:41

Jestli se někdo umí podívat do kódu programu, zajímalo by mne, zda se dá "podívat" na uložená data, které aplikace ukládá do mobilu, a jednou za den odesílá, nebo jsou nějak zašifrovaná tak, že se nedají přečíst. Resp. zda se dá zjistit, kdy (čas) si jednotlivé data aplikace ukládala. (podle popisu na netu by tam měl být seznam- identifikátor a jeho datum a čas)

Proč se ptám. Zajímalo by mne zda je to kachna, nebo je to technicky možné....   Zdroj je "Jedna paní povídala" tak to berte s rezervou:

Vezmu telefon a schovám ho se zaplou aplikací u vchodu do baráku(bytu). jednou za den si pro něj zajdu, stáhnu data a po nějaké době mám přehled o tom, kdy v bytě někdo je a nebo není. "Prý" ideální pro zloděje... Tak bych rád věděl, zda je to absolutní "kachna"...


  • 0

#16 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2020 - 7:47

Já si včera přečetl skoro všechno, co se v aplikaci píše. Možná si to už blbě pamatuju, přece jen to bylo včera, ale mám pocit, že samovolně mobil pouze přijímá, 1-2x/den identifikátory nakažených lidí. Odesílá se snad jen ručně, když je člověk pozitivní a obdrží kód k odeslání.


  • 2

#17 vsa

vsa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 566 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2020 - 8:22

https://www.stranane...nu-nebude-3724/

 

Na konci stránky je ještě poznámka - Doplnění.

 

Ale nic nového tam není, jen potvrzuje, co již víme.


  • 0
VSA

#18 doodle_cz

doodle_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 69 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2020 - 8:47

...

Vezmu telefon a schovám ho se zaplou aplikací u vchodu do baráku(bytu). jednou za den si pro něj zajdu, stáhnu data a po nějaké době mám přehled o tom, kdy v bytě někdo je a nebo není. "Prý" ideální pro zloděje... Tak bych rád věděl, zda je to absolutní "kachna"...

 

Neni treba se divat do programu, nebude to ani tak o eRousce, jako o bluetooth.

eRouska vyhledava blizka zarizeni pres zapnutej bluetooth. Ostatne spousta lidi uz ma dneska bluetooth zapnutej neustale kvuli handsfree, chytrejm hodinkam apod.

Dulezity je, jestli je v nastaveni povolena viditelnost zarizeni pro ostatni telefony. Tohle nastaveni ma prakticky smysl pouze u pozitivne testovanych, u ostatnich ne.

 

Pokud je v zarizeni zapnuta viditelnost pro ostatni zarizeni, tak ano, mohou jina zarizeni detekovat jeho blizkou pritomnost. Jestli je to ale nejefektivnejsi pristup ke zjistovani, jestli jsi doma nebo ne, to si jistej nejsem ;-)


  • 0

#19 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2020 - 8:52

 Podobně jako různé zákazy hospod po x-té hodině neznamenají, že vir chodí až večer, ale slouží k tomu, aby část lidí do té hospody nešla vůbec. Podobně jako zákazy fotbalu bez diváků nejsou proto, aby se nenakazili hráči, ale slouží k tomu, aby se fanoušci nesešli v hospodě nebo u někoho doma a nekoukali na něj společně v televizi.

Takové "domácí partičky" se v téhle době nepochybně scházejí, ať už kvůli fotbalu v telce nebo jenom kvůli chlastu pokecání. Takže je celý lockdown naprosto kontraproduktivní, protože víc lidí v malém bytě bude těžko udržovat nějaký sociální odstup, případně sedět v rouškách.

 

Ale to už jsem trochu daleko od tématu vlákna...


  • 0

#20 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2020 - 9:24


Vezmu telefon a schovám ho se zaplou aplikací u vchodu do baráku(bytu). jednou za den si pro něj zajdu, stáhnu data a po nějaké době mám přehled o tom, kdy v bytě někdo je a nebo není. "Prý" ideální pro zloděje... Tak bych rád věděl, zda je to absolutní "kachna"...

Vidíš, dříve se zloději koukali, ve kterých bytech se svítí... A pak třeba zazvoní - "jé, to je omyl!"

 

Jinak by mne fakt zajímalo, jak ty jednotlivé BT setkání přiřadí k jednotlivým bytům (ona je to potvora, signál nehledí na hranice bytu...), a kde berou jistotu, že úplně všichni členové domácnosti mají BT zapnuté?

 

Myslím, že klasické metody jsou poněkud jednodušší a spolehlivější. A nevyžadují geeka, zloduch může být dutý jak štoudev.


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama