Přejít na obsah


Fotka

400. výročí staroměstské exekuce a série 27 českých pánů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2021 - 8:35

JC svého času tvrdil, že "všechna tato data jsou nazapamatovatelná". V čemž myslím, že se i takový velikán mýlil. Ta data jsou nezapamatovatelná sice pro většinu lidí, ale pro některé zapamatovatelná jsou. A je pak na těch dotyčných, co si je pamatují, aby je ostatním připomněli. :D Takže letí ten čas od dob, kdy komtesa Blanka tančila s Albrechtem z Vladštejna děsně,  ;-) neb za několik dnů, v pondělí 21. června tomu bude přesně 400 let, co krvavou a děsuplnou popravou na pražském Staroměstském náměstí skončily životy 27 představitelů českého stavovského odboje. Včetně třeba Kryštofa Haranta z Polžic, Berzdružic a na Pecce, slovutného cestovatele, spisovatele, skladatele a jednoho z patronů českého geocachingu. ;-) A tak si v té souvislosti můžeme dopřát chvilku zamyšlení nad tím, jaké neblahé následky dobové události na českou zemi a její obyvatele měly. Rozjímat se dá nejen na autentických místech, spjatých s touto událostí či s osudy jejích aktérů. Existuje k tomu celá lesní procházková série keší, věnovaná "27 českým pánům", jmenovitě jednomu každému, na pomezí Slánska a Lounska, poblíž Bílichova a Žerotína. Ta lokalita sama nemá s tehdejšími událostmi žádnou autentickou souvislost; série se váže k místní lidové (zcela smyšlené) pověsti o pozdějíšch osudech kata Jana Mydláře, ale jako svého geoprojekt představuje stylovou upomínku na jednu z nejtragičtějších epizod našich dějin. Osobně jsem powetrailů ideový odpůrce a obvykle tak geokolegy od hromadného konzumování keší spíše při každé příležitosti odrazuju, avšak zde, v předvečer velkého kulatého výročí činím výjimku a naopak coby námět na tohovíkendové geovycházky doporučuju. Kdo budete chtít, zajděte si do bílichovských lesů na tenhle upomínkový geookruh. A místo efemérně pomíjivých gest kladení kytic a rozžíhání svíček na Staromáku učiňte raději gesto poněkud dlouhodoběji trvanlivější a praktičtějí, totiž prineste si s sebou nějaký čerstvý A7 atp. logbook a small krabičku (či ještě lépe více takových) a neváhejte některoé z potkaných keší, případně vícero z nich provést generální údržbu. Autoři série, mám takový pocit, na ni po několika sezonách pohlížejí spíše jak na vydojenou krávu, z níž toho už bodově vyždímali dost a moc se k údržbám už delší čas nemají. Přitom ty keše, jen na trochu té jednorázové základní údržby, mají dobrý potenciál plnit tu funkci virtuálního památníku a lidi procházkově motivovat a těšit ještě spoustu dalších let. Ale teď už by většina z nich asi čerstvý lb a některé možná i tu small krabičku potřebovala, tak to prosím berte jako mnohovrstevnou geoinspiraci, kde a kterak zrovna spojit závěžné s příjemným a užitečným. Tak co? Přece coby kačerstvo nedopustíme, aby Kryštof Harant ( https://www.geocachi...eocache/GC634HA ) a jeho soudruzi byli v den svého 400. výročí nejen žalostně bez hlavy, ale hanebně i bez pořádného logbooku? 

 

P. S. Já osobně o odlov té série nestojím. Co bych si počal s tolika hromadnými body a s nutností vymýšlet 27 rozmanitáých slohových cvičení při logování, že? :-) Před rokem a něco jsem si jich v doprovodu jedné mudlokamarádky několik obešel (3 FI, 1 DNF; donesn jsem se ani jednu neobtěžoval zalogovat), takže jsem toho z první ruky byl svědkem, že už by jim plošná generální údržba prospěla. Což ostatně z logů návštěvníků dlouhodoběji vyplývá celkem zřetelně. Pokud by mne v některý z příštích dnů (a to klidně mohu i v ponděli) někdo z kolegů na ta místa doprovodil, mohu téhle věci taky hrst pořádných logbooků, popř. nějakou tu krabičku věnovat. Sólo zasáhnout nemohu; na to je ta lokalita pro mou "krtkozrakost" orientačně poněkud náročná a z ruky. Ale moje lovecké touhy se týkají spíš jiných nesériových keší v okolí, od Hořešovic až po Dřevíč; tady ten trail by mne zajímal jen z hlediska jeho údržby. Tolik na vysvětlenou mého postoje v té věci. On by tomu vlastně byl býval slušel oudoorový event někde tam, jenže já měl ještě do minulé neděle termínovou nejistotu, zda bych se o tomhle víkednu a v pondělí mohl čehokoli zde časoprostorově účastnit, takže ten žel nebylo reálné v přiměřeném předstihu mít vypsaný. Takže alespoň skrze fórum; snad to něco lidu inspiruje... 

 

P. P. S. A je celkem úsměvný paradox, že zrovna já, ač těch hromadných keší odpůrce, se pak trailů v okolí zastávám a pomáhám je držet při životě, když je jejich původní autorři začnou zanedbávat. Na jednu stranu je tepám, ale na druhou stranu, kdybych předloni nepomohl s údržbou a nezprostředkoval adopční kontakt u Via Tutti Frutti, tak už by tu dnes nebyla. Co si ji pod sebe převzal Ixeo, už zase dělá lidem radost. A obdobně letos Po stopách Jonatana. Na tu už taky autor, jak rok dlouhý kašlal a kdybych si já ve spolupráci s K8 nedal v zimě dva týdny práce s jejím generálním servisem, tak už by si pro těch sedmdesát psisek, jak byla zasvrabená a zablešená, přišel náš krajskopříslušný ras. PSJ tedy před sezonou dostala fungl materiál a na letošek to s tím přežije. Ale já si PSJ z vícera důvodů nemohu (ani kdyby autor spolupracoval, jako že prostě dělá mrtvého brouka :-() nemohu vzít na trvalo pod sebe. Tam to tedy zatím zůstává otevřené, zda se na Kladně a okolí najde mezi kačery někdo, kdo se závazku k PSJ plnohodnotně ujme. Ale výmluvně to ilustruje tu ironii - davy honibodů na ty teše chodí, rozplývají se nad nimi nadšením a děkují, ale reálně téměř nikoho z nich osud těch keší nezajímá a nehnou pro ně ani prstem. A já, který ty PWT nemám rád, jsem pak reálně vždycky první, kdo se jich významněji začne zastávat, aby přežily. To mi nepřide fér - autoři si sklidí FP, milovníci své smajlíky do statistik, akorát organizační starosti a materiální náklady jdou v konečné instanci za mnou. Což o to, úplně mne to nezruinuje a keše zachraňuju rád. Akorát bych raději ty prostředky a úsilí investovat do těch položek víc vlastivědně a osvětově smysluplných (př. za všechny zrovna teď dezolátně strádají osiřelostí položky jako Otvovická skála nebo Hrad Hartenštejn). Ale proč, provšechno na světě zrovna já, který nemám rád PWT a mnohem víc než psy miluju kočky, musím být řízením osudu jediným, co v zimě stálo mezi PSJ a archivací. To tu nemáme dost jiných, psomilných a PWTmilých kačerů? :-) Tolik takové osobní povzdechnutí nad bezohledně konzumeristickým přístupem ke keším na bok tématu...


  • 3

#2 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 969 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2021 - 10:23

V Národním muzeu je dočasná expozice věnovaná Bílé hoře a staroměstské exekuci. Včera navštíveno a můžu vřele doporučit....


  • 0

#3 kstavk

kstavk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 299 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2021 - 12:55

A obdobně letos Po stopách Jonatana. Na tu už taky autor, jak rok dlouhý kašlal a kdybych si já ve spolupráci s K8 nedal v zimě dva týdny práce s jejím generálním servisem, tak už by si pro těch sedmdesát psisek, jak byla zasvrabená a zablešená, přišel náš krajskopříslušný ras. PSJ tedy před sezonou dostala fungl materiál a na letošek to s tím přežije. Ale já si PSJ z vícera důvodů nemohu (ani kdyby autor spolupracoval, jako že prostě dělá mrtvého brouka :-() nemohu vzít na trvalo pod sebe. Tam to tedy zatím zůstává otevřené, zda se na Kladně a okolí najde mezi kačery někdo, kdo se závazku k PSJ plnohodnotně ujme. Ale výmluvně to ilustruje tu ironii - davy honibodů na ty teše chodí, rozplývají se nad nimi nadšením a děkují, ale reálně téměř nikoho z nich osud těch keší nezajímá a nehnou pro ně ani prstem. A já, který ty PWT nemám rád, jsem pak reálně vždycky první, kdo se jich významněji začne zastávat, aby přežily. To mi nepřide fér - autoři si sklidí FP, milovníci své smajlíky do statistik, akorát organizační starosti a materiální náklady jdou v konečné instanci za mnou. Což o to, úplně mne to nezruinuje a keše zachraňuju rád. Akorát bych raději ty prostředky a úsilí investovat do těch položek víc vlastivědně a osvětově smysluplných (př. za všechny zrovna teď dezolátně strádají osiřelostí položky jako Otvovická skála nebo Hrad Hartenštejn). Ale proč, provšechno na světě zrovna já, který nemám rád PWT a mnohem víc než psy miluju kočky, musím být řízením osudu jediným, co v zimě stálo mezi PSJ a archivací. To tu nemáme dost jiných, psomilných a PWTmilých kačerů? :-) Tolik takové osobní povzdechnutí nad bezohledně konzumeristickým přístupem ke keším na bok tématu...

nevěřím, že se na Kladně najde někdo kdo bude Jonatána opravovat. Byla to záležitost na sezónu-dvě a tak jí nech postupně odejít do archívu..... uvolní se spousta místa pro třeba nové, zajímavé keše.....


  • 4

#4 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 18 červen 2021 - 15:57

@ kstavk: Ale to je přesně to, co nechci - aby šly do archivu a aby se uvolnilo místo. A proč?

 

1) Nenahlížím na keše jako na spotřební věc ("použij a zahoď"). V mém nazírání je keš buď něco, co má svůj smysl bytí daný nějakou externí pozoruhodností, jíž je věnována nebo přinejmenším něco, co dává jakýsi interní smysl kačerům (třeba pro ty body do statistik a challengí). Tak či onak je to  něco, na čem sdílíme svoje zážitky a v tom ohledu očekávám, že to má mít trvanlivost neurčitou a dlouhodobou, napříč kačerskými "generacemi". Prostě bych byl rád, kdyby kačeři v roce 2030 měli možnost odlovit si stále ty samé keše, které jsme navštívili v r. 2005, 2010, 2015, 2020 atd. Cožpak je možné najít pořádně společnou řeč, když budeme mít ty zážitky z úplně jiného portfolia keší.

 

2) Aneb, abych rozvinul bod 1): Je pro mne krajně nepřijatelná představa, že kus mých geozážitků a slohové civičení, jehož psaním jsem strávil v průměru 2-3 hodiny na keš (ano, i na ty jednotlivé PSJ), skončily "zahozené" kdesi v archivu, kde si je nikdo nepřečte. A s nimi zážitky a logy tisíce dalších kačerů. Kteří tomu logu možná tolik stylistické ani jiné práce nedali, ale kteří si rovněž nezaslouží, aby jejich geominulost byla něčím jako laciným odpadkem.

 

3) Zastávám názor, že život (téměř) každé keše má svou hodnotu a svůj význam. Dokonce i těch PWT, jakkolik je nemám rád.

 

4) Příliš častým masovým "obmýtím" rozhodně nepodporujeme u geoveřejnosti jakoukoli úctu k životu keší. Tzn. spousta kačerů se jako ke spotřebnímu materiálu, za jehož existenci a blaho nenesou žádnou zodpovědnost, chová i ke keším, které součástí žádné té masové (a dle mínění kstavk rádobyefemérní) instalace nejsou. Jelikož spousta z nás vlastní (a leckdy i spravuje další cizí) keše v sousedtví těch sérií (kde dnes vlastně jejich sousedství není, že? :-)), vidíme to na kvalitě nám následně docházejících logů a provozně-relevantních informaci. Když výprava kačerů potřebuje za odpoledne stihnout 40ks sérii, málkokdo z nich má čas a pomyšlení na starost o stav jedné každé potkané keše. Opět zdůrazňuju: I těch, které součástí série nejsou. V tom smyslu vnímám tu kombinaci masovosti a efemérnosti jako krajně nežádoucí geospolečenský jev.

 

5) Že na Kladně těm keším nikdo ruku nepodá, to tak doslova neplatí. Já s K8 jsme jim ji podali. Ale nijak mne nepřekvapuje, že se jich nezastaneš.

 

6) Dlouhé měsíce se tu sérii (teď mluvím o PSJ, ale o 27 to platí částečně analogicky) nechali vyhnívat pro ostudu našemu městu a okresu před kačery, kteří to tu sem k nám (často právě kvůli těm sériím) přijíždějí vizitovat ze široka z daleka. To je hezké, plácat se s několika dalšími geokamarády navzájem po rameni, jaká je to na Kladně skvělá geoparta. Ale to se taky musí něco reálně pro záchranu těch keší (a, rýpnu si, i kačerů, :-) občas dělat). Kdybych se do věci nevložil, tak jen za letošek už by např. nebyly Fibonacci a musimoni, Nádraží Na bílých vrškách či #01 Old Railroad. A to zrovna tobě osobně musím vyčíst, že třeba nevyužiješ svého vlivu na geokamarády, aby se o keše, které mají pod sebou o něco řádněji starali. Protože zase jsem to v konečné instanci já, kdo sanuje shnilou Vlečku Ferdinand či Vítr nad hlavou novým amteriálem. Takže bych byl opravdu velice potěšen, kdybychom na tom Kladně měli geokomunitu opravdu funkční v tom smyslu, že, pokud už někoho údržba nebere, má jiné starosti a jiné zájmy, aby se starosti o ty keše (a to zde hovoříme o 10-15 let zavedených položkách) chápali třeba ne tak vytížení a pro GC víc planoucí "služebně mladší" kačeři. Já na tom odvádím dost práce materiálně, ale v oblasti práce s lidmi máš mnohem lepší předpoklady něčeho dosáhnoutt třeba ty. Prostě musíme si sebekriticky přiznat, že proti mrhání osvědčenými kešemi i osvědčenými kešemi i lidskými zdroji toho zatím nečiníme dost.

 

7) A co si myslíte, že se stane v případě, že ty keše skončí v archivu? Práci s tím budu mít opět já, neb to by znamenalo jednak nakrmit postupně těch 70+ ks. do mého okresního bookmarkového archivníčku. A druhak (a to je mnohem podstatnější podotknutí) to v tom seznamu, který má (to jsem si nevymyslel, tak to je nastavené Groundspeakem) kapacitu omezenou na 1000 keší, zabere 70+ míst. Což je hodně v situaci, kdy v něm máme aktuálně cca 590+ položek, které kdy v okr. Kladno existovaly, a už jich není. Tedy několik málo početných sérií, kdyby padlo, zaplácá to zbytečně celý jeden seznam. A jelikož je počet seznamu na jeden účet omezen na 40 a já je mám už všechny využité, rozhodně se netěším na ten den, kdy opravdu náš domácí archivníček napočítá do tisíce. Už jen z toho důvodu bych byl dost motivován zachraňovat jim životy.

 

8) A, osobně preferuju stabilitu geoprostoru za svými humny. Jsem rád, že tam jsou už několik let ty PSJ (on to není úplně nesmyslný PWT; z velké části skýtá celkem rozumné porocházkové či cyklistický využití toho městského cyklookruhu; v tom ohledu to beru jako relativně snesnitelné geosousedství). Představa, že by to zmizelo a místo 70 prostých tradiček tam najednou začaly vyskakovat kdovíjaké "šifry pro šifru", no prostě cokoli nového, co by se muselo lovit nebo dokonce řešit, je mi dost proti mysli. Za posledních cca 8 let jsem se v okolí Kladna naplácal a nalovil, až mi to milo není. Konečně bych si rád taky už prochodil a prolovil cizí vzdálenější kraje, ne marnil těch nemnoho roků, které mému zraku zbývají, neustálými procházakmi někde okolo našeho okresního města. Což je čistě subjektivní důvod; zcela chápu, že leckdo z kolegů by třeba rád měl hromádnku čerstvých bodů hned za barádkem. I já přiznávám, že by se mi občas nějaký do challenge hodil, ale na to je volného místa stále dost a dost. Což vím, dle toho, co jsem jen letos připisoval do archivníčku, celkem dobře. Takže, kdo si chce v lese na kraji města udělat keš, o možnostt ji tam umístit nouzi nemé. No a trail? Tak dost volného prostoru je třeba po Pohádkách o mašinkách, když by tedy už mermomocí někdo chtěl do masovky jít. Ale smysluplnější by mi přišlo, kdyby se někdo ujal remaku Čtverce u Makotřas nebo Homolky u Stehelčevsi nebo Budiž vám ta cizí země lehkou, např.).

 

9) Ale já říkám, že stačí podívat se na logy u PSJ či 27. Ty série nejsou "vydojené". Pořád na ně proudí spousty dalších a dalších kačerů. Berou to jako námět na procházku a jsou, tam, kde bylo oservisováno, spokojeni. U 27 by tedy asi byli ještě spokojenější, kdyby nacházeli čerstvý lb, a ne nějaké naštosované saláty, ale trend je zatím stále takový, že tyhle zmíněné série táhnou. Můj názor zní: Nějak přiměřeně podporovat a udržovat, dokud budou většinově funkční. Notabene když u 27 jsou to smallky, takže na jeden servis s přiměřeně kapacitním lb (tj. A7 knížčkou o 100 listech) mají potenciál být v obstojné kondici dobře tři další sezony. U PSJ je to méně příjemné; to jsou PETky, v nichž lb vystačí tak na 2/3 sezony, ne víc. Já se rád, dokud mi zrak bude dovolovat, mohu zhostit 2x za sezonu servisování té sv. sekce (cca položek 39-57). To je můj "domácí" sektor, tam jakžtakž trefím. Ale servis těch "antipodálních" úseků dlouhodobě za sebe sama garantovat nemohu. (Ona to není jen otázka to obchodit a nezabloudit. Ona je to i otázka popiskování těmi bonusovými numery; tyhle drobnopísmené čtenářské a písařské úlohy nejsou už zrovna pro mne. Ale to věřím, že když se kladenské a okolokladenské kačerstvo k té sérii postaví čelem, jako k něčemu, co umí být, je-li udržováno ve slušném stavu, nezanebdbatelným geozkrášlením našeho města a co může Kladnu přinášet dobré jméno a generovat i ždibec cestovního ruchu, pak i PSJ, coby procházkový/cyklo- okruh vyhlídky na geobudoucnost má. Rovněž tak těch 27 českých pánů. Ba ještě víc, vzhledem k té dějepisné přidané hodnotě v jednom každém listingu.

 

Tolik tedy na vysvětlenou toho rozdílného mého pohledu na stav dotyčné série v předvečer výročí a stav okresních věcí souvisejících. Holt já jsem toho mínění, že keše mají být něco jako duby, zatímco některým jiným by víc vyhovovalo mít před chalupou fůru úhledně nasekaného topolového dřeva. ;-)

 

A nádavkem podotknu, že by bylo záhodno, kdyby si někdo adoptoval Buštěhradskou haldu. Několik roků osiřelá, materiál zvolna dosluhuje; právě tak akorát věnovat jí další kočičí život. Je to tradička na svém místě (přesně vystihující téma) a proti listingu nemůžu říct ani popel, vzhledem k tomu, že ten text autor verbatim zkopíroval z mnou napsaného článku na cs: wiki. :D Akorát bych rád, kdyby se toho zhostil někdo jiný. Já to mám sice procházkou jen několik km, ale nechtějte po mně, abych tam na temeno v budoucnu kloptýtal.


  • 2

#5 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 28 červen 2021 - 21:33

Tak jsem si našel čas na reakci, ač se nejedná vyloženě o téma, na nějž bych chtěl vést nějaké dalekosáhlé diskuse.
 
1) Nenahlížím na keše jako na spotřební věc (...)

Napůl souhlas. Jsou keše, které je dobré zachovat. Ostatně i proto jsem pod svá křídla od začátku roku přibral několik starších keší z okolí mých HC (těch žateckých). Nicméně jsem k tomuto musel dospět. Před třeba 5-6 lety a dříve bych tohle neřešil. Avšak zachovávat každou keš mi přijde jako holý nesmysl. Stejně jako mi nemí líto budovy, která byla špatná a šla k zemi mi vážně není líto keší, které "prostě vznikly" a nemají nic navíc/owner se o ně nestará a nemá k nim vztah.
 
2) Aneb, abych rozvinul bod 1): Je pro mne krajně nepřijatelná představa, že kus mých geozážitků (...)

Logy si píšu pro sebe a pro ownera a většinou platí, že čím delší je můj log, tím zajímavější pro mne byla keš nebo její odlov. Log archivací keše nezmizí, takže proč to řešit?
 
3) Zastávám názor, že život (téměř) každé keše má svou hodnotu a svůj význam. Dokonce i těch PWT, jakkolik je nemám rád.

Viz má reakce na bod 1. Něčím zajímavé keše či keše, k nimž má owner vztah, nechť jsou udržovány při životě klidně "na věčné časy a nikdy jinak". Zbytek... Proč udržovat v nějakém polofunkčním stavu něco, oč se zakladatel nestará a nemá to přidanou hodnotu?
 
4) Příliš častým masovým "obmýtím" rozhodně nepodporujeme u geoveřejnosti jakoukoli úctu k životu keší. (...)

Nemyslím si, že zrovna udržováním všech dostupných keší při životě zrovna tohle půjde nějak změnit. Též na tom má i značný podíl velký počet lidí, kteří dnes vyráží na lov.
 
5) Že na Kladně těm keším nikdo ruku nepodá, to tak doslova neplatí. (...)

Pokud jde konkrétně o PsJ, tak za mě klidně archiv. Byl jsem na části někdy počátkem roku a tohle se fakt nevyplatí udržovat při životě za každou cenu.
 
6) Dlouhé měsíce se tu sérii (teď mluvím o PSJ, ale o 27 to platí částečně analogicky) nechali vyhnívat pro ostudu našemu městu a okresu (...)

O keš se má především starat její autor. Jsou výjimky, kdy je to dobrovolně na nás ostatních, nicméně PsJ mezi ně, dle mého názoru, nepatří.
 
7) A co si myslíte, že se stane v případě, že ty keše skončí v archivu? Práci s tím budu mít opět já (...)

Bookmarky archivek jsou sice fajn, ale ruku na srdce - a teď budu asi trochu zlý -, daleko lepší je pro mne navštívit Project-GC a nastavit si filtry, které potřebuji, případně zajít k Asirovi (sice aktualizováno jednou za čas, ale u archivu to zas tak nevadí; za mě velmi povedená záležitost).
 
8) A, osobně preferuju stabilitu geoprostoru za svými humny. (...)

Mě sice baví mít vyčištěnou mapu v těsném okolí Žatce, ale že bych tímto obhajoval nutnost udržování všech keší v okolí...
 
9) Ale já říkám, že stačí podívat se na logy u PSJ či 27. Ty série nejsou "vydojené". Pořád na ně proudí spousty dalších a dalších kačerů. (...)

Každá keš, která je funkční přiláká další a další zájemce o odlov. Jak už jsem naznačil výše, PsJ bych klidně poslal do věčných lovišť. Prošel jsem počátkem roku kousek a znovu se tam nechystám. Série jako každá druhá bez pořádné údržby. Keš, 161 m, keš, 161 m, keš,...
 
Ohledně série věnované 27 českým pánům snad dopíšu jen to, že nápad je zajímavý a tamní les je fajn na procházku. Bez péče ownera/ownerů (netuším, kdo za těmi kešemi stojí) je však každá série po čase spíše ostudou. Takže podle mě je prostě někdy fajn "v nejlepším skončit" a vzpomínat v dobrém.

 

 

Jo a zaregistroval jsem, že mi ve schránce skončil nějaký e-mail od tebe. Poslední už skoro rok jsem docela ignorant, co se nepracovní elektronické komunikace týče, za což se průběžně všem okolo omlouvám, neb to nikdy není osobní (s jednou kamarádkou si třeba vyměníme za čtvrt roku jen asi jednu zprávu, ale pořád pokračujeme v jedné a té samé diskusi :D ). Takže ano, vím o tom a odpovím...časem. :)


  • 2

#6 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 29 červen 2021 - 8:09

...

8) A, osobně preferuju stabilitu geoprostoru za svými humny.
...

 

"Kde strnutí, tam smrt."


  • 0

#7 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2021 - 18:38

Kulíšku, díky za názor (tvého si, mj. i právě proto, že máš starost o tolik keší, obzvlášť cením). Ale k některým bodům musím pro lepší pochopení dodat upřesnění:

 

To, že za keš nese zodpovědnost především autor, platí (a souhlasím s tím), pokud je autor zjevně geoaktivní. V takovém případě mám v něj důvěru, předpokládám zdravý rozum a zájem, aby se dotyčným keším vedlo dobře. Avšak - a to je podstata věci, kterou tu už dlouhé roky opakovaně zdůrazňuju - průměrná životnost dráhy aktivního kačera je menší než průměrná fyzická životnost keše (bavíme-li se o klasických škatulových nesériových). "Poločas životnosti" kačera je, dejme tomu, 5 sezon. Je nás tu nemálo, kteří jsme GC věrni a držíme ho za důležitou a nepominutelnou součást našich životů dlouhá léta. Ale zároveň je spousta kačerů, vlastně kumulativně většina, kteří dříve či později v geokativitě poleví či zcela odpadnou. Ono se to nezdá, ale uvědomme si, že jen menšina keší kolem nás v tomhle daném momentu má autory/ownery, kteří jsou současně v aktivní fázi svých geoživotů (opomíjím v rámci téhle úvahy ty početně objemné masy recentnějších sérií). Když bychom se rozhlédli kolem sebe, tak nadpoloviční většina keší má za ownera někoho, kdo buď reálně údržby už neřeší, kešuje minimálně nebo skoro vůbec, případně je už více roků ve hře nepřihlášen. To je ta hliněnost nohou, na nichž náš nahoře blyštivý ráj geohojnosti stojí. Háček je v tom, že odpadlost a osiřelost si nevybírají. Netýká se to jen nebo převážně nějakých těch nezajímavých a postradatelných "budov k demolici", když zůstaneme u té metafory, ale úplně stejnou měrou i "budov" architektonicky, památkově či jinak zdařilých a hodnotných, od místního, přes regionální až po celorepublikový význam. Kupř. v tuhle chvíli vím, že jsou zcela osiřelé a jakékoli péče / adopce hodné namátkou takové celorepublikově památkově / turisticky význačné fláky jeko tradičky Kašperk (Cacheperk) či Mohyla Hanče a Vrbaty. A to se tedy ptám: Jakou zodpovědnost byste chtěli a mohli žádat po autorovi, který se té hře prostě už několik let nevěnuje a kdo ví, co s ním vůbec je?! Já plně respektuju situace, kdy sám autor třeba nějak rozhodne, že tu či onu keš skončí a basta. To je jako ekvivalent kartičky "NERESUSCITOVAT". V pořádku; byla-li takto aktivně deklarována vůle, budiž takové keši archiv lehkým. Ale to jsou případy celkem zřídkavé. Úplně jiné je to v případě většiny těch keší, které se ocitly v ohrožení jen proto, že se autor už nestará. U těch, kde vyprchává / končí / skončila aktivita autora / ownera, nastupuje starost, zodpovědnost a aktivita ostatku geokomunity; na nás ostatních je, postarat se nějak, aby to povedenější, co nám tu odpadlí kolegové zanechali, přežilo a přetrvalo. Leckdy přirovnávám keše k dětem. Do jejich výchovy se vám doma nikdo nebude montovat, když je řádně krmíte, šatíte, podepisujete žákovské knížky atd. Ale, když to dělat nebudete, musejí na jejich ochranu zasáhnout jiní. Ano, většina lidu se pro samou politiku vyčištěné mapy a vysbírávání čerstvějších a čerstvějších sérií ani nevšimne, že nějaké už odlovené keše ještě jsou, natož, kterak se jim vede. Ale já se všímám a podotýkám, že se nám po okollí těch hladových a bezprizorních otrhánků vyskytuje hodně. Přitom obvykle nepotřebují nic složitého - prostě jen nějaké další z kačerů, kteří jim péči věnují.    

 

Jsem sice sentimentální, ale zároveň vysoce racionální člověk. Vím, že mé možnosti, jakož i možnosti ostatních kolegů jsou omezené, takže rozhodně neinvestuju úsolí plošně do jakýchkoli všech keší, které "prostě vznikly", ale celkem dost si vybírám, za co slovo, čas a materiál ztrácet. Takže to se neboj a nepodsouvej mi, že bych tu snad prosazoval zachování kdejakého "z leknutí" založeného "veledía".  Jedna věc je, a k tomu se opravdu hlásím, soucit se skoro každým sirotkem, druhá věc je to veskrze racionální vědomí, že reaálně ani zdaleka nestíháme zachraňovat byť i jen tu smysluplnější polovinu z osiřelých keší. Čímž se tak trochu dotýkám i toho, co zde zaznělo nejčerstvěji, totiž, že snaha o konzervačně uvědomělejší přístup ke geokrajině okolo snad znamená něco jako vyhlídku na stagnaci. Myslím, že ne. To procento odpadu (a zčásti i samozřejmě naprosto zaslouženého odpadu) keší je natolik velké (a dokonce i v případě, že bychom konzervační procesy o něco zefektivnili nějak příliš nepoklesne. Vždyť ta podstata, kde bych rád viděl zlepšení našeho úsilí, může vypadat tak, že se nám procento keší, které budou naživě, dejme tomu, po uplynutí 10 let od publikace, zvedne o pět sedm procentních bodů. (Neberte mne numericky za slovo; snažím se jen řádově nastínit, v jakých číselných poměrech se tu zhruba pohybujeme.) I těch několik procentních bodů, dobře zacíleno, by znamenalo významné vylepšení míry záchrany těch hodnotnějších porcí geofondu, aniž by to významněji snižovalo tu stále masivní porci toho, co průběžně odpadá (a tedy skýtá recyklovatelný prostor pro nové keše). Jinak řečeno, kdyby se nám podařilo zachraňovat třeba o třetinu víc keší, nesnížilo by to recyklační potenciál ani o desetinu. Ona "smrt" není jen taková, kdy skoro nic nového nevzniká, ale i taková, kdy spoustu stávajícího (jak poukazuju, leckdy zbytečně) zaniká. Nějaký vyvážený poměr mezi tím je pro dlouhodobou perspektivu GC asi klíčový. Jen poukážu na ještě jeden aspekt. Většina těch, co se doposud zde vyjádřili, na tu otázku stability vs. přísunu "čerstvého masa" nazírá v měřítku svého geookolí (tam pochopitelně skoro u velké části kačerstva má závažnost ten argument mít co nového lovit a za rok či dva zase něco čerstvého). Ale já na to nazírám v měřítu celorepublikovém a optikou vlastivědnou: Procestovat a prokešovat celou zemi, třebas jen pokud jde o ty významnější pamětihodnosti, to je pro kačery-nekombajnéry úkol na mnoho let, spíše několik pětiletek. A v takové perspektivě naopak zřetelně vyvstává potřeba a zájem na trvanlivosti keší, aby tam či onde vydržely pro všechny, kdo se na ně postupně z nejrozmanitějších jiných koutů vlasti budou dostávat a nacházet si tam cestu. Proto se snažím, aby zvláště takto návštěvnicky relevantní keše v našem okolí přežívaly a očekávám to samé i v ostatních oblastech země. Proto kupř. tak nelibě nesu, že t. č. Kladensko už nenabízí kačerům např. Čtverec u Makotřas nebo Zoopark Zájezd 

 

 

Co se PSJ týče, sám přiznáváš, žes ji zažil jen v tom dezolátním stavu na počátku roku, ještě před restaurováním. Kdyby ses byl podívat o nějaké dva měsíce později, soudil bys o jejím stavu úplně jinak. Tady se nebavíme jen o nějaké prosté výměně lb. Ty keše byly fyzicky obměněny jako celek - fungl nové PETky atd. Ve skutečnosti to byl upgrade dokonce ještě nad původní stav, kdy byla série nová, poněvadž bonusová čísla a pořadová čísla keší navíc přímo na schránkách (nejen v lb), nové spec. kloboučky na značkové sloupky atd. Byla to mnohostranná dramatická proměna k lepšímu a přál bych tobě i každému dalšímu být toho tehdy svědkem z první ruky. Já tu sérii, coby místní, zažil dříve v různých fázích ořed i po autorské údržbe (dokud autor byl aktivní; ona se jeho neaktivita žel netýká jen té sériie, ale i jeho ostatních "nepseudonymních" keší). Mívala PSJ chvíle dobré, slabší, dobré a nověji už hodně tristně zoufalé (to, cos viděl a přesně to, co dojalo a pohnulo k akci mne). Kdybys ji viděl teď na jaře, nesoudil bys už o jejím stavu a o její neperspektivnosti tak příkře. A tu do věci vstupuje i otázka lokálního patriotismu. Týká se to mého rodného města a jeho okolí, tak přece nedopustím, aby nás tu žalostný stav nějaké série před geoveřejností odjinud zostuzoval. To tobě, coby žateckému patriotovi víc vysvětlovat nemusím - máte tam u vás vespolek (a ty osobně jmenovitě) ode mne za celkově v průměru dost dobrý stav keší pochvalu. U nás na Kladensku máme v tom ohledu o dost větší rezervy ke zlepšování. Takže to měj prosím se mnou shovívavost a důvěřuj mému úsudku, když ti coby kladenský lokálpatriot budu tvrdit, že 70 % trasy té série jakýs takýs provětrávačně motivační smysl pro lidi má. Tím mám na mysli ty úseky. co vedou cyklostezkami přes lesy. Menší část té trasy (skrze průmyslovou zónu atp.) nemá valného smyslu a autor tam kdysi nasekal keše očividně jen do počtu, aby to ve výsledku dávalo uzavřený okruh /a taky proto, že zrovna onen "nejnezáživnější" úsek má autor nejblíž "za barákem"/. Být to na mém názoru, tak nějak v tom ohledu koukám rozsah série zredukovat, ale, jelikož autor je posledního půldruha roku nejen údržbově neaktivní; i stran ostatních jeho keší), ale i nereagující na jakoukoli komunikaci, nemáme, vyjma té nutné a v mezích možností provedené fyzické údržby, t. č. žádnou možnost, jak efektivněji a racionálněji provoz té série zajišťovat.  Ale v nějaké střednědobé budoucnosti, tzn. pro zbytek letošní a počátek příští sezony prozatím počítám s dalším údržbovým cyklem; víc asi zatím předjímat nemohu. Prostě asi nějak na podzim dáme opět čerstvé lb a třeba se to autorovi mezitím rozleží v hlavě a půjde s ním efektivně na té věci spolupracovat. Co do lidských a materiálních zdojů, asi není v tuhle chvíli problém představit si zajištění provozu téhle série na několik dalších let dopředu; to bychom snad měli. Jen by to šlo sem tam lépe, kdyby autor po čase opět trochu procitnul ze stadia "mrtvého brouka". Nějak zvlášť mu to osobně nezazlívám; každý dříve či později máme nějaká slabší geoobdobí a on, co zprostředkovaně tuším, upadl v osobní sféře pod mudlovliv; :-) ale bylo by fajn, dočkat se doby jeho georenesance... Jo /a toť vlastně hlubší podložní podstata toho obecného problému/, kéž by bylo uchování lidí při GC či přinejmenším prodloužení jejich "poločasu životnoísti" alespoň zpola tak jednoduché jako fyzické udržování keší...

 

Logy u archivovaných keší jsou, na rozdíl od logů u aktivních keší, pro čtenáře mnohem obskurněji a odtažitěji k natrefení. Čili, ač sice teoreticky stále nalistovatelný a odkazatelný, jak zastrčeným a reálně už nikdy nikým nečteným se takový log archivací keše stane? To je rozdíl asi jako mezi knihou, ležící na stole, a knihou, ležící v bedně kdesi na půdě. Tu první možná sem tam někdo vezme do ruky a nakoukne do ní. Tu druhou nejspíš nikdo, jak léta dlouhá, ani neuvidí.   

 

Když říkám "stabilitu", neměl jsem zrovna na mysli vyčištěnou mapu. Ve skutečnosti mám v okruhu cca 10 km od HC řádově dvě stovky keší, které se mi na výpisech (kešomapu jsem nikdy nepoužíval) objevují coby nevyřízené. Což má různé důvody; dílem jsou to příliš tuhá sousta (mysterky či T5 do kterých se mi nechce), dílem se jedná o spousty keší kdykoli dříve fyzicky už odlovených, jen doposud na webu nezalogovaných, v novějších letech menším dílem též různé ty hromadnější PWT, do kterých se mi nechce a rovněž v posledních letech i něco málo keší, které bych navštivil tuze rád, jen dlouhodobě čekám, až se namane příležitost, kdo mi na ně v mé krtkozrakosti pomůže trefit (když člověk špatně vidí, tak je proň i leckterá zdánlivě triviální tradička netriviálním úkolem, pokud jde o návštěvu místa :-)). Tím chci zdůraznit, že mou motivací pro "stabilitu" není nějaká obava z poskvrnění vyčištěné mapy, ale nechuť tratit čas "vyřizováním" nových keší, když sotva stíháme postatrat se o ty stávající. 

 

Ale, abychom se vrátili k původnímu tematickému jádru tohohle vlákna: Vedl jsem předminulý týden příležitostně opět rozhovor s hlavním autorem té série 27 českých pánů s tím, že jsem tedy opakovaně zdůraznil zájem na její generální renovaci pro několik dalších sezon dopředu, že jsem ochoten tomu materiálně přispět. Na což mi bylo řečeno, že to si nemusím dělat škodu, že to výdajově rádi vezmou na sebe oni; tím úzkým hrdlem u nich, že je nedostatek času k fyzickému obejití a provedení té údržby. Čili shoda na vůli k jejímu dalšímu životu je, ochota do toho investovat též, jen tedy zbývá nějak zorganizovat, kdo to tam fyzicky provede. Já mám teoreticky času na to dostatek a asi by nebyl nejmenší problém některý den ve zbytku léta si s mikisi domluvit, že si u nich vyzvednu do ruksaku ten materiál a roznesu to tam, jen bych potřeboval k ruce ještě dalšího geospolečníka/-ky pro tu obchůzku, kvůli orientaci, spolehlivějšímu dohledávání a vizuální kontrole nad bonusovými indiciemi. Takže, komu by se chtělo udělat si společně na pár hodin vycházku po lesích u Bílichova a Žerotína, nechť mne v té věci přes profil mailem kontaktuje; to si myslím že je slušná vyhlídka, že by se ta série generální údržby v dohlednu opravdu dočkat mohla. 

 

Momentálně je ale na tohle směru urgentnější potřeba obnovit, přinejmenším coby PETku nebo podobně skromnější provizorium, starou Pechyho tradičku Větrný mlýn Donín. Na té, po letech nerušeného provozu (a minuloroční generálce) došlo nedávno překvapivě ke ztrátě, takže momentálně má dost nůž na krku a záleží, kdo z nás se tam první svede zastavit, aby to pořešil (netřeba bát se do toho jít; Pechy, ač není fyzicky zde, je přes profil maliem kontaktovatelný a na požádání nejspíš svede obratem enablovat). Takže, Kulíšku, kdybys dokázal "od cesty" vypomoci se záchranou téhle, co je při hlavním tahu na vašem směru, bylo by to super.


  • 0

#8 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2021 - 18:53

Žasnu, kde na tu grafomanii bereš čas?
  • 3

#9 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 323 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2021 - 21:14

Každé zbytečné slovo je zbytečné.
Ladislav Smoljak
  • 0

#10 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2021 - 23:51

Momentálně je ale na tohle směru urgentnější potřeba obnovit, přinejmenším coby PETku nebo podobně skromnější provizorium, starou Pechyho tradičku Větrný mlýn Donín. Na té, po letech nerušeného provozu (a minuloroční generálce) došlo nedávno překvapivě ke ztrátě, takže momentálně má dost nůž na krku a záleží, kdo z nás se tam první svede zastavit, aby to pořešil (netřeba bát se do toho jít; Pechy, ač není fyzicky zde, je přes profil maliem kontaktovatelný a na požádání nejspíš svede obratem enablovat). Takže, Kulíšku, kdybys dokázal "od cesty" vypomoci se záchranou téhle, co je při hlavním tahu na vašem směru, bylo by to super.


Dnes jen v rychlosti. Směrem do kraje chmele se do srpna asi nechystám, a ani pak nebudu mí Donín při cestě (jezdívám především vlakem, už kvůli kolu).


  • 0

#11 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2021 - 8:02

Bohužel nemohu s Toniczechem souhlasit téměř v ničem.

 

Opravdu jsem přesvědčen, že keše jsou „spotřební“ zboží a dělat z nich div ne kulturní odkaz národa je nesmysl.

Podle mě je život keše nerozdělitelně spojen s geocachingovým životem jejího ownera, který jediný s ní může nakládat. Pokud se geocachingu (nebo konkrétní keši) již nechce věnovat a chce ji uchovat při životě, může ji nabídnout k adopci. Pokud to z nějakého důvodu neudělá a o keš se dále nestará, mělo by dojít k její archivaci — nástroje na to jsou: NA logy od kačerů, na jejichž základě RW provede archivaci. Umělé udržování těchto keší při životě se mi naopak nelíbí, protože jak už bylo několikrát řečeno, zabírají místo pro případné nové a třeba i lepší keše.

 

S tím souvisí i problematika „archeocachingu“. Podle mě by měl každý kačer, který nalezne archivovanou keš, tuto z terénu bez náhrady odstranit jako odpad, když tak neučinil její owner. Námitky ohledně toho, že to není jeho majetek, odmítám. V pravidlech geocachingu je, že po archivaci je owner povinen keš z terénu odstranit. Tedy s ní jako se svým majetkem naložit. Jestliže tak neučinil, pak o svůj majetek neprojevil zájem, keš jím přestala být a stala se odpadem.


  • 5
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#12 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2021 - 13:35

Tvoje slova do kamene tesat. Já jsem názorově ještě možná vyhraněnější. Keš musí bavit ownera i kačery, pokud to tak není, pryč s ní. Každý rok sedím nad seznamem svých krabiček a rozhoduji se, co dál. Je sice krásné mít 200-300 založených kešek, ale co údržba? Já jich mám aktivních sice necelých 50, ale i to je darda. Když mám pocit, že se některá z nich nepovedla, tak prostě pryč s ní. Zrovna tak mě neberou "historické" keše, pokud nemají i svého původního ownera tak už to s tou autenticitou není nijak horké. Kromě nízkého GC čísla je vše ostatní náhražka. Můj názor je, že adopce keší by měla být pouze ve výjímečných případech, jinak archiv a uzamknutí listingu.


  • 1

#13 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2021 - 18:42

...moho vymazáno... Jsem sice sentimentální, ale zároveň vysoce racionální člověk. Vím, že mé možnosti, jakož i možnosti ostatních kolegů jsou omezené, takže rozhodně neinvestuju úsolí plošně do jakýchkoli všech keší, které "prostě vznikly", ale celkem dost si vybírám, za co slovo, čas a materiál ztrácet. ...moho vymazáno...

 

Nechci se pouštět do rozsáhlé polemiky, na to tolik času nemám. Ale třeba si myslím, že mnohem větší radost, než udržovaný kladenský archiv keší, který ocení jen pár fajnšmekrů a pár po létech hledajících "něco tu bylo a už nevím co...", by udělalo publikování těch keší "zamrzlých v čase", s nízkými kódy, avšak stále aktivním ownerem.


  • 0

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#14 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2021 - 21:58

Nechci se pouštět do rozsáhlé polemiky, na to tolik času nemám. Ale třeba si myslím, že mnohem větší radost, než udržovaný kladenský archiv keší, který ocení jen pár fajnšmekrů a pár po létech hledajících "něco tu bylo a už nevím co...", by udělalo publikování těch keší "zamrzlých v čase", s nízkými kódy, avšak stále aktivním ownerem.

 

To by byl asi dost krátký seznam.


Tento příspěvek byl upraven od mandevil: 16 červenec 2021 - 21:58

  • 0

#15 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2021 - 22:08

No a?


  • 0

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#16 Laminátka240

Laminátka240

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 21 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2021 - 5:18

Bohužel nemohu s Toniczechem souhlasit téměř v ničem.

Opravdu jsem přesvědčen, že keše jsou „spotřební“ zboží a dělat z nich div ne kulturní odkaz národa je nesmysl.
Podle mě je život keše nerozdělitelně spojen s geocachingovým životem jejího ownera, který jediný s ní může nakládat. Pokud se geocachingu (nebo konkrétní keši) již nechce věnovat a chce ji uchovat při životě, může ji nabídnout k adopci. Pokud to z nějakého důvodu neudělá a o keš se dále nestará, mělo by dojít k její archivaci — nástroje na to jsou: NA logy od kačerů, na jejichž základě RW provede archivaci. Umělé udržování těchto keší při životě se mi naopak nelíbí, protože jak už bylo několikrát řečeno, zabírají místo pro případné nové a třeba i lepší keše.

S tím souvisí i problematika „archeocachingu“. Podle mě by měl každý kačer, který nalezne archivovanou keš, tuto z terénu bez náhrady odstranit jako odpad, když tak neučinil její owner. Námitky ohledně toho, že to není jeho majetek, odmítám. V pravidlech geocachingu je, že po archivaci je owner povinen keš z terénu odstranit. Tedy s ní jako se svým majetkem naložit. Jestliže tak neučinil, pak o svůj majetek neprojevil zájem, keš jím přestala být a stala se odpadem.


Tak to já s vámi v tomto souhlasit nemohu. Pokud narážíte zrovna na GC38EB, která nedávno vyloženě utekla hrobníkovi z lopaty, já jsem přesvědčen, že takto staré keše má smysl při životě udržovat, i když už se o ně původní autor nestará. Je jich málo a je u nich v podstatě záruka hezkého místa uložení. Budoucím generacím kačerů tak připomínají zajímavou historii geocachingu u nás, kdy se keše zakládaly na hezkých místech (tím nechci říct, že se tak dnes neděje, ale není to tak zdaleka u každé nové keše). Ano, každou keš zachovávat do nekonečna nejde, ale u keší z let 2001-2004 to smysl dává. Alespoň tedy podle mého názoru, určitě však nejsem jediný, kdo si to myslí.


Tento příspěvek byl upraven od Laminátka240: 17 červenec 2021 - 6:45

  • 0
Lamin%C3%A1tka240.png

#17 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2021 - 6:53

Pokud narážíte zrovna na GC38EB

 
Ne, nenarážím na žádnou konkrétní keš. Je to můj obecně platný názor.
 

Je jich málo a je u nich v podstatě záruka hezkého místa uložení.

 
Jestliže je to hezké místo, tak tam po archivaci určitě někdo novou keš založí. A třeba bude lepší než ta původní. A i když ne, tak aspoň bude mít aktivního ownera, který se o ni bude starat. A nebude-li, pak nastane mnou zmiňovaný proces: NA → archiv → případně nově založená keš.
 

Ano, každou keš zachovávat do nekonečna nejde, ale u keší z let 2001-2004 to smysl dává. Alespoň tedy podle mého názoru, určitě však nejsem jediný, kdo si to myslí.

 
Jistě že si to myslí spousta dalších, protože o tom je i toto Toniczechem založené téma. Nikdo vám samozřejmě nemůže bránit v tom, abyste se o takové keše dobrovolně starali. Jenom udržujete při životě mrtvolu a z nějakých sentimentálních důvodů bráníte přirozené obnově portfolia keší. Klidně tak čiňte, ale nečekejte vděk nebo podporu.
 

kdy se keše zakládaly na hezkých místech (tím nechci říct, že se tak dnes neděje, ale není to tak zdaleka u každé nové keše)

 
Tímto vlastně podporuješ moje slova. Ono nejde zakládat na hezkých místech také proto, že spoustu z nich zabírají tyto keše „v kómatu“ bez ownera, které jsou při životě uměle udržovány podobnými nadšenci. Tak trochu mi to připomíná počínání rodinky, která na Štědrý večer obřadně vypustí kapra do řeky a má dobrý pocit, jak mu zachránila život. Že ho tam většinou čeká krutá pomalá smrt, o tom nemají ani potuchy (vypuštění údajně přežije pouze 20 % ryb).
 
A na závěr bych připomněl, co napsal Lubbez:
 

Zrovna tak mě neberou "historické" keše, pokud nemají i svého původního ownera tak už to s tou autenticitou není nijak horké. Kromě nízkého GC čísla je vše ostatní náhražka.


Což podepisuji.


  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#18 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2021 - 7:23

Automobilky chrlí stále nové a nové vozy a stejně je pořád dost "bláznů", kteří opečovávají a leští svoje veterány. Jednou za rok se s nimi pochlubí někde na srazu a nikomu nevadí, že dnes už většina těch vykopávek přežila své původní majitele.

 

Podobné to je i s kešemi. Když se o ně někdo stará, tak je mi jedno, zda to je nebo není původní owner. Keše s šestimístnými a kratšími GC kódy myslím stojí za zachování, když už pro nic jiného, tak proto, že každý máme v oficiálních statistikách graf odlovených měsíců. To znamená, že i GS na tom má zájem.

 

Když zmizí mladší keš, tak mi to nevadí, ale argument, že se na místě objeví nová a lepší  krabička se musí brát s rezervou, zrovna tak tam může někdo pohodit do křoví kelímek od hořčice a je to z bláta do louže...


  • 1

#19 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2021 - 7:37

Budoucím generacím kačerů tak připomínají zajímavou historii geocachingu u nás, kdy se keše zakládaly na hezkých místech (tím nechci říct, že se tak dnes neděje, ale není to tak zdaleka u každé nové keše).

 

Jestli to nebude tím, že "hezká" místa už jsou dávno zabraná.
 


Tento příspěvek byl upraven od mandevil: 17 červenec 2021 - 7:38

  • 0

#20 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2021 - 7:45

stejně je pořád dost "bláznů", kteří opečovávají a leští svoje veterány. Jednou za rok se s nimi pochlubí někde na srazu a nikomu nevadí, že dnes už většina těch vykopávek přežila své původní majitele.

 

Jo, jenže leští svoje auto a ne sousedovo, který o to ani nestojí. Nový majitel veterána = adopce keše, proti tomu nejsem a taky jsem to psal.

Doplnění: A se sousedovým autem, ke kterému nemá klíčky ani papíry, na žádný sraz nedojede, byť by se blejskalo jako psí kulky.

 

argument, že se na místě objeví nová a lepší  krabička se musí brát s rezervou, zrovna tak tam může někdo pohodit do křoví kelímek od hořčice a je to z bláta do louže...

 

Nepsal jsem, že se na tom místě objeví lepší keš, ale že třeba bude lepší, takže vlastně píšeš to samé, co já.


Tento příspěvek byl upraven od mh.mail: 17 červenec 2021 - 7:51

  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama