Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Kdy hlásit NA?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
54 odpovědí na toto téma

#1 dzoniel_m

dzoniel_m

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 9:25

Ahoj všichni...

 

Jsem nový v podstatě začínající kačer. Včera se mi stalo, že jsem šel na keš, o které jsem věděl, že sice bude asi v bídném stavu, ale měl jsem to po cestě, tak jsem se tam protáhl.

 

Jde o tuto keš: GC12CWR

 

Krabka je bez víka, položená vzhůru nohama a pod krabkou v mechu leží dva totálně zmáčené salátové logbooky. 

 

Přičemž už od března https://www.geocachi...33-8ac25d79e711 se hlásí plný, mokrý, hnusný logbook. Pak v průběhu jara, vždycky každý nálezce odstraní slimáky a vloží papír s logem.

 

Owner naposledy online 9.2.2019, tedy před rokem a půl. Psal jsem včera zprávu, ale nemyslím, že to padne na úrodnou půdu. Mohl bych se tam stavit a o krabičku se postarat, dát novou krabku, vložit nový logbook, ale budu se i brzo z dané lokality stěhovat, takže bych ten problém asi vyřešil, není to mudlově exponované místo, takže by mohla nějakou dobu přežít. Ale pokud tu keš někdo (já?) neopraví, tak je dle mého zralá na NA.

 

Co je vhodnější? Opravit krabku a nechat ji nějakou dobu žít dál (pokud se owner někdy vrátí) nebo ji poslat do archivu, udělat místo pro jinou a žít s tím, že tam ta archiválie nejspíš zůstane umístěna fyzicky asi ještě dlouho, byť ve špatném stavu.

 

 

Předem díky za rady, snažím se to vyřešit "korektně" dle zvyklostí jiných kačerů :) 


  • 0

#2 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 9:58

Já osobně bych ji opravil, kdybych měl snadnou možnost - je chválená (minimálně místo finálky), tak je jí škoda. Opravoval jsem nebo měnil schránku keše už vícekrát, ve výsledku ty keše žijí dál třeba roky bez problému (loni se mi stala docela kuriózní příhoda v Rumunsku, že jsem přivedl dcerku k odlovu keše, kterou já měl nalezenou před lety, a koukám, že je mi krabička nějaká povědomá - dával jsem ji tam já, tenkrát tedy po dohodě s ownerem, a úplně na to zapomněl). I moje keše už někdy někdo pomohl opravit nebo nahradit poškozenou schránku. Přijde mi to konstruktivnější, ale opakuji, že je to můj osobní názor (nicméně se to opravdu celkem běžně dělá).


  • 8

#3 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 969 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 10:10

trinactiletou kesku nearchivovat. pokud mas moznost, oprav/vymen krabicku finalky, dopln novy logbook a zkontroluj, zda sedi ukoly v listingu na realitu. keska muze roky fungovat dal, ty udelas (aspon z meho pohledu) dobry skutek a za par let muze ten dobry skutek nekdo zopakovat.


  • 6

#4 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 10:11

Opravdu se snazim nepouzivat NA log! A vlastne si nepamatuji, kdy jsem naposledy pouzil. Vetsinou dam Need maintenance log a pokud mam po ruce logbook nebo krabku, tak nahradim, doplnim. 


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#5 dzoniel_m

dzoniel_m

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 10:22

Díky za rady! Myslel jsem si to a byl jsem k tomu i vnitřně nakloněn, že si tam skočím znova (ještě mi i v okolí zůstalo pár věcí k odlovu) a opravím to, jen jsem si nebyl jistý jak postupovat.

 

A co myslíte - původní krabku bez víčka můžu sebrat a případně vyhodit? Není to žádná spešl krabka, klasická plastová obědová/svačinová krabička bez víčka. Přijde mi zbytečné ji tam nechávat a dávat novou, menší krabku do té původní od ownera.


  • 0

#6 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 10:24

Já osobně bych ji opravil, kdybych měl snadnou možnost - je chválená (minimálně místo finálky), tak je jí škoda. Opravoval jsem nebo měnil schránku keše už vícekrát, ve výsledku ty keše žijí dál třeba roky bez problému (loni se mi stala docela kuriózní příhoda v Rumunsku, že jsem přivedl dcerku k odlovu keše, kterou já měl nalezenou před lety, a koukám, že je mi krabička nějaká povědomá - dával jsem ji tam já, tenkrát tedy po dohodě s ownerem, a úplně na to zapomněl). I moje keše už někdy někdo pomohl opravit nebo nahradit poškozenou schránku. Přijde mi to konstruktivnější, ale opakuji, že je to můj osobní názor (nicméně se to opravdu celkem běžně dělá).

Já se podívám, jestli je owner aktivní (pozor: poslední přihlášení se neupdatuje, když přistupuješ k účtu přes aplikaci). Pokud není a keš je v opravdu mizerném stavu, tak dávám NA. Není to samozřejmě železné pravidlo, u staré keše spíš udělám výjimku, ale osobně si myslím, že takovéhle keše nedělají geocachingu dobré jméno a měly by zmizet.


  • 0

#7 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 10:27

Když tu keš opraví, tak ta krabička žádné špatné jméno geocachingu dělat nebude...

A když si hráči takto vypomáhají, tak naopak geocachingu dobré jméno dělají.

(Podle fotek bych keš i s jejím obsahem vyhodil).


  • 7

#8 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 11:07

Podle nálezů už owner nefunguje od nějakého roku 2014 +-. Tam bych jednoznačně NA dal. Pokud by místo bylo opravdu pěkné, tak bych posoudil, jestli případně neudělat keš svou, kterou bych měl jako owner pod plnou kontrolou.Pokud owner přestane fungovat a jeho práci supluje někdo jinej nebo jiní, jenom prototo, že keška má staré číslo je to ve své podstatě alibizmus. Mé pojetí geocachingu je zjevně jiné.


  • 9

#9 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 11:31

dzoniel-m se odtamtud bude stěhovat, takže svoji keš tam zřejmě zakládat nebude (navíc málokoho baví dělat nějaké repliky).

Kdyby se našel někdo, kdo má o místo zájem, je NA log legitimní bezesporu. Takhle jenom zmizí keš, která klidně mohla dál existovat (kdyby to byla nějaká hrůza po více stránkách, nezastával bych se jí). To je zase moje pojetí ;)


  • 3

#10 Beetovy

Beetovy

    Beetovy

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 11:36

Třináctiletou kešku bych opravil pokud je na pěkném místě.

 

Popíšu co se mi stalo jednou u velmi staré kešky. Měla hodně NM logů až musel přijít i NA log. A tak přišel. Pořád se nic nedělo až přišel log od RW, že jestli kešku owner neopraví bude následovat archiv. Jelikož se jednalo o jednu z nestarších keší v MSK, domluvil jsem se s RW, že dodám krabku a on ji znovu enabluje. A tak se stalo. Druhý den log od ownera, že jel opravit kešku a byla tam už krabka nová. :) Tady je vidět jak je důležité komunikovat. ;)


  • 1

#11 Tryvet Texas Ranger

Tryvet Texas Ranger

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 11:46

Já bych dal NA. O kešku se má starat owner. Je to jeho keš, jen o rozhoduje o údržbě nebo archivaci (případně RW)


  • 2

#12 misa kulicka 2

misa kulicka 2

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 62 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 12:10

V takovém stavu bych dal archivaci


  • 1

misa%20kulicka%202.png


#13 vojtisekp

vojtisekp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 13:29

Naopak já bych doporučil výměnu a napsání to do logu.


  • 0

#14 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 13:34

Já bych dal NA. O kešku se má starat owner.

O Tex-Czech se owner nestará už skoro 20 let... (přesněji řečeno nikdy tam od toho pohození igelitky s kusem papíru nebyl).

Měl bys tam dát podle tohoto svého argumentu NA log ;)


  • 1

#15 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 13:46

Pokud bych chtěl interpretovat pravidla GS podle svého nejčisčího svědomí tak asi ano. Podle mě, (ber to jako můj soukromý názor, který nikomu ani náhodou nevnucuji) je to bezcenná uměle udržovaná pseudo relikvie a byť jsem byl necelý kilometr daleko, odlovit jsem si jí nešel.


Tento příspěvek byl upraven od None: 19 říjen 2020 - 13:46

  • 3

#16 ALLiK team

ALLiK team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 13:50

Záleží na tobě, jak se ti keška líbila. Ne krabička, tu vyměníš. Ale místo uložení, a vůbec celá trasa multiny. Jestli tě bavila, vyměň ji, jestli ne, neboj se archivu.


  • 6

#17 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 161 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 14:49

Souhlas s Allik teamem. Jestli stojí za to jít ji odlovit, tak s přihlédnutím k těm třinácti rokům můžeš zainvestovat svůj čas a peníze do opravy.

 

Jinak čtu oficiální Groundspeakovské fórum a tam se svého času taky řešilo, kdy dávat NA. Došli ke koncensu (a nijak to nerozporovali ani lackeys), že pokud po NM owner nereaguje (nejde nutně rovnou o opravu, ale aspoň o nějakou reakci), je v pořádku keši dát po měsíci NA. Ostatně i tak reviewer před disablem nějakou dobu čeká a po disablování má owner další měsíce na nápravu. A stačí mu zareagovat, když to zrovna z nějakého důvodu nejde a dostane další měsíce navíc. RVs nejsou psi. :)


  • 6

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#18 milan.k

milan.k

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 14:54

Pokud bych chtěl interpretovat pravidla GS podle svého nejčisčího svědomí tak asi ano. Podle mě, (ber to jako můj soukromý názor, který nikomu ani náhodou nevnucuji) je to bezcenná uměle udržovaná pseudo relikvie a byť jsem byl necelý kilometr daleko, odlovit jsem si jí nešel.

To já naopak navštívil tuto oblast jen díky Tex-Czech :-)

Holt každej to má jinak.


  • 4

#19 Tryvet Texas Ranger

Tryvet Texas Ranger

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 15:04

O Tex-Czech se owner nestará už skoro 20 let... (přesněji řečeno nikdy tam od toho pohození igelitky s kusem papíru nebyl).

Měl bys tam dát podle tohoto svého argumentu NA log ;)

 

Ano


  • 0

#20 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 19 říjen 2020 - 15:52

Ano

Píše kačer, který se za celých sedm let neobtěžoval založit jednou keš  :unsure: .


  • -1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama