Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Tuba od celaskonu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#21 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 171 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2021 - 10:50

Kdysi jsem od kamaráda dostal pytel tub od Celaskonu. Pár let mi to leželo v garáži a když jsem to pak prohlížel, zjistil jsem, že víčka se při manipulaci rozpadají. Plast degradoval.
Oproti tomu je PETka "věčná".


  • 0

#22 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2021 - 11:43

U vodní keše na ostrůvku kam se plave nepomůže nic. Lidi logují mokrýma rukama. Když někdo loguje za deště, logbook taky umočí.

U celaskonovek spíš vadí, že víčko se po čase na pokraji oláme nebo krabička praskne. Ty staré z hliníku a víčkem z (asi) polyetylenu byly lepší.


  • 0

#23 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2021 - 23:08

Shodou okolností jsem zrovna dneska ulovil dvě keše v tubách od celaskonu. Žádná sláva to nebyla, po pár kačerech orvané a i když zatím logbooky suché, tak tuby nemůžu s klidným svědomím jako vhodnou schránku pro GC doporučit.


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 09 listopad 2021 - 23:09

  • 0

#24 Kotja

Kotja

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2021 - 19:11

Takže PETka je lepší, než tuba od celaskonu.

Ale jak to je, když zohledníme výrazně větší dostupnost tuby od celaskonu?


  • 0

#25 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2021 - 19:33

Dej si tam tubu od celaskonu, ale pocitej s tím, že časem se ti rozdíl smaže. Budeš totiž casto měnit netěsnící víčka a logbooky (pokud tam ovšem "naprasáka" nedáš kus papíru).
O keš se jako owner musíš starat, v opačném případě jde záhy do archivu. Takže si vyber: dostupnost vs. kvalita

Tento příspěvek byl upraven od mirek454: 11 listopad 2021 - 19:35

  • 0

#26 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2021 - 19:35

To si už musíš vyhodnotit sám. Mně se na ferratě v Táboře (za 9 let) ve čtyřech případech dříve ztratila, než do ní nateklo.

Jak jsem psal, tuby jsem měl a mám i jinde. Nikdy jsem si ani po letech nevšiml nějaké "orvanosti", jak napsal phrkt.

Jinak dělám to, že tubu omotávám samolepicí textilní černou páskou, určenou na přelep podstřešní pojistné folie - tuba je pak černá, matná, nesvítí do okolí (a je možná taky zpevněná).


  • 0

#27 mirek454

mirek454

    mirek454

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 209 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2021 - 19:41

@zmijovkar: já mám asi tu smůlu, že když najdu keš-tubu, tak je to buď pařezovka nebo pohozovka v trávě, nejhorší he podkamenovka, na níž x lovců kámen hodí. Ve většině případů jsou tuby plné malých plesnivých papírků, protože owner keš založí a tím to pro něj končí. Čest výjimkám.
  • 0

#28 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 216 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2021 - 20:30

Ano, je to o údržbě. 300m za barákem mi probíhá PWT původně ze 101 PETek, dnes často plných malých plasnivých papírků. Bez údržby to ani PETky nespasí...

PETka má nesrovnatelně větší mechanickou odolnost pod tím kamenem, ale jakmile je takhle umístěná (nebo v tom pařezu, apod.), tak se silně ušpiní a nějaká špína se dostane do víčka do míst, kde dosedá hrana a má těsnit a časem tam taky leze vlhkost...


  • 0

#29 Kotja

Kotja

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2021 - 21:33

Teď mě napadla jedna věc. Jednou jsem koupil USB kabel v nevyfouklé petce a jednou nějaké ručně dělané bonbóny, ale to bylo na fanouškovské akci. Takže otázka je co se ještě prodává v nevyfouklých petkách a kupovat to - nejlépe nějaké spotřební zboží jako ty bonbóny. 

 

Jinak jsem toho názoru, že raději méně kvalitních kešek a že výměna věcí je součástí geocachingu a proto tvrdím :"K čertu s mikro a menšími." Leda jako první pokusná keška, nebo pokud nutně potřebuji dát kešku na místo kam jiná dát nejde a potřebuji ji tam dát protože od toho místa se třeba bude měřit azimut uvedený v kešce.


  • 0

#30 mandevil

mandevil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 521 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2021 - 21:58

Teď mě napadla jedna věc. Jednou jsem koupil USB kabel v nevyfouklé petce a jednou nějaké ručně dělané bonbóny, ale to bylo na fanouškovské akci. Takže otázka je co se ještě prodává v nevyfouklých petkách a kupovat to - nejlépe nějaké spotřební zboží jako ty bonbóny.

To mě hodně překvapuje. Před geocachingem jsem nikdy PET preform neviděl.


  • 1

#31 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 292 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2021 - 22:41

USB kabel jsem takhle viděl myslím v Pepcu, ale to bylo dělané na takový malý plechový uzávěr, co bývá třeba na láhvi s vínem. A pak taky kupujeme dětem v Globusu bublifuk, vypadá to jako dvakrát tak vysoká nevyfouklá petka, ale ve skutečnosti se jedná o již vyfouklou - tedy pevnost asi jako láhev od minerálky.
  • 0

#32 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2021 - 22:56

To si už musíš vyhodnotit sám. Mně se na ferratě v Táboře (za 9 let) ve čtyřech případech dříve ztratila, než do ní nateklo.

Jak jsem psal, tuby jsem měl a mám i jinde. Nikdy jsem si ani po letech nevšiml nějaké "orvanosti", jak napsal phrkt.

Jinak dělám to, že tubu omotávám samolepicí textilní černou páskou, určenou na přelep podstřešní pojistné folie - tuba je pak černá, matná, nesvítí do okolí (a je možná taky zpevněná).

Rozdíl je v tom, k čemu jsou oba srovnávané obaly určeny. U tuby od celaskonu se nepředpokládá nějaké "outdoor" použití. Petka je naopak konstruována tak, aby byla vodotěsná, aby obsah nemohl vytékat. Všimněte si, že tělo petky a víčko jsou z rozdílných plastů, takže se víčko samovolně neotvírá a díky pružnosti materiálu (víčka) těsní tak nějak z principu. A to je pro použití v keších podstatné.

 

Edit: Ještě bych doplnil, že ani jeden z materiálů použitých pro PET nemá tendence degradovat vlivem povětrnosti.


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 11 listopad 2021 - 23:03

  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama